Hello There, Guest! Login Register

Sugestii/Recomandare rasnita - buget 500-600EUR

Salutari! Sunt interesat de achizitia unei rasnite in bugetul 2500-3000 lei.
O voi folosi 95% pt espresso. In mod uzual consum cafea de origine: Columbia Supremo, Ethiopia .. mai rar si cafea de specialitate kenya, burundi

Reply
* DF64 cu cuțitele de bază și upgrade la SSP de Black Friday
* Baratza Sette 270 posibil cu opțiunea "wi"
* Eureka Mignon Specialita (diferența între 15, 16 și 17 este legată de aspectul exterior, funcțional sunt la fel)
* Eureka Mignon Single Dose Oro

Le-am scris în ordinea în care m-am gândit la ele. Trebuie să iei in considerare modul de lucru, felul în care cântărești dozele, cât de des o vei folosi, etc.

PS: ești un caz fericit cu buget suficient.
DF64 SSP MP, Lelit PL41TEM | Arco 2-in-1, La Pavoni Europiccola 1979

Reply
Este la noi pe Market o Eureka XL cu cutite noi (sigilate) la 2700 lei. E o rasnita chiar ok, dar daca vrei sa o folosesti SD va trebui sa iti faci ceva nodificari.
Now: Lelit Bianca V2; Kinu Phoenix; Eureka SD
Past: Lelit PL41TEM

Reply
M-am oprit la 2 modele .. Bellezza Piccola 60 pe la 2200 lei si Fiorenzato AllGround SANREMO pe la 3200 lei.
Incerc sa fac o analiza mai detaliata in cazul lor.

Reply
O sa fie o analiză foarte succintă din moment ce nu se știe mare lucru despre cele două râșnițe...

Reply
"Bellezza" e in ochii credinciosului...
Chestiile astea nu se aleg dupa "frumusete"
Si e o chestie sigura ca cea mai scumpa nu va da cele mai bune rezultate.

Reply
Asa este @renatoa, intre timp am rasfoit review-urile in cazul G-iota DF64 recomandat de @adrian1.
Pare cea mai calitativa pe parte de output la pretul ei .. dar prea rudimentara pt mine Sad.

Reply
Si de unde concluzia ca o rasnita de bar este ce ti s-ar potrivi ?
Utilizarea profesionala este semnificativ diferita de cea casnica...

Reply
@renatoa .. poti reveni cu mai multe detalii legat de mentiunea ta?

Reply
Pai daca nu esti la curent cu diferenta intre a rasni cu boabe in hopper, sau a rasni ondemand, ca si problemele de retentie, mai ales la schimbarea cafelei, care acasa o faci frecvent, fata de un bar unde macina acelasi lucru multe zile la rand... inseamna ca ai temele nefacute... nu vad de ce le-as relua, cand au fost tocate ani de zile la rand.

Reply
@renatoa, apreciez detaliile venite din partea ta dar nu inteleg tonul in care ele sunt expuse la pachet cu ideea ca nu sunt destul de informat si ca sunt cu temele nefacute. Cam 300 zile din an beau aceeasi cafea si prefer o rasnita on demand. Deci de ce nu mi s-ar potrivi o rasnita de bar?
Consider ca fiecare din noi are dreptul la alegere ..

Reply
Mesajul tau de deschidere nu precizeaza acest lucru.
Ci ca in mod uzual consumi doua cafele... deci faci schimb intre ele.

Iar daca o cautare pe forum iti arata ca nu s-a pomenit de nici una din ele, si nici nu o are cineva in semnatura... nu vad de ce crezi ca s-ar putea emite pareri pe care sa te poti baza in alegere... Confused

Chiar si asa, o punga varsata in hopper la bar nu rezista acolo o zi, acasa la cineva poate sa stea si o saptamana, timp in care expunere la aer nu ii prea face bine.
Daca nu accepti ideea ca echipamentul profesionist este gandit si conceput pentru maximizarea altor criterii decat ale unui espressoman mediu, atunci avem un conflict... ideologic Smile

Reply
La birou se întâmplă să fac vreo 6 cafele într-o zi, una-doua pentru mine și restul pentru colegi. Pentru asta folosesc o râșniță on-demand, actuala nu are timer și acum simt nevoia de așa ceva, deci ar avea sens Specialita sau Piccola 60 (păcat că nu are cuțite de 64mm pe care să le schimbi ușor).

Acasă schimb boabele des, fac maxim 4 cafele odată, de obicei doar două și am vrut o râșniță cu simplitatea unui mixer de patiserie astfel încât să fie folosită de soție. Astfel am ales DF64. Din recenzii aș spune că este mai bună decât Eureka Single Dose, dar am impresia că se adresează unor persoane diferite.

Cum Eureka și Bellezza sunt vândute de aceeași firmă, ar trebui să te duci la ei în showroom și să le vezi.
DF64 SSP MP, Lelit PL41TEM | Arco 2-in-1, La Pavoni Europiccola 1979

Reply
(30-01-2022, 11:22)rac24 Wrote: M-am oprit la 2 modele .. Bellezza Piccola 60 pe la 2200 lei si Fiorenzato AllGround SANREMO pe la 3200 lei.
Incerc sa fac o analiza mai detaliata in cazul lor.

Mai scade 10% la fiecare cat are forumul si deja le poti privi altfel, cu Piccola sub 2000 si Fiorenzato sub 3000.

Dar in primul rand ar trebui sa te hotarasti la modalitatea de rasnire, ca sa stii in ce directie sa studiezi mai departe. Chiar daca alegi on demand ar fi bine sa ca rasnita respectiva sa nu aiba retentie prea mare, trebuie studiate cele doua de mai sus caci nu cred ca s-a pomenit pe forum de retentia lor. Eventual intrebat la Tastecrafters respectiv Barshaker daca au facut vreun test de retentie cu rasnitele curatate.

Pe single dose G-iota ramane cel mai accesibil reper, iar cu prima ocazie cand mai faci rost de 180-200E pui si cutite SSP ca sa schimbi total spectrul particulelor macinate. Cu o precizare - pentru 100 lei manopera as face inlocuirea si alinierea la service-ul de langa Mega Mall din Bucuresti caci omul de acolo chiar stie meserie si va scuteste de batai de cap.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)