Hello There, Guest! Login Register


[Proiect DIY] Tamper pt Kompresso la imprimanta 3D

#1
(25-07-2019, 09:53)kimi_ro Wrote: Salut,

Pana la urma, ce dimensiune ar trebui sa aiba tamper-ul?

Parca zicea cineva de unul custom made dar nu mai gasesc post-ul. Se mai poate face 1 bucata? Daca da, la ce pret?

Multumesc,

I-am scris si eu lui @kamasi pentru tamper, poate ne strângem mai mulți pt o comanda de grupSmile
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
#2
Bună-ziua,
@kamasi
Și eu aș dori să cumpăr un tamper pentru
Kompresso.
 ECM Classika Pid / Aram Espresso Maker / G-iota + SSP MP /  Kinu M47 Classic / Acaia Lunar / Bravo Tools / Aram Ultimatum Tamper / Fellow Stagg EKG / BPlus Stirrer / DUOMO The Eight ||
  Past : Lelit PL81T / Lelit Mara X / Niche Zero ||
  
 
Reply
#3
(25-07-2019, 17:07)chilea viorel Wrote: Bună-ziua,
@kamasi
Și eu aș dori să cumpăr un tamper pentru
Kompresso.
Buna ziua pe 5 ajung in iasi, am facut un tamper mic, 41 mm, din ce am inteles trebe sa il fac mai inalt.
cxe diametru trebuie si cit de inalt sa fie manerul, pentru cea mai mare mana....70 - 80 mm?

[Image: JPsQvym.jpg]

(18-07-2019, 12:39)kcosmin1985 Wrote:
(18-07-2019, 12:12)dragos.stoian Wrote: Funnel high-tech pt Kompresso :-)

[Image: jdlMrBZ.jpg]
Prea tare, prea ca la tara Smile la asta nu m.am gandit
Dar se poate si asa
[Image: cfKf68y.jpg][Image: bbR9jIY.jpg]

[Image: OWZ6m8L.jpg]
Isomac Tea II, Sette 30, Kinu Phoenix, OCD Lelit
 
Reply
#4
Cum l-ai facut?
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
#5
Print 3D
Isomac Tea II, Sette 30, Kinu Phoenix, OCD Lelit
 
Reply
#6
(25-07-2019, 13:49)dragos.stoian Wrote:
(25-07-2019, 09:53)kimi_ro Wrote:  

I-am scris si eu lui @kamasi pentru tamper, poate ne strângem mai mulți pt o comanda de grupSmile

Da, ma inscriu si eu pe lista.
Gaggia Classic + PID Espressuino + steam rancillio V3 + preaheating coil + sita dus IMS + manometru + OPV Bezzerra / Ascaso I-mini i1 / tamper ESPRO 58,4 mm
 
Reply
#7
vreau si eu un tamper pentru Kompresso.
@kamasi sunt in Iasi in perioada 20-23 august, daca ajuta la ceva Smile
Bezzera Strega, Eureka Zenith Club E, Cafflano Kompresso, Porlex Mini
Gaggia Classic, Lelit 043
 
Reply
#8
Buna dimineata, ce diametru trebe sa aiba tamperul? pilnia este de 46 mm, daca vine bine si e suficient pentru tamper, ramane pe 46 mm.
Culori disponibile: negru, albastru Navy, visiniu inchis.
Cine doreste, sa se inscrie, PM, tamper/palnie, culoare, adresa, telefon, curier sau posta romana, ramburs, Revolute, cont.
Isomac Tea II, Sette 30, Kinu Phoenix, OCD Lelit
 
Reply
#9
Multumim! Nu am masurat diametrul, totul e sa nu ramana prea mult spatiu pe langa ca la cel stock, sa fie o țâră mai mare Smile

Ce pret pt tamper+ palnie, si ce pret doar pt tamper?
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
#10
(01-08-2019, 13:18)dragos.stoian Wrote: Multumim! Nu am masurat diametrul, totul e sa nu ramana prea mult spatiu pe langa ca la cel stock, sa fie o țâră mai mare Smile

Ce pret pt tamper+ palnie, si ce pret doar pt tamper?
40 lei tamper, 30 lei pilnie
Isomac Tea II, Sette 30, Kinu Phoenix, OCD Lelit
 
Reply
#11
(01-08-2019, 15:12)kamasi Wrote:
(01-08-2019, 13:18)dragos.stoian Wrote: Multumim! Nu am masurat diametrul, totul e sa nu ramana prea mult spatiu pe langa ca la cel stock, sa fie o țâră mai mare Smile

Ce pret pt tamper+ palnie, si ce pret doar pt tamper?
40 lei tamper, 30 lei pilnie
     Vad ca un alt coleg de pe forum a masurat, ba chiar a si facut tamperul la un diametru de 46,6 mm.
 ECM Classika Pid / Aram Espresso Maker / G-iota + SSP MP /  Kinu M47 Classic / Acaia Lunar / Bravo Tools / Aram Ultimatum Tamper / Fellow Stagg EKG / BPlus Stirrer / DUOMO The Eight ||
  Past : Lelit PL81T / Lelit Mara X / Niche Zero ||
  
 
Reply
#12
Am gasit o solutie sa sa lestez putin tamperele, ma mai tin sa primesc materialele, respectiv sa torn un microbeton din nisip de bazalt si rasina, in interiorul tamperului.
Momentan am dat de test o palnie si un tamper.

[Image: QxBWYE1.jpg]
Isomac Tea II, Sette 30, Kinu Phoenix, OCD Lelit
 
Reply
#13
Cine a vrut nivelator pentru cafllano?
Isomac Tea II, Sette 30, Kinu Phoenix, OCD Lelit
 
Reply
#14
Eu, bineînțeles.
 ECM Classika Pid / Aram Espresso Maker / G-iota + SSP MP /  Kinu M47 Classic / Acaia Lunar / Bravo Tools / Aram Ultimatum Tamper / Fellow Stagg EKG / BPlus Stirrer / DUOMO The Eight ||
  Past : Lelit PL81T / Lelit Mara X / Niche Zero ||
  
 
Reply
#15
Neata!

M-am intalnit aseara cu Kamasi si am primit un tamper navy blue .... foarte fain lucrat si eficient... alt calitate a shot-ului de azi dimineata....

hmm..si eu care ma gandeam ca apas destul de bine cu acea cupa cu care vine Kompresso

multumesc mult
Bezzera Strega, Eureka Zenith Club E, Cafflano Kompresso, Porlex Mini
Gaggia Classic, Lelit 043
 
Reply
#16
Buna,

In urma cu aproximativ 2 saptamani am primit tamperul, palnia si nivelatorul. Imi cer scuze ca nu am postat pe forum dar am fost plecat din tara.

Foarte bine facute piesele iar @kamasi e super profesionist!

Alta viata! Smile
Gaggia Classic + PID Espressuino + steam rancillio V3 + preaheating coil + sita dus IMS + manometru + OPV Bezzerra / Ascaso I-mini i1 / tamper ESPRO 58,4 mm
 
Reply
#17
F bun tamperul, l-am luat putin la pila pt ca era cam la limita, dar rezultatul e excelent, acum am un puc adevarat,compact, in loc de mâlul care iesea cu cel din pachet

Multumim Kamasi!
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
#18
Sa fie cafelele cremoase si aromate....la orice s-ar face...inca muncesc la draku ala de wdt, nu stau acele lipite neam, dar o sa gasesc si solutia
Isomac Tea II, Sette 30, Kinu Phoenix, OCD Lelit
 
Reply
#19
Se vorbeste de palnie, tamper si nivelator.
Se poate si o poza (si un pret) si pentru nivelator?
■  ARCO220V ► Brewista Smartpour Switch ► AeroPress / Cafflano Kompresso ■
■  ARCO1MP_ ► Brewista Stout Spout ► AeroPress / Hario V60 / Timemore French Press ■
■  Retired but functional: ■ Kinu M47PH ■  Kinu M38 ■ Porlex Tall ■ Tefal KI140D ■
 
Reply
#20
Bună seara, mai este de actualitate? M-ar interesa niste accesorii pentru kompresso-ul meu (palnie, tamper si eventual si un nivelator).
 
Reply
#21
Salut, aș fi și eu interesat de o pâlnie și un tamper.
 
Reply
#22
Buna seara saptamina asta am printerul desfacut, cred ca il termin pina duminica.
Isomac Tea II, Sette 30, Kinu Phoenix, OCD Lelit
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)