Hello There, Guest! Login Register


Unde-i cromul?

#1
Astăzi m-am uitat mai atent la pf după ce am făcut un backflush...Și se pare că am rămas fără crom in interiorul pf și al picurătorului...

Acum apar trei întrebări mari:

1. Vi se întâmplă și vouă?

2. A ajuns în cafea?

3. Este solubil și/sau toxic?

Puneți și voi poze ca să știm de unde plecăm...

[Image: e6yruhe6.jpg]

[Image: 7u5ybumu.jpg]

[Image: 9ygyvysu.jpg]

Se pot vedea marginile care încă mai au crom...
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#2
Ce pot sa-ti spun cu siguranta este ca nu e solubil cromul in apa. Big Grin
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#3
Asta e un lucru bun dar...nici bucătile mici de metal în ceașcă nu contribuie la...espresso..
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#4
Huh

Nu a mai pățit nimeni asta sau sunt singurul care îi acordă atenție?
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#5
Pune o intrebare la service si zi-ne si noua parerea lor.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#6
Am si eu o problema asemanatoare. Asa arata fundul portafiltrului ... de obicei nu scot sita din el ... dar zilele trecute am scos-o ca sa curat portafiltru mai bine si am observat ce se vede in poze plus un miros un pic de metal Poze. Este normal sau nu?
Quick Mill Silvano Evo || Eureka Atom 65
 
Reply
#7
S-ar putea sa fie uleiuri de cafea. Orice portafiltru se murdareste. Baga-l 20 de min. in detergent special de backflush cu apa fierbinte. Daca se prezinta la fel dupa clatire, inseamna ca nu a fost cafeaua de vina.... Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#8
(21-11-2013, 00:57)Lyvyoo Wrote: S-ar putea sa fie uleiuri de cafea. Orice portafiltru se murdareste. Baga-l 20 de min. in detergent special de backflush cu apa fierbinte. Daca se prezinta la fel dupa clatire, inseamna ca nu a fost cafeaua de vina.... Smile

Si daca nu am detergent de backflush ... ce as mai putea folosi casnic?
Quick Mill Silvano Evo || Eureka Atom 65
 
Reply
#9
Nu stiu exact... Incearca sa faci o solutie de apa fierbinte si detergent de vase, caci e tot un degresant si lasa o ora portafiltrul in apa, apoi clateste-l si vezi daca ai rezultate.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#10
Eu nu am mai intrebat la service...dar am citit un review, al unui barista, despre grimac mia...si zicea ca lui ii place sa indeparteze manual acel strat de crom pentru a ajunge sa fie la fel cu cele folosite..asa ca pare a fi normal..
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#11
Ok mersi ... asta vroiam sa stiu ... daca e normal sau am gresit eu cu ceva sau mai rau daca s-a deteriorat portafiltru si e de garantie.
Quick Mill Silvano Evo || Eureka Atom 65
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)