Hello There, Guest! Login Register

Tamper 51mm

Caut un tamper de 51mm pentru a-l folosi pe Dedica sau Calvi. Am deja unul de aluminiu, dar se lipește cafeaua de el (super annoying). Exista unul la Altex, marca DeLonghi, dar e de negăsit. Părea bine făcut, talpă inox, mâner lemn, preț decent (50-60 lei).
Are cineva așa ceva? Mulțumesc.
Mazzer SJ  | Zwänger Favorite Typ0  |  Isomac Giada  | Promac Lollo |  Tecnosystem Blitz | Gaggia Dose

Reply
Apare disponibil la Altex in Mall Plaza si Park Lake. Poti sa-l rezervi si sa te duci sa-l ridici din magazin.
#Lelit Mara X #Eureka Mignon XL #Duomo 8 #Bravo tamper #Felicita Arc
(past: #Lelit PL41TEM #Niche zero)

Reply
(22-01-2022, 11:04)neapci Wrote: Apare disponibil la Altex in Mall Plaza si Park Lake. Poti sa-l rezervi si sa te duci sa-l ridici din magazin.

Am observat și eu, dar prețul corespunde unei clase pe care DeLonghi nu o poate pretinde, deocamdată. Nu am o problemă cu SH.
Mazzer SJ  | Zwänger Favorite Typ0  |  Isomac Giada  | Promac Lollo |  Tecnosystem Blitz | Gaggia Dose

Reply
Salut, e pe OLX cineva din București care face printate 3D,ieftin si inca unul din Piatra Neamt, la 140 lei, probabil suflat cu aur  Big Grin ​​​​​​
​​​​​Daca faci pe un strung o piesa din inox de cativa mm grosime si o lipesti de tamperul de alumimiu, cred ca poate fi o solutie,sau sa stergi baza de aluminiu cu ulei de măsline, fara sa lasi pelicula,doar cat sa piarda suprafata aderenta.
Sau cauti pe olx un tamper ieftin de 53 si il ajustezi pe strung.

Reply
(22-01-2022, 11:04)neapci Wrote: Apare disponibil la Altex in Mall Plaza si Park Lake. Poti sa-l rezervi si sa te duci sa-l ridici din magazin.

Am fost aseara in Plaza din intamplare si am vazut tamperele respective, sunt similare celor Lelit, maner lemn si baza inox, sunt grele, iar pe langa tampere mai au si cani de lapte dar si recipiente din inox pentru depozitarea cafelei care se videaza, cum sunt Fellow Atmos.
Lelit Bianca, Eureka Atom 75 + SSP

Reply
Ziceai ca e de negasit la Altex, de aceea ti-am spus ca l-am vazut in stoc. E 69 de lei.
#Lelit Mara X #Eureka Mignon XL #Duomo 8 #Bravo tamper #Felicita Arc
(past: #Lelit PL41TEM #Niche zero)

Reply
Am eu acel tamper. E foarte ok ca și calitate. Eu l-am luat de pe eMag cu 65de lei, dar văd că nu îl mai au pe stoc..

Reply
(24-01-2022, 09:27)dijon Wrote:

Am fost aseara in Plaza din intamplare si am vazut tamperele respective, sunt similare celor Lelit, maner lemn si baza inox, sunt grele, iar pe langa tampere mai au si cani de lapte dar si recipiente din inox pentru depozitarea cafelei care se videaza, cum sunt Fellow Atmos.
Bizar, pentru că am fost acum câteva zile tot în Altex din Plaza și am întrebat textual despre tamper, răspunzându-mi-se că sorry, dar canci.
Aveau în schimb o latieră, un knockbox și parcă niște pahare urâte cu perete dublu.

Anyways, am cumpărat de la cineva unul SH nefolosit, cu 50 lei. Un preț fair, consider. Obiectul este calitativ ok, dar mă enervează teribil pe o sită de 51 cumpărată odată cu PF naked. Pesemne diametrul interior al sitei se micșorează ușor spre fund, iar tamperul se oprește la o distanță prea mare ca să tampeze cum trebuie. Asta mă obligă să măresc gramajul, ceea ce nu aș fi dorit. Cred că mă duc cu tamperul de Alu la strung să-l tronconizez puțin. Sita single shot este invenția cea mai mârșavă ever, deci o scot din lista de opțiuni.

Reply
Multumim ca ne-ai povestit experienta ta. Si eu ma tot gandesc sa incerc sita single de ceva timp. Am tot cititi ca cea produsa de La Marzocco ar fi destul de ok, dar inca nu am apucat sa vad ce si cum. Cred ca o sa raman la tras duble, daca e asa complicata treaba.
Lelit Elizabeth, DF64, Kinu Phoenix, Kazak Rota, NanoFoamer, Beem Roast-Perfect

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)