Hello There, Guest! Login Register


Tamperele cu autonivelare, noul trend?

#1
Incepand de la evenimentul nostru din iulie tot testez un model de tamper cu autonivelare, cel de la Panthera / @MilanSunCoffee, discutand totodata si cu alti posesori de tampere de gen, cum ar fi cel de la Bravo Brazilia.
Eu sunt si intr-o perioadă in care suportul de tampare Tidaka este la modificat, caci nu incape portafiltrul de Bianca, si de voie de nevoie am inceput sa lucrez doar cu tamperul cu autonivelare. Am inteles ca cel de la Bravo are si ceva in plus ca si constructie, pe langa finisaje, poate ne descriu posesorii...
Dar strict ca utilitate eu vad tamparea dreaptă ca o obligatie si in acelasi timp ca pe o greșeală des întâlnită. Cum suporturi de tampare gen Tidaka, ce permit reglarea pozitiei portafiltrului si îndreptarea lui, nu prea exista, esti practic expus greselii daca nu ai grijă mare.

Deocamdata, vad un plus in rapiditate, caci nu mai conteaza pozitia portafiltrului, pucul iesind mereu drept, alaturi de eliminarea unei variabile legate de un puc drept.

Acest gen de tamper nu este si dinamometric. Nu stiu daca ar fi ajutat sau nu, dar cu siguranță ar fi impins preturile ai mai sus decat sunt acum.
Pe masura ce mai acumulez experiență, revin.

Portafiltru care sta stramb pe masa:

[Image: TOmyhSY.jpg]

Si totusi tampare perfect dreapta Smile

[Image: H3KX1kj.jpg][Image: sqLrVb1.jpg]
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#2
Milan l-a testat pe mine, imediat am vândut nivelatorul kamasi deoarece devenise inutil, singura variabilă la acest tamper rămâne forta de apăsare, în rest totul devine perfect, recomand celor care vor sa scape de tampare inegală.good job milan.
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
#3
Unde se gaseste acest tamper?
 
Reply
#4
(20-08-2018, 07:51)raducordosan Wrote: Unde se gaseste acest tamper?

http://www.suncoffee.ro/accesori-piese/4...-tamp.html

Si threadul cu reduceri e aici: https://www.espressoman.ro/forum/Thread-...Sun-Coffee
Pavoni Europiccola (+coffee-sensor mods) / Niche Zero / Timemore Sculptor 078s / Kinu M47

 
 
Reply
#5
Inteleg ca au mai venit din Brazilia cateva tampere Bravo cu autonivelare, deci asteptam si de acolo niste review-uri fata de acest gen de scule.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#6
La ce pret ajunge tamperul din Brazilia? Sau a fost adus de turisti?
Brewtus IV | Niche Zero
 
Reply
#7
https://www.home-barista.com/knockbox/br...53306.html
Quote:> Price tamper : aprox 80 de euro , Price distribuidor : aprox 55 de euro
> Shipping for 1 product:  30 de euro Shipping for 2 products: 40 de euro
 

Evident plus eventuale taxe vamale/tva.
 
Reply
#8
Turistii l-au adus Smile 
Cam 80-90$ parca, direct de la sursa. Altfel vin costuri suplimentare, transport + TVA
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#9
Bravo este si dinamometric. Are mai multe prezentari pe Youtube.
Oricum multi am inceput cu tamperele clasice,  asa ca cel de la Suncoffee ne reface indemanarea Smile .
Lelit Bianca V3 | Niche Zero | Kinu M47 | Kalita Wave
Ex: Expobar Brewtus | Lelit PL43
 
 
Reply
#10
Impact Coffee Tamper with Autoleveling
ꟼₚᵣₒ ₈₀₀/ VOSTOK 1Gr/ Hoᴎᴎɘ Ꙅlim //VAᴙio Homɘ //ꙄɘTTɘ WI //ₘₐₙ ₐₜ wₒᵣₖ
 
Reply
#11
(20-08-2018, 15:09)Mesmer Wrote: La ce pret ajunge tamperul din Brazilia? Sau a fost adus de turisti?

Salut,am vorbit cu cel care le face si costa 110$ +transport 45$;tel.+5511989661604,puteti vorbi pe whatsapp
Robot Cafelat,Hario V60,feldgrind1,ibric soy
 
Reply
#12
Deci la 155$ adaugi TVA si taxe de import. Scump...
Lelit Bianca V3 | Niche Zero | Kinu M47 | Kalita Wave
Ex: Expobar Brewtus | Lelit PL43
 
 
Reply
#13
De asta exista producător local...
 
Reply
#14
Wink Ar mai fi o varianta.O excursie a unui grup de autohtoni mioritici combinata cu un schimb de experienta cu un ansamblu se samba.Si asta daca s-ar putea face in perioada carnavalului ar fi si mai bine, pentru ca schimbul sa fie cat se poate de intens si cu beneficii maxime. Iar daca s-ar putea da din partea operatorului de turism ,ca bonus, si asigurarea ca la intoarcere nu vor exista ceva deconturi pe la vreo sectie DV de suferinte tropicale. Smile,ar fi perfect.Dar cred ca tameperele ar trebui achizitionate imediat ce se va fi coborat din avion,pentru ca apoi,cu atatea griji de toate culorile datorate metisizarii locale,sa nu mai dispuna nimeni de bani si timp,(ordinea bani -timp chiar nu ar mai conta).
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
Reply
#15
Probabil ca asta e singura varianta de tamper cu nivelare si dinamometric care sa concureze la pret cu cel de la Milan:

https://www.eazytamp.com.au/collections/...ack-handle
Brewtus IV | Niche Zero
 
Reply
#16
Si a mai aparut unul:

Decent tamper v2:

Brewtus IV | Niche Zero
 
Reply
#17
Îl am de ieri. Am testat mai multe cafele și măcinaturi diverse. Curgerea e perfecta. Am scos din vechitura de cafea aromele pe care acum o săptămână nu le bănuiam. Nu exista decalaj de curgere între ieșirile portafiltrului indiferent de rasnire și de cafea. E excepțional. Extrem de ușor de folosit și cu un aport extrem pentru calitatea extracției. Bravo Milan!Este un accesoriu premium fără discuție. Cine nu crede, sa încerce!
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
Reply
#18
Da, e foarte misto autonivelarea asta, mai ales dupa ce te obisnuiesti putin. De fapt trebuie sa te dezobisnuiesti. Anume sa nu iti mai faci griji ca ai tampat stamb sau putin oblic, ca nu ai cel mai bun suport de tampare etc.
Dupa ce ai instrumentul cu pricina iti dai seama ca de fapt am supralicitat mereu pana acum forta de tampare, "certandu-ne" pe kg/forta si nu prea am dat atentie unei tampari drepte.
Intotdeauna un tamper manual, fara autonivelare, finisat frumos si pe lemn si pe inox, va avea feelling-ul sau special si nu cred ca voi renunta la colectia mea sau cel putin nu la toata. Dar in majoritatea timpului il folosesc pe cel cu autonivelare, suportul Tidaka urmand probabil sa ajunga pe bursa candva Smile

Pentru ca am mai primit si cateva mesaje private in acest sens, voi deschis curand un topic de plimbare a tamperului cu autonivelare de la Milan pe care l-am avut la evenimentul recent.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#19
După vreo 30 de extracții cu tot felul de cafele, vechi, improprii(cum ar fi cele prăjite pentru brew, intenționat alese), normale, pot sa confirm, fiind și un experiment pana la urma, ca nu mai exista puc cu probleme. Deci, curgerea este perfect egala pe ambele brate ale sitei și concomitenta. Nu mai exista puc crăpat, lipit de sita și cu alte aspecte neconforme unei extractii normale, care sa releve chaneling sau altceva. Am dovada palpabila a unei uniformitati perfecte. Pentru cei interesați nu pot sa spun decat ca e un accesoriu extraordinar. Nu fac reclama, consider însă că trebuie împărtășita orice experienta ce poate aduce beneficii foarte mari oricărui coleg. ?,
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
Reply
#20
Mi-a venit tamperul de la suncoffee, momentan e de proba ( mai bine zis înlocuitor) pana e gata al meu!
Sa vad ce știe!!!!
ꟼₚᵣₒ ₈₀₀/ VOSTOK 1Gr/ Hoᴎᴎɘ Ꙅlim //VAᴙio Homɘ //ꙄɘTTɘ WI //ₘₐₙ ₐₜ wₒᵣₖ
 
Reply
#21
Știe mai multe ca noi Smile
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)