Hello There, Guest! Login Register


Vaselina siliconica pe garnitura de la grup?

#1
Salut!
Vreau sa schimb garnitura de la grup si nu stiu daca sa dau sau nu cu vaselina siliconica alimentara pe garnitura noua inainte de montaj. Daca da, sa dau pe ambele fete sau doar pe partea dinspre grup nu si pe partea care vine in contact cu portafitrul?
Multumesc!
Lelit PL41TEM * Arco Combo/Mazzer SJ/Sage Dose Control Pro 600SIL * Ibric turcesc * Moka Pot BERLINGER HAUS Emerald/ PETERHOF * Pour Over Hario V60-01
 
Reply
#2
Eu am dat și nu sa întâmplat nimic tragic. Ca orice cauciuc/garnitura beneficiază de o ungere bună.
 
 
Reply
#3
Salut
Poti sa dai linistit pe toate suprafetele mai putin cea care i-a contact cu portafiltrul.
Vezi si aici de la min 2.50:
https://www.youtube.com/watch?v=Z3ccINg44Zk&list=LL&index=27
Sette 270 Wi, ProBarista DF64, Crem ONE Profiler, VST all range, OCD v2, AVX 58.5 mm, VST Tamper, Kazak Tamper 58.4mm, WDT Red Leverer Tool Needle Powder Dispenser
 
Reply
#4
Multumesc! Treaba e ca am schimbat garnitura, am schimbat si basket-ul si tot curge pe langa portafiltru. Ce ar mai fi de facut?
Lelit PL41TEM * Arco Combo/Mazzer SJ/Sage Dose Control Pro 600SIL * Ibric turcesc * Moka Pot BERLINGER HAUS Emerald/ PETERHOF * Pour Over Hario V60-01
 
Reply
#5
Acum am vazut postul. Ai rezolvat?
Sette 270 Wi, ProBarista DF64, Crem ONE Profiler, VST all range, OCD v2, AVX 58.5 mm, VST Tamper, Kazak Tamper 58.4mm, WDT Red Leverer Tool Needle Powder Dispenser
 
Reply
#6
(13-12-2020, 01:02)sirpet2001 Wrote: Acum am vazut postul. Ai rezolvat?

Nu! In continuare curge. Deocamdata nu mai folosesc espressorul respectiv dar asi vrea sa rezolv problema
Lelit PL41TEM * Arco Combo/Mazzer SJ/Sage Dose Control Pro 600SIL * Ibric turcesc * Moka Pot BERLINGER HAUS Emerald/ PETERHOF * Pour Over Hario V60-01
 
Reply
#7
Incearca sa iei o garnitura cu +0.5 mai mare decat cea pe care o ai acum. Alternativ, intr-o prima faza chiar, foloseste un alt portafiltru despre care stii ca e bun. Inainte sa schimbi dimensiunea garniturii incearca si cu cea veche sa vezi daca mai curge!
Spor!
Sette 270 Wi, ProBarista DF64, Crem ONE Profiler, VST all range, OCD v2, AVX 58.5 mm, VST Tamper, Kazak Tamper 58.4mm, WDT Red Leverer Tool Needle Powder Dispenser
 
Reply
#8
(25-11-2020, 00:04)Jethro Wrote: ...-nu stiu daca sa dau sau nu cu vaselina siliconica alimentara pe garnitura noua inainte de montaj. Daca da, sa dau pe ambele fete sau doar pe partea dinspre grup...

ar trebui sa te-ntrebi dece trebuie sa dai cu vaselina?!
nu cred ca te-ajuta la... etansare; mai degraba o garnitura de silicon (barshaker.ro);

dar ajuta mult la demontarea periodica (sa zicem la 2 saptamani) a sitei de grup, impreuna cu garnitura, ca sa speli sita!

si spuneam asta si in 2016 in postarea #6 din 'Cum scoatem sita de dus la grupul E61 ?'
si in 2014, aici...
vreau sa spun ca si search-ul e mai util uneori...

altfel, am dat buzna si eu in acest thread, fara sa fi putut afla macar despre ce masina si ce grup e vorba;
de obicei se recurge la recomandarile service standard: garnitura si portafiltru originale, daca nu, schimbi si una si alta...
si sigur, examinare minutioasa si curatenie...
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#9
Garnitura e pt. Saeco Poemia. Nu exista decat standard. Am luat de la 2 producatori diferiti. degeaba.[Image: hWsFt7f.png]
Lelit PL41TEM * Arco Combo/Mazzer SJ/Sage Dose Control Pro 600SIL * Ibric turcesc * Moka Pot BERLINGER HAUS Emerald/ PETERHOF * Pour Over Hario V60-01
 
Reply
#10
De ce nu spui asa. Poemia nu are cumva are sine de plastic la grup? Daca s-a rupt una sau au facut "umar" nu mai etanseaza. Nu se mai strange portafiltrul cat trebuie.
Brasilia Club, Kinu Simplicity, Comandante, Kingrinder P0, Mignon Specialita.
ex: Gaggia Espresso, Color; Quamar T80, Macap M2D, Feldgrind 2.
 
Reply
#11
Nu,nu e full metal
Lelit PL41TEM * Arco Combo/Mazzer SJ/Sage Dose Control Pro 600SIL * Ibric turcesc * Moka Pot BERLINGER HAUS Emerald/ PETERHOF * Pour Over Hario V60-01
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)