Hello There, Guest! Login Register

Sugestii rasnita electrica max 1500 RON

Salut,
nu vreau sa intru pre mult in discutii care e mai buna si sa divaghez pe subiect ( nu vreau rasnita manuala Kinu or whatever..la acelasi pret de 40 de ori mai buna si nici variante SH)
Caut o ransita electrica pentru acasa cu care sa prepar 2 espresso si 1 aeropress sau V60 zilnic . 
Rasnita vreau sa fie cat mai compacta si sa coste maxim 1500 RON . Evident apreciez si varinate mai ieftine.
Nu sunt expert in espresso ( am un Lelit pl41tem caruia i-am modificat PID doar de vreo 3 ori ) dar folosesec strict cafele de origine in special Africane si prefer mai mult aeropress ( ptr care rasnesc cu un Hario mini.)
Sotia in schimb bea doar espresso si cappucino. Momentan am o rasnita electrica DeLonghi modificata de mine ca sa poata rasni finptr espresso.
As dori o rasnita pentru ambele variante de cafea ca sa nu mai dau la manivela dimineata .
Daca va faceti timp de recomandari as aprecia si va multumesc !

Reply
G-iota e singura in bugetul asta.

Reply
Pe scurt, ai nevoie de o râșniță care să îți ofere posibilitatea să râșnești fin pt. espresso dar în același timp să se preteze trecerii rapide și facile de la espresso la brew.

Singura râșniță decentă la care mă pot gândi acum și care de nouă să se apropie cât de cât de prețul de 1500 de lei este G-IOTA la 1900 de lei preț pt. Espressoman.

Ar mai fi Baratza Sette 270, dar cam are probleme de fiabilitate. Mai sus găsești Niche.
Lelit PL41LEM + Ascaso, Bialetti Venus 6, Bialetti Preziosa, Kinu M47 Classic

Reply
Uită-te și la Smart grinder sau dose control. Nu e cea mai buna râșniță pentru espresso, dar e ok, mai ales daca tragi shoturi duble.
Poți modifica ușor gradul și timpul de râșnire. Poti sa o și programezi timpul de râșnire, și poți memora diferite setări (la modelul pro).

Era o Smart grinder pro pe OLX, noua la 900 de lei.
Dose control e in jur de 800 in magazin.

Smart grinder are in plus un display și memoria pt diferite setări.

Eu o folosesc de mai bine de un an pt espresso și e chiar ok. O găsești sub mai multe branduri: breville, sage sau gastroback, în funcție de regiunea pt care e produsa, dar e același produs.

Că dezavantaj pt espresso este că nu are micro adjustments și nici nu merge foarte foarte fin. Și cu cât râșnești mai fin apar mai multi bulgari.
Și cu cafea din supermarket nu am avut experiențe plăcute , dar cu cafea prăjită proaspăt nu am probleme la extracție, cu 8-9 bari.

https://www.melarox.ro/bcg820bss

https://altex.ro/rasnita-cafea-sage-dose...BCG600SIL/

Reply
Cu 1500 Ron iei 3 buc AVX , una pt. espresso, una pt. BREW și una de rezervă .

Sfatul meu este sa nu dai bani pe râșniță electrica sub 1900 Ron. (Excepție face AVX. ăla ieftin.... )
Toper Cafemino 1kg + TC4ESP, ACS Vostok, ACS Vesuvius Leva , Expobar Brewtus, Gaggia Mini, La Pavoni Professional, Cafflano Kompresso, Mypressi v.2, Flair Pro 2, DF-83, Niche Zero, ARCO-duo, Kinu Classic+Phoenix, 1Zpresso.

Reply
(11-01-2022, 14:30)umarianos Wrote: Cu 1500 Ron iei 3 buc AVX , una pt. espresso, una pt. BREW și una de rezervă .

Sfatul meu este sa nu dai bani pe râșniță electrica sub 1900 Ron. (Excepție face AVX. ăla ieftin.... )

nu inteleg...sa nu dau sub 1900..dar imi recomanzi o rasnita de 650 de ron....

(11-01-2022, 13:42)macgyverx86 Wrote: Uită-te și la Smart grinder sau dose control. Nu e cea mai buna râșniță pentru espresso, dar e ok, mai ales daca tragi shoturi duble.
Poți modifica ușor gradul și timpul de râșnire. Poti sa o și programezi timpul de râșnire, și poți memora diferite setări (la modelul pro).

Eu o folosesc de mai bine de un an pt espresso și e chiar ok. O găsești sub mai multe branduri: breville, sage sau gastroback, în funcție de regiunea pt care e produsa, dar e același produs.

Că dezavantaj pt espresso este că nu are micro adjustments și nici nu merge foarte foarte fin. Și cu cât râșnești mai fin apar mai multi bulgari.
Și cu cafea din supermarket nu am avut experiențe plăcute , dar cu cafea prăjită proaspăt nu am probleme la extracție, cu 8-9 bari.

Ms ptr sugestie. Probabil o sa  cumpar o dose control ...exista intotdeauna optiunea de retur. Daca imi va satisface nevoie nu vad nevoia sa investesc prea mult.

Reply
(11-01-2022, 16:11)cavlasceanu Wrote: nu inteleg...sa nu dau sub 1900..dar imi recomanzi o rasnita de 650 de ron....

Si... chiar mai crezi in basmele cu "valoarea"?
Pana sa apara G-Iota, care ti se recomanda, rasnite similare se vindeau dublu, care crezi ca avea pretul corect ?
Ce ai impresia ca e intr-o rasnita de sub 1000 lei diferit constructiv si calitativ de un blender de 2-300 lei ?

Reply
si eu cred ca in bugetul asta cea mai buna alegere ar fi ori un g-iota
Now: Lelit MaraX | Timemore 078S | Timemore Black Mirror | Staresso Mirage Pro | Skywalker Roaster | Kingrinder K2
Past: Lelit PL81T Grace | DF64 | Cafflano Kompresso

Reply
(11-01-2022, 16:11)cavlasceanu Wrote:
(11-01-2022, 14:30)umarianos Wrote: Cu 1500 Ron iei 3 buc AVX , una pt. espresso, una pt. BREW și una de rezervă .

ma refeream la alta râșniță AVX la 399 ron care văd că a dispărut din oferta Barshacker.
Asta la 650 ron nu o cunosc.

Legat de recomandarea cu " sub 1900" mă refeream la plaja cealaltă 400 -1700 Ron Bezzera, Lelit, Graef, Gastroback, DeLonghi.... etc.
Toper Cafemino 1kg + TC4ESP, ACS Vostok, ACS Vesuvius Leva , Expobar Brewtus, Gaggia Mini, La Pavoni Professional, Cafflano Kompresso, Mypressi v.2, Flair Pro 2, DF-83, Niche Zero, ARCO-duo, Kinu Classic+Phoenix, 1Zpresso.

Reply
(11-01-2022, 17:15)umarianos Wrote:
(11-01-2022, 16:11)cavlasceanu Wrote:

ma refeream la alta râșniță AVX la 399 ron care văd că a dispărut din oferta Barshacker.
Asta la 650 ron nu o cunosc.

Legat de recomandarea cu " sub 1900" mă refeream la plaja cealaltă 400 -1700 Ron Bezzera, Lelit, Graef, Gastroback, DeLonghi.... etc.

https://barshaker.ro/Rasnita-de-cafea-AVX-CG5
asta e aia de 650 RON

Reply
585 de fapt, cu reducerile forumului. 
Daca macina suficient de fin pentru espresso si rezista la cafelele light de azi poate fi o varianta pentru cine chiar nu are buget. Dar e mult diferita de tema topicului, in acel buget fiind rasnite mult mai performante.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan

Reply
[Image: gPGhP0K.jpg]

Eureka Mingnon Manuale 15BL ? (cred ca te incadrezi cu reducerea ±1250).
Compacta, ceva mai bine construita la interior fata de un Sage/Breville, serviceabila, reglare super fina.
Este o diferenta si de worflow sd/on-demand...  Smile .

Reply
Vine acusi si varianta mai ieftina de Mignon "single-dose"...

Reply
https://www.espressoman.ro/forum/Thread-...ignon-Zero
Now: Lelit MaraX | Timemore 078S | Timemore Black Mirror | Staresso Mirage Pro | Skywalker Roaster | Kingrinder K2
Past: Lelit PL81T Grace | DF64 | Cafflano Kompresso

Reply
(11-01-2022, 13:42)macgyverx86 Wrote: Uită-te și la Smart grinder sau dose control. Nu e cea mai buna râșniță pentru espresso, dar e ok, mai ales daca tragi shoturi duble.

Mi am luat dose control pana la urma. Ea vine cu un default setting la interior de 6 și siturile sunt cam hit and miss. Ce setări recomandati?

Sent from my SM-A525F using Tapatalk

Cam asta e setarea

Reply
Vezi că a apărut la Altex Smart grinder pro la 1000 https://altex.ro/rasnita-cafea-sage-4100...google_ads&cq_cmp=14655367880&cq_con=127597947576&cq_term=&cq_med=&cq_plac=&cq_net=u&cq_plt=gp&gclid=EAIaIQobChMIyqyXn-XE9QIVUuJ3Ch2VwwYjEAQYASABEgJVL_D_BwE

Reply
Default era asa interior burr set 6 exterior 0 : shot uri asa și asa.. În funcție de tampare. Am modificat interior 3 exterior 0. Am blocat espressor ul... Mai încercăm.

Reply
(22-01-2022, 09:54)cavlasceanu Wrote:
Quote:Mi am luat dose control pana la urma. Ea vine cu un default setting la interior de 6 și siturile sunt cam hit and miss. Ce setări recomandati?

Eu o țin pe 3 in interior și acum rasnesc pt espresso pe 14. Am avut cafele la care a trebuit să merg și pe 20 (Adică râșnit mai mare) dar am aparatul pus pe 6 bari și folosesc cafea de la prăjitorie, deobicei yume.

Când aveam aparatul pe 9 bari rasneam in jur de 3.

Cu cafea din supermarket și 9 bar la aparat, nu am reușit nici-cum sa scot ceva bun chiar daca am setat inner burr pe 1 (cel mai fin) și pe 1 râșnița. Efectiv pișă.

Edit: nu știu de ce nu îmi văd comentariile
Daca o poți returna, vezi că e la Altex acum pro cu 1000
https://altex.ro/rasnita-cafea-sage-4100...google_ads&cq_cmp=14655367880&cq_con=127597947576&cq_term=&cq_med=&cq_plac=&cq_net=u&cq_plt=gp&gclid=EAIaIQobChMIyqyXn-XE9QIVUuJ3Ch2VwwYjEAQYASABEgJVL_D_BwE

[quote="cavlasceanu" pid='174340' dateline='1642835195']
Default era asa interior burr set 6 exterior 0 : shot uri asa și asa.. În funcție de tampare. Am modificat interior 3 exterior 0. Am blocat espressor ul... Mai încercăm.

Câtă cafea pui și ce diametru are portafiltrul?

Reply
Am am lelit parca are portafiltru de 58.5 și sita acasco parca 18 grame pe shot dublu. Nu știu cât are setarea de presiune.. Dar pe manometru îmi apar în jur de 9 bari. Setarea cu care am înfundat e inter 3 și exterior 5. Eu vreau sa găsesc o setare ca să îmi permită la minim espresso dar sa am plaja și ptr aeropress. Cafea de la supermarket nu beau... Decât in condiții excepționale o Lavazza și o fac la moka.

Reply
Revin după 1 luna de folosire a rasnutei sage pro dose.
Am ajuns sa scot shot uri consistente (bune după cerințele mele) chiar schimbând vreo 4 tipuri de cafele (costa Rica, Kenya, India, Honduras).
Inițial greșeam ca tanpam foarte tare fiind obișnuit de la rasnita veche ca să pot compensa răsbirea inconsistenta.
Setarea folosita acum (3 interior / 3 exterior /10 sec timer) cu tampare slaba spre deloc... Doar pentru nivelare. Ies 18 grame in portafiltru iar după extracție de aprox 25 sec obțin 40-42 g în ceașcă. Espressor ul este un lellit pl 41 tem.
Din pt meu de vedere și având nivelul de cunoștințe, bugetul și dispoziția de aaprofunda tainele cafelei după acest nivel, ma declar mulțumit. Rasnita asta este exact ce cautam la un buget friendly.
Pentru aeropress am folosit-o de vreo câteva ori dar datorita retenției evit sa pendulez între granulatii și folosesc rasnita doar pentru espresso. Pentru aeropress si French press folosesc în continuare hario mini din dotare (cu rezultate slabe) pana o sa îmi iau o alternativa.

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)