Hello There, Guest! Login Register


Vario, Macap M42M sau Eureka Mignon Specialita ?

#1
Salut, pentru început vreau să precizez că de aproximativ o lună citesc acest forum. Datorită bugetului limitat am hotărât să achiziționez Lelit 41 tem. Cu alegerea râșniței am o dilemă. As vrea sa mi recomandați una dintre cele trei. Mulțumesc
Bezzera Unica PID, Mahlkönig Vario, Acaia Cinco, VST 18, 22gr...
 
Reply
#2
Eu folosesc macap mc42 și sunt mulțumit.
Daca nu ai o problema în a cantari de fiecare data și a rasni in altceva este f buna.
 
 
Reply
#3
Sette.
ACS Minima, Timemore Sculptor 078s
 
Reply
#4
ca să nu te incurc, mc 42 si m42m folosesc acelasi motor/cutite, diferența o face opțiunile.
 
 
Reply
#5
Daca esti ok sa rasnesti cu boabe in hopper, ca fost utilizator de rasnita cu cutite plane cu timer, cred ca oricare dintre M42M si Eureka Mignon e ok. Pt rasnirea single dose, cred ca Sette e cea mai ok varianta.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#6
Eu as fi mers pe Sette. Dacă urmărești discuțiile utilizatorilor și grabă de a scăpa de ele după câteva luni parca nu i-aș mai da credit. Ai 2 ani garanție, dacă îți asumi riscul cred că vei avea o râșniță care ori te va cuceri ori va ajunge mult prea repede pe bursă. Cu Eureka specialita este alta poveste. Fiabila și cu o retenție foarte mică sigur va fi râșnița care te va însoți câțiva ani iar schimbarea va interveni din curiozitatea unei noi experiențe nicidecum din dezamăgire. Există un review excelent pentru aceasta râșniță pe net. Nu am avut niciuna așa că sunt doar păreri personale că urmare a unui research aprofundat în intenția de achiziție a unei râșnițe profesionale pentru mine și a unui new entry pentru un prieten.

https://youtu.be/kWiiYEpsUok

https://youtu.be/jsSZquvUtss
Lelit PL162T, Lelit PL72, Pavoni`70, Honne, Varia VS3&Hypernova Ultra, Kinu M47, Rok espresso, Hario V60, Gene 101, Kaleido M10PRO
 
Reply
#7
Mulțumesc frumos pentru sfaturi.  Cred că o să merg pe Eureka......pe care înclinam initial . Extracții mirifice la toată lumea!
Bezzera Unica PID, Mahlkönig Vario, Acaia Cinco, VST 18, 22gr...
 
Reply
#8
Foarte buna alegerea daca ai sa folosesti un singur sortiment de cafea si ai sa tii tot timpul cafea in hopper.

Colegii care au recomandat Sette au trecut prin diverse etape ale rasnitului si in final au ajuns la Sette. Oare de ce?
 
Reply
#9
Pentru ca este masiv recomandata de cateva nume grele, si in general piata asta niste tendinte #metoo ceva de speriat ? Smile
 
Reply
#10
Corect. Dar cati colegi, fara nume grele, au Mignon acasa comparativ cu cei care au Sette?

Cred ca cine a inteles ideea single dosing a ales ceea ce se preteaza mai bine la single dosing.
 
Reply
#11
(16-08-2018, 14:01)dev Wrote: Corect. Dar cati colegi, fara nume grele, au Mignon acasa comparativ cu cei care au Sette?

Cred ca cine a inteles ideea single dosing a ales ceea ce se preteaza mai bine la single dosing.

Să înțeleg că Mignon nu se pretează la single dosing?
Bezzera Unica PID, Mahlkönig Vario, Acaia Cinco, VST 18, 22gr...
 
Reply
#12
Pe vremea cand tu nu citeai pe aici prin forum, erau o gramada de nume grele care recomandau Vario. S-a dovedit in final a fi o rasnita cu o gramada de probleme. Fara suparare, ai folosit macar una din rasnitele din titlu?
(16-08-2018, 13:15)dev Wrote: Foarte buna alegerea daca ai sa folosesti un singur sortiment de cafea si ai sa tii tot timpul cafea in hopper.

Colegii care au recomandat Sette au trecut prin diverse etape ale rasnitului si in final au ajuns la Sette. Oare de ce?
 
Reply
#13
Mignion
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
#14
(18-08-2018, 01:09)bogy Wrote: Pe vremea cand tu nu citeai pe aici prin forum, erau o gramada de nume grele care recomandau Vario. S-a dovedit in final a fi o rasnita cu o gramada de probleme. Fara suparare, ai folosit macar una din rasnitele din titlu?
(16-08-2018, 13:15)dev Wrote: Foarte buna alegerea daca ai sa folosesti un singur sortiment de cafea si ai sa tii tot timpul cafea in hopper.

Colegii care au recomandat Sette au trecut prin diverse etape ale rasnitului si in final au ajuns la Sette. Oare de ce?
Te-am rugat și cu alta ocazie să mă eviți.

Nu are nimeni de unde să știe ce probleme o sa dezvolte un produs in timp și cat de mult a exagerat marketingul. Din momentul in care se rezolvă "bolile tinereții", nu vad de ce nu s-ar recomanda un produs.

In alta ordine de idei, nu ți se pare curios că ai rămas printre puținii utilizatori de Ceado?
 
Reply
#15
Eureka in single are retenție de apx 1.5 grame. In review este trecuta că fiind râșniță cu cea mai mică retenție din categoria ei. Dacă vei folosi diferite sortimente de cafea pe care le vei schimba des devine cam greu de utilizat. Sette este cu certitudine o variantă mai buna pentru single dar cu prea mult plastic, zgomot și lagăre slăbite in utilizare casnica. Si eu o urmăream cu interes până când am citit mai mult despre problemele ei. A apărut un 270w pe bursă cu 900 lei!!! și tot am evitat-o gandindu-ma că e mai mare bătaie de cap. In plus, este foarte greu de reparat acasă. Mai precis imposibil. Cum spuneam in primul post, dacă îți asumi riscul merită. Cel puțin 2 ani ai garanție și teoretic, mai mult de 3 luni nu poate zăbovi prin service in aceasta perioadă. Dacă au rezolvat intre timp problemele este o râșniță pe care și eu as comanda-o mâine!
Lelit PL162T, Lelit PL72, Pavoni`70, Honne, Varia VS3&Hypernova Ultra, Kinu M47, Rok espresso, Hario V60, Gene 101, Kaleido M10PRO
 
Reply
#16
@Ovidiu0107

Daca m-ai intreba ce as alege pentru mine dintre cele 3 rasnite, recunosc ca mi-ar fi greu sa ma decid. Sette e imbatabila la capitolul viteza si retentie in gama asta de pret. Chiar am fost foarte aproape sa cumpar una la ultima achizitie de grup dar am renuntat din alte motive  care nu aveau legatura cu rasnita.

Totusi, recent, am fost si eu in postura de a recomanda unui coleg de munca o rasnita in bugetul acesta. Am mers tot pe Eureka din aceleasi motive foarte bine punctate de colegul @mihneasusan. N-as fi putut recomanda Sette cu inima impacata stiind ce batai de cap ar putea sa-i cauzeze, mai ales tinand cont de faptul ca si el pare sa prefere cafeaua prajita mai light. Eureka mi se pare varianta cea mai safe in continuare. E si Macap o rasnita foarte buna dar pretul cu reducere espressoman (1665 ron) pentru Eureka mi se pare foarte tentant.
Pavoni Europiccola (+coffee-sensor mods) / Niche Zero / Timemore Sculptor 078s / Kinu M47

 
 
Reply
#17
Potentialele probleme ale lui Sette sunt minimizate de abilitatea de a rasni single dose. 

de aici:

"the Sette is the only grinder I know where having beans in the hopper or single dosing makes no difference to the grind setting. I thinks it's because the outer burr spins, and that augurs in the beans."

Despre celelalte, orice ar spune un review ca se poate rasni single dose cu Eureka, asta nu inseamna ca si calitatea macinaturii e la fel de buna ca atunci cand se rasneste cu boabe in hopper.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#18
Am rasnita (Sette) din decembrie 2017, o folosesc in regim single dose la 3 duble, zilnic. Radudani o are si de mai mult timp si spune ca functioneaza ireprosabil, atat dpdv mecanic cat si dpdv al calitatii macinaturii.

Din cate cunosc, au fost ceva probleme la prima sau primele serii, insa incepand cu iunie/iulie 2017, aceste chestiuni au fost eliminate.

Am tinut sa spun aceste lucruri pentru a nu ramane in aer izul de neincredere, nejustificat dpmdv, care planeaza deasupra acestei rasnite.
ACS Minima, Timemore Sculptor 078s
 
Reply
#19
@dev, nu am cum sa te evit. Esti omniprezent.

Nu sunt adeptul single dosing-ului, iar pentru rasnirea cu boabe in hopper Ceado este perfecta.
 
Reply
#20
(18-08-2018, 10:17)tecsi78 Wrote: Am rasnita (Sette) din decembrie 2017, o folosesc in regim single dose la 3 duble, zilnic. Radudani o are si de mai mult timp si spune ca functioneaza ireprosabil, atat dpdv mecanic cat si dpdv al calitatii macinaturii.

Din cate cunosc, au fost ceva probleme la prima sau primele serii, insa incepand cu iunie/iulie 2017, aceste chestiuni au fost eliminate.

Am tinut sa spun aceste lucruri pentru a nu ramane in aer izul de neincredere, nejustificat dpmdv, care planeaza deasupra acestei rasnite.

Sunt si cazuri fericite  Smile Dar din pacate sunt colegi care n-au fost la fel de norocosi chiar si cu rasnite noi
Pavoni Europiccola (+coffee-sensor mods) / Niche Zero / Timemore Sculptor 078s / Kinu M47

 
 
Reply
#21
La numarul de bucati vandute, as spune mai degraba ca sunt si cazuri nefericite, dar ma rog...fie cum vrei. Smile
ACS Minima, Timemore Sculptor 078s
 
Reply
#22
(18-08-2018, 12:29)tecsi78 Wrote: La numarul de bucati vandute, as spune mai degraba ca sunt si cazuri nefericite, dar ma rog...fie cum vrei. Smile

Perfect de acord. Sunt convins ca procentajul userilor multumiti e majoritar (de ex). N-am ales cea mai precisa exprimare, dar nu cred ca e necesar sa te simti ofensat Smile Stiu ca tentatia e mare sa iei personal potentialele critici aduse rasnitei cand ai si tu una in semnatura dar crede-ma ca nu asta e scopul interventiei mele pe thread.

Eu cred ca nici eu nici tu nu avem acces la statistici precise pe numarul de rasnite Sette ajunse in service Smile Eu recunosc ca mi-am format impresia 100% bazat pe ce am citit despre Sette si aici si pe Home Barista si alte surse externe si nu cred ca fiabilitatea (accentuez fiabilitate pentru ca nu contest restul calitatilor pe care le are) e punctul forte al acestui model. Mai exact, daca as fi fortat sa fac un pariu pe longevitatea rasnitelor propuse in thread, Sette n-ar fi prima mea alegere. Asta e tot ce zic.

Daca longevitatea e sau nu importanta, n-are sens sa discutam. Aici depinde de criteriile fiecaruia. Daca o cumperi cu intentia de a face upgrade peste un an doi (in perioada acoperita de garantie), atunci probabil ca e un aspect neglijabil.
Pavoni Europiccola (+coffee-sensor mods) / Niche Zero / Timemore Sculptor 078s / Kinu M47

 
 
Reply
#23
Nu simt nici o ofensa, stai linistit. Smile

Am vrut sa ajut colegul si cu o alta posibilitate, atata tot.
ACS Minima, Timemore Sculptor 078s
 
Reply
#24
Az
Pavoni Europiccola (+coffee-sensor mods) / Niche Zero / Timemore Sculptor 078s / Kinu M47

 
 
Reply
#25
Am avut rasnita Mignon si chiar si aceea nu avea retentie mai deloc. Am folosit-o doar pt single dose. Banuiesc ca au imbunatatit-o si mai mult acum, cu ocazia noii serii. Am scris si o sa mai scriu de bine despre Mignon pt ca eu unul m-am indragostit de acea rasnita. Am dat-o pt. ca voiam cutite de 64.
O recomand oricui cu mana pe inima. E construita ca un tanc si cred ca am zis tot. Restul detaliilor le-am prezentat cu alta ocazie si le cunoasteti din review-uri.
Doar ca trebuie sa luati in calcul ca un posesor de Mignon, orice posesor o sa vrea la un moment dat mai mult de la rasnita sa, respectiv cutite mai mari sau chiar conice. Si nu ma refer la cutite conice bagate intr-o carcasa de plastic. Rolleyes
Lelit Bianca V3// Compak E8 // Eureka Atom 64// Kinu m47 Phoenix // Cafflano Kompresso
History: Gaggia Classic, Isomac Venus, Eureka Mignon, Mazzer MiniE with SuperJolly burrs, Expobar Brewtus IV
 
 
Reply
#26
Urmaresc de cateva zile thread-urile despre rasnite pana in 2000 RON pentru ca doresc o alternativa la Kinu (care se comporta perfect doar ca la un moment dat ti se ia de dat la manivela zilnic) si pare ca lumea oscileaza intre M42M, Eureka si Sette. Cel mai important pentru mine e ca rasnita sa nu faca channeling precum vechiul meu DK-30. Desi Sette pare a fi alegerea ideala, faptul ca e facuta predominant din plastic ma face sa inclin cel mai putin spre ea.

Poate detalia cineva mai concret dezavantajele rasnirii single dose pe M42M sau Eureka, este vorba de clumping/channeling?
Lelit Bianca | Eureka Mignon Specialita | Kinu M47 + brew upgrade | IMS Competition
 
Reply
#27
Dacă nu te grăbești as aștepta niche grinder.
Cred ca multe rasnire dac channeling fără wdt.
Brewtus IV | Niche Zero
 
Reply
#28
(06-09-2018, 12:05)Mesmer Wrote: Dacă nu te grăbești as aștepta niche grinder.
Cred ca multe rasnire dac channeling fără wdt.

@Mesmer: în ce sens să aştepte niche? din câte ştiu e deja pe piaţă. O părere avizată încă nu am văzut, asta e adevărat.
2017.11 Lelit Victoria, Kinu M47  ► 2018.09 Profitec Pro 300, Kinu M47 + Niche  ► 2019.09 Dalla Corte  S + u ⋑ ı o, Niche 
 
Reply
#29
Nu au fost livrate încă. De aici și lipsa de reviewuri. Cred ca peste 1-2 luni o sa ajungă la primii cumpărători.
Brewtus IV | Niche Zero
 
Reply
#30
Sunt interesat sa achizitionez o rasnita ( buget pana in 2000 lei )  momentan folosesc un kinu M47 .

ar fi diferente majore care sa justifice un upgrade la Mecap M42M ori  Eureka Mignon specialita.

Personal ( teoretic ) daca e cazul, as inclina spre migron specialita. 
Oare la rasnita migron , se poate pune in loc de cosul pentru cafea,  un tamper ?

Din ce au spus colegii, imi pare ca nu sunt diferente mari intre ele 2 iar ca si fiabilitate, amandoua sunt facute sa reziste pe termen lung. Multumesc de sfaturi
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)