Hello There, Guest! Login Register


Un prajitor pentru acasa de unde se poate cumpara ?

(16-01-2021, 16:10)d2florin Wrote: [...] dar cum nu caut fructe în cafea [...]

Iacătă aici. Sau Eclectic-urile de la Yume. Sau Doncafe Fresh, dacă vrei ceva mai spre comercial.

Dacă mă chinui puțin, sigur mai găsesc alternative la 80-90 de lei pe kilogram.

(16-01-2021, 17:01)Levo Wrote: [...] prajelile italiene fiind chiar benefice la stomac , comparativ cu cele locale - care , chiar daca se bucura de acel gaining ( omniroast ) la gaz / sau curent si aducand prajitorului tot mai multe fructe si flori ... Cool ... - sunt totusi de evitat , ptr. ca dauneaza atat stomacului , cat mai ales ficatului si bilei ( supara fierea Big Grin ).

Ai un link, Levo? Sau e părere personală?
Lelit PL41LEM + Ascaso, Bialetti Venus 6, Bialetti Preziosa, Kinu M47 Classic
 
Reply
(16-01-2021, 17:31)d2florin Wrote: Am aflat ceva noua, prăjirea ominiroast dăunează sănătății? De ce ar dauna? Și cea dark nu? M ați făcut curios tare cu orajitul acasa. Chiar o sa dau comanda de un kg de Cafea și o trag la tigaie Smile) o fac dark și gata Big Grin cu un cub de cioco merge Big Grin

Idea  - Traducere :

               ... prajirea omniroast / sau dark ... dauneaza sanatazii , daca este o SO ( ... sau specialitate tot mono origine ) prin faptul , ca te poate apuca o colecistita ( ... o criza biliara ) cand platesti de 4 ori mai mult pe o cafea , pe care o potzi praji la fel de bine si acasa , dupa cum iti pofteste inima ...
               Nu la fel sta treaba si cu miscelele italiene , prietenoase ... atat cu stomacul ( ... carbune activ dupa unii Cool  )  cat si cu fierea , pretzul fiind accesibil - din cauza raportului calitatzii la cantitate / per pret ... simplu e rulaj mare.
               Nu exista inca , un pretz mai avantajos la cafea - pentru cineva care consuma SO / sau Specialitate - decat cea prajita acasa .

(16-01-2021, 17:37)TVTVTV Wrote: Ai un link, Levo? Sau e părere personală?

... Nu , nu ... ma refeream la  " prajirea buzunarului " Big Grin .
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
(16-01-2021, 17:53)Levo Wrote: ... Nu , nu ... ma refeream la  " prajirea buzunarului " Big Grin .

Big Grin
Lelit PL41LEM + Ascaso, Bialetti Venus 6, Bialetti Preziosa, Kinu M47 Classic
 
Reply
Mulțumesc pt explicații.
Cu ce difera miscelele italiene de o prăjire dark SO? Din cauza ca miscelele italiene conțin și robusta sau doar ca sunt amestec de mai multe origini? Ce o face ce sa fie prietenoasa cu stomacul?
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
(16-01-2021, 18:11)d2florin Wrote: Ce o face ce sa fie prietenoasa cu stomacul?
Cărbunele.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
Prea tare răspunsul Smile Smile))
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
(16-01-2021, 18:11)d2florin Wrote: Cu ce difera miscelele italiene de o prăjire dark SO? Din cauza ca miscelele italiene conțin și robusta sau doar ca sunt amestec de mai multe origini?

... Raspunsul este inclus in intrebare ... da , mai multe SO -uri dozate " mestesugit " de catre anumite prajitorii cu renume - nu toate Sleepy si uneori adaosuri de robusta / sau Jamaica ( B.M.) pe post de condiment - k la mancare ( ... dupa preferintze ).

 
(16-01-2021, 18:11)d2florin Wrote: Ce o face ce sa fie prietenoasa cu stomacul?

... Aici e si mai simplu ... cafelele prajite spre dark , au aciditatea spre zero si implicit sunt prietenoase si cu stomacul ... Cool ... ( cele omniroast sunt de obicei acide si nu le-as recomanda celor cu ulcere , gastrite , reflux etc. ... )
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Poate mută cineva unele postări în zona de umor și generalizări grosolane...
 
Reply
(16-01-2021, 18:19)baloozzy Wrote: Cărbunele.

... Depinde de modelul de soba folosit  ... Cool ... pe lemne ( ... verzi si uscate Big Grin )  sau pe carbuni adevaratzi.
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
De asta imi plac cele prăjite spre dark, alea mai light sunt prea acide prea... Chiar dacă posibil sa fie putin mai aromate. Și da când beau pe stomacul gol chiar e nasol... Fata de un dark roast..
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
(16-01-2021, 16:47)dev Wrote: Ce e bun, nu e ieftin și ce e ieftin, nu e bun...

Sau altfel spus, prăjitul acasă îți va oferi cât de mult ești dispus să investești în cafea verde și educație. Bagi cafea ieftină și timp puțin în educație, e posibil să scoți mai puțin decât ai introdus.
+1 Ai perfecta dreptate. Asta tine si de educația financiară care o are romanul, fara sa fac vreo referire la colegul Florin sau sa il jignesc intr-ul fel. Dar poate asa e conceput romanul, cauta tot timpul metode mai ieftine fara sa cunoască repercusiunile acestui proces pana la urma financiar. Foarte probabil la final sa tragă linie si sa realizeze ca mai bine nu se angrena de la inceput pe acest drum si se bucura de cafele oferite de prajitoriile care fac asta in sarje mici comparativ cu cele industriale, echipamente destul de adecvate si cu experienta de ani de zile si chiar la un pret destul de onest .
La Pavoni Professional fully upgraded/Niche Zero/Cafflano Kompresso/
Past: Lelit PL41TEM
 
Reply
(16-01-2021, 18:28)d2florin Wrote: De asta imi plac cele prăjite spre dark, alea mai light sunt prea acide prea... Chiar dacă posibil sa fie putin mai aromate. Și da când beau pe stomacul gol chiar e nasol... Fata de un dark roast..

... Lasand un pic gluma la o parte ... Big Grin ... e o chestie de gust , " imblanzirea " unei cafele se poate face atat cu lapte sau ... cu un adaos mic de alcool ( ... o baza ) - aka caffe corretto , sau ambele.
    Daca nu este dorit , nici un fel de adaos ( ... ex. espresso , ristretto )  - atunci ramane fie folosirea unui varietal non - acid , fie o prajire mai pronuntzata sau ambele -  aromele in acest caz , venind din amestecul mestesugit  - numit miscela. Cool
   
   P.S. -  Pe stomacul gol ?  ... neaparat cu lapte ! Cool
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Greșit... Păcat ca trageți asemenea concluzii, dar dacă m ai cunoaște personal... Poate ți ai schimba opinia.. Doar am vrut sa punctez diferența asa de mare între cafea verde și cumpărată gata prăjită. Și poate a-și putea sa fac și eu.
Ex. Tocmai mi am proiectat și construit acest streamer de la faza de desen în corel draw pana la dat gauri și tot asa, era mai bine d ac a dădeam 2000 RON pe unul? Și d a mina luat 8 luni c and scoatem banul și îl aveam a doua zi și poate și mai bine lucrat și cu certificări...
Asa am investit 500 RON.
Cu ce greșesc? [Image: c736d18b11bb64e7e81c44d6a4520277.jpg]

Și BTW satisfacția ca este făcut de tine este de vis Smile
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
(16-01-2021, 18:49)d2florin Wrote: Și BTW satisfacția ca este făcut de tine este de vis Smile

... Eeeexcelent , poate cumva faci si d 'un prajitor si te-ai scos ... Wink ... ( vezi sectiunea lui @renatoa , are multe idei ).
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
(16-01-2021, 18:49)d2florin Wrote: Greșit... Păcat ca trageți asemenea concluzii, dar dacă m ai cunoaște personal... Poate ți ai schimba opinia.. Doar am vrut sa punctez diferența asa de mare între cafea verde și cumpărată gata prăjită. Și poate a-și putea sa fac și eu.
Ex. Tocmai mi am proiectat și construit acest streamer de la faza de desen în corel draw pana la dat gauri și tot asa, era mai bine d ac a dădeam 2000 RON pe unul? Și d a mina luat 8 luni c and scoatem banul și îl aveam a doua zi și poate și mai bine lucrat și cu certificări...
Asa am investit 500 RON.
Cu ce greșesc? [Image: c736d18b11bb64e7e81c44d6a4520277.jpg]

Și BTW satisfacția ca este făcut de tine este de vis Smile
Este foarte bine ca esti o persoana care isi mestesugareste propriile dispozitive, nicidecum nu asta vroiam sa se inteleaga din ce am scris. Este dreptul fiecaruia sa ia ce decizii vrea privind buzunarul si timpul sau, doar ca uneori este bine sa ne lasam pe mana unor persoane care se pricep mai bine la ceea ce fac si cu echipamentele care o fac. Dispozitivul tau, artizanal pana la urma , nu ai nici o garantie ca funcționează in parametrii ca cel de 2000 de lei nu? Chiar daca inteleg ca la acel pret include costuri de producție/salarii/certificari etc, lucruri care trebuiesc acceptate cand cumperi un produs cu acte in regula sa ai o garantie ulterioara
La Pavoni Professional fully upgraded/Niche Zero/Cafflano Kompresso/
Past: Lelit PL41TEM
 
Reply
Ma pun pe lista de astepare Florin, daca te apuci de facut prajitoare Smile
Bugster+Honne, Kinu
 
Reply
Depinde și de produsul final, nu cred ca mi ar aduce asa de multa satisfacție... Un prăjitor... Dar o sa cumpăr cafea gata prăjită, poate ma transform in aromân, neroman și tot asa Smile), just a joke. Eu nj am auzit la alte nații sa zică ca : asa sunt.. Daor noi ne arătăm cu degetul. Poate mai mult self esteem nu ar strica..

(16-01-2021, 19:05)Cosminchir Wrote: Ma pun pe lista de astepare Florin, daca te apuci de facut prajitoare Smile
Nu deschid nimic, dar dacă prin absurd asi deschide, nu anunț nimic pe forum Big Grin

(16-01-2021, 19:05)IonutMihail Wrote:
(16-01-2021, 18:49)d2florin Wrote: Greșit... Păcat ca trageți asemenea concluzii, dar dacă m ai cunoaște personal... Poate ți ai schimba opinia.. Doar am vrut sa punctez diferența asa de mare între cafea verde și cumpărată gata prăjită. Și poate a-și putea sa fac și eu.
Ex. Tocmai mi am proiectat și construit acest streamer de la faza de desen în corel draw pana la dat gauri și tot asa, era mai bine d ac a dădeam 2000 RON pe unul? Și d a mina luat 8 luni c and scoatem banul și îl aveam a doua zi și poate și mai bine lucrat și cu certificări...
Asa am investit 500 RON.
Cu ce greșesc? [Image: c736d18b11bb64e7e81c44d6a4520277.jpg]

Și BTW satisfacția ca este făcut de tine este de vis Smile
Este foarte bine ca esti o persoana care isi mestesugareste propriile dispozitive, nicidecum nu asta vroiam sa se inteleaga din ce am scris. Este dreptul fiecaruia sa ia ce decizii vrea privind buzunarul si timpul sau, doar ca uneori este bine sa ne lasam pe mana unor persoane care se pricep mai bine la ceea ce fac si cu echipamentele care o fac. Dispozitivul tau, artizanal pana la urma , nu ai nici o garantie ca funcționează in parametrii ca cel de 2000 de lei nu? Chiar daca inteleg ca la acel pret include costuri de producție/salarii/certificari etc, lucruri care trebuiesc acceptate cand cumperi un produs cu acte in regula sa ai o garantie ulterioara
I tram in alte discuții Smile depinde de cine îl face..
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
Asta cu prajeala acasa cred ca tine mai mult de pasiune si cand vrei sa duci espressomania la un nivel mai sus.
Sunt colegi cu setup-uri de vreo 5-7k euro, care nu cred ca prajesc acasa ca sa aiba un cost cat mai bun.
100-150 lei pe un kg de cafea cred ca este un pret acceptabil, daca ti cont de chirie, curent, salarii, investitia in echipament, impozite si profitul prajitorului. Profit care nu stiu cat de mare sau de mic este.....o sa urmaresc din ce generatie de BMW-uri SUV se dau jos colegii prajitori in fata stabilimentului, si daca sunt multumit de ce vad, imi trag si eu prajitorie Smile))
Bugster+Honne, Kinu
 
Reply
(16-01-2021, 19:22)Cosminchir Wrote: ....o sa urmaresc din ce generatie de BMW-uri SUV se dau jos colegii prajitori in fata stabilimentului, si daca sunt multumit de ce vad, imi trag si eu prajitorie Smile))

... N-ai fi primul ... Big Grin ... multa bafta ! ( ... si ceva curaj , pe covizii astia ).
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
(16-01-2021, 19:26)Levo Wrote:
(16-01-2021, 19:22)Cosminchir Wrote: ....o sa urmaresc din ce generatie de BMW-uri SUV se dau jos colegii prajitori in fata stabilimentului, si daca sunt multumit de ce vad, imi trag si eu prajitorie Smile))

... N-ai fi primul ... Big Grin ... multa bafta ! ( ... si ceva curaj , pe covizii astia ).
Incep cu un ceaun, pe care il pun pe gratarul de fripturi(am unul caruia ii pot scoate partea din mijloc) cum am vazut intr-un filmulet postat mai de mult de renatoa.
Cand aveti vreo balonare, treceti pe la mine si va servesc un Kebene lichid Big Grin
Bugster+Honne, Kinu
 
Reply
Cred ca ajungem prea departe cu discutiile Big Grin am swzhia cutia pandorei Smile))
Și BTW, pot sa aibă și Audi și BMW ce cor ei.. Nu este vn despre ei, e vb despre mine.. Noi
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
Mai ontopic:
De oala asta ce parare aveti, poate fi un start?
https://www.amazon.de/Vogvigo-Roasting-H...Y2s9dHJ1ZQ==
Bugster+Honne, Kinu
 
Reply
... ' Nush ce sa zic , incercarea moarte n' are ... deocamdata sunt adeptul fluid bed -ului ( ... e iarna , frig afara Cool )
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
(16-01-2021, 19:39)Cosminchir Wrote: Mai ontopic:
De oala asta ce parare aveti, poate fi un start?

Nici macar in gluma... prajire 95% prin contact, aproape zero convectie sau radiatie, mai cumplit nu poate fi prajita o boaba, poate decat "la lumanare".
Plus ca la 230 grade cat se vede pe butonul ala, va dura o juma de ora sa o coci. Nu sa o prajesti Wink

Levo are dreptate, cafeua adora sa ii dai aere Wink
 
Reply
More like a woman... aere, atenți... La. Prăjire, sa investești in.. Ele
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
(16-01-2021, 20:33)renatoa Wrote:
(16-01-2021, 19:39)Cosminchir Wrote: Mai ontopic:
De oala asta ce parare aveti, poate fi un start?

Nici macar in gluma... prajire 95% prin contact, aproape zero convectie sau radiatie, mai cumplit nu poate fi prajita o boaba, poate decat "la lumanare".
Plus ca la 230 grade cat se vede pe butonul ala, va dura o juma de ora sa o coci. Nu sa o prajesti Wink

Levo are dreptate, cafeua adora sa ii dai aere Wink
Asta e cu aer...de el ce zici, merge de inceput, ca sa nu se chinuie Florin sa bricoleze juma de an Smile?
https://barshaker.ro/BS3397-Hot-Air-Coffee-Roaster
Bugster+Honne, Kinu
 
Reply
I like you guys Smile)) Ce oameni.. Smile bricolatu ca bricolatu da nu mai zic cât am dat și pe scule Smile)
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
Era un gene pe bursa. 950 ron.
Lelit PL81t, Ibric email, Ibric turcesc, Aeropress, V60. Rasnite Kinu Phoenix, Sozen, prajitor cafea Rostmeister, Cafflano Kompresso, Xeolo ghost burr 10 step.
 
Reply
(16-01-2021, 21:27)Cosminchir Wrote: Asta e cu aer...de el ce zici, merge de inceput, ca sa nu se chinuie Florin sa bricoleze juma de an Smile?
https://barshaker.ro/BS3397-Hot-Air-Coffee-Roaster

L-a pomenit ieri @cradun, cu o pagina in urma.
 
Reply
Un articol amuzant despre abordarea prajirii acasa, de la baza, adica tigaie, pana la popcorn.
Este prima oara cand le vad pe toate asa bine grupate si explicate, cu checklist echipament, si pro/cons la fiecare metoda. 

https://www.homegrounds.co/how-to-roast-coffee-beans/

La popcorn e totusi mai complicat de atat, ce povesteste el acolo este doar asa ca sa iti faci o imagine... si niste carbuni Smile
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)