Hello There, Guest! Login Register


Instrumente pentru WDT

Un dop de pluta de la un borcan luat de la Jumbo cu 10 lei. Acum sa vad ce ace ii pun.

[Image: IMG-20191109-224724.jpg][Image: IMG-20191109-224731.jpg]
Lelit Elizabeth, Kinu M47 Phoenix
 
Reply
(09-11-2019, 23:54)B14ypu Wrote: Un dop de pluta de la un borcan luat de la Jumbo cu 10 lei. Acum sa vad ce ace ii pun.

[Image: IMG-20191109-224724.jpg][Image: IMG-20191109-224731.jpg]
Ace de cusut. Găsești variante de toate felurile și sunt foarte dure. Le înfigi cu vârful în pluta și gămălia in afara.
Vibiemme Domobar Levetta (Piccolo) + IMS Competition E61 200IM + IMS 17g B70 Competition + PID REX C100. Rasnita Mazzer Super Jolly. OCD v2 by Kamasi. Tamper Etolia Competition 58,5 mm.
 
Reply
Fiind rotunde nu cumva trec printre granule fara sa le deranjeze prea mult ?  Confused Huh

Cele consacrate tot sarma rotunda folosesc?
 
Reply
La kribli da, e tot rotunda.
Strietman CT2 naked | EG-1 v2 (Core & Ultra) | Aeropress | V60 | Bullet R1 v2
Foste: Flair Signature Pro | Niche Zero | M47 Classic
 
Reply
(09-11-2019, 23:54)B14ypu Wrote: Un dop de pluta de la un borcan luat de la Jumbo

Pune poza cu borcanu Smile
Filtroman infocat
V60 | Aeropress | Comandante Trailmaster X25 | Cafflano Krinder (de vanzare)
 
Reply
E de 2l. A avut grija sotia sa nu ramana gol.
[Image: IMG-20191110-124635.jpg]
Lelit Elizabeth, Kinu M47 Phoenix
 
Reply
(09-11-2019, 23:54)B14ypu Wrote: Un dop de pluta de la un borcan luat de la Jumbo cu 10 lei. Acum sa vad ce ace ii pun.
Eu vreau sa incerc cu ace de seringa, coboara si sub jumatate de mm ca grosime.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
Revin cu 2 poze cerute mai demult cu Kribli si o rigla pe cele 2 axe:[Image: jhW1LIl.jpg] 
[Image: 5k9uphg.jpg]
Expobar Brewtus IV+pulsor, Niche Zero, VST 18/20g, Bravo Tamper & Distribution Tool, Felicita Arc Scale
Gaggia Baby Millennium+PID, Kinu M47, site IMS, nivelator Motta 58.5, Espro Calibrated Tamper 58.35
 
Reply
Mercic.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
Acele de seringa sunt prea groase. Ar trebui niste ace 27G sau 30G, dar nu prea exista atat de subtiri la lungimea ce va trebuie voua (in general sunt foarte scurte cele atat de subtiri, de obicei doar 13mm).
Cel mai simplu este sa folositi sarma de otel de 0.4mm (la fel ca la Kribli). Gasiti la (aproape) orice magazin de tigari electronice, in diferite tipuri de aliaje, unele mai moi, altele mai tari, mai "oteloase" (SS304, SS316, SS316L, Ni80, etc)
Faceti din sarma un "U" pe care il infigeti de sus in jos, asa incat sa aveti jos 2 "picioruse". V-as pune o poza cu rezervele de la Kribli ca sa ma fac inteles, dar momentan l-am imprumutat unui coleg. Poat pune cineva o poza cu rezervele Kribli si una cu capacul superior desfacut, cel prins cu surub imbus, pentru a se intelege mai bine.
La Marzocco GS3, Expobar Brewtus Flow Control, Mazzer Kony E, Mazer Major, Acaia scales, Bravo Tools, Duomo, Kribli
Brew/altele: Baratza Forte BG, Comandante C40 MK3, Kinu M47, Kruve, C. Kompresso, V60, Kalita, Aeropress, French Press
 
Reply
Asa arata acele, dar nu am avut un inbus la îndemână sa desfac, ca să se vadă prinderea.

[Image: QexMI7d.jpg]
Strietman CT2 naked | EG-1 v2 (Core & Ultra) | Aeropress | V60 | Bullet R1 v2
Foste: Flair Signature Pro | Niche Zero | M47 Classic
 
Reply
(10-11-2019, 16:32)KrisssKros Wrote: Cel mai simplu este sa folositi sarma de otel de 0.4mm (la fel ca la Kribli). Gasiti la (aproape) orice magazin de tigari electronice, in diferite tipuri de aliaje, unele mai moi, altele mai tari, mai "oteloase" (SS304, SS316, SS316L, Ni80, etc)
Aveam nevoie de sarme lungi pentru Kribli si sita VST 21gr. Am gasit sarma SS430 26ga, rola de 7m la 18 lei, am confectionat deja 3 seturi. Arata cam artizanal, dar se pare ca isi fac mai bine treaba decat sarmele originale mai scurte cu 3mm. Multumesc KrisssKros pentru pont!
 
Reply
Sau ace de curățat duze la imprimanta 3D[Image: d864996e1d3ee8fd78759d9952206741.jpg]
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
[Image: r9uRIvr.jpg][Image: IzY8UkT.jpg][Image: Sgbg4Fx.jpg][Image: UsXHZEE.jpg][Image: bWtJOsF.jpg][Image: AIqqygI.jpg]
MK Brasilia ■ MK K22S SSP ■ MK K32SB & Aeropress 
 
Reply
In primele doua poze, un kribli facut in casa? Printat 3d?
Strietman CT2 naked | EG-1 v2 (Core & Ultra) | Aeropress | V60 | Bullet R1 v2
Foste: Flair Signature Pro | Niche Zero | M47 Classic
 
Reply
[Image: QAhwHI4.jpg][Image: gujOA73.jpg][Image: ogMW2t9.jpg]

(15-11-2019, 09:57)Laddu Wrote: In primele doua poze, un kribli facut in casa? Printat 3d?

Da, nu este printat, este facut din PE.
MK Brasilia ■ MK K22S SSP ■ MK K32SB & Aeropress 
 
Reply
Asa Asa a al meu. O sa iau alt dop si voi face in el o scobitura in care sa intre buza portafiltrului. 
[Image: IMG-20191203-192243.jpg][Image: IMG-20191203-192347.jpg][Image: IMG-20191203-192418.jpg]
Lelit Elizabeth, Kinu M47 Phoenix
 
Reply
Pentru ca au inceput sa vina instrumentele WDT de la Duomo (si inteleg ca au mai ramas cateva), incep prin a scrie sfatul colegului nostru @CatalinH, adica invartiti de el doar in sensul acelor de ceasornic, de 2-3-4 ori. Nu abuzati de rotiri caci efectul va fi contrar. Mai intai insa fixati inaltimea suportului cu ace astfel incat sa nu zgarie sita dar sa intre cat mai mult posibil in cafea. Inteleg ca distanta intre sita sita si ace va fi de doar cativa mm. De maine incep si eu experimentele.

[Image: pWhl27z.jpg]
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Am mai vorbit cu Jeff ( creatorul de la duomo ) de cateva ori si exista o posibilitate chiar mare sa ne viziteze in Oradea, poate facem si un mic workshop cu el...
--Only God Can Judge Me--
 
 
Reply
Salutare, ați apucat să vă faceți o idee despre noul Duomo în comparație cu cel vechi și cu Kribli? Sunt în dubiu ce să aleg dată fiind diferența de preț și văzând la colegii cu K30 că au avut experiențe bune cu Kribli.
Vario K30|VBM Domobar Super PID|Sita dus IMS|Site IMS 14g&17g
|Aeropress|Kinu M47|Brewista&ConceptArt scales|ibrik Soy C4G
 
Reply
Imi place cum isi face treaba acest nou Duomo!  E un accesoriu foarte comod si placut in utilizare. De eficienta lui te convingi chiar din prima, atat la tampare cit si la extractie.  Unica nedumerire ce o am e legata de lungimea diferita a  acelor. Cum se rasfrange asta la distributia de la baza sitei???  Sau acesti citiva mm nu conteaza??
[Image: r8Z3mcI.jpg][Image: hU1HO6J.jpg]
CREM ONE Profiler; Compak E8; Sculptor 078S; Kinu M47; VST18-20gr.
Ex: LELIT PL62S(kit profilare CS), Mazzer SJ
 
Reply
Se face o distribuire in multiple planuri, e gandita cu cap... Wink
 
Reply
Erai ironic? Nu prea vad cum ar putea distribui pe verticala
Strietman CT2 naked | EG-1 v2 (Core & Ultra) | Aeropress | V60 | Bullet R1 v2
Foste: Flair Signature Pro | Niche Zero | M47 Classic
 
Reply
(06-08-2019, 16:39)renatoa Wrote:
(06-08-2019, 16:27)lucimunteanu Wrote: 2sarme oteloase mai subtiri ...

corzi de ghitara Wink

Confirm, merge perfect cu corzi de acustică. Este nevoie doar de E-ul gros (nota mi) de la un set de corzi din oțel de 0.12-0.54, de pe care a fost debobinată "cămașa". Rezultatul este o sârmă suficient de groasă încât să amestece și suficient de subțire/flexibilă încât să spargă bolovanii și să pufoșeasă măcinătura.
Lelit PL41LEM + Ascaso, Bialetti Venus 6, Bialetti Preziosa, Kinu M47 Classic
 
Reply
(30-12-2019, 14:33)Laddu Wrote: Erai ironic? Nu prea vad cum ar putea distribui pe verticala

Chiar de loc... fiecare ac descrie un cerc, la inaltimi diferite, ceeace face ca granulele sa fie antrenate si un pic pe diagonala.
Gandeste-te ca tragi o "brazda" de 4mm sa zicem, si apoi, peste cateva zeci de grade de rotatie, la cativa mm in laterala vine alta brazda la 8mm adancime, nu are loc o dislocare a masei de cafea dintre cele doua planuri descrise de ace atat in laterala cat si in adancime ?
 
Reply
Cred ca acordam prea mult credit...

Din poza se vede ca diferenta e foarte mica (cel mult 2-3 mm). Deci distributia acea verticala se limiteaza la cei 2-3 mm de la fundul sitei. Cat de folositoare este in acest caz?
QuickMill QM67,  MK E65S, tamper si distribuidor Bravo
 
Reply
Întrebare:
(30-12-2019, 17:22)pacala Wrote: Cat de folositoare este in acest caz?

Răspuns:
(30-12-2019, 17:22)pacala Wrote: Cred ca acordam prea mult credit...

Restul e can-can...  Smile Smile
La Marzocco GS3, Expobar Brewtus Flow Control, Mazzer Kony E, Mazer Major, Acaia scales, Bravo Tools, Duomo, Kribli
Brew/altele: Baratza Forte BG, Comandante C40 MK3, Kinu M47, Kruve, C. Kompresso, V60, Kalita, Aeropress, French Press
 
Reply
Cine a dat 800 lei pe asa ceva, e clar ca acorda credit nelimitat... can-can-urilor Wink

Daca nu apar modele incrustate cu swarowsky, tot degeaba... deja exista fidget spinner-e de 100K Big Grin
Acum sunt sarcastic, daca nu fusei destul de clar...
 
Reply
Și eu eram tentat de acest device pentru că oricât de bine ar distribui Honne cafeaua, aveam channeling mai mereu. Noroc că am văzut la un coleg, o ustensilă de câțiva lei și o metodă eficientă. Ustensila nu este atât de importantă, în fapt eu folosesc o scobitoare, mai important este modul de amestecare, în și din toate direcțiile + dosing funnel pentru a pastra cafeaua în portafiltru nu pe blat. Adio channeling!
Lelit PL162T, Lelit PL72, Pavoni`70, Honne, Varia VS3&Hypernova Ultra, Kinu M47, Rok espresso, Hario V60, Gene 101, Kaleido M10PRO
 
Reply
E-n regula! E secretul lor Smile Avem 3 ace de 24mm si 5 ace de 25mm. E varianta imbunatatita in urma unor studii mai aprofundate, chiar ei spun asta in descriere. Asa ca, sa-l folosim cu incredere si sa savuram placerea extractiilor exemplare!!
CREM ONE Profiler; Compak E8; Sculptor 078S; Kinu M47; VST18-20gr.
Ex: LELIT PL62S(kit profilare CS), Mazzer SJ
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)