Hello There, Guest! Login Register


Upgrade de la Porlex

#1
Salutare,

Ma aflu in situatia de a face un upgrade de la Porlex. As avea disponibili pana in 800 ron pentru o rasnita noua. Initial ma gandeam la un Lelit PL43MMI, urmand ca in viitor sa iau si un espressor Lelit - momentan am cel mai ieftin Gaggia, o rusine de Gran Prestige Smile

In schimb vad pe forum ca ar fi mai laudate Ascaso I-mini, sau chiar si cele manuale Kinu dpdv al calitatii rasnirii.

Rasnita va fi folosita doar in regim casnic, 1-2 shot-uri pe zi. Nu ma deranjeaza daca e manuala, daca timpul de rasnire nu e asa mare ca la Porlex.

Ce sfaturi aveti pentru un incepator?
Multumesc!
LMLM (slayer mod) + Bentwood | Hario V60/Nel Drip+Aergrind
(ex: Brewtus IV, Lelit PL41EM, Gaggia Gran Style, Honne, Kinu M47, Sette 270Wi, Porlex)
 
Reply
#2
"... sau chiar si... " Smile
Poate invers Wink
 
Reply
#3
Nu stiu cum e sa rasnesti la Porlex, dar la kinu 47 e chiar usor.
Eu rasnesc 18 grame cateodata urmate de alte 18 grame si nu consider ca ar fi necesar sa trec pe o rasnita electrica (poate doar cand trec de pe o cafea pe alta, dar si aia cred ca o sa incep usor usor sa o intuiesc cu timpul si nu o sa mai fie nevoie de atatea reglari)

Cat despre calitatea macinaturii eu cred ca se compara cu rasnitele de la liga urmatoare si nu cu lelit.
Dalla Corte Studio | honne | kinu m47 | fellow stagg | acaia s |
 
Reply
#4
Cam 40 de sec rasnesc cu Kinu M47 pt espresso 18g.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#5
Asta face 3 minute (chinuite) pe porlex...
 
Reply
#6
In acest buget, Kinu clar..
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#7
Sau DIY, upgradate cutitele la 47 metalic Wink
 
Reply
#8
Super, merci de sfaturi. Kinu sa fie. Timpul de rasnire pare a fi decent. Daca se poate cu masina de insurubat cu atat mai bine...
LMLM (slayer mod) + Bentwood | Hario V60/Nel Drip+Aergrind
(ex: Brewtus IV, Lelit PL41EM, Gaggia Gran Style, Honne, Kinu M47, Sette 270Wi, Porlex)
 
Reply
#9
Si eu am acea piesa pt surubelnita. Din vara, nu am folosit-o niciodata. Si am facut cate 4 shot-uri la rand destul de des. Plus ca cine sta cu bormasina pe masa de lucrat espresso...

Ce vreau sa zic e ca, pt un barbat, M47 rasneste usor, de aceea nu e nevoie de surubelnita, cam oricate shot-uri ai face (am adaugat si niste gripuri de elastic, dupa ideea lui Baldur si o sa experimentez in curand si cu niste overgrip-uri de racheta de tenis - pt a usura si mai mult rasnirea, pot fi si aici probleme pt ca a devenit putin prea groasa, dar there's no such thing as a free lunch Smile. Pt o femeie, e posibil sa fie dificil de rasnit, dupa cum s-a zis de atatea ori pe acest forum.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)