Hello There, Guest! Login Register

Vand Expobar Brewtus IV- garantie 2022

Salut,

vand Expobar Brewtus IV, achizitionat in martie 2020. A fost folosit la 4-5 duble/zi si foarte rar boilerul de abur.
La sfarsitul fiecarei zile am facut 2-3 backflushuri cu apa, si de 2 ori cu detergent.
L-am folosit doar cu Bucovina.

Pret : 5900 ron

As prefera predare personala in Bucuresti/imprejurimi. [Image: EJMi4ZC.jpg][Image: gQxM4Nj.jpg]
Expobar Brewtus IV, Kinu M47, Hario V60, Cafflano Kompresso
Past: Lelit PL41TEM

Reply
Funcționare în regim de mașină de spălat. Angel
Spor la vânzare!
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.

Reply
Salut!
De curiozitate, ce te-a determinat să-l vinzi atât de repede? Ma gândesc de mult timp la un upgrade la expobar sau minima și de asta întreb. 

Mulțumesc și spor la vânzare!
Lelit PL41EM/ROCKET FAUSTO/Hario V60/AeroPress/Klarstein Kettle/Hario Skerton/PL043MMI/KRIBLI-GRABLI

Reply
(23-05-2020, 18:10)RaduNim Wrote: Salut!
De curiozitate, ce te-a determinat să-l vinzi atât de repede? Ma gândesc de mult timp la un upgrade la expobar sau minima și de asta întreb. 

Mulțumesc și spor la vânzare!

Desi ar trebui sa-mi laud marfa Smile , sunt mai multe motive:
- sunt un tip destul de matinal si imi place sa ma trezesc de dimineata(5-6) tocmai pt ca e liniste, iar acest aparat imi fura toata linistea( indeajuns de galagios incat m-am gandit sa revin la V60 dimineata)
- spatiul din bucataria mea este destul de mic, iar acesta este un aparat mare.
- nu folosesc decat ff rar boilerul de aburi
- cum arata aparatul(e cel mai mai ieftin db, raportul calitate/pret cel mai bun, dar probabil si cel mai urat aparat)

Nu e vb ca vreau sa fac upgrade la alt espressor, ma gandesc daca merita un espressor in casa avand in vedere ce risipa genereaza (in cazul meu). Daca vreau sa fac o cafea trebuie sa-i dau drumul cu 20-30-40 de min inainte, incalzesc 30 kg de metal, fac o cafea si.... Stiu ca spun o blasfemie avand in vedere locul in care ne aflam, dar imi pare ineficient.  Probabil nu sunt eu inceajuns de virusat incat sa ignor aceste detalii.

Cred ca e un aparat mai potrivit pentru o casa cu mai multe persoane.

Reply
Un raspuns sincer de nota 10 cum rar mai intalnesti, foarte putini ar fi recunoscut asa ceva, mai ales cand vor sa si vanda acel produs. Sincer in ochii mei jos palaria, este cel mai OK raspuns ce se putea da la intrebarea de mai sus. Recunosc, mi-a stat inima un pic cand am vazut aparatul si am si inceput sa ma documentez despre aparat,am cautat pareri, siteuri unde se vand etc... dar cumva a trebuit sa imi pun frane dorintelor, fiindca si eu sunt in situatia colegului de forum Leho... cu inima l-as cumpara, cu mintea parca parca nu. 99% nici nu as avea unde sa-l pun...
Vanzare cat mai usoara cu putinta. Scuze de acest offtopic cumva, dar m-a frapat raspunsul onest al vanzatorului acestui frumos DB espressor.
Lelit Bianca PL162T V2(Lelit PL 41 TEM), Eureka Atom Specialty 75 (Lelit PL 43 MMi)

Reply
Si eu am fost intr-o situatie similara si am trecut la filtru dupa cativa ani buni de espressomanie acasa.

Ce pot spune "din afara" e ca nimic nu se compara cu un espresso (lucrez intr-o zona cu 4 cafenele de specialitate, deci nu sunt total rupt de espresso).

Dar, intr-adevar, nu e ceva care sa aduca liniste, nici inainte, din cauza preocuparii cu "reteta" de extractie sau cu risipa de cafea sau de energie electrica, nici dupa, din cauza cafeinei (mai ales cand incerci cate 3, 4 retete Smile

E un hobby tipic, irational, consumator de resurse si aducator de beneficii incerte, uneori zero, uneori enorme. Pt OP: scuze de off-topic.
OE Apex (de vanzare), Mazzer Mini E + SSP (brew), ECM Classika PID + robinet

Reply
Mulțumesc pentru răspuns @Leho.
M-a făcut să-mi schimb mult perspectiva în ceea ce privește upgrade-ul. 
Și eu ma gândeam la ce rost au niște boilere așa de mari (mai ales cel de cafea) pentru 3-5cafele pe zi. Acum ma gândesc la un SBDU cu boiler mai mare gen unica sau classica sau la un HX mai mic.....problema este că vreau neapărat grup E61... Mai am timp de rumegat și de studiat având în vedere că sunt și amator de flat white iar asta ma cam scoate din zona SBDU dacă  caut rezultate bune și comoditate. 

Spor la vânzare și zi plăcută!
Lelit PL41EM/ROCKET FAUSTO/Hario V60/AeroPress/Klarstein Kettle/Hario Skerton/PL043MMI/KRIBLI-GRABLI

Reply
Daca viziunea lui @Leho cu privire la nevoile lui v-a facut sa renuntati la achizitia unui dual boiler atat de echilibrat (pret, calitatea extractiilor, usurinta utilizarii) denota faptul ca nu erati foarte convinsi ca va doriti asa ceva.
@RaduNim - 3-5 cafele pe zi inseamna destul de mult in mediul casnic, nu ti-ai dori sa bei 3-5 cafele pe zi mai bune, mai ales ca bei cu lapte? Intrebam si eu...  Smile
Sa nu aruncam cu pietre in aparat daca nu s-a potrivit nevoilor voastre. Plusurile lui vin la pachet cu niste minusuri (de unde si pretul relativ mic pentru ce ofera). Ca sa reducem din "defecte" mai trebuie adaugati bani, destul de multi bani.

Spor la vanzare.
Multe extractii reusite viitorului posesor!
Honne, Expobar Brewtus IV, Kinu M47 v2, IMS-uri

Reply
Salut! Nu am aruncat cu pietre în aparat, doar spuneam ca nu se potrivește nevoilor mele, asa cum a spus și Leho. Dacă nu aflam de experienta lui, era foarte posibil sa fac și eu achiziția ca mai apoi să-l scot la vânzare. Ochii mei erau doar pe expobar și minima doar ca nu vedeam rostul unor boilere atât de mari pentru cafea. Cele 3-5 cafele sau uneori mai mult nu le consum consecutiv iar obligatoriu 3 sunt expresso.

Reply
Vorba lui Gica din Săcele nu din Elea," sa fie bine sa nu fie rău," în fond fiecare alege ce vrea esofagul și papila lui. Atâta timp cât respectiva scula e în regula pentru ce sa se justifice vânzătorul? Ea scula daca e potenta va fi cumpărată și utilizata la maximul ei potențial sau pe aproape de cine are nevoie de asa ceva. Nu e nevoie de altceva. Eu nu suport motorul, a se citi motocicletele. Motivul meu este zgomotul pe care consider inutil și enervant oricând. Dar asta e părerea mea și atât. Nicicum nu încerc sa conving pe nimeni de ce urăsc respectivul lucru. După cum cred, pe alții ii enervează faptul ca ascult poate și de sute de ori un pasaj din preclasici în interpretări diferite. Am văzut fete întoarse la munca când una fac și alta gândesc. Asa suntem. Nu are rost sa ne justifica dacă ceea ce facem, spunem, gândim, aprobam sau respingem nu reprezinta decât diversitate de opinii. Și eu mai beau la ibric și beau și espresso. Ei și ce? Ce e bun și ce e rău?
LELIT Bianca ,Honne,ibric Soy, Bravo Tools, Vst 18, 20,25.

Reply
valabil- up

Reply
Încearcă Flair esspreso. Aveam aceleași probleme ca și tine. Acum un an am cumpărat Flair. De atunci sunt cel mai fericit. Beau cafea de o calitate f buna și ma bucur de un gust perfect in fiecare dimineața.

Reply
5700 ron

Reply
Incearca ARAM pentru un espresso cu adevarat bun.

Reply
up!

Reply
Treci pe cafflano kompresso
Bezzera  BZ 40 DE HX, cafflano kompresso, tamper panthera gear powered by suncoffee , rasnita Compaq k3 ,  kinu M 47, WDT tool by panthera, hario v60,BWT filter, ibric, nivelator mota.

Reply
Va multumesc pt sfaturile nesolicitate

Reply
up - 5500 ron

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)