Hello There, Guest! Login Register

Vreau sa devin espressoman?

Cred ca toti espressomanii care am trecut de la un cer in altul, suntem de acord ca espresso este un sport scump, din orice unghi ai privi, de la o simpla presa de inox cu maner de lemn (numit tamper) de 130-250 de lei, la o rasnita de 700-1000-1500E, la un espressor de 1000-2000E si pana la accesorii de tot felul care pot chiar dubla suma data pe espressor, cu gandul si la noul instrument de tampare 

In acelasi timp, dpdv tehnic, este evident ca un HX de la 900E in sus va fi superior tehnic oricarui single boiler. Problema se pune la acceptabilitatea financiara a unui VIITOR pasionat, in investirea unui buget de 1200-1500E, din prima, in espresso. Stiu useri pe forum care considera asta o absurditate absoluta (hello renatoa Smile  ) si poate aceste voci au dreptate atat timp cat papilele lor nu sunt antrenate pentru a distinge si accepta licori mai concentrate si mai fine. E foarte probabil ca si eu daca voi cumpara o sticla de whisky single malt invechit si mestesugit corespunzator in 20 de ani prin zone mlastinoase scotiene, sa nu simt o diferenta notabila in pahar daca pana acum am baut foarte rar robustele domeniului gen Jack sau Johnny.

Majoritatea oamenilor normali care o iau de la zero practic, vor avea nevoie de  multa vreme si multe kilograme de cafea pentru a face clar diferenta de gust intre o astfel de curgere obtinuta cu chestii de 3-500E gen La Pavoni Europiccola

una de acest tip (DB Expobar cu E61):

sau alta de acest tip (Lelit PL41TEM) :

E adevarat ca in espresso, un video sau o poza nu fac cat o mie de cuvinte, dar din atatea espresso gustate pe tot felul de aparate, fara indoiala ca alaturi de o rasnita buna, exista un anume nivel intermediar care asigura in ceasca un espresso mai mult decat decent pentru unii, excelent pentru altii si oricum incomparabil cu ce se bea in cefenelele clasice sau cu zona china town delonghi, krups, philips saeco, rowenta, rhonson etc.  Mai departe, alegerea finala tine de bugetul fiecaruia.

Cafeaua proaspat prajita este element cheie si nici nu se poate pune in discutie lipsa ei. Mergand in cafenele de specialitate, se pot experimenta si diferentele intre metodele de preparare diverse, de la V60 la aeropress, siphon sau alte ceaiuri Smile  Eu unul, daca nu simt consistenta unui espresso in ceasca, nu iau startul. In ultima vreme gasesc si cold brew-ul ca fiind in topul preferintelor.
Lelit Bianca, Honne Slim ~ In vacanta: Kinu + Kompresso
Past: Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30 

Reply
"Este evident" nu ia in calcul factorul "good enough", mult prea caracteristic fiecaruia... cateodata poate furniza surprize, cum de exemplu azi celularul/mirrorless-ull ingroapa slr-ul... Wink

Chiar si aia cu papilandrul de asemenea e relativa, un whisky de 30$ vandut de Lidl (alimentara) a dat clasa la multe altele considerate mult superioare, si evident scumpe...
http://www.telegraph.co.uk/food-and-drin...es-awards/
http://www.mirror.co.uk/news/uk-news/jim...14-2952491

Deocamdata cupping inca se face numai brew, concentrarea prea mare o ascunde ea ceva... Wink

Reply
Povesti cu celularul si cu mirrorless-ul...
Cat despre cupping, mai degraba l-as asemana cu pusul mainii pe o rosie ca sa-ti dai seama cat de coapta e si daca e buna de salata sau de ciorba. Practic este o metoda de comparare standardizata.
Quamar M80DR, M47 Phoenix, ex-M38, ex-PL043MMI, Brikka, ibric, AeroPress... and V60/Hario Buono

Reply
Cu siguranță sunt useri și în Arad. Poate se îndură unul să-ți arate ce poate setup-ul lui.
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm

Reply
Cu echipamentele din semnatura pot spune ca am scos shoturi excelente pentru mine deci nu îmi pare rau ca le-am cumpărat. Simt nevoia unui upgrade important dar in prezent sunt totusi foarte multumit ( no money). Chiar si cu un buget restrâns si un espressor limitat rezultatul e surprinzător de bun daca ai răbdare si putin timp. Mai apoi totul devine un obicei pe care îl faci cu ochii inchisi.
ACS Minima/Gaggia Baby Millenium '01
Fiorenzato F5 GT/Lelit PL043MMI
Ex.: Gaggia Classic '15

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)