Hello There, Guest! Login Register


Test PCR fără jecmăneală

#1
Salutări de mâini doamnelor, wazzaaa! în general.
Urmează să călătoresc cu avionul și se pare că spaniolii impun prezentarea la intrare a unui test PCR proaspăt (72h), chiar dacă sunt vaccinat. Aveți cunoștință de vreun loc unde să pot face testul la un preț decent? N-am găsit nicăieri sub 50€, care s-ar adăuga la prețul la fel de nesimțit practicat de transportator (Jizzair). În Spania testul e gratuit, dar nu pot să-l fac la sosire.
Mulțumiri.
PS Nu, nu e turism sau vreun moft.
Mazzer SJ  | Zwänger Favorite Typ0  |  Isomac Giada  | Promac Lollo |  Tecnosystem Blitz | Gaggia Dose
 
Reply
#2
Preturi sunt cam același. Eu când am avut nevoie am fost la Synevo, fiind ca mi sa părut mai serioși.

Eu as evita OK Medica, fiind ca la un moment dat, au avut o problema majora cu un număr foarte mare de teste care se intoaceau neconcludente (ieșise scandal și în presa). Acum nu știu dacă au rezolvat, dar cred ca este mai important sa fii sigur ca pleci decât sa salvezi ceteva zeci de lei.
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)
 
Reply
#3
Subscriu pentru synevo. Îl ai în 24h la testarea în centrele din București, este sub 300ron.
Referitor la preț, am plătit 120€ in Italia sa îl am în 24h asa ca 50-60€ e chiar bine.
Espressor: Lelit Bianca / Gaggia Classic 2017 | Past: Lelit Mara / Nuova Simonelli Oscar II / Lelit PL41TEM
Rasnita:  Kopi Deva / Lelit PL72 William / Kinu M47 / Arco 2 in 1
 
Reply
#4
Spania accepta și test antigen. Îl poți face la medsana, eliberare în 15 min, pentru 45 de lei

https://www.medsana.ro/ro/noutati/in-sig...e-de-paste
Strietman CT2 naked | EG-1 v2 (Core & Ultra) | Aeropress | V60 | Bullet R1 v2
Foste: Flair Signature Pro | Niche Zero | M47 Classic
 
Reply
#5
Nu știu exact în moment de fata. Sa fiți siguri ca este cel corect. Când am plecat eu, acum ceva luni, am văzut câteva persoane care i sa refuzat îmbarcarea în avion din cauza ca făcuseră testul antigen în loc de cel pcr.

Verificați cu atenția ce cere compania aeriană.
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)
 
Reply
#6
Mda, trebuie sa fiti siguri pentru ca am văzut același lucru dar la întoarcerea în România când la noi se cerea exclusiv pcr. În cazul meu, Italia cere unu din ele, oricare
Espressor: Lelit Bianca / Gaggia Classic 2017 | Past: Lelit Mara / Nuova Simonelli Oscar II / Lelit PL41TEM
Rasnita:  Kopi Deva / Lelit PL72 William / Kinu M47 / Arco 2 in 1
 
Reply
#7
Da... vad ca Spania e mai stricta cu testul antigen
Quote:Which AIDT will I be required to submit/present upon arrival in Spain? The required SARS-CoV-2 AIDT will be the PCR (COVID-19 RT-PCR) and other molecular viral RNA detection techniques with equivalent reliability for the detection of SARS-CoV-2. In this regard, Transcription-Mediated Amplification (TMA) and Reverse Transcriptase LoopMediated Isothermal Amplification (RT-LAMP) tests are also accepted. Other diagnostic tests such as rapid serology tests, rapid antigen detection tests or high performance serological tests (ELISA, CLIA, ECLIA) will not be admissible, as long as their harmonized use is not accepted across the European Union

https://www.mscbs.gob.es/en/profesionale...032021.pdf
Strietman CT2 naked | EG-1 v2 (Core & Ultra) | Aeropress | V60 | Bullet R1 v2
Foste: Flair Signature Pro | Niche Zero | M47 Classic
 
Reply
#8
(25-05-2021, 13:39)Laddu Wrote: Spania accepta și test antigen. Îl poți face la medsana, eliberare în 15 min, pentru 45 de lei

https://www.medsana.ro/ro/noutati/in-sig...e-de-paste

Multumesc de pont, vineri am si eu o "testare" rapida. Am bagat repede o programare. 
Ca idee, nu ai posibilitatea sa alegi o data/ora, eu am preferat sa sun si sa le spun ca ajung. Au trimis email si sa speram ca totul e ok. Va spun vineri ce iese.
Espressor: Lelit Bianca / Gaggia Classic 2017 | Past: Lelit Mara / Nuova Simonelli Oscar II / Lelit PL41TEM
Rasnita:  Kopi Deva / Lelit PL72 William / Kinu M47 / Arco 2 in 1
 
Reply
#9
(25-05-2021, 14:13)vlaicu Wrote: ...Va spun vineri ce iese.
Pozitiv sau negativ, cu siguranta. Nu ai alternative. Big Grin
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#10
(25-05-2021, 14:13)vlaicu Wrote:
(25-05-2021, 13:39)Laddu Wrote: Spania accepta și test antigen. Îl poți face la medsana, eliberare în 15 min, pentru 45 de lei

https://www.medsana.ro/ro/noutati/in-sig...e-de-paste

Multumesc de pont, vineri am si eu o "testare" rapida. Am bagat repede o programare. 
Ca idee, nu ai posibilitatea sa alegi o data/ora, eu am preferat sa sun si sa le spun ca ajung. Au trimis email si sa speram ca totul e ok. Va spun vineri ce iese.

Daca e pentru Spania, intreaba la Medsana ce fel de test antigen fac, vezi ca am pus mai sus ce accepta Spania. Alte tari, precum Italia accepta orice test antigen.
Strietman CT2 naked | EG-1 v2 (Core & Ultra) | Aeropress | V60 | Bullet R1 v2
Foste: Flair Signature Pro | Niche Zero | M47 Classic
 
Reply
#11
(25-05-2021, 14:17)Mihai L Wrote:
(25-05-2021, 14:13)vlaicu Wrote: ...Va spun vineri ce iese.
Pozitiv sau negativ, cu siguranta. Nu ai alternative. Big Grin
Va spun experienta. Sunt vaccinat. Ideea era dacă mi-l dea la timp pentru ca sâmbăta dimineața am zbor.
Espressor: Lelit Bianca / Gaggia Classic 2017 | Past: Lelit Mara / Nuova Simonelli Oscar II / Lelit PL41TEM
Rasnita:  Kopi Deva / Lelit PL72 William / Kinu M47 / Arco 2 in 1
 
Reply
#12
Eu nu înțeleg dacă ești vaccinat, ești de al. Lor, de ce mai trebuie test pcr, cât timp o sa ceara test pcr?
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
#13
pentru ca inca nu exista cadru legal in fiecare tara care sa permita accesul persoanelor vaccinate.
In acest moment, Romania accepta intrarea in tara din tarile de pe lista galbena fara alte documente daca esti vaccinat. Dar e un caz aproape singular. Se lucreaza la nivel european sa se implementeze certificatul verde de vaccinare/testare/dovada boala dar inca nu este gata. In Italia deja se cere certificatul verde in contextul in care #1 ei nu au trecut la vaccinarea in masa si #2 ei nu elibereaza la randul lor certificat verde daca-ti faci test sau boala, etc.
Este in continuare un haos dar ne descurcam. Pana la urma calatoresti de nevoie si-ti asumi.
Espressor: Lelit Bianca / Gaggia Classic 2017 | Past: Lelit Mara / Nuova Simonelli Oscar II / Lelit PL41TEM
Rasnita:  Kopi Deva / Lelit PL72 William / Kinu M47 / Arco 2 in 1
 
Reply
#14
Clar da parca prea e haos și au scăzut asa cazurile dintr-o bătaie de degete... Dar toți pe care ii cunosc or au acum covid ori au avut..
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
#15
Eh, as avea si acolo ceva de comentat dar la ce bun. Ne descurcam cum putem.
Espressor: Lelit Bianca / Gaggia Classic 2017 | Past: Lelit Mara / Nuova Simonelli Oscar II / Lelit PL41TEM
Rasnita:  Kopi Deva / Lelit PL72 William / Kinu M47 / Arco 2 in 1
 
Reply
#16
220 lei
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#17
(25-05-2021, 13:39)Laddu Wrote: Spania accepta și test antigen. Îl poți face la medsana, eliberare în 15 min, pentru 45 de lei

https://www.medsana.ro/ro/noutati/in-sig...e-de-paste

Niet. Aș vrea eu să scap cu un antigen dinăla. Păi ți-l faci în Otopeni cu 150 lei / 20 minute.
Am remarcat exact citatul pus de un coleg mai devreme.

Am observat o ușoară dar constantă scădere a prețurilor pe măsură ce ne apropiem de momentul lansării certificatului de vaccinare.
Asta înseamnă că, la fel ca și cu măștile mai demult, la testarea PCR acum se practică prețuri de speculă.

Numai să nu-mi reprogrameze zborul amărâții ăia de la lo-cost, că n-ar fi prima oară.

Mulțumesc pentru răspunsuri!!
Mazzer SJ  | Zwänger Favorite Typ0  |  Isomac Giada  | Promac Lollo |  Tecnosystem Blitz | Gaggia Dose
 
Reply
#18
(25-05-2021, 14:53)d2florin Wrote: Eu nu înțeleg dacă ești vaccinat, ești de al. Lor, de ce mai trebuie test pcr, cât timp o sa ceara test pcr?
Exact motivul pentru care unele tari accepta permisul ca act de identitate si altele nu.
Trebuie luata o decizie si implementata la nivel national.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#19
Urmeaza sa se voteze in parlamentul european cardul verde de vaccinare, care va fi valabil 1 an de zile pe teritoriul tuturor tarilor EU. Se spera sa intre in vigoare de la 1 iulie. Vom vedea !?
Lelit Anna PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, Gene CBR101R, KinGrinder K4.
 
 
Reply
#20
Cu verdele in sus...

https://universul.net/137-de-romani-din-...vid-false/

... daea...
 
Reply
#21
Aia era la pachet cu transportul cu autocarul.
Ma indoiesc ca face vreo companie aeriana ceva de genul asta.  Big Grin
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#22
Azi am fost la Medsana. Am sunat in call-center pentru programare desi nu au facut altceva decat sa trimita un email ca venim. Important este faptul ca totul a decurs foarte repede si testul l-am primit pe loc in aproximativ 20 de minute de cand am intrat in cabinet. Testul este completat de mana, dar are eticheta codului de bare aferenta probei recoltate cat si stampila medicului si semnatura acestuia.
Espressor: Lelit Bianca / Gaggia Classic 2017 | Past: Lelit Mara / Nuova Simonelli Oscar II / Lelit PL41TEM
Rasnita:  Kopi Deva / Lelit PL72 William / Kinu M47 / Arco 2 in 1
 
Reply
#23
(28-05-2021, 15:34)vlaicu Wrote: Azi am fost la Medsana. Am sunat in call-center pentru programare desi nu au facut altceva decat sa trimita un email ca venim. Important este faptul ca totul a decurs foarte repede si testul l-am primit pe loc in aproximativ 20 de minute de cand am intrat in cabinet. Testul este completat de mana, dar are eticheta codului de bare aferenta probei recoltate cat si stampila medicului si semnatura acestuia.
Salut, bănuiesc că testul era PCR sau similar.
Cât a costat?
Mazzer SJ  | Zwänger Favorite Typ0  |  Isomac Giada  | Promac Lollo |  Tecnosystem Blitz | Gaggia Dose
 
Reply
#24
In nici un caz. A fost rapid.
Brasilia Club, Kinu Simplicity, Comandante, Kingrinder P0, Mignon Specialita.
ex: Gaggia Espresso, Color; Quamar T80, Macap M2D, Feldgrind 2.
 
Reply
#25
Nu e pcr. Este rapid, de aici și răspunsul rapid cât și suma. Cele pcr au nevoie de niște scule pentru a ajunge la un rezultat. Obiectele respective sunt scumpe și nu le găsești la nivel de policlinica.
Espressor: Lelit Bianca / Gaggia Classic 2017 | Past: Lelit Mara / Nuova Simonelli Oscar II / Lelit PL41TEM
Rasnita:  Kopi Deva / Lelit PL72 William / Kinu M47 / Arco 2 in 1
 
Reply
#26
Vazut azi, in Militari, strada Dezrobirii.

[Image: u7OBL3q.jpg]
Lelit PL41TEM + Eureka Mignon SD , sita IMS 12/18 g / Ascaso 14-20 g
 
Reply
#27
(28-05-2021, 19:21)mynameismada Wrote: Vazut azi, in Militari, strada Dezrobirii.

[Image: u7OBL3q.jpg]

Aha. Eu am găsit Exmed, Vertia (parcă) și Agatha la 220lei și în vecinătatea imediată. Să vedem dacă funcționează vreuna.
Mazzer SJ  | Zwänger Favorite Typ0  |  Isomac Giada  | Promac Lollo |  Tecnosystem Blitz | Gaggia Dose
 
Reply
#28
Un update. Am putut descarca o varianta digitala dar doar în limba romana (totusi denumirea testului e cumva inteligibila și în engleza iar negativ e ușor de înțeles)
Pe Linate am trecut cu pașaportul la controlul automat, nu m-a întrebat nimeni de nimic..
Espressor: Lelit Bianca / Gaggia Classic 2017 | Past: Lelit Mara / Nuova Simonelli Oscar II / Lelit PL41TEM
Rasnita:  Kopi Deva / Lelit PL72 William / Kinu M47 / Arco 2 in 1
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)