Hello There, Guest! Login Register

Unde ai baut o cafea buna in Romania?

Vezi Centro Roastery

https://maps.app.goo.gl/R4NVzFXTwDCcSWCz8
Lelit PL41TEM + Eureka Mignon SD , sita IMS 12/18 g / Ascaso 14-20 g

Reply
Notat, mersi! Smile
Lelit PL41TEM + Kinu M47 Phoenix
Ex: DeLonghi EC221.B

Reply
O surpriza placuta, cafea buna, personal priceput si amabil. Cu alte cuvinte The Museum Speciality Coffee Shop in Salonta.[Image: G3gEwZq.jpg][Image: F4Qs0aH.jpg]
Bezzera Unica;  Kinu M47; accesorii Motta; French Press; V60; cold brew Mizudashi

Reply
Placut impresionat de Schilthorn in cartierul Coresi in Brasov. Un 1 + 1 de cafenea si bar cu 2 intrari separate sub acelasi nume.
Cafea de la BOB, dulciuri artizanale si oameni faini.

Vizavi mai e o cafenea Breakaway. Specialty Coffee
Cafeaua o orajesc chiar ei, origini mai putin rare.
Am baut o Columbia spalata pe espresso si un V60 din Uraga, tot spalata si facuta bine.

[Image: yedCIq4.jpg][Image: 9rKOBCD.jpg]
V60 | Comandante C40 MK3 | Aeropress
(ex. Lelit PL41TEM, Gaggia Classic, PL162T Bianca)

Reply
(03-05-2022, 13:32)slavic1983 Wrote: [...]
Schilthorn
[...]
Breakaway. Specialty Coffee
[...]

Am corectat linkurile Wink
DF64, Mazzer Mini 58mm | Lelit PL41TEM, La Pavoni Europiccola 1979

Reply
De la Schilthorn beau in mod constant cand ajung in BV, ca si espresso variaza, cand e excelent, cand e hmm...in schimb am baut un V60 excelent !

Ultima oara am luat si de la Breakaway, a fost de asemenea excelent.

Dar da, oameni faini, atmosfera placuta, cartieru per ansamblu e foarte placut.
DUO DE/XL/KINU/BRAVO/KRIBLI
past:SAB HX E61/ANFIM

Reply
Da o cafea italiana "clasica" (in nici un caz mono-origine) gen Mokaflor, Cartapani etc. se poate bea undeva in Buc? Ca eu nu am gasit ultima data nimic pe nicaieri...adica cu scuzele de rigoare nu am putut bea o cafea...Smile

Reply
Cappuccino Story folosesc Kimbo
DF64, Mazzer Mini 58mm | Lelit PL41TEM, La Pavoni Europiccola 1979

Reply
Let's Coffee- Cluj-Napoca. Am incercat un flat white. Echipa cool. Cafea buna.

Attached Files Thumbnail(s)

Gaggia Classic Pro | Eureka Mignon Single Dose 
Old - Baratza Encore

Reply
Zilele acestea am facut o deplasare la Brasov. Am baut un espresso foarte bun la Tekafe si la Meron.
Am avut parte si de o surpriza. In parcarea dintre drumul Sibiu - Rimnicu Vilcea si drumul care merge spre Fagaras si Brasov am gasit o mica ghereta Hug The Mug. Si la plecare si la intoarcere m-am delectat cu un Doppio dintr-o cafea Peru. Aparatele au fost manevrate de o domnisoara foarte amabila si priceputa in domeniu cu care am avut o discutie scurta dar foarte placuta.[Image: 61R0ci7.jpg][Image: UdyyUBX.jpg][Image: 4KR3LWF.jpg][Image: AsGPzhE.jpg][Image: Z8chSRm.jpg].
Bezzera Unica;  Kinu M47; accesorii Motta; French Press; V60; cold brew Mizudashi

Reply
Iasi. Mers pe recomandare la Navar
Placut impresionat de atitudine, pasiune si atentie.
Cafeaua pe rasnite de la Manhatten si Friedhats. Pt acasa si de la Sloane.

Am baut un espresso gemos si fructat din Rwanda de la Friedhats si un v60 Manhattan Queen.

Si bun si bine!

[Image: zNJ7rFL.jpg][Image: kMIizp4.jpg][Image: 53rSEea.jpg][Image: exSUHaY.jpg]
V60 | Comandante C40 MK3 | Aeropress
(ex. Lelit PL41TEM, Gaggia Classic, PL162T Bianca)

Reply
Sloane, V60 din petale de trandafiri. Smile[Image: sZ6FSnv.jpg]
Lelit MARA X, Walnut Wood Kit, naked Lelit PLA580W, Lelit PL72 William - Hario V60, 1Zpresso K-Plus, Hario kettle Buono.

Reply
(18-05-2022, 21:08)Gabi_M Wrote: In parcarea dintre drumul Sibiu - Rimnicu Vilcea si drumul care merge spre Fagaras si Brasov am gasit o mica ghereta Hug The Mug.
Multumita postarii tale am evitat sa mai fac un detour prin Sibiu la intoarcerea spre Bucuresti... buna cafeaua.
A fost o tura mai lunga cu opriri in mai multe orase pe unde am baut si niste cafea buna, cea care mi s-a parut ca a fost peste celelalte este Kaffeine din Arad, americano si cappucino delicioase. Nu am intrebat ce cafea am baut, dar aveau niste Pressco in spate.
- Kinu M38, Lelit PL41LEM [basket IMS B642TH22, showerhead IMS], nivelator Motta 57.5mm;
- Comandante C40 Mk3, Hario V60 01, AeroPress, Bialetti Fiammetta.

Reply
GOOK - Brutărie Artizanală - Cluj-Napoca
Flat white delicios si desertul genial

Gaggia Classic Pro | Eureka Mignon Single Dose 
Old - Baratza Encore

Reply

Forum Jump:

Browsing: 2 Guest(s)