Hello There, Guest! Login Register


Upgrade Lelit?

#1
Salutare. In momentul asta am acasa  un Gaggia Clasic si o rasnita profesionala Compak K6.  Vreau totusi sa fac upgrade si ma gandeam sa trec pe Lelit. Sunt multe aparate in bugetul pe care l-am alocat  - 2500 lei. Eu ma gandeam la un Lelit cu rasnita incorporata din motive de comoditate,  spatiu si  zgomot (atat GC cat si rasnita sunt zgomotoase),  dar am zis ca mai bine cer ajutorul profesionistilor inainte sa ma arunc la achizitii.
Asadar, care ar fi  sfatul vostru?  Multumesc.
GEM Profesional Expressor, Gaggia Clasic, Fiorenzatto T80, Compak K6 stepless, Cafea boabe.
 
Reply
#2
(06-01-2019, 22:44)PredAlert Wrote: Salutare. In momentul asta am acasa  un Gaggia Clasic si o rasnita profesionala Compak K6.  Vreau totusi sa fac upgrade si ma gandeam sa trec pe Lelit. Sunt multe aparate in bugetul pe care l-am alocat  - 2500 lei. Eu ma gandeam la un Lelit cu rasnita incorporata din motive de comoditate,  spatiu si  zgomot (atat GC cat si rasnita sunt zgomotoase),  dar am zis ca mai bine cer ajutorul profesionistilor inainte sa ma arunc la achizitii.
Asadar, care ar fi  sfatul vostru?  Multumesc.


Tare cred eu ca orice râșnița incorporată e mai proasta de cat ceea ce ai tu.
Eu zic sa păstrezi râșnița și sa te orientezi (pentru început) pe un lelit PL91T (Victoria) SH....sau echivalent aici pe forum Wink.
Oricum recomand cu portfiltru pe 58mm.

Dacă ai nevoie de lapte spumat... recomand sa treci din start la dual boiler. Va trebui sa mai pui niște bănuți deoparte.

Alegere ușoară!
2017.11 Lelit Victoria, Kinu M47  ► 2018.09 Profitec Pro 300, Kinu M47 + Niche  ► 2019.09 Dalla Corte  S + u ⋑ ı o, Niche 
 
Reply
#3
(07-01-2019, 00:42)N3cks Wrote:
(06-01-2019, 22:44)PredAlert Wrote: Salutare. In momentul asta am acasa  un Gaggia Clasic si o rasnita profesionala Compak K6.  Vreau totusi sa fac upgrade si ma gandeam sa trec pe Lelit. Sunt multe aparate in bugetul pe care l-am alocat  - 2500 lei. Eu ma gandeam la un Lelit cu rasnita incorporata din motive de comoditate,  spatiu si  zgomot (atat GC cat si rasnita sunt zgomotoase),  dar am zis ca mai bine cer ajutorul profesionistilor inainte sa ma arunc la achizitii.
Asadar, care ar fi  sfatul vostru?  Multumesc.


Tare cred eu ca orice râșnița incorporată e mai proasta de cat ceea ce ai tu.
Eu zic sa păstrezi râșnița și sa te orientezi (pentru început) pe un lelit PL91T (Victoria) SH....sau echivalent aici pe forum Wink.
Oricum recomand cu portfiltru pe 58mm.

Dacă ai nevoie de lapte spumat... recomand sa treci din start la dual boiler. Va trebui sa mai pui niște bănuți deoparte.

Alegere ușoară! 

Multumesc pentru sfat. Am un expresor profesional cu care imi fac de cap din cand in cand (modelul din semnatura). Problema la el este ca se incalzeste in juma de ora si consuma 3 kw pe ora. De aceea cautam o varianta pentru acasa care sa-l  inlocuiesca pe Clasic si care sa nu-mi rupa buzunarul. Varianta propusa de tine este ideala dar gaureste portofelul si asa rupt dupa sarbatori. Smile)
GEM Profesional Expressor, Gaggia Clasic, Fiorenzatto T80, Compak K6 stepless, Cafea boabe.
 
Reply
#4
Espresso e o bautura care nu se obtine ieftin. Toata lumea ar vrea sa bage pana in 1000 de ron si sa bea licoarea... Ei bine, nu prea se poate. Nimeni nu garanteaza ca daca bagi multi bani obtii o bautura buna, dar GARANTAT nu vei obtine ceva bun fara sa bagi ceva bani.
Acasa: Lelit PL41TEM/Mazzer SJ//--//Expobar Brewtus IV/Niche Zero
Deplasare: Kinu M47/Flair Signature PRO
 
Reply
#5
(07-01-2019, 12:18)PredAlert Wrote:
(07-01-2019, 00:42)N3cks Wrote:
(06-01-2019, 22:44)PredAlert Wrote: Salutare. In momentul asta am acasa  un Gaggia Clasic si o rasnita profesionala Compak K6.  Vreau totusi sa fac upgrade si ma gandeam sa trec pe Lelit. Sunt multe aparate in bugetul pe care l-am alocat  - 2500 lei. Eu ma gandeam la un Lelit cu rasnita incorporata din motive de comoditate,  spatiu si  zgomot (atat GC cat si rasnita sunt zgomotoase),  dar am zis ca mai bine cer ajutorul profesionistilor inainte sa ma arunc la achizitii.
Asadar, care ar fi  sfatul vostru?  Multumesc.


Tare cred eu ca orice râșnița incorporată e mai proasta de cat ceea ce ai tu.
Eu zic sa păstrezi râșnița și sa te orientezi (pentru început) pe un lelit PL91T (Victoria) SH....sau echivalent aici pe forum Wink.
Oricum recomand cu portfiltru pe 58mm.

Dacă ai nevoie de lapte spumat... recomand sa treci din start la dual boiler. Va trebui sa mai pui niște bănuți deoparte.

Alegere ușoară!  

Multumesc pentru sfat. 
.................
Problema la el este ca se incalzeste in juma de ora si consuma 3 kw pe ora. D
.................
Varianta propusa de tine este ideala dar gaureste portofelul si asa rupt dupa sarbatori. Smile

Asta cu încălzirea o vei avea la multe aparate.
Va trebui sa mergi pe ceva cu grup integrat/saturat. 

PL91T SH nu va rupe buzunarul.
Preţul lui SH e acolo la 2500 sau în unele cazuri chiar mai jos.

Eu îţi recomand Lelit, dar nu sub PL91T - Victoria.
Nu că alte Lelit-uri ar fi mai jos ca nivel sau nu ar fi bune (pentru acei bani),
dar va fi primul pas spre un alt Lelit superior.

Decide întâi dacă vrei SB, DB sau HX! Citeşte blogul de pe site referitor la acest topic.
Apoi.. Lelit PL91T - Victoria, Elizabetha sau Mara.

Nu te grăbi să iei "low-cost". Ţine banii, mai adună (cu răbdare) şi apoi 
suma de acum va valora mai mult atunci, că va fi "investită" într-un 
espresor cu probabilitatea mare a unei satisfacţii mai mari.
2017.11 Lelit Victoria, Kinu M47  ► 2018.09 Profitec Pro 300, Kinu M47 + Niche  ► 2019.09 Dalla Corte  S + u ⋑ ı o, Niche 
 
Reply
#6
Vreau sa pun o intrebare poate prosteasca. Poate cineva sa spuna cum se simte in ceasca trecerea de la Gaggia Clasic la Lelit 91T? Intreb pentru ca si eu vreau un espressor mai bun decit ce am acum si ma tenteaza tot Lelit 91T.
Bezzera Unica;  Kinu M47; accesorii Motta; French Press; V60; cold brew Mizudashi
 
Reply
#7
(07-01-2019, 16:01)Gabi_M Wrote: Vreau sa pun o intrebare poate prosteasca. Poate cineva sa spuna cum se simte in ceasca trecerea de la Gaggia Clasic la Lelit 91T? Intreb pentru ca si eu vreau un espressor mai bun decit ce am acum si ma tenteaza tot Lelit 91T.

Cel mai mare avantaj e o constanţă între extracţii - sau să zicem altfel,
politic mai corect: abateri pe o plajă mai mică.
De ce? Pentru că doar din detaiile tehnice:
  • Ai PID şi poţi controla temperatura în funcţie de cafea: pentru cele mai light sau cele dark.
  • Ai preinfuzie.
  • Ai PID pe abur - dar nu e cel mai strălucit pe PL91T - doar e SB.
  • Ai portfiltru pe 58mm - deci acces la site VST şi IMS.

Toate astea, utilizate corespunzător dorinţelor personale, se vor reflecta în ceaşcă fără dubiu.

Dar cel mai puternic "modificator de gust" ( de la un espresor bunicel în sus) va fi cel mai probabil râşniţa.

Repet o comparaţie personală: degeaba ai cel mai bun motor / monopost de F1 (a se citi espresor), dacă rulezi cu caucicuri (a se citi râşniţă) luate de la alimentară.
2017.11 Lelit Victoria, Kinu M47  ► 2018.09 Profitec Pro 300, Kinu M47 + Niche  ► 2019.09 Dalla Corte  S + u ⋑ ı o, Niche 
 
Reply
#8
Si eu am tot Kinu M47.  Se potriveste cu Lelit T91  sau cu un espressor mai performant?
Bezzera Unica;  Kinu M47; accesorii Motta; French Press; V60; cold brew Mizudashi
 
Reply
#9
(07-01-2019, 17:50)Gabi_M Wrote: Si eu am tot Kinu M47.  Se potriveste cu Lelit T91  sau cu un espressor mai performant?


Da. Ești pe drumul cel bun cu Kinu47. Wink
Eu am folosit cu PL91T și am fost mulțumit de rezultat.

Dar întâi sa te intrebi și sa răspunzi sincer ce fel de băutor ești sau ce nevoie ai. PL91T e SB. Eu am luat atunci după buget, dar poate mai așteptam un pic și intram direct la DB (sau HX).
2017.11 Lelit Victoria, Kinu M47  ► 2018.09 Profitec Pro 300, Kinu M47 + Niche  ► 2019.09 Dalla Corte  S + u ⋑ ı o, Niche 
 
Reply
#10
Ce bautor sint? Prefer espresso simplu, fara lapte.
Bezzera Unica;  Kinu M47; accesorii Motta; French Press; V60; cold brew Mizudashi
 
Reply
#11
(07-01-2019, 18:10)Gabi_M Wrote: Ce bautor sint? Prefer espresso simplu, fara lapte.

Kinu și PL91T îți vor ajunge.
2017.11 Lelit Victoria, Kinu M47  ► 2018.09 Profitec Pro 300, Kinu M47 + Niche  ► 2019.09 Dalla Corte  S + u ⋑ ı o, Niche 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)