Hello There, Guest! Login Register

Vand La Pavoni Professional si 2 rasnite mari, cu doser si cutite plane

de mai mult timp remarc la mine pe masa mai multe 'utilaje' de facut cafeaua, pe care nu le folosesc de cand le am, sau altele de ani buni!
cea mai convenabila forma de a castiga ceva spatiu este sa le scot la vanzare!
am ales sa le pun pe toate 3 intr-o singura postare, dar altfel, oferta e indepenenta pentru fiecare;
ar fi de dorit doar, ca ridicarea sa se faca personal, din Brasov, zona garii;
sigur, cu ceva bataie de cap in plus, voi putea sa ambalez si expediez prin curier, dar plata transportului va fi suportata de cumparator;
am inclus mai jos un minim de poze in referinta; mai multe, se pot vedea aici;
pentru detalii, cei interesati mi se pot adresa prin PM;

(1)
La Pavoni Professional PL

[Image: r0yV6An.jpg]
[Image: g79kRY9.jpg]
[Image: VcYkTfG.jpg]

- an fabricatie 2017;
- nu am folosit-o decat de 3 ori in shoturi experimentale; pentru baut espresso folosesc in exclusivitate Strega cea modificata...
- masina este exact in starea in care am cumparat-o SH, tot in forum, cu 2200 lei, anul acesta, in februarie;
se vede ca e noua, si singurele semne de uzura in interior, se vad pe cele 2 stifturi din articulatia levierului!
posibil nu a fost intretinuta corect (?) ; si pistonul mergea cu icnituri... am curatat-o, uns-o si si-a dat drumul ok!
- masina o vand in status "stock", doar cu un radiator pe grup (din tabla subtire, usor de luat jos pentru ca e prins doar elastic)
- undeva in timp am insailat si o 'cutie' de moonitorizare si control care contine un PID, un termostat electronic, 2 SSR-uri, ceva indicatoare si switch-uri; 
foloseste la mentinerea grupului, dar si a boilerului, la temperaturi constante in starea de repaus;
nu intentionez sa o vand impreuna cu Professional, decat daca e cineva interesat si accepta conditia oarecum improvizata a modificarii facute (contact PM pentru explicatii - discutii); n-am un pret pentru asa ceva, astept propuneri ad-hoc;
- in formula 'stock' masina are 'dotari' complete si are in plus o sita de dus (ceva zgarieturi, nu facute de mine, la incercarile de a o scoate...), o sita dubla, mare , un tamper si un portafiltru fara fund;

pret pe care-l cer: 2100 lei
nu e negociabil, este sub cel cu care am cumparat-o;
daca nu exista amatori, ok, ramane pe blatul meu mai departe; arata bine oricum Smile

(2)
rasnita Casadio ENEA (grup La Cimbali):

[Image: o6BGmlW.jpg]
[Image: rDqBILu.jpg]
[Image: 2t1nQia.jpg]

in general:
- tipul 'tractor cu senile', robusta, cu carcasa mare, din aluminiu turnat;
- asa cum se prezinta, indiscutabil e o rasnita capabila espresso!
- cutite plane de 64 mm
- reglaj macinatura cu surub micrometric
- motor 360W
- doser, cu alimentare automata

luata SH din forum in martie 2018, foarte convenabil...
exemplarul ce-l am se prezinta fizic foarte bine, dar are lipsa 2 piese de plastic: capacul doserului si tavita de sub suportul pentru portafiltru
am folosit-o numai, dar numai in prima zi, cand am primit-o; tot atunci am desfacut-o si am mai periat-o; cutitele plane arata foarte bine; in rest, am mai sters-o de praf Smile
sigur, la lucrul in single dose sunt de dorit unele mici modificari, in principal fiind vorba de un acces mai facil  cu o pensula in interiorul canalului de iesire;
altfel, camera de iesire e lunga - ceva mai lunga si putin mai ingusta decat la Macap M7, inghite probabil 2-3g cafea, dar atentie, nu e vorba de niste batuti in cap printre proiectanti: masina e proiectata sa lucreze cu doser si cafeaua care se ingramadeste la sfarsit pe canalul de iesire contribuie prin backpressure-ul ce-l exercita asupra fantei de iesire cutite, la mentinerea aceleiasi distributii - aceluiasi procent de fines (!) - deci o macinatura normalizata, asa cum ajunge in dozer!

cer 1000 lei, cu transportul platit de cumparator; merita mai mult, dar nici eu nu am platit mai mult pe ea, chiar ceva mai putin...

este potrivita intr-un workflow comercial, sau acasa, la cei amatori de cutite plane, care - preferabil - lucreaza in sesiuni multishot si macina dozat, cantitatea totala necesara in sesiune, de ex. 92g pentru 5 shoturi;
cantaresti 'doza' pentru intreaga sesiune, macini totul in dozer si apoi cu clapeta preiei doza necesara per shot;
la sfarsitul sesiunii, se intervine o singura data cu o periere si o suflare cu o pompita cu para (Giottos Rocket), eventual un puls de motor si de la capat (...) si rasnita e gata pentru sesiunea urmatoare;

(3)
rasnita Macap M7T 900 R,

[Image: rCAPzeC.jpg]
[Image: fJkF2Zv.jpg]

doser, stepless, timer;
luata noua in martie 2015, cu 662,16 euro
a fost folosita de mine mai putin de 2 ani, zilnic 90-100g cafea, deci, ccca. 70 Kg macinate in total!
- cutitele nu au urme de uzura;
- am folosit-o cu un hopper mai mic, adaptat, hopperul original exista si el dar are o crapatura de la un scapat pe jos... e mare, greoi, inutil pentru utilizarea casnica a rasnitei;
- rasnita are doser si un canal de iesire larg; am folosit mereu o pensula pentru curatirea camerei de iesire si o pulsare a motorului; retentia in felul acesta e practic nula, oricum, sub 0,5g;
- ca specificatii tehnice:
 cutite plate: ►ø75 mm 
 putere motor: 600 W
 rotatie motor: (1400 rpm) redusa la 900 rpm la acest model
 greutate neta:  15,5 kg
 dimensiuni cu hopperul original:  250x360x630 mm
 reglaj macinatura cu surub micrometric, stepless
 capacitate hopper: 1.4 Kg
 capacitate doser: 300 g
 reglaj doza: 5.5 la 8.5 g
 timer mecanic
- timer-ul mecanic l-am demontat, dar exista; l-am inlocuit cu 2 intrerupatoare: unul basculant sub doser si unul de tip buton in locul timer-ului;

acum, noua, e peste 3000 lei; de aceea cer 2000 lei, tinand cont ca a fost folosita de mine si ca are hopper-ul mare crapat;
________________________________________________________________________________________
strega_mod/ minima_flow_ctrl(ecm)/ MaraX_flow_ctrl(cs)/ sette_270/ macap_m7/ casadio_enea/ prajitor_diy

revin cu intentia de a face mai clara si mai accesibila oferta, deci vand:

(1)
La Pavoni Professional PL, ultim pret, nenegociabil, 1900 lei (fara transport)
luat SH de pe forum cu 2200 lei (!), fabricat decembrie 2017, nefolosit de mine;

(2)
rasnita Casadio ENEA (grup La Cimbali), ultim pret, nenegociabil 800 lei (cu transport), 700 lei (fara transport)
luat SH de pe forum, cu 700 lei, cu doser, reglaj stepless, cutite si in general, conditie foarte buna, nefolosit de mine;

(3)
rasnita Macap M7T 900 R, ultim pret 1900 lei (fara transport)
cumparata noua si folosita de mine, max. 70 Kg, reglaj stepless, 900 rot/min, doser
________________________________________________________________________________________
strega_mod/ minima_flow_ctrl(ecm)/ MaraX_flow_ctrl(cs)/ sette_270/ macap_m7/ casadio_enea/ prajitor_diy

au ramas rasnitele oferite initial;
actualizari la anunt:

(1)
La Pavoni Professional PL, s-a vandut in forum, la ultimul pret cerut;

(2)
rasnita Casadio ENEA (grup La Cimbali), 700 lei (fara transport)
luat SH de pe forum, cu 700 lei, cu doser, reglaj stepless, constructie robusta, cutite plate 64 mm, conditie foarte buna, nefolosita de mine;

(3)
rasnita Macap M7T 900 R, 1800 lei (fara transport)
cumparata noua si folosita de mine, max. 70 Kg, cutite plate 75 mm, reglaj stepless, 900 rot/min, timer mecanic (demontat), doser, hopper mic adaptat, hopper original (cu o crapatura)

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)