Hello There, Guest! Login Register


aliexpress cu livrare DHL?

#1
buna,
vad ca multi vanzatori pe aliexpress au cica warehouse in EU (gen Germania, Polonia) si livreaza spre tari UE de acolo prin DHL.

1. a cumparat cineva prin asa metode? e pe bune?
2. livreaza curier acasa sau tre de mers la posta dupa colet?

spor si un 2021 frumos!
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#2
Eu am primit din Spania/Polonia acasă în România cu gls. Fără nicio taxa extra.
 
 
Reply
#3
si la vanzator era optiune GLS? ca asta are doar DHL_DE si sa nu trimita prin DHL simplu (gen Posta Romana)..
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#4
(07-01-2021, 17:45)maki Wrote: si la vanzator era optiune GLS? ca asta are doar DHL_DE si sa nu trimita prin DHL simplu (gen Posta Romana)..
Eu am un amic care lucrează la DHL, din ce am înțeles de la el, ei preiau doar coletele care ajung pe Otopeni, tot ce vine pe terestru este preluat de posta romană sau alți subcontractori.
Bugster+Honne, Kinu
 
Reply
#5
Am cumpărat si eu, telefoane Xiaomi, un aspirator Roborock. Nu am avut niciodată probleme.

Ia de la un seller cu multe review-uri, evident pozitive, peste 97-98%
Lelit PL41TEM + Eureka Mignon SD , sita IMS 12/18 g / Ascaso 14-20 g
 
Reply
#6
important e sa aduca curierul acasa, unde trimit  nu vor avea posibilitatea de a merge la posta..
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#7
Poți folosi un serviciu de curierat care să-ți aducă dintr-o țară UE, gen Germania, Franța etc, dacă e prea scump direct cu DHL.
 
Reply
#8
Daca îți vine prin DHL express, sigur vine curierul la ușă, daca vine cu Road e posibil sa ajungă la posta. Eu comand destul de des de pe amazon.de, aleg de fiecare data opțiunea cea mai ieftină de transport. Uneori imi vine cu Cargus, alteori cu Fan, mi-a venit și cu UPS. Cred ca depinde mult de valoarea produsului.
Bugster+Honne, Kinu
 
Reply
#9
Iti duc acasa indiferent de curier. Stai linistit.
Eu am comandat de pe aliexpres cu livrare din spania, dupa trei saptamani au pierdut coletul, am scris furnizorului si in cateva zile mi au adus acelasi produs din polonia. 
Nu mai retin curierul.
Lelit PL81t, Ibric email, Ibric turcesc, Aeropress, V60. Rasnite Kinu Phoenix, Sozen, prajitor cafea Rostmeister, Cafflano Kompresso, Xeolo ghost burr 10 step.
 
Reply
#10
(07-01-2021, 17:32)maki Wrote: buna,
vad ca multi vanzatori pe aliexpress au cica warehouse in EU (gen Germania, Polonia) si livreaza spre tari UE de acolo prin DHL.

1. a cumparat cineva prin asa metode? e pe bune?
2. livreaza curier acasa sau tre de mers la posta dupa colet?

spor si un 2021 frumos!
Mie mi s-a intamplat de 4 ori sa selectez depozit de livrare din Europa si pachetul sa fie expediat din China (cu termenul de livrare aferent).
Lelit Anita PL042TEMD, tamper Motta 57mm, nivelator Motta 57mm, sita Ascaso 14-20g, portafiltru bottomless PLA570s.
 
Reply
#11
Important este ca daca selectezi depozit EU sa nu plătești taxe vamele si/sau TVA. In general sellerii spun clar ca daca selectezi depozit EU nu mai ai costuri suplimentare.
Lelit PL41TEM + Eureka Mignon SD , sita IMS 12/18 g / Ascaso 14-20 g
 
Reply
#12
(07-01-2021, 20:56)Cata Wrote:
(07-01-2021, 17:32)maki Wrote: buna,
vad ca multi vanzatori pe aliexpress au cica warehouse in EU (gen Germania, Polonia) si livreaza spre tari UE de acolo prin DHL.

1. a cumparat cineva prin asa metode? e pe bune?
2. livreaza curier acasa sau tre de mers la posta dupa colet?

spor si un 2021 frumos!
Mie mi s-a intamplat de 4 ori sa selectez depozit de livrare din Europa si pachetul sa fie expediat din China (cu termenul de livrare aferent).
In cazul asta nu ai plătit și taxe/vama dacă era peste 10e?
 
 
Reply
#13
Si eu am comandat recent un aparat de tuns si o trusa de bicicleta, costul transportului fiind aproximativ 10 euro si au ajuns la usa, prin GLS si Cargus, fara alte taxe. Eu zic sa profiti deoarece pentru un cost rezonabil iti ajunge marfa intr-un timp foarte scurt, la mine a fost de maxim 7 zile. Eu unul as fi dispus sa platesc 10-12 euro pe transportul unui produs de care am nevoie urgenta, decat 2-3 euro si sa imi vina peste 2-3 luni. De unde se livrează e mai putin important daca iti ajunge in timpul foarte scurt specificat de vanzator.
Ca o paranteza, Posta Romana la Vama de pe Libertatii nr 1 in București verifica foarte drastic coletele si aplica TVA-ul (ceea ce este normal). Adica nu mai merge figura facuta de chinezi, au depozit EU, trimit coletul cu eticheta de shipping din China iar la depozitul din EU pun alta eticheta cu o tara UE ex NL, BE etc. Posta Romana are dreptul sa desfacă coletul, iar daca sub este o eticheta din China iti aplica TVA-ul daca este trecut de 10$ valoarea. Bafta!

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
La Pavoni Professional fully upgraded/Niche Zero/Cafflano Kompresso/
Past: Lelit PL41TEM
 
Reply
#14
https://madalinliviu.ro/comenzi-china-taxe-2021/
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)