Hello There, Guest! Login Register


Tamper dinamometric Concept-Art Technic

#1
Ieri mi-a venit tamper-ul comandat de la joefrex.de. Tamper-ul consta intr-un maner dinamometric si o baza de 58mm.

Ce m-a facut sa deschid acest topic este faptul ca tamper-ul a venit, cum sa va spun, nefunctional. Adica forta necesara comprimarii era prea mare si deseori, dupa compresie, ramanea blocat si nu revenea decat cu forta.

       

Intai am desurubat baza sa vad care e treaba cu axul. Dupa cum se poate vedea in poza, axul nu era centrat si nici nu parea ca se poate centra. Din cauza asta axul freca de pereti si nu se putea deplasa usor.

   

Asa ca am trimis un email magazinul prin care le-am cerut o solutie fara a-l trimite inapoi tinand cont ca e DOA + lipsa vreunui quality control. In plus, deasupra unuia dintre cele doua suruburi laterale se vede cum materialul s-a umflat semn ca tarodarea nu a fost corespunzatoare.

   

Vineri, pana la sfarsitul programului nu am primit vreun raspuns si cum nu vroiam sa trec un weekend cu tamperul de plastic primit cu espressorul am facut ce scria in manual sa nu fac si am desfacut suruburile laterale.

       

Dupa ce am desurubat si reglajul cuplului am reusit sa-l dezasamblez complet. Asa am putut sa vad ce anume ingreuna cursa axului si din ce cauza acesta era descentrat. Un span (cel mai probabil de la tarodare) era prins intre ax si carcasa si freca in permanenta la fiecare actionare. Descentrarea in schimb nu s-a putut rezolva deoarece asa a fost executata carcasa.

Dupa ce am curatat interiorul si am trecut un smirghel cu granulatie 1000 prin interior, am gresat bilele din capatul suruburilor laterele si foarte putin partea de contact a axului cu carcasa si l-am asamblat.

   

Pentru a ma asigura ca gradatia de pe reglaj corespunde cu forta reala am imprumutat de la la serviciu un calibrator pentru astfel de forte si regland suruburile laterele am obtinut modul de functionare corespunzator.

   
Quick Mill Andreja Profiles, Mahlkonig K30 Vario, Tamper Concept Art Technic (dinamometric), Concept Art tamping Station, VST 18g Ridgeless.
 
Reply
#2
Felicitari pentru rezolvare. Sa ne spui ce raspuns iti dau si cei de la joe frex. Dupa cate se vede asta este un produs care ori nu a trecut prin nici un control de calitate ori a fost "destul de bun" pt a fi trimis in romania...ambele cazuri fiind inacceptabile.
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#3
Cu siguranta o sa postez raspunsul lor. Incerc sa "sleep on it" pentru inca o zi sa pot compune un email cu un gram de diplomatie.
Quick Mill Andreja Profiles, Mahlkonig K30 Vario, Tamper Concept Art Technic (dinamometric), Concept Art tamping Station, VST 18g Ridgeless.
 
Reply
#4
Era mai simplu sa-l iei din Romania (cred ca si mai ieftin) si-l făceai pachet si retur cu inlocuire, fără discutii...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#5
Dupa ce m-am conversat cu un reprezentant Joefrex timp de o saptamana fara rezultat ne-am dat seama ca tipul nu prea intelegea engleza asa ca a intervenit in discutie cineva cu putere de decizie si o engleza impecabila. Propunerea lui, initiala, a fost sa pastrez manerul, daca este utilizabil 100% dupa interventia mea, si sa ma compenseze cu 30EUR pentru deranj.

Pentru ca manerul inca sufera de frecare cu carcasa, ceea ce il face sa agate din cand in cand, am venit cu o contra oferta: Sa plasez inca o comanda pentru diferite accesorii si ei sa arunce un nou maner in colet. Le-a suras "deal"-ul, facand economie la transport si eu m-am facut cu un maner mai putin dinamometric si cu unul functional la pret de unul.

Sper sa va fie de ajutor...
Quick Mill Andreja Profiles, Mahlkonig K30 Vario, Tamper Concept Art Technic (dinamometric), Concept Art tamping Station, VST 18g Ridgeless.
 
Reply
#6
Buna,

Tocmai am primit tamper-ul concept art, cumparat de pe forum.

As avea cateva intrebari:
- Voi la cate kgf il aveti setat sau care ar fi greutatea ideala?
- Surubul de modificare a greutatii functioneaza destul de greu, in cazul meu. E normal? Credeti ca ar trebui uns sau facut ceva in sensul asta?

Multumesc Smile
Lelit PL41EM, Lelit PL043MMI, Tamper Dinamometric Concept Art 57.5mm, Portafiltru bottomless, Pitcher 350ml
 
Reply
#7
E normal sa meargă mai greu. Are de impjns un arc destul de puternic si se si freacă de el acesta fiind static si nu se rotește
Quick Mill Andreja Profiles, Mahlkonig K30 Vario, Tamper Concept Art Technic (dinamometric), Concept Art tamping Station, VST 18g Ridgeless.
 
Reply
#8
Mai ai un reglaj si din cele doua suruburi laterale. Incearca sa le desfaci putin.
Brewtus, Honne, Mazzer Major, Kinu M47 Classic
 
Reply
#9
Cele doua suruburi laterale nu sunt pentru reglaj? E ok sa umblu la ele?

Nu stiu cum sa verific daca e calibrat corect. Mie mi se pare ca forta necesara e prea mare la 12kgf, adica eu abia pot sa il apas, ma las cu toata greutatea. e normal?
Lelit PL41EM, Lelit PL043MMI, Tamper Dinamometric Concept Art 57.5mm, Portafiltru bottomless, Pitcher 350ml
 
Reply
#10
L-am avut și la 16 și la 10. Apasam cu o forță destul de mare. Acum este la 8 și e ok. Încearcă sa tampezi pe un cântar de baie sa vezi cate kg scoți. Eu nu am umblat la cele 2 șuruburi laterale.
[font=Arial,Helvetica,sans-serif]Bezzera UNICA PID MN + Râşniţă Baratza Sette 270W, Tamper dinamometric, sita VST 18g, Nivelator Motta 58mm, IMS Showerhead - E61 200 IM[/font]
 
Reply
#11
Daca scoti click-ul, desfacand cele doua suruburi laterale, forta de tampare va fi apropiata de ce scrie pe reglaj.
Brewtus, Honne, Mazzer Major, Kinu M47 Classic
 
Reply
#12
Cele doua șuruburi cu bile in capat contribuie la forta totala necesara pentru tampare. Nu sunt acolo doar de click si au fost luate in calcul atunci cand s-a facut calibrarea și gradatia in fabrica. Dacă umbli la ele, si vrei sa păstrezi aceeași forta de acționare, va trebui sa strangi sau sa desfaci arcul principal pentru a compensa. Cert e ca o data ce s-a umblat la ele, gradatia nu mai corespunde cu forta reală.

Nu e o problemă pentru ca pana la urma gustul contează. Doar să tii cont de asta.
Quick Mill Andreja Profiles, Mahlkonig K30 Vario, Tamper Concept Art Technic (dinamometric), Concept Art tamping Station, VST 18g Ridgeless.
 
Reply
#13
Pentru ca am zis ca revin cu o părere privind tamper-ul dinamometric... Personal, mi se pare foarte util. Acum imi dau seama ca nu eram conștienta de forța cu care tampez si nu o păstram constanta de la un Shot la altul. In plus, tampez mai drept acum. Înainte ma chinuiam sa apăs si ajungeam sa am pucul înclinat Smile.
Lelit PL41EM, Lelit PL043MMI, Tamper Dinamometric Concept Art 57.5mm, Portafiltru bottomless, Pitcher 350ml
 
Reply
#14
Buna seara,

Acum doua zile am intrat in posesia noului tamper Dinamometric Concept Art. Baza o cumpărasem cu o zi înainte. Toate bune si frumoase pana mi am dat seama ca de fapt mânerul nu sta drept pe baza odată înșurubat. L am pus pe i suprafața plana si l am învârtit si se vede clar ca este "sui". Baza cu un mâner tot joe frex este ok. Am simțit asta cand dupa tamapre răsuceam sa nivelez pucul si se simte si la mana ca nu e centrat. In plus odată înșurubat in baza (strâns la maxim) tot are un joc de 1mm stânga dreapta ca si cand se deșurubează dar este doar un joc. Ori nu sunt șuruburile laterale strânse bine ori este defect el. Nici nu ma gândesc sa l desfac.
Este cumpărat de la caffea.ro cu care nu am nimic si s au dovedit profi dar mâine va pleca in curier către ei pentru a fi schimbat.
Nu am de gând sa repar eu ce trebuia verificat de fabrica daca nu si de către Reseller fiind un produs fara sigiliu pe cutie de i la care se putea verifica cu ușurintă.
O sa revin cu un post cu doua poze si un filmuleț. De pe telefon nu mi permite din cauza mărimii.
Dezamăgit ca un mâner de 300 lei vine nefuncțional si trebuie sa sufere consumatorul final.
Expobar Brewtus IV, Hedone Honne Slim 2020, Concept Art Dinamometric Tamper, OCD leveler VST 15g/18g ridgeless, IMS competition screen, Motta Europa 50cl
 
Reply
#15
Photo 
   
   

Pozele de care vorbeam. Filmuletul in care se vede foarte bine inca asteapta confirmarea pe youtube.
Expobar Brewtus IV, Hedone Honne Slim 2020, Concept Art Dinamometric Tamper, OCD leveler VST 15g/18g ridgeless, IMS competition screen, Motta Europa 50cl
 
Reply
#16
si filmare in care e evidentă problema

http://youtu.be/Q_49DyknszE
Expobar Brewtus IV, Hedone Honne Slim 2020, Concept Art Dinamometric Tamper, OCD leveler VST 15g/18g ridgeless, IMS competition screen, Motta Europa 50cl
 
Reply
#17
retur..
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#18
Da. Am vb deja. Au verificat comanda si nu e nevoie sa trimit prin curier. Mâine vine in Constanta cineva de la Caffea.ro personal (nu PTR mine Smile ) dar coincidenta fericita ca vine cu altul nou la schimb. Deci mâine ar trebui sa am unul nou livrat personal. Nu au avut întrebări ci doar au spus ca ei nu deschid si nu verifica. C'est la vie
Expobar Brewtus IV, Hedone Honne Slim 2020, Concept Art Dinamometric Tamper, OCD leveler VST 15g/18g ridgeless, IMS competition screen, Motta Europa 50cl
 
Reply
#19
Primit astazi unul nou. Este centrat dar dupa înșurubare tot are un joc mic chiar si asa fiind strâns la maxim. La voi se intampla același lucru ?
Expobar Brewtus IV, Hedone Honne Slim 2020, Concept Art Dinamometric Tamper, OCD leveler VST 15g/18g ridgeless, IMS competition screen, Motta Europa 50cl
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)