Hello There, Guest! Login Register


Vizionaţi „Pompa solenoida?” pe YouTube

#1
https://www.youtube.com/watch?v=FNr7iSj8KNQ&feature=youtube_gdata_player

Dupa 2 luni de functionare valva nu mai suge apa ramasa pe instalatie cand inchei extractia. Motive? Expresorul e nou.
Lelit PL162T, Lelit PL72, Pavoni`70, Honne, Varia VS3&Hypernova Ultra, Kinu M47, Rok espresso, Hario V60, Gene 101, Kaleido M10PRO
 
Reply
#2
Pune aparatura din dotare la semnatura, te rog
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#3
Pare un Gaggia Classic. Intrebarea este daca nodel nou sau vechi. Daca este model nou explicatia e simpla...
Bezzera Unica, Mahlkonig Vario
 
Reply
#4
E modelul nou. Se va mizeriile alea de plastic .
Brasilia Club, Kinu Simplicity, Comandante, Kingrinder P0, Mignon Specialita.
ex: Gaggia Espresso, Color; Quamar T80, Macap M2D, Feldgrind 2.
 
Reply
#5
Model nou...

Gaggia classic 2015
Lelit PL162T, Lelit PL72, Pavoni`70, Honne, Varia VS3&Hypernova Ultra, Kinu M47, Rok espresso, Hario V60, Gene 101, Kaleido M10PRO
 
Reply
#6
(07-02-2016, 10:15)mihneasusan Wrote: Model nou...

.....adica pompa fara valva solenoida
Sab Antica Levetta HX, 5 l boiler (rotary pump & water plumbed), La San Marco Super Jolly burrs, IMS screen shower and filter 
 
Reply
#7
Habar nu am ce e de vina. Nici nu sunt la curent cu termenii. Pur si simplu curge apa dupa ce opresc extractia ca la robinet. Acum e in service. Va tin la curent...
Lelit PL162T, Lelit PL72, Pavoni`70, Honne, Varia VS3&Hypernova Ultra, Kinu M47, Rok espresso, Hario V60, Gene 101, Kaleido M10PRO
 
Reply
#8
Nu cred sa aiba vreo problema.
Brasilia Club, Kinu Simplicity, Comandante, Kingrinder P0, Mignon Specialita.
ex: Gaggia Espresso, Color; Quamar T80, Macap M2D, Feldgrind 2.
 
Reply
#9
La inceput cand opream pompa apa se oprea pe loc. Nu mai curgea nicio picatura. La extractie, pucul era uscat si tare. Acum e solid dar are apa deasupra pana sus. Scurg intai apa in chiuveta si apoi golesc cafeaua.
Lelit PL162T, Lelit PL72, Pavoni`70, Honne, Varia VS3&Hypernova Ultra, Kinu M47, Rok espresso, Hario V60, Gene 101, Kaleido M10PRO
 
Reply
#10
Probabil nu folosesti o rasnita si site nepresurizate...  Din clip nu se vede ceva in neregula.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#11
Ba chiar folosesc si de aceea mi s-a parut ciudat ca dupa un anumit timp am inceput sa am apa pana sus in portafiltru dupa extractie cand la inceput pucul era uscat, fara vreo urma de apa in portafiltru dupa extractie.
Lelit PL162T, Lelit PL72, Pavoni`70, Honne, Varia VS3&Hypernova Ultra, Kinu M47, Rok espresso, Hario V60, Gene 101, Kaleido M10PRO
 
Reply
#12
S-a intors din service. Schimbata garnitura. Mi s-a spus sa strang mai bland portafiltru. La ultimul expresor Delonghi treviso am strans 7 ani portafiltru pana la capat si nu l-am decalcifiat NICIODATA. Folosesc apa de robinet filtrata prin 7 filtre. Cu aceeasi apa Gaggia a fost decalcifiat in service. Am inteles ca era plin de calcar! In 2 luni??? Problema pentru care l-am dus nu s-a rezolvat. E posibil sa fie de la cafeaua noua si modul de rasnire si sa nu fi fost alte probleme. Oricum, parca are presiune mai buna.
Lelit PL162T, Lelit PL72, Pavoni`70, Honne, Varia VS3&Hypernova Ultra, Kinu M47, Rok espresso, Hario V60, Gene 101, Kaleido M10PRO
 
Reply
#13
(08-02-2016, 21:31)mihneasusan Wrote: Ba chiar folosesc si de aceea mi s-a parut ciudat ca dupa un anumit timp am inceput sa am apa pana sus in portafiltru dupa extractie cand la inceput pucul era uscat, fara vreo urma de apa in portafiltru dupa extractie.

Si eu am Gaggia Classic 2015 si după extracție se întâmpla sa găsesc apa in portafiltru. Într-adevăr la început pucul era mai uscat, dar cu timpul a apărut apa după extracție. Ca o rezolvare a problemei, eu mai las câteva minute portafiltrul pe grup, nu-l desfac imediat.
Expobar Brewtus IV, Kinu M47, Quamar Q13
 
Reply
#14
Pentru decalcifiere nu trebuie plimbat aparatul pe curier la service caci oricum se plateste, nu e o problema de garantie. Dar la cat de simplu se face, nu are rost sa te expui manipularii coletelor de catre curier. Ca sa afli date mai concrete, fa un test de duritate totala a apei, dupa filtrare. Daca ai peste 5 grade germane, mergi pe Bucovina.

Mai departe, problemele de apa deasupra pucului, in conditiile lipsei electrovalei (solenoidul), se corecteaza urmand sfaturile din acest topic, unde ne putem muta cu discutia. Deci de aici tine de tine, de cafea, de rasnita.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#15
(17-02-2016, 18:29)Lyvyoo Wrote: Pentru decalcifiere nu trebuie plimbat aparatul pe curier la service caci oricum se plateste, nu e o problema de garantie. Dar la cat de simplu se face, nu are rost sa te expui manipularii coletelor de catre curier. Ca sa afli date mai concrete, fa un test de duritate totala a apei, dupa filtrare. Daca ai peste 5 grade germane, mergi pe Bucovina.

Mai departe, problemele de apa deasupra pucului, in conditiile lipsei electrovalei (solenoidul), se corecteaza urmand sfaturile din acest topic, unde ne putem muta cu discutia. Deci de aici tine de tine, de cafea, de rasnita.
Multumesc!!!
Lelit PL162T, Lelit PL72, Pavoni`70, Honne, Varia VS3&Hypernova Ultra, Kinu M47, Rok espresso, Hario V60, Gene 101, Kaleido M10PRO
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)