Hello There, Guest! Login Register


Wega Mininova

#31
nu cred, in asa caz 2litri (de ex) de apa fierbinte din boilerul de abur e mult mai mult ca 150-200ml de apa din tubul HX, si ar nivela fluctuatiile pe manometru. de asta si zic cu sita blind sa incerci.

dar asta asa, presupunere bazata pe... nimic)
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#32
Pai acuma boilerul de abur e plin ochi cu apa. Eu daca ii pun sita blind si ii pun si sonda de nivel pentru abur, teoretic ar trebui sa creasca presiunea daca e crapat HX-ul.

Am facut proba asta. L-am lasat sa se incinga si am dat drumu la pompa cu blind ul pus. Nici nu se clinteste acul de la manometru.

Alte sfaturi ?

* Cam cat dureaza aproximativ la un HX de 2L un ciclu de on-off a elementului ?
Wega Mininova, Mazzer SJ
 
Reply
#33
Cam dupa o ora de stat la incalzit face cam la fel ca aici.

Nu vad sa curga pe nicaieri apa, nici sa se auda vreun sasait de la abur.
Timpul dintre 2 sesiuni de OFF - ON este de cam 30 secunde, carcasa fiind data jos si temperatura ambientala in jur de 19C.

Oare sa fie normal si asta sa fie timpul lui de recuperare?

Wega Mininova, Mazzer SJ
 
Reply
#34
Exista vreun led de semnalizare a activitatii rezistentei din boiler? Daca nu, leaga un bec de veioza la cele 2 bornele sau foloseste un watt-meter si vei vedea ca presiunea creste odata cu temperatura apei... e normal.
O rezistenta de 1300W e suficienta pentru un boiler de 2L minus 2 serpentine HX.
 
Reply
#35
Nu are led dar imi dau seama ca functioneaza dupa sunetul de la presostat si dupa cat de repede se invarte contuarul. Ea incalzeste, fara dubii, ca presiunea scade.

Singurul fapt care mi se pare un pic ciudat e timpul asta de trecere de la OFF la ON de vreo 30 de secunde in conditiile in care espressorul este in idle si a stat la incalzit cel putin 60min.

Ciudat e ca acuma vreo 2-3 saptamani mi se ducea in 100C termometrul de pe grup dar acuma mai mult de 96C nu urca. Posibil sa fie si mai frig si sa munceasca mai mult ca sa mentina temperatura in boiler.
Wega Mininova, Mazzer SJ
 
Reply
#36
Am uitat sa te intreb: vrei sa repari ce e de reparat si sa-l utilizezi in continuare asa cum e sau doar testezi si apoi il pregatesti de curatare generala si o ultima revizie tehnica?
Intreb pentru ca vad cablurile de la sonda de nivel carpite cu banda si tubul de protectie al celor de la presostat, topit.
Un alt raspuns la nedumirirea ta ar putea fi termostatul bimetal care inchide prea devreme, astfel reducandu-se perioada de incalzire.
De fapt ar mai fi unul Smile: daca la capatul tevii de sus, cea care intra mushroom(sper sa nu gresesc) nu e montat un restrictor de debit, viteza apei care circula prin grup este prea mare, implicit grupul este incalzit excesiv, iar apa din boiler se raceste mai repede.
 
Reply
#37
Vreau sa il pun la punct ca sa il pot folosi normal.

Asa l-am luat si eu. Cablul care duce catre presostat nu e topit, are banda neagra pe deasupra, cred ca din cauza da impresia in poza ca e topic.

La ce te referi prin termostatul bimetal ?

Pai eu zic ca nu are treaba HX-ul aici cu racirea, din moment ce il las in idle si nu folosesc apa.
Wega Mininova, Mazzer SJ
 
Reply
#38
pai cam asa e si la mine
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#39
Cumpar azi niste glicerina si ii dau pe la filete dupa ce se incalzeste. Macar sa elimin scaparile de aer exterioare.

Singurul loc care ar mai ramane ar fi valva dublu sens de incarcare a rezervorului care sa nu izoleze bine si ca apa sa se reintoarca inapoi pe acolo.

HX-ul nu prea vad eu sa se fisureze asa usor, e construit ca un tanc boilerul Smile

Pierde aer pe undeva pe la filetul unde intra anti vac ul.

​​​​​​Am incercat sa i pun pe rand si calti si teflon si cu sau fara saiba de cupru dar nimic.

Nu stiu de ce dar spre capat cand dau sa strang se macina practic surubul si cand il scot curg bucati de metal din el.

Am patit o asa cu o gramada de suruburi pe filetul ala, nici nu stiu cum sa il mai abordez.
Wega Mininova, Mazzer SJ
 
Reply
#40
Am rezolvat cu pierderile.

Am pus pe filet niste snur Loctite 55. Izoleaza brici, nici urma de pierdere. Recomand cu cea mai mare incredere sa-l folositi la izolarea filetelor.

Acuma a ajuns timpul intre o sesiune de OFF - ON sa fie de pe la un minim de 55 sec pana la un minut jumate.
Acuma consider ca e in parametri.
Wega Mininova, Mazzer SJ
 
Reply
#41
Am vazut espressoare cu boilerele izolate termic.

Daca nu a fost prevazut cu izolatie din fabricatie, s-ar putea adauga ulterior?
A facut cineva operatiunea asta si daca da ce material a folosit ?
Wega Mininova, Mazzer SJ
 
Reply
#42
Referitor la izolatie am gasit asta in perioada cand intentionam sa izolez boilerul de pe Isomac. Nu stiu cat de bun este acel material dar la pretul pe care il are merge incercat. Vezi ca gasesti si alte produse pentru izolare termica pe acel site.
Lelit Bianca V3// Compak E8 // Eureka Atom 64// Kinu m47 Phoenix // Cafflano Kompresso
History: Gaggia Classic, Isomac Venus, Eureka Mignon, Mazzer MiniE with SuperJolly burrs, Expobar Brewtus IV
 
 
Reply
#43
Poate totusi gaseste ceva mai aproape de casa:

https://www.pefoc.ro/produse/materiale-montaj_144
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)