Hello There, Guest! Login Register


aliniere cutite plate

#1
Question 
Stiti unde as putea face corectiile pentru alinierea cutitelor la o rasnita Eureka Zenith 65?
Am gasit variante pentru operatiune gen https://www.youtube.com/watch?v=qFdZpiZBXDE sau https://www.scottrao.com/blog/2019/1/9/a...ur-grinder insa pare destul de migalos. Smile

Multumesc.
Quick Mill Vetrano 2B, Eureka Olympus KRE, Tamper Torr (flat&convex), site VST, site IMS, pitcher ILLY, OCD v1, Gene Cafe CBR-101, Hottop KN-8828P-2K
 
Reply
#2
Nu stiu cine te poate ajuta cu aliniamentul si montarea corecta a cutitelor dar poti arunca un ochi aici eventual lua legatura cu colegul CatalinH care si-a modificat cu succes EK43s-ul.

In functie de ce vrei sa obtii sau ce tolerante urmaresti, sfatul meu este sa nu smirgheluiesti locasul portcutitului superior dupa metoda metoda prezentata de Scott Rao.

Daca pivoteaza la testul pe masa de precizie inseamna ca actualele cutite sunt deformate sau uzate neuniform iar prin smirgheluire nu vei face altceva decat sa distrugi locasul superior si vei fi surprins cand la urmatoarea inlocuire a lor, rezultatele vor fi dezastruoase.

Imi vin in minte doua variante prin care poti rezolva problemele de aliniament:
1. cumperi cutite noi, le folosesti ca referinta pentru aliniament si corectarea planeitatii a locasurilor prin smirgheluire, respectiv honuire cu pasta de honuit.

2. montezi cutitul de jos si te asiguri ca nu bate, cel de sus simetric cu primul, apoi verifici si corectezi planeitatea cutitului superior cu ajutorul unui cu marker sau pasta de tusat si benzi de calibrare din alama montate sub cutit, in punctele joase.
 
Reply
#3
(24-05-2020, 14:23)vdub Wrote: Nu stiu cine te poate ajuta cu aliniamentul si montarea corecta a cutitelor dar poti arunca un ochi aici eventual lua legatura cu colegul CatalinH care si-a modificat cu succes EK43s-ul.

In functie de ce vrei sa obtii sau ce tolerante urmaresti, sfatul meu este sa nu smirgheluiesti locasul portcutitului superior dupa metoda metoda prezentata de Scott Rao.

Daca pivoteaza la testul pe masa de precizie inseamna ca actualele cutite sunt deformate sau uzate neuniform iar prin smirgheluire nu vei face altceva decat sa distrugi locasul superior si vei fi surprins cand la urmatoarea inlocuire a lor, rezultatele vor fi dezastruoase.

Imi vin in minte doua variante prin care poti rezolva problemele de aliniament:
1. cumperi cutite noi, le folosesti ca referinta pentru aliniament si corectarea planeitatii a locasurilor prin smirgheluire, respectiv honuire cu pasta de honuit.

2. montezi cutitul de jos si te asiguri ca nu bate, cel de sus simetric cu primul, apoi verifici si corectezi planeitatea cutitului superior cu ajutorul unui cu marker sau pasta de tusat si benzi de calibrare din alama montate sub cutit, in punctele joase.

Sunt de acord cu @vdub, e prea riscant sa incerci metoda de smirgheluire, pe langa faptul ca e destul de anevoiasa.
Eu am refacut alinierea folosind bucati de folie de aluminiu alimentar, eventual impaturite in mai multe straturi. Foarte folositor este si un ceas comparator - pentru a avea o idee cantitativa a erorii de aliniere si numarului  de straturi pe care sa le aiba bucatelele de folie. Sunt acum intr-o plaja de 0.02 mm, iar urma la marker arata destul de uniform.
QuickMill QM67,  MK E65S, tamper si distribuidor Bravo
 
Reply
#4
Multumesc pentru informatii. Revin cu detalii pe masura ce incept sa lucrez.
Inainte sa ma apuc de treaba aici sunt cum arata acum zonele de atingere a cutitelor la testul cu markerul. Cutitele sunt titan si au rasnit maxim 50kg.
Quick Mill Vetrano 2B, Eureka Olympus KRE, Tamper Torr (flat&convex), site VST, site IMS, pitcher ILLY, OCD v1, Gene Cafe CBR-101, Hottop KN-8828P-2K
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)