Hello There, Guest! Login Register


Xbloom

#1
Cam asa arata viitorul in materie de cafeaua de specialitate. Putem sa uitam de espresso care va defeni un moft costisitor, din pricina pretului cafelei a volumului de boabe, si a curentului sa incalzim 2 galeti de apa sa facem o bauturica.


https://www.youtube.com/watch?v=koxO22zZa5M

Evident ca e marketing puternic si produsul este asociat nu doar cu o sumedenie de influenceri (Rao, Quan, Lance, Coffee lab) dar si cu prajitorii puternice si cu capitabil (Onyx, Verve).

Adica, ia fraiere, ai aici tot ce iti trebuie, cafea buna, rasnita, reteta, apasa pe un buton zambeste si bea.

Pare foarte compact, foarte rapid, usor de curatat, si foarte comod. Desigur ca exista intrebari si suspine legate de exemplu de faptul ca boabele nu sunt sigilate, sau? pe jos sunt 3 gauri si un filtru de hartie care lasa oxigenul sa intre.

Sa vedem ce ne arata viitorul, cred ca o sa aiba succes mai mare decat acel brewer automat cu cantar lansat pe KS anul trecut pe care s-au aruncat toti sa-i faca video iar acum e nicaieri.

O sa il vedeti peste tot, instagram, youtube, si evident e facut de americani (deghizati) ca astia au marketing puternic.
 
Reply
#2
Pot rezolva oricand problema asta, pun in pungi de plastic sigilate si aia e. Si mai au inca un motiv sa vanda cafeaua la pret de aur pe gram. Exagerez, dar daca ne uitam la ce au facut baietii cu toate capsulele, indiferent de brand, ajungi sa cumperi kg de cafea macinat cu un an in urma din cafea de calitate indoielnica la pret de 50-70E/kg. Daca te duci spre cele mai cunoscute, pretul creste. FIX din acest motiv mi-am cumparat primul espressor. Am zis ca de cat sa dau 250ron/kg de capsule mai bine de banii aceia cumpar cafea de specialitate.
la Caffelab dai 3.1E pe 10 capsule ~60-70g de cafea, de 2.5x mai mult decat aceeasi cafea la punga
la The Barn vad ca au tot 10 capsule la 9E, probabil sub 100g, ceea ce face cafeaua respectiva sa fie probabil peste 100E/kg. 
E afacere. Si sunt mult mai multi utilizatori de pinguini si jucarii de capsule (chiar nespresso are un aparat la vreo 600E+ - la ce ai da banii astia mi-e imposibil sa inteleg).
Asa si aici. O sa platesti chiar mai mult pe "tehnologie".
Espressor: Lelit Bianca / Gaggia Classic 2017 | Past: Lelit Mara / Nuova Simonelli Oscar II / Lelit PL41TEM
Rasnita:  Kopi Deva / Lelit PL72 William / Kinu M47 / Arco 2 in 1
 
Reply
#3
In capsule sunt boabe, nu cafea macinata, nu e acelasi lucru cu capsule.
Plus aici e vorba de cafea de specialitate high grade, ce inseamna asta? cauta preturile la onyx sa vezi ce vand. Echivalent Mabo cu Romania sau Ditta Artigianale cu Italia (UK ca sta pe acolo).

Din 15g de cafea scoti o bautura de 250ml din 15 g de espresso scoti 30g out si o bea unu din 2 inghitituri.

Plus complexitatea in cafeaua light se gusta in brew nu in espresso. Si asta o zic eu trecut 7 ani prin espresso hardcore din cafea light, cu toate nebuniile de espresoare si rasnite.

Rezultatele la un moment dat din espresso, indiferent ca investesti 6000-10.000euro in aparatura nu se mai vad sau sunt minuscule, si strici cafea cu duiumul sa o perfectionezi in ceasca (din cafea light). Asta nu se intampla la brew. 

Am fost fan espresso hardcore, sa nu vad sa nu aud de brew. Incet am trecut pe brew, si acum exclusiv doar asta, imersie si drip.

Acest aparat este destinat oamenilor normali care vor sa faca trecerea de la cafea de supermarket la cafea de specialitate proaspata si nu vor sa investeasca bani (1000-2000$) sau timp citind toate detaliile (ore pe forum) si vor doar acess la o cafea buna usor si cu bani putini.
 
Reply
#4
Am inteles ce ai spus de prima data. Ce vroiam sa subliniez e ca 15g cat ai in fiecare paharut o sa iti scoata cafeaua (boabe) la 2.5x minim fata de pretul ei la punga de 250g. Aici nu dezbat espresso vs filtru, subliniam doar modul inteligent prin care unii iti adauga o punga si un cos si se tripleaza pretul la, practic, aceeasi cafea.
Exemplul elocvent era cel de la The Barn. Ei cer aprox 60E pe kg de cafea la pungi de 250g iar macinata si impachetata sare lejer de 100E (nu stiu exact cate grame au in capsula pentru ca nu mentioneaza nicaieri gramajul).
Daca ai avea filtre si un dripper reutilizabil probabil ca ar fi ceva. Utilizatorul doar trebuie sa cantareasca acea cafea proaspata (garantata) si sa-i dea drumul la treaba. Da, nu mai ai reteta prajitorului, ce sa zic. Uita-te pe site-urile unde ai cafea de specialitate, cati dau reteta de preparare? Eu nu am gasit foarte multe, si de multe ori era aceeasi la toate tipurile de cafea disponibila. Sunt sigur ca n-ai fi de acord sa abordezi diferite cafele cu aceeasi macinatura, aceeasi apa, aceeasi extractie
Espressor: Lelit Bianca / Gaggia Classic 2017 | Past: Lelit Mara / Nuova Simonelli Oscar II / Lelit PL41TEM
Rasnita:  Kopi Deva / Lelit PL72 William / Kinu M47 / Arco 2 in 1
 
Reply
#5
Nu vreau sa-ti raspund pt ca nu stiu cum sa fiu pozitiv. Si eu vand cafea de specialitate, as zice micro-loturi, sau spre raritati ambalata de la 10 g la 100g. Evident ca este mai scumpa, dar asta e nisa. Daca se doreste mai ieftin atunci exista mereu o optiune, bineinteles.

Problema cu mai ieftin e ca sunt multi care castiga bine, si nu e problema de obtinut 30% discount cand cumpara la 500 sau 1000g, ci doresc diversitate si calitate in pachete mici. Adica isi cumpara lunar din 3-5 locuri cate 200g de la fiecare. Si uite asa gusta pe luna 10-15 cafele, nu 2-3 daca ai lua la 500-1000g.

Cam asta e diferenta de gandire. Nu mereu totul se raporteaza la bani.


Iti dau un exemplu si nu am nici o legatura cu ei:

https://www.standoutcoffee.com/collectio...ion-coffee
 
Reply
#6
(30-09-2022, 16:39)Darsidius Wrote: .
Am fost fan espresso hardcore, sa nu vad sa nu aud de brew. Incet am trecut pe brew, si acum exclusiv doar asta, imersie si drip.

Stai sa inteleg ca mi se pare ca nu am citit bine. Nu mai bei espresso ci doar cafea la filtru?
 
Reply
#7
Pana la urma ce dezbatem, solutia de business Huh  sau solutia tehnica, cat de aproape e de motto-ul forumului ?

Ce ne-ar putea face sa credem ca acolo e o rasnita mult peste o conica de 38-47... sau ca filtrul este culmea perfectiunii...  sau ca prajitorul chiar a gasit punctul G al extractiei, ce o fi pus el acolo pe codul de bare...  Confused
Tot ce e acolo poate fi reprodus, cred eu mai bine, pe un blat acasa in bucatarie.
Inclusiv capul care distribuie apa in cerc, si nu cu un singur jet, ci cu 2-3, se gaseste ca ansamblu separat, care poate fi pus pe orice con de marimea potrivita.
Si avem libertatea de experimentare si alegere, pe limba noastra, nu dupa mintea unui regizor, care poate produce si rateuri... vezi RoP Wink
 
Reply
#8
cum zicea cineva, depinde cat costa. sunt de 2 luni in lumea asta de cafea de specialitate si pot spune ca intelegand niste concepte destul de simple poti face cafea buna. la fel si cu investitiile de inceput, adica cu un buget de 800-1000 ron poti sa-ti iei, cantar, rasnita,fierbator, un v60 si un clever si sa incepi. iar ca si timp, imi ia dimineata 30 de secunde sa rasnesc manual 20g, intre timp pun kettle sa se incalzeasca si timpul de preparare la v60 e 3 minute. adica nu e mare chestie. la clever e si mai simplu, rasnesti si pui apa. o scoate aparatul asta cu 10-20% mai buna cafeaua, dar cine stie cat o costa.

si rezultate sa stii ca-s bune si la mine, adica am fost si la cafenea unde au ”scule” profesionale si cafea de specialitate si etc si mi-a placut mai mult v60-ul meu. cat despre espresso, sa dai bani fara numar pe echipamente, sa stai 15-30 minute sa se incalzeasca dimineata si sa trebuiasca mereu sa ai grija de el, asta pentru un pic de lichid, pe care-l bei imediat, prea multa bataie de cap.
zp6/v60 
 
Reply
#9
In majoritatea industriilor care vand "vendomate", aparatul este subventionat din marfa pe care o distribuie.
Daca masina asta este gandita sa nu accepte decat acele paharele codate, ar trebui sa fie ieftina, maxim cat o rasnita si un filtru de cafea luate impreuna.
Daca insa are si un mod manual, in care sa poti folosi boabe proprii... alt pretz.
Ar mai fi de lamurit cum impiedici clientul sa scuture zatzul, sa clateasca paharul, si apoi sa mai traga o doza cu boabele proprii... Confused  cea mai simpla solutie care imi vine in minte acum este ca paharelul are codarea implementata ca o spirala RFID, care dupa citire poate fi distrusa cu un puls EM.
 
Reply
#10
(30-09-2022, 16:39)Darsidius Wrote: In capsule sunt boabe, nu cafea macinata, nu e acelasi lucru cu capsule.
Plus aici e vorba de cafea de specialitate high grade, ce inseamna asta? cauta preturile la onyx sa vezi ce vand. Echivalent Mabo cu Romania sau Ditta Artigianale cu Italia (UK ca sta pe acolo).

Din 15g de cafea scoti o bautura de 250ml din 15 g de espresso scoti 30g out si o bea unu din 2 inghitituri.

Plus complexitatea in cafeaua light se gusta in brew nu in espresso. Si asta o zic eu trecut 7 ani prin espresso hardcore din cafea light, cu toate nebuniile de espresoare si rasnite.

Rezultatele la un moment dat din espresso, indiferent ca investesti 6000-10.000euro in aparatura nu se mai vad sau sunt minuscule, si strici cafea cu duiumul sa o perfectionezi in ceasca (din cafea light). Asta nu se intampla la brew. 

Am fost fan espresso hardcore, sa nu vad sa nu aud de brew. Incet am trecut pe brew, si acum exclusiv doar asta, imersie si drip.

Acest aparat este destinat oamenilor normali care vor sa faca trecerea de la cafea de supermarket la cafea de specialitate proaspata si nu vor sa investeasca bani (1000-2000$) sau timp citind toate detaliile (ore pe forum) si vor doar acess la o cafea buna usor si cu bani putini.
Daca ai baut espresso cum poti accepta o apa colorata? 15g -250ml out nu se poate numi cafea.Prefer un pahar de apa
 
Reply
#11
(09-10-2022, 00:27)nfs01 Wrote: Daca ai baut espresso cum poti accepta o apa colorata? 15g -250ml out nu se poate numi cafea.Prefer un pahar de apa
Pe principiul “de ce sa folosesti un parfum fin cand poti da cu clor si iti muta nasul doua zile”…
Aici e chestie de gusturi si ce cauta fiecare in cafea.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#12
Mai curand comparatia ar fi corecta intre parfum si apa de colonie.
Multi prefera apa, si nu neaparat pentru pret... un parfum prea tare poate acoperi multe note.
 
Reply
#13
(09-10-2022, 10:21)Mihai L Wrote:
(09-10-2022, 00:27)nfs01 Wrote: Daca ai baut espresso cum poti accepta o apa colorata? 15g -250ml out nu se poate numi cafea.Prefer un pahar de apa
Pe principiul “de ce sa folosesti un parfum fin cand poti da cu clor si iti muta nasul doua zile”…
Aici e chestie de gusturi si ce cauta fiecare in cafea.


Ai ales o comparație hilară, espresso= clor, restul e parfum....

De ce sa te dai cu esență de parfum fin când o poți dilua cu apa sa ai pe 6 ani?

Clar că este vorba despre gusturi/preferințe și atât.
Toper Cafemino 1kg + TC4ESP, ACS Vostok, ACS Vesuvius Leva , Expobar Brewtus, Gaggia Mini, La Pavoni Professional, Cafflano Kompresso, Mypressi v.2, Flair Pro 2, DF-83, Niche Zero, ARCO-duo, Kinu Classic+Phoenix, 1Zpresso.
 
Reply
#14
Avand in vedere ca cele doua metode scot cafea diferita, nu e cazul de comparatii gen parfum/apa de colonie sau altele.

Sunt bauturi diferite. Daca pui apa in espresso faci americano, nu V60. Iar daca incerci sa faci V60 concentrat, garantat nu scoti espresso.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#15
a venit si review-ul lui Lance. https://www.youtube.com/watch?v=XuhBCDTlOl0

in principiu foloseste o rasnita asemanatoare cu un 1zpresso kplus cu ”cutit” de 48. O sa poate fi folosita si cu un dripper de plastic care o sa mearga cu filtre kalita unde o sa poti sa pui boabele tale, deci nu esti blocat doar la pods. acum e 400$ dar cica e cu 50% redusa, deci o sa coste 800$.
E impresionant ca poate sa faca miscari circulare si chestii de genul. Are o groaza de ”tehnologie” si agloritmi si toate cele. Poate chiar sa vibreze si sa detecteze daca se umple paharul ala prea repede. O sa fie interesant cu reproductibilitatea cafelei. Ahh si pare sofisticat tare, astia au probleme de calitate pe noile nespresso, ma intreb cate probleme o sa aiba asta.

Ce sa zic, e o idee buna, care presimt eu ca o sa ajunga la 1000$ daca o sa fie scoasa pentru publicul larg. Parca erau pe tastecrafters niste chestii automate asemanatoare, dar pentru uz profesional, care erau obscen de scumpe. Sunt curios cum iese cafeaua vs un mocamaster sau alte filtre. Mi-as cumpara? na, am deja toate cele necesare sa-mi fac un v60 delicios.
zp6/v60 
 
Reply
#16
Mocamaster e o troaca goala facuta sa arate cool pentru marketing, dar in interior zero barat, nimic in plus fata de orice filtreuza de pe emag de 2-300 lei.
Desfacut ca sa repar, ingrozit de ce n-am gasit in interior... nici macar un dus decent nu are.

Cap de turnare rotitor cu 2 sau 3 pishatoare, nu doar cu unul, gasesti pe Ali la 30-40 Euro.

Foamea mare... piata saturata de brewere care costa de 10 ori pretul plasticului din ele, si care a inceput lumea sa se prinda ca nu aduc nimic in ceasca, si nu mai stiu ce sa scoata ca sa mai vanda ceva...
 
Reply
#17
habar n-am de moccamster, nu am avut niciodata, stiu doar ca e probla ca nu uda dusul ala toata cafeaua. eram curios de rezultate vs unu din ala.

in alta ordine de idei, cica preturile or sa fie de la 1$ podul. sincer, cine isi ia asa ceva nu are chef sa faca retete si sa faca ”dial in”. ideea e sa scanezi ala si sa-ti faca cafeaua. acum probabil la 1$ primesti ceva mediocru, probabil pe la 2$ e ceva de luat in seama. 2$=15g, pt 1kg=133$. 

deci probabil raman 3 probleme: pretul destul de mare de achizitie, costul podurilor, fiabilitatea in timp. si ar mai fi cine face curat, ca rasnita aia o mai trebui curatata si ea, s.a.m.d. ar fi bine sa ajunga chestia asta la publicul larg, asa ar face bani si prajitoriile si s-ar extinde si cafeaua de specilitate, dar ma indoiesc. tipul de la lifestyle lab a zis-o bine, daca ai o rasnita si faci v60, nu esti publicul lor tinta.
zp6/v60 
 
Reply
#18
Varianta SF, sau ... "nu aveti voi bani destui cat putem noi sa ne prostim..."

https://www.instagram.com/p/ClNf9CTL3Bq/
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)