Hello There, Guest! Login Register


VBM SUPER 2B PID , ROT PUMP

#1
Ma gandesc sa trec la next level , acela al aparatelor cu grup E61 , cu pompa si cu variația presiunii de extractie . 
In lista mea de optiuni sunt Vesuviu Ambient si Rocket R60V . 
Celelalte aparate , care pot realiza acest lucru , dar in gama celor cu grup saturat sunt mult prea scumpe  si din cate am citit , la teste umar la umar nu au fost diferente sesizabile ( r58v abia a aparut si nu s-au realizat teste comparative ) .
Sunt foarte atasat de actualul meu expresor , care este foarte bun la toate capitolele si nu m-as desparți de el decat pentru un pret decent .
Aparatul nou costa 2400 -2500 eur ( varianta pompa rotativa ) .
O reducere de cca 25% apreciez ca ar reflecta o valoare corecta a expresorului .
Cred ca pentru 1800 de euro m-as desparți de el .  Sad
Stiu ca este un pret mare , am fost constient de la bun inceput ca va fi dificila revânzarea dar mi-am asumat acest lucru stiind ca am luat un superexpresor .

Altfel vom mai ramane fericiti impreuna inca multi ani !  Big Grin
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
#2
ai PM.
Profitec Pro 700, Eureka Olympus 75E, GeneCafe CBR 101
 
#3
Sa ai baftă la vânzare. Pana nu demult ma consideram un posibil cumpărător de super 2b. Am mai reflectat Wink
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
#4
Mihai.B

Vanzarea aparatului este doar o optiune si nu o necesitate . 
Oricum am regretat ca am cedat impulsului de a posta anunțul de mai sus , inainte de a avea in casa noul aparat . 
Am primit mai multe mesaje decat ma asteptam , iar acum , deoarece sunt on om de cuvant, simt o presiune in a grăbi sa fac pasul pe care mi l-am propus .
Ma gandesc la fel de serios sa il duc la birou sau la o alta locatie , unde merg foarte des , petrec destul de mult timp si eu si sotia si simt lipsa unei cafele  ca acasa.
Singurul lucru care ma retine , inca , este faptul ca nu as da un asemenea aparat pe mana colegilor care , oricum , considera cafaua pe care o pot prepara acum un miracol .  Big Grin

La cat de multe aparate am studiat dar si mai important , le-am si testat pana m-am oprit la acest model , am putut ajunge la concluzia ca , in aceeasi gama de pret este VBM 2B Supr PID este DB-rul care , dpmdv,  ofera maxmul de performante. 
Eu chiar m-am atasat foarte mult de acest expressor care zilnic imi ofera acei stropi de energie si de bucurie , care ma ajuta  sa incep o noua zi cu un alt tonus ! 
Azi , daca as fi pus sa aleg in aceeasi gama de preturi , nu as ezita nicio clipa si as face exact aceeasi alegere .

A reflecta este un lucru bun !  Idea
Multumesc pentru urarea pe care , sincer , o cosider una colegiala !
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
#5
Reflectarea... Continuă...
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
#6
@Radu cred ca stii deja ca ma gandeam la un upgrade acum ceva luni...Domobar 2B sau chiar Roket R60V...acum ma gandesc iar...si mai mult la Rocket.E efect...Smile)
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
#7
Dupa toate discutiile de pe forum , legate de profilarea presiunii am decis si luni intentionez sa comand noul aparat . 
Acesta va sosi odata cu Mos Craciun .
Daca sunt colegi interesati sa cumpere un VBM DOMOBAR 2B SUPER PID cu POMPA ROTATIVA ( foarte silentioasa ) , sa ma contacteze pe PM pentru pret si orice alte detalii . 
Aparatul a fost achizitionat in iulie 2014 , de la importator din Romania . 
Arata si functioneaza ireprosabil si ofera satisfactii maxime in utilizare .
L-am folosit doar in regim casnic , 1-2 extractii duble zilnic ( cu vacante destul de dese si de lungi ) cu apa Bucovina . 
Il voi preda cu accesorii originale ( nu am pastrat cutia in care a fost ambalat ) iar cadou ofer o latiera 500 ml , 2 cesti Cillio forte groase pentru cappccino , 2 cesti pentru espresso Bodum cu farfurii din inox .
Expresorul arata asa :
   

Un film :
http://youtu.be/ZQi4yvA71r0
si o poza :
   
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
#8
Il inlocuiesti cu Rocket sau Vesuvius?
 
#9
Cred ca va fi un Rocket
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
#10
(12-12-2015, 12:57)coffeesnob Wrote: Il inlocuiesti cu Rocket sau Vesuvius?


Si la acest nivel , plusuri si minusuri exista la ambele modele . 
Avand in vedere ca imi plac liniile simple si designul elegant , merg pe Vesuvius
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
#11
Super cadou de mosh Smile. Asteptam cu nerabdare parerile tale odata ce e livrat.
 
#12
abia astept impresiile lui Radu, mai ales ca am in memorie acel review in care iesea sub profitec-ul ,,normal'' 700 ca rezultat in ceasca.

oricum o doza de indoiala evident ca am ....marketing-ul, placebo-ul sau ,,nejucatul'' destul pot influenta orice review Smile
 // i-steel-1 , m7k-c83-r |T| cellini-evo-2 \\

                                                 
 
#13
Se poate inchide .
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)