Hello There, Guest! Login Register

Timemore Chestnut C2 vs Kinu

Salut! Am un espressor manual Gran Gaggia Style (stiu, nu e tocmai ok) si as vrea in timp sa fac si eu upgrade la o rasnita si espressor mai profi, din pacate cu buget redus. Mai intai as vrea sa cumpar o rasnita. Nu as vrea rasnite electrice pentru ca nu prea mai am loc in bucatarie si atunci m-as orienta spre o rasnita manuala. Stiu ca Kinu M47 este cel mai bun reper dar e cam scumpa pentru posibilitatile mele de acum. Asa ca am pus ochii pe Timemore Chestnut C2, de 2x mai ieftina, am vazut ca are review-uri foarte bune doar ca nu stiu daca este capabila de macinat pt espresso. A incercat-o cineva? E o alternativa ok la Kinu? Si am mai gasit pe barshaker.ro rasnita manuala AVX 1026 la reducere (277 de la 450 lei) dar nu am gasit absolut nimic despre ea.

Reply
Destul de probabil ca îl final sa ajungi tot la kinu sau electrica...
Eu as zice sa mai aștepți pana poți lua un kinu, sau dc nu, second de aici, ca tot apar din când în când.
ECM Classika Pid, vst/ims, Niche, kribli

Reply
Nu este, are cutite pe stil vintage, de preparat la filtru.

Uite diferenta, e clara:
[Image: Helor_101_04-1000x1000-1.jpg]

C2 are ca cele din stanga, espresso sunt cele numite "contemporary" din dreapta.

Ce fel de macinatura produce fiecare, poate e cazul de un topic separat...

Optiunea cea mai inteleapta, daca exista rabdare, ar fi sa astepti sa vina valul de Arco manuale, cam intr-o luna.
Va fi oferta de cel putin 10-15 rasnite la nivel de Kinu, la aprox 530 lei, pe alese, de la minim 4 persoane, cel putin care le stiu eu.

Cea de la barshaker este o rasnita chinezeasca:

https://www.aliexpress.com/item/4000789928972.html

... vanduta sub diverse etichete, cutite tot de filtru.
Pretul redus este ok, mai ieftin decat in china, dupa cum vezi, dar nu iti va da rezultate in espresso, asta e...

Reply
(10-05-2021, 14:59)renatoa Wrote: Optiunea cea mai inteleapta, daca exista rabdare, ar fi sa astepti sa vina valul de Arco manuale, cam intr-o luna.
Va fi oferta de cel putin 10-15 rasnite la nivel de Kinu, la aprox 530 lei, pe alese, de la minim 4 persoane, cel putin care le stiu eu.

Multumesc pentru raspuns!
Cum pot beneficia si eu de oferta Arco?
Daca este vorba despre rasnita de aici: arco-2-in-1-coffee-grinder suna foarte bine, avand in vedere ca acum sunt la 150$  Big Grin

Reply
E vorba de 4 membrii ai forumului, care au aplicat la pachete en-gross, in care pretul initial al celei manuale iese pe la 108 Euro.
Gasesti topicele respective in subforumul de comenzi group-buy.

Reply
(10-05-2021, 18:37)renatoa Wrote: E vorba de 4 membrii ai forumului, care au aplicat la pachete en-gross, in care pretul initial al celei manuale iese pe la 108 Euro.
Gasesti topicele respective in subforumul de comenzi group-buy.

Am gasit! Multumesc!

Reply
(10-05-2021, 14:59)renatoa Wrote: Nu este, are cutite pe stil vintage, de preparat la filtru.

Uite diferenta, e clara:
[Image: Helor_101_04-1000x1000-1.jpg]

C2 are ca cele din stanga, espresso sunt cele numite "contemporary" din dreapta.

Postez și aici, poate ajuta: văd încă o variantă de cuțite pentru Timemore C2:
https://a.aliexpress.com/_mr4dSnx
Timemore C2; Cafflano Go-Brew + Kalita Wave 155; Hario V60 02 copper; Bialetti Brikka Restyling 2tz; Bialetti Musa 1tz; Bialetti Fiammetta 3tz

Reply
Am scris despre ele aici, ca realitatea bate grafica coafata...

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)