Hello There, Guest! Login Register

WDT cu Duomo sau cu alte instrumente asemanatoare

[Image: b887e3545928907cc105f7838e384ddf.jpg]
Scobitori folosesc si eu acum, dar rezultatul nu ma multumeste. Stropeste uneori ...

Sent from my iPhone using Tapatalk
Gaggia Classic + Rancilio Silvia steam wand & Ascaso I-2 & VST & Motta
Flair Espresso Signature PRO + KINU M47 Phoenix

Reply
(06-08-2019, 16:25)dev Wrote: Distanta intre acele cele mai indepartate de centru e sub 45mm. Si acele sunt flexibile.

Stiu, doar ca acul cel mai de pe margine, din poze, mie mi se pare ca, drept, ar lovi de sita. Strambat spre interior - nu stiu ce influenta ar avea. Si ma gandesc si ca ar fi greu sa il tii fix in rotire, tinand cont de jocul generat de cei cativa mm de diferenta de diametre.
Bineinteles, ar fi ideal daca ar putea testa cineva...
Flair Pro, V60, AeroPress, M47 Phoenix, 1Zpresso Mini Q, Xeoleo 50, Brewista SmartPour VT, Hario Buono, Bonavita Dual Voltage

Reply
(06-08-2019, 16:27)lucimunteanu Wrote: 2sarme oteloase mai subtiri ...

corzi de ghitara Wink

Reply
Corzi, buna idee Smile

Sent from my iPhone using Tapatalk
Gaggia Classic + Rancilio Silvia steam wand & Ascaso I-2 & VST & Motta
Flair Espresso Signature PRO + KINU M47 Phoenix

Reply
(06-08-2019, 16:38)zmolk Wrote:
(06-08-2019, 16:25)dev Wrote: Distanta intre acele cele mai indepartate de centru e sub 45mm. Si acele sunt flexibile.

Stiu, doar ca acul cel mai de pe margine, din poze, mie mi se pare ca, drept, ar lovi de sita. Strambat spre interior - nu stiu ce influenta ar avea. Si ma gandesc si ca ar fi greu sa il tii fix in rotire, tinand cont de jocul generat de cei cativa mm de diferenta de diametre.
Bineinteles, ar fi ideal daca ar putea testa cineva...

Acele se pot elimina sau adauga dupa pofta inimii... Vorbim de un plastic in care se pot da gauri.
factory g106, m47, ims, kazak accessories, fluid bed roaster

Reply
Nu pentru Flair ma interesează, am alt proiect pe țeavă Smile

La flair folosesc o singura sârmă, dar strica un pic distribuirea dacă nu e folosita cu atenție.
Flair PRO | Niche Zero | Hario V60 | Popcorn Popper

Reply

Vă rog să comentați!
Kinu M47 Phoenix, Clatronic ES 3584

Reply
Rabdare de fier si nervi de otel!  Smile
Lelit Bianca, Honne Slim ~ In vacanta: Kinu + Kompresso
Past: Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30 

Reply
... Gradina este imensa ... si gardul se muta periodic , inspre largire ...  Cool ...
Pavoni | Strega | Bosco | Honne | Olympus | ECM | MK III | M47, M68 | Gene ...

Reply
Se pare ca din septembrie apare o noua versiune de distribuitor Duomo. Am vrut sa comand unul luna aceasta si mi-a zis ca numai au stoc la versiunea actuala si undeva prin septembrie va aparea versiunea noua. Sunt curios... Smile
ECM Synchronika , Rancilio Silvia V4 + Auber PID, Mahlkönig Vario , Brewista SmartScale

Reply
Pentru cine nu a inteles diferenta intre un nivelator si un instrument de tipul duomo:

https://www.instagram.com/p/BlNcSmQjJU4/...aticcoffee

Evident ca rezultatul va fi mai putin dramatic in cazul unor cafele prajite mai solubil si rasnite mai grosier.

[Image: VzBOTej.jpg]

Reply
Asta confirma și impresia mea, ca un kribli/Duomo are un efect diferit de un nivelator, fără neapărat a-l înlocui.

Reply
OFF-TOPIC :

(04-09-2019, 14:58)dev Wrote: Evident ca rezultatul va fi mai putin dramatic in cazul unor cafele prajite mai solubil si rasnite mai grosier.

... @dev sper sa nu te superi , dar ... voi puneti zahar direct pe puc ? ... Nu in cafea ... ?  Confused ... ( sau , mai bine zis  - ce este pulberea aceea - alba k zapada - de pe puc ?  Cool ... )

Reply
Fond de ten... ajuta la riduri... er... channeling Wink

Reply
... Aaaah .... Tks , am crezut ca era zahar ... Cool ...

Reply
Cred ca totusi era sare...  Angel De mare.

Reply
a incercat cineva aceasta varianta de distribuitor ? 
https://www.aliexpress.com/item/32978755042.html?spm=a2g0o.cart.0.0.59b43c00McfCJG&mp=1
Lelit PL41LEM cu PID si dimmer, Eureka Mignon Specialita 15BL

Reply
E o copie de Blind Shaker, pe care o gasesti si la barshaker.

Efectele le vezi mai jos:

https://scontent.cdninstagram.com/v/t50.2886-16/36870775_666215103716769_4131394911792871357_n.mp4?_nc_ht=scontent.cdninstagram.com&oe=5D73717D&oh=e424546ddabe47d1edb0bc114be108c9

Nu prea redistribuie.

Reply
Eu mi-am inventat singur o metoda care precis o sa genereze proteste, dar la cata incertitudine si credinta este in aceasta partea a prepararii unu espresso, nu mai conteaza... pentru mine merge Big Grin
Macin in paharelul manualei, il rastorn intr-o sita, pun capac deasupra o a doua sita, fac un pic de shake (not stirred Big Grin)  si apoi ciocanind sitele pe masa cat mai orizontal, sunt destul de sigur ca la ridicarea capacului voi gasi o suprafata si amestecare caruia nu am ce ii reprosa, si care doar asteapta sa fie tampata.

Postarea e un pic legata si de discutiile aprinse de ieri din topicul Bravo, dar nefiind legata de acel dispozitiv, si fiind o forma de WDT, am zis mai bine sa fie aici

Reply
Pai și nu trece nimic prin sitele alea?

Reply
Tie iti trece ceva cand tampezi ? Smile
Vorbesc de doua site ca cea in care fac tamparea, nu de cernut faina Smile

Reply
Aaa, ok. Am crezut ca sita mica metalica.

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)