Hello There, Guest! Login Register


Upgrade Lelit PL41EM + Graef CM802

#1
Salut,

Având deja de aproape un an primele utilaje pentru cafea (cele care se văd în semnătură), bineînțeles că mă roade gândul la un upgrade atât pentru râșniță cât și pentru espresor.

Ce părere aveți de Rancilio Silvia + Rocky sau Lelit Pl91T + PL72?

Aș încerca să împușc doi iepuri dintr-o dată: un portafiltru comercial de 58mm cu un boiler un pic mai mare și o râșniță mai bună. Parcă nu m-aș băga încă la HX...

Aștept cu interes opiniile vostre. Ms.
ECM Classika PID, DF64 Gen 2, Kinu.
 
Reply
#2
nu vad mare upgrade de la SBDU la... SBDU...

dar, tot depinde de budget, desigur.
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#3
(03-01-2018, 18:56)maki Wrote: nu vad mare upgrade de la SBDU la... SBDU...

dar, tot depinde de budget, desigur.

Nici nu mă aștept o diferență majoră, mai mult la o îmbunătățire...

HX cu o râșniță bună parcă îmi cam depășește bugetul ...
ECM Classika PID, DF64 Gen 2, Kinu.
 
Reply
#4
De ce nu le schimbi treptat?
Prima data un grinder si la anul un espressor?
--Only God Can Judge Me--
 
 
Reply
#5
(03-01-2018, 20:29)MyR Wrote: De ce nu le schimbi treptat?
Prima data un grinder si la anul un espressor?

M-am gândit și la această variantă.

- Rancilio rocky ?
- Mi-ar plăcea și Lelit William - PL72 cu Ø64mm flat mills dar parcă nu-mi place prea multă electronică pentru un singur motoraș care se învârte cu viteză constantă.
- Sette sau Vario?
ECM Classika PID, DF64 Gen 2, Kinu.
 
Reply
#6
Rocky l'as elimina din start.
as merge pe un Sette 270 (cu sau fara W depinde iar de buget, personal as opta pentru 270W).
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#7
(03-01-2018, 20:51)maki Wrote: Rocky l'as elimina din start.
as merge pe un Sette 270 (cu sau fara W depinde iar de buget, personal as opta pentru 270W).

Am văzut reviews cum că Rocky e ca un tanc, să nu fie așa, de ce zici să-l elimin?

Mă cam enervează electronica de pe sette mai ales pe W, m-am obișnuit deja să-mi cântăresc doza dinainte...
ECM Classika PID, DF64 Gen 2, Kinu.
 
Reply
#8
(03-01-2018, 21:05)Kontrast Wrote: Mă cam enervează electronica de pe sette mai ales pe W, m-am obișnuit deja să-mi cântăresc doza dinainte...

Atunci nu le folosesti partea asta :-)
Eu de multe ori folosesc “on demand”.

Aici tu trebuie sa stii unele lucruri:
- budget
- cat timp vrei sa la pastrezi
- cat de urgent este
- doar nou, sau si SH

La cel mai “mic” budget poti cumpara un kinu/comandante care bate aproape tot pana la 2-4mii roni.
Daca ai timp si stai in bucuresti atunci si pe lc poti gasi oferte foarte bune..
--Only God Can Judge Me--
 
 
Reply
#9
(03-01-2018, 21:22)MyR Wrote:
(03-01-2018, 21:05)Kontrast Wrote: Mă cam enervează electronica de pe sette mai ales pe W, m-am obișnuit deja să-mi cântăresc doza dinainte...

Atunci nu le folosesti partea asta :-)
Eu de multe ori folosesc “on demand”.

Aici tu trebuie sa stii unele lucruri:
- budget
- cat timp vrei sa la pastrezi
- cat de urgent este
- doar nou, sau si SH

La cel mai “mic” budget poti cumpara un kinu/comandante care bate aproape tot pana la 2-4mii roni.
Daca ai timp si stai in bucuresti atunci si pe lc poti gasi oferte foarte bune..   

Prefer să iau un produs nou și nu este nimic urgent. Ce râșniță și espresor ai?
Îmi tot rămân acești pitici care îmi spun... ce să faci cu un ecran LCD pe o râșniță?
kinu/comandante este manuală? Nu mă interesează manuală...

Exact ca și PID-ul nou de la Lelit, eu vreau să văd temperatura și el îmi arată un cronometru ... oare se poate dezactiva astfel încât să rămână temperatura ca înainte?
ECM Classika PID, DF64 Gen 2, Kinu.
 
Reply
#10
Avem un sette 270w si un comandante cu un HX.

Recomand sa incerci un kinu/comandante..
La preturile lor mai faci si un pic de economie...

——

Acum vad ca esti din Oradea.
Daca vrei hai la noi in showroom si poti testa echipamentele enumerate..( si multe altele )
--Only God Can Judge Me--
 
 
Reply
#11
(03-01-2018, 21:05)Kontrast Wrote:
(03-01-2018, 20:51)maki Wrote: Rocky l'as elimina din start.
as merge pe un Sette 270 (cu sau fara W depinde iar de buget, personal as opta pentru 270W).

Am văzut reviews cum că Rocky e ca un tanc, să nu fie așa, de ce zici să-l elimin?

Mă cam enervează electronica de pe sette mai ales pe W, m-am obișnuit deja să-mi cântăresc doza dinainte... 

e vechi Rocky si depasit. si inca si nu e stepless, din cate imi amintesc - ceea ce e rau pentru espresso. tu doar vreai sa imbunatatesti lucrurile, nu sa le lasi la acelasi nivel...
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#12
(03-01-2018, 22:02)maki Wrote: e vechi Rocky si depasit. si inca si nu e stepless, din cate imi amintesc - ceea ce e rau pentru espresso. tu doar vreai sa imbunatatesti lucrurile, nu sa le lasi la acelasi nivel... 

Da, e complicat cu râșnița, momentan pot să macin până la pulbere care blochează portafiltrul si cu actuala... chiar dacă nu e stepless, probabil ar trebui să fac o comparație cu alta cotată mai sus ...

Îmi place rocky deoarece e simplă fără ecran LCD ... depășită sau nu, știe cineva ce rezultat scoate față de un Vario de exemplu ?
ECM Classika PID, DF64 Gen 2, Kinu.
 
Reply
#13
hai sa iti dau un exemplu, de ce stepless ar fi mai okay.

nu conteaza ca poti bloca espressorul la setarea N, conteaza ca poti modifica gradul rasnirii la N+cativa mm, decat la o valoare urmatoare presetata M.
de ce e important asta, pentru ca avand o setare pentru careva boabe care curg in 18 secunde, la stepless poti aduce rasnirea la 25 secunde, iar stepped iti va oferi o setare aliatoare, care iti va aduce curgerea la 30 sau 35 secunde sau nu mai stiu cat.

concluzie: pentru a face upgrade cauta o rasnita stepless. parere personala, normal.
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#14
(03-01-2018, 21:49)MyR Wrote: Avem un sette 270w si un comandante cu un HX.

Recomand sa incerci un kinu/comandante..
La preturile lor mai faci si un pic de economie...

——

Acum vad ca esti din Oradea.
Daca vrei hai la noi in showroom si poti testa echipamentele enumerate..( si multe altele )

Acum mă uit pe site. Cu siguranță trec pe la voi.
ECM Classika PID, DF64 Gen 2, Kinu.
 
Reply
#15
Între timp am trecut pe la Barshaker (Oradea) unde am fost întâmpinat neașteptat de bine de cei de acolo. Am testat câteva cafele cu Sette pe care îl aveau pregătit pentru probe, dar am decis să salt (momentan) această opțiune coborând un pic și nivelul de preț.

A rămas să aleg între Eureka Mignon și Macap MC4 fiind și la un preț asemănător, aprox 1300lei.

Ce părere aveți? Sau aș putea lua în considerare și alt aparat la acest nivel de preț ?
ECM Classika PID, DF64 Gen 2, Kinu.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)