Hello There, Guest! Login Register


Vanzare LELIT PL41PlusT PID

#1
Salut,

Vand LELIT PL41PlusT PID, stare impecabila, practic este ca si nou...!
http://www.coffee24.de/maschine/lelit/le...odell.html
http://www.lelit.com/web_rum/gamma_sched...asp?id=146

Pret: 450 Euro
Espressorul se livreaza in ambalajul original, cu toate documentele originale, inclusiv certificat de garantie (pana la sfasitul lunii mai 2014).
(Cel mai mic pret cu care poate fi achizitionat din magazin este 612euro, din Germania - 579euro espressorul plus 33 euro transportul. In Romania nu se gaseste. Spunea Liviu mai demult ca i-ar fi comunicat importatorul Lelit din Romania ca l-ar putea aduce ca si comanda speciala, cu un pret de cca 700euro..)
Se poate livra personal in Bucuresti sau Ploiesti. Livrarea in alte localitati se poate efectua prin intermediul unui curier.
Produsul este perfect atat vizual, cat si dpdv al functionalitatii. Nu prezinta nici macar vreo zgarietura superficiala.

Este un model exceptional (eu as spune cel mai bun SBDU, prin prisma raportului calitate/pret) , lansat in anul 2012, destinat pietei germane. Eu l-am achizitionat (platit) in luna mai 2012 (primit prin curier in luna iunie 2012). Garantia este de 24 luni, oferita direct de catre producator. Citez din corespondenta purtata cu producatorul LELIT-GEMME ITALIAN PRODUCERS:
"In caz de necesitate, noi va vom putea eventual trimite piesele de schimb pentru a putea face reparatia in loco (piesele vor fi gratis, transportul va fi suportat de dvs).
In cazul in care va trebui sa vedem masina pentru a o repara noi, costul transportului dus - intors va fi suportat de dvs."
Oricum, avand in vedere ca a trecut perioada de "rodaj", din iunie 2012 pana in prezent, este extrem de putin probabil sa apara vreun defect. As spune chiar ca acest "rodaj" constituie un avantaj...
De mentionat ca accept orice fel de test!

Principalele caracteristici sunt:
Caroserie inox – Intrerupatoare cu levier
Boiler mare, de alama, pentru a mentine temperatura adecvata: 300ml !
PID pentru un control exact al temperaturii in boiler
Teava profesionala de abur, multidirectionala !
Plita pentru incalzirea cestilor pe partea superioara a masinii
Termometru pentru vizualizarea temperaturii in boiler
Electrovalva anti-picatura
3 termostate: 1 termostat pentru cafea 95°C , 1 termostat pentru abur 125°C, 1 termostat de siguranta 165°C
Caseta aduna-picaturi usor de extras cu capac din inox
Portafiltru cafea profesional cu filtre/cupe diam. 58mm !
Putere: 1250 W
Tensiune de alimentare: 230V-50Hz
Capacitate rezervor de apă: 2,7 litri
Pompa de presiune maxima. 15 bar (reglata de producator in jurul a 10,5 bari, dar se poate regla si mai jos, dupa preferinte)

De remarcat este capacitatea boilerului de 300ml, cu peste 1/3 mai mare decat cea a boilerului deja consactratului PL41TEM (220ml) si dubla sau chiar tripla fata de capacitatea boilerelor majoritatii SBDU-urilor. Capacitatea mare a boilerului, impreuna cu tehnologia PID, ajuta extraordinar de mult la controlul (mentinerea) temperaturii. Nu numai ca aveti o temperatura constanta pe toata durata unei extrageri ("vital" pentru calitatea unui shot), dar pentru ca volumul de apa extras este foarte mic (10%) in comparatie cu capacitatea boilerului, puteti extrage oricate shot-uri consecutive, temperatura fiind imediat ridicata de rezistenta de 1250W, conform setarilor. Bineinteles ca si volumul aburului este absolut suficient pentru frotarea oricarei cantitati de lapte.
Un alt avantaj il reprezinta portafiltrul cu site de 58mm, fapt ce permite compatibilitatea cu orice accesorii profesionale (site, tampere, etc) pe care ati dori sa le achizitionati (inclusiv vestitele site VST). Oricum, espressorul are incluse doua site (single si double), din puctul meu de vedere - foarte bune.
Calitatea materialelor si atentia producatorului asupra detaliilor este exceptionala. Probabil si pentru faptul ca produsul se adreseaza pietei germane, unde calitatea, performanta si fiabilitatea conteaza extrem de mult. Totusi, s-ar putea ca si celelalte produse Lelit sa fie la fel de bine si atent construite.

PS: Singurul motiv pentru care il vand, este dorinta unui upgrade la un dual-boiler. Si pentru ca sunt o persoana putin mai pretentioasa si atenta la calitate si detalii, mi-as dori un Rocket R58... Daca Rocket-ul R58 nu ar fi fost asa de scump, cred ca as fi pastrat si Lelit-ul pentru a il instala la birou... Dar cum nu sunt atat de bogat, incat sa pot pastra actualul espressor si sa mai cumpar inca o rasnita, sper sa se bucure altcineva de acest Lelit PL41PlusT PID.
La Marzocco GS3, Expobar Brewtus Flow Control, Mazzer Kony E, Mazer Major, Acaia scales, Bravo Tools, Duomo, Kribli
Brew/altele: Baratza Forte BG, Comandante C40 MK3, Kinu M47, Kruve, C. Kompresso, V60, Kalita, Aeropress, French Press
 
Reply
#2
Daca este facut pt. cafea macinata, de ce naiba are 15 bar ?
http://www.lelit.com/web_rum/gamma_sched...asp?id=146

PID-ul incorporat, practic ce regleaza, banuiesc ca doar temperatura...
Presiunea cum se poate aduce la 9 bar ?
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#3
Postarile despre Dual Boiler le-am mutat pe un topic separat, aici.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#4
(10-11-2012, 23:10)sorin2505 Wrote: Daca este facut pt. cafea macinata, de ce naiba are 15 bar ?
http://www.lelit.com/web_rum/gamma_sched...asp?id=146

PID-ul incorporat, practic ce regleaza, banuiesc ca doar temperatura...
Presiunea cum se poate aduce la 9 bar ?

Majoritatea pompelor vibratoare, de calitate, ce echipeaza espressoarele, suporta fara probleme presiuni pana la 15 bar. Desi se spune ca espresso-ul perfect se extrage la 9,5 bar (cam 11 bar masurat "la gol"), producatorii mentioneaza, in specificatiile tehnice, presiunea maxima a pompei pentru a instiinta utilizatorul ca aparatul poate functiona si cu cialde (a nu se confunda cialdele cu capsulele), unde este nevoie de o presiune de cca 14-15 bar. Desi la noi nu sunt prea raspandite cialdele, prin alte tari aceste au multi simpatizanti, datorita confortului pe care il ofera in utilizare, eliminand din ecuatie rasnita, tamparea, mizeria, etc.
Presiunea poate fi ajustata din vala OPV, insuruband/desuruband un mic surub.
PID-ul controleaza temperatura, nu are legatura cu presiunea.
La Marzocco GS3, Expobar Brewtus Flow Control, Mazzer Kony E, Mazer Major, Acaia scales, Bravo Tools, Duomo, Kribli
Brew/altele: Baratza Forte BG, Comandante C40 MK3, Kinu M47, Kruve, C. Kompresso, V60, Kalita, Aeropress, French Press
 
Reply
#5
Se poate inchide. S-a vandut.
Multumesc si o zi minunata tuturor!
La Marzocco GS3, Expobar Brewtus Flow Control, Mazzer Kony E, Mazer Major, Acaia scales, Bravo Tools, Duomo, Kribli
Brew/altele: Baratza Forte BG, Comandante C40 MK3, Kinu M47, Kruve, C. Kompresso, V60, Kalita, Aeropress, French Press
 
Reply
#6
Da. L-am luat eu.
 
Reply
#7
Felicitari Pascalau! Ai luat o scula de calitate si buna! Sper ca nu lacrimeaza prea multi dupa acest espressor Smile Ce-i drept si KrisssKros a lasat destul de mult din pret. Acum sa vedem urmatoarea miscare a lui KrisssKros Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#8
(12-11-2012, 16:43)Pascalau Wrote: Da. L-am luat eu.

Felicitari , este un aparat foarte bun . Se intretine usor si face o treaba excelenta .
Cu o rasnita buna vei avea parte de un rezultat delicios .
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#9
Multumesc. l-am pus deja la treaba. Acum caut documentatie despre setarea PID-ului. In cartea tehnica scrie doar despre schimbarea temperaturii dar citisem undeva pe forum ca setarile sunt mult mai complexe...
Brewtus, Honne, Mazzer Major, Kinu M47 Classic
 
Reply
#10
(12-11-2012, 21:29)Pascalau Wrote: Multumesc. l-am pus deja la treaba. Acum caut documentatie despre setarea PID-ului. In cartea tehnica scrie doar despre schimbarea temperaturii dar citisem undeva pe forum ca setarile sunt mult mai complexe...

Sa il stapanesti sanatos si sa te faca fericit! (..iti transmit si pe aceasta cale..)
Despre setarile PID-ului, eu nu stiu sa existe si altele decat cele privind stabilirea temperaturii. De fapt, nici nu prea vad ce ai mai putea seta. Poate doar parametrii de service, gen - calibrare, etc. Dar, chiar daca exista coduri/proceduri de service prin care ai putea face asta, eu nu m-as risca...
La Marzocco GS3, Expobar Brewtus Flow Control, Mazzer Kony E, Mazer Major, Acaia scales, Bravo Tools, Duomo, Kribli
Brew/altele: Baratza Forte BG, Comandante C40 MK3, Kinu M47, Kruve, C. Kompresso, V60, Kalita, Aeropress, French Press
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)