Hello There, Guest! Login Register


alegere baza de tampare

#1
ca nu stric blatul am decis sa cumpar o baza pentru tampare (acum folosesc un prosop sub portafiltru).
m'am oprit la 2 modele.
asta:
[Image: s-l1600.jpg]


sau asta:
[Image: f3b6e1f9fbbfb27e.jpg]

dat fiind faptul ca folosesc portafiltre cu un picurator, cu 2 picuratoare si cel naked - care ar fi optiunea preferabila?
ideal, din experienta.

cu respect.
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#2
ambele functioneaza, dar consider ca prima variata este absolut satisfacatoare si ca nu este nevoie de mai mult sau de altceva.
LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E, Lagom P-64 SSP HU, Kinu M47
 
Reply
#3
pe un forum citisem ca prima e okay pentru portafiltu' cu single si naked, iar cu 2 picuratoare nu merge, nu incape ast dublu in spatiul consacrat.
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#4
cel mai ieftin.
Dalla Corte-super mini, Rancilio miss Lucy, Bezzera BZ99S, Gino Rossi CC45s, Ascaso I-steel1, Sette270 , i-Roast2, dieckmann rostmeister, tamper cps/z evolution1. 
 
Reply
#5
EU am luat-o pe a doua de pe aliespress pentru portafiltrul cu un picurator si sunt foarte multumit.
Lelit Bianca V3// Compak E8 // Eureka Atom 64// Kinu m47 Phoenix // Cafflano Kompresso
History: Gaggia Classic, Isomac Venus, Eureka Mignon, Mazzer MiniE with SuperJolly burrs, Expobar Brewtus IV
 
 
Reply
#6
(01-04-2017, 12:36)maki Wrote: pe un forum citisem ca prima e okay pentru portafiltu' cu single si naked, iar cu 2 picuratoare nu merge, nu incape ast dublu in spatiul consacrat.

Eu zic ca ambele se preteaza, dar depinde de procedura folosita, respectiv de asteptarile tale de la acest tool.
Nr.1 functioneaza si la picurator dublu, dar trebuie sa "tii contra" pe portafiltru, caci aluneca.
Cu Nr.2 nu te doare capul, dar iti ocupa alt loc pe blat, si costa un pic mai mult.
Deci, numai tu poti hotari ce este important pentru tine.
Succes!
LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E, Lagom P-64 SSP HU, Kinu M47
 
Reply
#7
legat de pret, ambele costa cam același, la ~12$ livrate.
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)