Hello There, Guest! Login Register


Upgrade Sita - compatibila cu PL91T

#1
Salut

Nu am inteles exact de ce lumea face upgrade la sitele IMS / VST.

Cum imi dau seama daca o sita anume este compatibila cu PL91T? 

Am gasit multe site care sunt compatibile doar cu E61 (pe acestea le-am exclus, evident). Printre putinele modele care nu sunt compatibile doar cu E61 am gasit:

Sita VST Precision - Ridgeless / Standard - 15 g
Sita VST Precision - Ridgeless / Standard - 18 g
Sita VST Precision - Ridgeless - 22 g
Sita VST Precision - Ridgeless - 20g
La Marzocco Strada Filter Basket - 14gr / 17gr / 21gr

Care e diferenta intre o sita de 15 / 18 / 22 ? In afara de faptul ca incape mai multa cafea Smile Iese un double shot mai bun in functie de gramaj / tip cafea?

Care e diferenta intre ridgeless si standard? E doar faptul ca cele ridgeless se schimba mai usor?

In concluzie, ce site imi recomandati pentru PL91T?

Cam multe intrebari, stiu Smile Am cautat raspunsuri la intrebarile de mai sus pe forum dar aparent inca e prea nou domeniul ca sa fac conexiunile potrivite.

Multumesc
M42M, PL91T • Rookie
 
Reply
#2
De ce ai exclude sitele compatibile E61? Pe un grup de 58mm, cum are aparatul tau, se potrivesc toatele sitele compatibile 58mm, inclusiv E61.

Sitele LM Strada sunt tot site VST diferenta fiind faptul ca, calitatea e apreciata doar vizual. Sitele VST ar trece printr-un control mai amanuntit.

Eu as incepe aventurile in lumea sitelor cu IMS Competition. adica cele cu 641 de gaurele. Sunt mai "iertatoare" decat cele cu 700+ gauri, mai ales daca nu ai la dispozitie o rasnita foarte buna.

Recomandarea mea:

http://barshaker.ro/IMS-PrecisionFilterB...eyword=ims&category_id=0

http://barshaker.ro/B702TH26SF?keyword=ims&category_id=0

Sita SuperFine iti permite sa experimentezi in zona macinaturilor foarte fine in combinatie cu o preinfuzie marita si s-ar putea sa te ajute cu o cafea prajita mai light.
 
Reply
#3
(24-10-2018, 08:45)dev Wrote: De ce ai exclude sitele compatibile E61? Pe un grup de 58mm, cum are aparatul tau, se potrivesc toatele sitele compatibile 58mm, inclusiv E61.

My bad, am presupus gresit ca sitele respective sunt compatibile doar cu aparate cu grup E61.
 
(24-10-2018, 08:45)dev Wrote: http://barshaker.ro/B702TH26SF?keyword=ims&category_id=0

Legat de aceasta recomandare, nu e trecut Lelit la produse compatibile.
M42M, PL91T • Rookie
 
Reply
#4
Probabil ar fi gresit sa-i acuzam pe italieni de o rigoare iesita din comun. Smile

Daca mergem pe regula "daca a=b si b=c atunci a=c" inseamna ca daca prima se potriveste la E61 si Lelit iar a doua doar la E61 nu gresim daca presupunem ca se potriveste si la Lelit.

Din ciclul "stiati ca", Lelit produce si echipamente cu grup E61 si ar fi fost destul de neplacut sa nu existe compatibilitate intre grupul Lelit de 58mm si E61.
 
Reply
#5
(24-10-2018, 03:19)nrb Wrote: Salut

Nu am inteles exact de ce lumea face upgrade la sitele IMS / VST.

Cum imi dau seama daca o sita anume este compatibila cu PL91T? 

Am gasit multe site care sunt compatibile doar cu E61 (pe acestea le-am exclus, evident). Printre putinele modele care nu sunt compatibile doar cu E61 am gasit:

Sita VST Precision - Ridgeless / Standard - 15 g
Sita VST Precision - Ridgeless / Standard - 18 g
Sita VST Precision - Ridgeless - 22 g
Sita VST Precision - Ridgeless - 20g
La Marzocco Strada Filter Basket - 14gr / 17gr / 21gr

Care e diferenta intre o sita de 15 / 18 / 22 ? In afara de faptul ca incape mai multa cafea Smile Iese un double shot mai bun in functie de gramaj / tip cafea?

Care e diferenta intre ridgeless si standard? E doar faptul ca cele ridgeless se schimba mai usor?

In concluzie, ce site imi recomandati pentru PL91T?

Cam multe intrebari, stiu Smile Am cautat raspunsuri la intrebarile de mai sus pe forum dar aparent inca e prea nou domeniul ca sa fac conexiunile potrivite.

Multumesc


Salut!

La al meu Lelit am folosit asa:

IMS B702Th24,5M parca 14-18g
IMS B702Th26 18-22g

Același exista ai ridgeless. Dar au alt cod.
Caută pe http://www.imsfiltri.com/risultati-ricer...petition=0&post_type=i-filtri&comp=0&type=0&Capienza=0&competition=competition-item&submit=Search&lang=en

Am pus linkul cu criteriile se Căutare direct pentru ce ai nevoie, dar nu știu dacă ae păstrează.

Caută filtre profesionale și dai click pe căsuța cu “competition”.
Le vei găsi și cele ridgeless.
Acelea di urma sunt fără un anume Șanț. Și se pot scoate mai ușor din portfiltru. Asta e toată diferența ( sa ma corecteze cineva dacă greșesc).

De ce sunt mai bune decât cele standard... găurile sunte altfel. Ai sa vezi când ai sa compari cu ochii tai. Wink

Pentru aparatul tău recomand cea mică de 18 g. Dar nu strica sa au una mai mare.

Din moment ce ai pe 58 la filtre nu au probleme, merg toate.
Cu schepsis e la sita de duș, unde ține mult de grup.
2017.11 Lelit Victoria, Kinu M47  ► 2018.09 Profitec Pro 300, Kinu M47 + Niche  ► 2019.09 Dalla Corte  S + u ⋑ ı o, Niche 
 
Reply
#6
Multumesc pentru raspunsuri, @dev si @Honoriu.

Am mers pe varianta IMS E61 SUPERFINE - RIDGELESS - 18/20G 58MM (B702TH28SF). Avand o rasnita decenta, teoretic, ar trebui sa ma descurc cu ea, chiar daca nu este foarte "iertatoare".

Voi incerca si VST PRECISION FILTER - RIDGELESS - 18G - 58 MM dar vad ca e doar pe comanda.

In plus, am mai luat si un SHOWERHEAD IMS (LT-CI 200 NT), am vazut ca ar ajuta la un flow mai bun.

Revin cu pareri (de rookie) dupa ce le incerc.
M42M, PL91T • Rookie
 
Reply
#7
Eu as fi luat si o sita Competition fiindca e cea mai putin pretentioasa.

Nu stiu cum macina Macap-ul la setari foarte fine dar s-ar putea sa ai nevoie de boabe in cos ca sa obtii rezultate repetabile.
 
Reply
#8
(29-10-2018, 09:40)dev Wrote: Eu as fi luat si o sita Competition fiindca e cea mai putin pretentioasa.

Presupun ca te referi la: PRODUS IMS COMPETIZIONE - B702Th24,5M

http://barshaker.ro/IMS-PrecisionFilterB...t-e61-58mm
(29-10-2018, 09:40)dev Wrote: Nu stiu cum macina Macap-ul la setari foarte fine dar s-ar putea sa ai nevoie de boabe in cos ca sa obtii rezultate repetabile.

Boabe in cos? Smile La ce te referi mai exact?
M42M, PL91T • Rookie
 
Reply
#9
Da, aceea e sita la care ma refeream.

Rasnitele de tipul Macap M42, au fost proiectate sa functioneze la parametrii optimi cu mai multe sau mai putine boabe in cos/hopper. Daca nu exista acele boabe e foarte posibil ca macinatura rezultata sa varieze de la o doza la alta, in functie de cat de mult timp suplimentar petrec boabele dansand intre cutite, cunoscut ca efectul de popcorn.
 
Reply
#10
(29-10-2018, 14:10)dev Wrote: Da, aceea e sita la care ma refeream.

E urmatoarea sita de pe lista pe care o voi incerca.
 
(29-10-2018, 14:10)dev Wrote: Rasnitele de tipul Macap M42, au fost proiectate sa functioneze la parametrii optimi cu mai multe sau mai putine boabe in cos/hopper. Daca nu exista acele boabe e foarte posibil ca macinatura rezultata sa varieze de la o doza la alta, in functie de cat de mult timp suplimentar petrec boabele dansand intre cutite, cunoscut ca efectul de popcorn.

Exista vreo recomandare pentru o rasnire cu o variatie cat mai mica? E mai ok sa pun in cos exact de cat am nevoie?

Practic nu e acelasi lucru daca boabele stau in cos sau in ambalajul de hartie de la prajitorie?
M42M, PL91T • Rookie
 
Reply
#11
Cred ca am fost eu prea inginer in explicatie. 

Ar trebui sa se vada in videoclipul de mai jos ce se intampla cu boabele atunci cand se foloseste o doza de cafea:



Neavand alte boabe care sa apese peste ele se observa cum boabele "danseaza" si intra intre cutite cum au chef. Daca ar exista o coloana de boabe care sa preseze acele boabe intre cutite atunci boabele care formeaza macinatura se vor macina intr-un mod foarte similar.  Asta asigura consistenta de la un shot la altul.
 
Reply
#12
[Image: 03ic1Qi.jpg]

Teoretic nu ar trebui sa fie problema asta la M42M deoarece are acel closing fan.
 
(29-10-2018, 17:24)nrb Wrote: Practic nu e acelasi lucru daca boabele stau in cos sau in ambalajul de hartie de la prajitorie? 

Up
M42M, PL91T • Rookie
 
Reply
#13
Exista un topic intreg pe aceasta tema, aici
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)