Hello There, Guest! Login Register


Sunteti de acord sa punem echipamentul in semnatura?

#1
Ca sa ne dam seama mai bine de problemele de extractie si ca sa putem raspunde mai usor si mai exact, sunteti de acord sa ne punem toti la semnatura echipamentele? Gen Bezzera BZ10 + Vario + site VST etc....
Inclin sa o pun ca o conditie obligatorie, pt ca e un forum de specialitate!
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#2
Ideea mi se pare buna insa obligativitatea implementarii excesiva.
Rasnite: La Cimbali Junior, PeDe Dienes, BeHa, Leinbrock's Ideal
Espressor: Gaggia Evolution cu OPV si PID
 
Reply
#3
asa, si cine vrei sa dea exemplu? Smile
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#4
ooo..domnu' moderator a avut onoarea sa fie primul!
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#5
Nu cred ca sunt moderator....
Rasnite: La Cimbali Junior, PeDe Dienes, BeHa, Leinbrock's Ideal
Espressor: Gaggia Evolution cu OPV si PID
 
Reply
#6
ce zice Evolution in legatura cu obligativitatea e adevarat. e posibil sa se inscrie useri pe forum ca sa intrebe ceva sau ca sa participe la discutii in vederea unei viitoare achizitionari de echipamente, ei momentan neavand nimic de pus in semnatura. cu astia ce facem?

cred ca la mine se referea in legatura cu moderatorul. am vrut sa-mi editez titlul sa nu apara ca sunt moderator Smile . dar m-am gandit ca poate cineva vrea sa-mi ceara ceva in calitate de moderator si atunci e mai bine sa se stie.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#7
Bine, nu va fi obligatoriu dar e o recomandare calduroasa, chiar fierbinte Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#8
In cazul acesta ar trebui mentionata in sectiunea Regulament, pana nu se raceste.
Rasnite: La Cimbali Junior, PeDe Dienes, BeHa, Leinbrock's Ideal
Espressor: Gaggia Evolution cu OPV si PID
 
Reply
#9
(09-04-2012, 13:14)Lyvyoo Wrote: Bine, nu va fi obligatoriu dar e o recomandare calduroasa, chiar fierbinte Smile
bine ca ti-ai pus echipamentul in semnatura, ca ma si gandeam sa-ti trimit o atentionare... Big Grin
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#10
Acum ca sunt back in bunsiness, o sa ma iau si de regulament sa-l termin si de articolul lui Andrei despre rasnitele manuale.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#11
Nu ca n-as fi invidios pe semnaturile unor useri  :Smile  dar m-am gandit ca ar fi o idee excelenta ca partea aceasta care se tot repeta sub fiecare post, la semnatura ma refer, sa fie cat mai light ca sa zic asa, pe un singur rand maxim doua, fara spatiu intre ele, pentu ca de multe ori schimbam replici scurte sau relativ scurte iar sub text se repeta mai multe randuri de semnatura decat de contributii efective in forum.  

Si da, raman fidel ideii de a lasa in semnatura doar echipamentul nu si motto-uri sau alte detalii de gen. Pentru aceste lucruri exista in profil campul Bio unde se pot face o serie de precizari importante pentru fiecare.  

O modalitate estetica de despartire a modelelor din semnatura este si bara verticala | de | acest | tip | care se obtine apsand SHIFT + semnul back slash \ 

Extractii reusite!
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#12
Utile sunt si informatiile despre echipamentele pe care le-ati avut. Aceste informatii fiind relevante pentru cei ce citesc postarile voastre din trecut. Exemplu:
 
Reply
#13
Foarte tare ideea! Doar sa nu ne ducem pe 3-4 randuri  :Smile

Ce spuneti colegi, merita implementata?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#14
Asa se vede si experienta user-ilor cand fac anumite afirmatii in postarile lor.
 
Reply
#15
Mai simplu faci o secțiune a forumului unde fiecare își prezintă echipamentele. Când un alt user ii vizitează profilul sa aibe link spre topicul de prezentare sau link-ul poate fi direct în semnătura.
Oricum eu intru de pe smartfone și pe talptalk nu apare semnătura...
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#16
Si eu cred ca ar trebui cumva remediata lipsa semnaturii pe tapatalk sau in varianta mobile. Uneori nu intelegi despre ce se vorbeste.
Am vazut pe unele forumuri auto formulari gen:
bla, bla, bla
Ex:...., ex......
modific la mine
Brasilia Club, Kinu Simplicity, Comandante, Kingrinder P0, Mignon Specialita.
ex: Gaggia Espresso, Color; Quamar T80, Macap M2D, Feldgrind 2.
 
Reply
#17
Poate în variantă mobile se poate as putea sapa pentru vreo soluție de modificare a codului, custom, eventual de către un user priceput. Dar tapatalk e un fel de corporatie, nu schimbă ușor nimic.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#18
Eu mai mult de atat nu prea pot s-o mai restrang
Vario K30|VBM Domobar Super PID|Sita dus IMS|Site IMS 14g&17g
|Aeropress|Kinu M47|Brewista&ConceptArt scales|ibrik Soy C4G
 
Reply
#19
Ideal ar fi un buton pe care apeși și apare/dispare semnatura. Așa poți avea și 5 rânduri, afișate doar la nevoie, în rest doar conținutul postarilor.
Profitec Pro 700, Eureka Olympus 75E, GeneCafe CBR 101
 
Reply
#20
Eu nu am mai trecut in semnatura pahar gradat, cescute, tamper 58,4, olite de frotat laptic de diverse marimi, etc. Cred ca asemenea informatii nu sunt relevante.
 
Reply
#21
In Tapatalk se poate vedea semnatura, la fel ca in varianta desktop. Atingi numele userului, apare profilul complet, inclusiv semnatura.
Orice user poate alege acelasi stil in varianta desktop, prin dezactivarea afisarii semnaturii. Este o optiune personala in User Control Panel/Edit Options.


Attached Files Thumbnail(s)
   
 
Reply
#22
ideia e ok, Liviu, nu poti pune un font mai mic la semnaturi, o culoare gri sau ceva de genul asta?
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#23
(05-04-2012, 13:05)Lyvyoo Wrote: ...ne punem toti la semnatura echipamentele?
...Inclin sa o pun ca o conditie obligatorie, pt ca e un forum de specialitate!

Personal cred ca este ok sa se EXPRIME DORINTA postarii echipamentului in semnatura, dar fara obligatie.
Recunosc ca am fost surprins cind mi s-a cerut, foarte decent de altfel, sa imi pun echipamentul in semnatura.
Nu am facut asta 'benevol' si din prima, si nu fac asta pe nici un alt forum similar, dar am inteles mesajul si am hotarit sa respect regulile de joc ale celor ce pun atit de mult efort pentru a mentine in viata aceasta platforma de care noi, membrii forumului, nu avem decit de profitat.

In acest context, MULTUMIRI lui Lyvyoo si administratorilor forumului. You rock! 57
LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E, Lagom P-64 SSP HU, Kinu M47
 
Reply
#24
exista in forumul acesta de specialitate - cum bine sublinia Lyvyoo - tot felul de postari, de la cele (1) informative, sau (2) interogative, la cele multe cu tot felul de interjectii/exclamatii/urari/aprobari - (3) de socializare le-as zice, pana la unele, (4) genul de 'marcare loc', sau chiar (4a) 'impute loc'...  Smile
in afara de (1) si (2) nici nu mi se pare necesara semnatura...

dar nu vad nici eu necesara obligativitatea, la nivel de regulament/cazarma de a-ti decora orice interjectie cu ditamai semnatura, daramite  reflectarea sa in istorie...

intr-o formula rara avis spre utopica, obligatiile ar trebui sa rezulte ca urmare a unei optiuni personale pentru civilizatie, bun simt, generozitate chiar...
dar pe de alta parte, mi se pare normal - in mediul ostil al Internetului - sa respingi orice forma de intruziune agresiva in domeniul privat, delimitat de personalitatea si activitatea fiecaruia!

in home-barista (mai greu in MyBB?), daca esti inscris ca membru, vezi o serie de informatii (optiunea utilizatorului respectiv), cu caractere mai mici, sub avatar:

Posts: 1000
Joined: Aug 09, 2001, 9:32 am
Real Name: Eric de Marco
Equipment: Various
Location: Cupertino, CA
Interests: Temperature, Pressure, and Flute
Contact:
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#25
Nu se reflecta nimic in istorie, daca imi anihilez acum tot ce am in semnatura, dispare din toate postarile trecute, de la prima pana la asta.

Sper ca e informativ, nu de marcare teritoriu Smile
 
Reply
#26
(28-03-2016, 22:47)renatoa Wrote: Nu se reflecta nimic in istorie, daca imi anihilez acum tot ce am in semnatura, dispare din toate postarile trecute, de la prima pana la asta.

Parerea mea este ca istoric vorbind nu ne mai intereseaza asa de mult. Probabil au fost deja raspunsuri peste al tau la acea vreme.
Ideea este ca acum daca pui o intrebare sau ai o problema, echipamentul prezentat poate ajuta un coleg sa-si dea seama de problema ta. Acum.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#27
În altă ordine de idei, e totalmente aiurea sa dai quote la un post precedent. Faci asta doar dacă intre timp a mai postat cineva și nu vrei sa creezi confuzii. Altfel se subînțelege ca îi răspunzi precedentului post.
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#28
Citarea a continut doar o parte din postul precedent. Mie mi se pare mai relevant asa...
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#29
Si semnatura chiar face greu de corelat doua posturi in succesiune... sa stii ca ar trebui sa le anihilam Smile
 
Reply
#30
Posturile în succesiune sunt lipite automat
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)