Hello There, Guest! Login Register


Sugestie up-grade teava abur Lelit PL41E

#1
Salut tuturor!

Sunt posesorul unui espressor Lelit PL41E de care sunt foarte multumit in ce priveste calitatea extractiilor, insa as vrea sa obtin o calitate mai buna a spumei de lapte.

Teava originala are acel dispozitiv tip panarelo, care zace bine mersi intr-un sertar, nu pot obtine decat bule hyper-macro cu el . Fara dispozitiv obtin rezultate mult mai bune, e clar insa ca mai am nevoie de lucru.

Problema este ca forma tevii fara panarelo cu variatiile de sectiune, impiedica o curatare optima la exterior.
Pe langa asta cred ca o teava mai buna mi-ar usura munca de a obtine microfoam.

Vreau sa o schimb si as vrea ajutorul vostru cu o sugestie.
Bineinteles as vrea o teava de abur cat mai profi, fara a sari calul. Ceva in genul  Lelit PL62, Lelit PL41TEM

Ma descurc bine pe partea mecanica si daca e nevoie de ceva adaptoare nu e o problema.

Multumesc pentru ajutorul vostru
Lelit PL41E, La Cimbali Junior, Mahlkonig Vario, Gaggia MDF, Zassenhaus Panama,  Bottomless 57mm, Bottomless 58mm, dinamometric tamper 
 
Reply
#2
Teava de PL41TEM se potriveste, sau cel putin acum un an cand am intrebat fabrica, se potrivea. Vezi cu ce pret o poate aduce importatorul ca si piesa de schimb. Daca e prea scumpa (desi nu cred)  poti verifica si afara pretul acesteia.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#3
(09-01-2016, 00:21)Lyvyoo Wrote: Teava de PL41TEM se potriveste, sau cel putin acum un an cand am intrebat fabrica, se potrivea. Vezi cu ce pret o poate aduce importatorul ca si piesa de schimb. Daca e prea scumpa (desi nu cred)  poti verifica si afara pretul acesteia.

Mersi pentru sugestie. Plec din tara pentru cateva luni si o sa caut afara.
Lelit PL41E, La Cimbali Junior, Mahlkonig Vario, Gaggia MDF, Zassenhaus Panama,  Bottomless 57mm, Bottomless 58mm, dinamometric tamper 
 
Reply
#4
Aceeasi intrebare pt un Gaggia Pure? Smile
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
#5
(09-01-2016, 01:58)vladdooo Wrote: Aceeasi intrebare pt un Gaggia Pure? Smile

http://www.espressoman.ro/forum/Thread-M...-pe-Gaggia

Pentru Pure nu e "plug and play" ca la Old Classic, dar cu un racord cu filet interior de 1/4" si stut de 6mm se portiveste.
Panarello chiar nu face crema. Smile
Nuova Simonelli Oscar; La Pavoni Europiccola (EN); Mazzer Super Jolly; M38
Behmor 2020SR
 
Reply
#6
Nickso, te bagi? Big Grin
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
#7
Smile dacă se poate...
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#8
Ok. Da-mi de stire Smile
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
#9
(09-01-2016, 02:37)astinga Wrote:
(09-01-2016, 01:58)vladdooo Wrote: Aceeasi intrebare pt un Gaggia Pure? Smile

http://www.espressoman.ro/forum/Thread-M...-pe-Gaggia

Pentru Pure nu e "plug and play" ca la Old Classic, dar cu un racord cu filet interior de 1/4" si stut de 6mm se portiveste.
Panarello chiar nu face crema. Smile

Racord cu filet exterior de 1/4".
   
Nuova Simonelli Oscar; La Pavoni Europiccola (EN); Mazzer Super Jolly; M38
Behmor 2020SR
 
Reply
#10
As fi interesat și eu de schimbarea tevii de abur pentru Lelit PL042EM. Care ar fi varianta optima?
 
Reply
#11
Cea de PL41Tem
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#12
Am gasit ceva aici: Tubo vapore girevole Lelit Cod. MC742 Lelit revolving steam tube Cod. MC742 la 24,90 Euro.

http://www.lamacchinadelcaffe.com/en/lelit.html
Asta este teava profesionala? ...sau mai bine intreb la service-ul importatorului din romania.
Lelit PL042EM, tamper concept-Art, HandPresso Auto ESE, Illy FrancisFrancis Y3.2
 
Reply
#13
Pune o intrebare si in Romania (spune ca esti de pe forum sa iti dea un pret mai bun) si spune-ne si noua. Apoi compari si vezi unde iesi mai ieftin.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#14
Salut,
Eu am inlocuit zilele acestea teava de abur de pe Lelit41E cu una de pe LelitPL41TEM. Am luat o de la service ul importatorului (am pus o intrebare pe pagina cu reduceri si mi au furnizat un nr de tel de al service ului). M a costat 250ron si s a potrivit f bine (pt izolare trebuie pusa putina banda teflon pe filetul unde se insurubeaza teava).
Profitec Pro 600 | Honne | Bravo tamper & distributor
 
Reply
#15
Aparent Scumpicel...
Exista si alternativa sa iei direct piesa de aici cu 25Euro si sa o montezi singur sau la nickso sau prin alte parti, dar transportul costa 15E + 0.75E taxa procesare plata prin paypall. Ajungi la 190 de lei daca o montezi tu sau undeva tot in jurul pretului platit de tine, daca o montezi undeva  (e si curierul intern la mijloc daca nu esti din Bucuresti). Interesant este ca tot pe aici se invarte si montarea unui PID.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#16
Da...e cam scumpa. Vazusem si pe site ul de care zici dar...imi facusem un calcul cu transportul si cam tot aia era. Unde mai pui ca nu stiu daca se putea returna daca nu se potrivea (la service este posibil asta). Oricum, in caz ca mai sunt doritori, pot sa le spun ca teava de pe siteul mentionat de Lyvyo ("Tubo vapore girevole Lelit Cod. MC742") este exact ce am primit si eu de la service ul din romania si e exact ce trebuie.
Profitec Pro 600 | Honne | Bravo tamper & distributor
 
Reply
#17
Sau mai exista o posibilitate nu foarte ieftina:
Cumperi de la mag-pro teava asta 
[Image: FryzYil.jpg]
care costa 140 lei. Ea vine la banii astia cu mansonul 527844, garnitura teflon concava de dedesubtul bilei 528198. Completezi comanda cu piesa 528342 si arcul 528334, iar in loc de 359332 care e un inel de teflon comanzi de la ei un O-ring D21x1.8.
Apoi mergi la strungar si iti faci asa ceva:
[Image: 8tVrqtn.jpg]
montajul dupa aia e simplu, ai nevoie de chei de 22(pentru niplul care vine cu teava) 17mm pentru olandezul care prinde teava veche, 19mm  pentru hexagonul piesei de alama strunjite. Niplul de pe teava are un mic sant care e reazem pentru O-ring, asa ca nu ai nevoie de banda de teflon aici, se sigileaza pe fata piesei strunjite. Acest niplu de la Rancilio are filet interior de 3/8. Lelit are filet exterior de D14x1.25. Arcul se sprijina pe capatul tevii T-ului de iesire aburi de la lelit, (dupa valva de aburi). Acest capat e mai lung decit zona filetata a lui, adica are o portiune de 10mm fara filet in virf.
Pentru montajul efectiv trebuie fcute urmatoarele:
1. se declipseaza manometrul din carcasa si se scoate in exterior (daca ai EM);
2. Se scoate conducta de teflon transparent dintre electrovalva si partea cealalta a boilerului (aici tre sa stiti ca se apasa ineul metalic de la intrarea in electrovalva si se trage conducta afara. Montajul e in sens invers dar mai simplu, adica doar se apasa conducta in fiting. Daca va aluneca miinile o prindeti invelita intr-un smirghel fin). O veeti cunoaste care deoarece e cea care ne incurca.
3. Cu o cheie normala de 17 se demonteaza cele 2 olandeze crestate care tin teava initiala de abur respectiv de la valva de aburi; (intra cheia mai pe inclinat, cu atentie, nu sunt strinse tare). Se scoate teava veche de aburi prin tragere in jos. Atentie ca are 2 o-ringuri pe ea, sa le scoateti pe amindoua sa nu ramina in interiorul tevii de alama de la T-eu.
4. se desurubeaza valva de aburi si se scoate afara;
5. se desfac cele 4 suruburi de dedesubt(spre portafiltru) care tin boilerul pe carcasa;
6. se asambleaza teava cu piesa alama, arcul intra in interiorul acesteia (atentie la orientarea pieselor de plastic/teflon care sunt deasupra si dedesubtul bilei);
7. cu miini de chirurg se infasoara niste banda de teflon pe stutul filetat de iesire aburi. Cred ca 2 ture e suficient
8. Se ridica putin boilerul in sus (10 mm) si se baga teava noua de sus in jos prin gaura din carcasa, pe linga boiler si celelalte hangarale, rotind-o astfel incit sa intre pe pozitie. Se insurubeaza fitingul acesteia asamblat cu piesa de alama anterior la pasul 6. Se ajuta cu cheia de 19 in diagonala, pina cind se va observa ca rotirea tevii in rotula se va ingreuna putin. Atentie ca din constructie aceasta se roteste foarte usor, sa nu stringeti prea tare, ca se ridica prea sus si umarul atinge in gaura din carcasa si va limiteaza capacitatea de rotire. Aveti in vedere in evaluarea stringerii ca sa ramina de ex in pozitia in care o puneti, fara sa se roteasca din propria greutate. Aici nu ar trebui sa existe o mareata presiune, e dupa valva de aburi, deci doar diferentialul dat de prezenta gaurii mici de iesire de la capatul tevii ca si sugrumare.
9. asamblare valva de aburi, suruburi boiler, teava teflon(intra pe dedesubtul valvei de abur), manometru, carcasa, etc.

Daca aveti EM aveti grija cu cheile fixe la serpentina capilarului care e exact unde incurca mai tare. O tineti putin departata cu degetul pe pozitie cind invirtiti cheia.
Modificarea e revenibila la setarile din fabrica pentru cei cu garantie. 
Ca si comportare nu as putea sa imi dau seama din lipsa de experienta in frotare. Fata de teava initiala trecind peste avantajele nete a posibilitatii de rotire data de articulatie pot sa va spun ca gaura din capat (duza) e mai mica cu 0.1mm, nu stiu daca e ceva important sau nu.
Datorita articulatiei, este permisa acum rotirea ei astfel incit sa dai drumul la abur in tavita de jos, ceeea ce inainte nu era posibil.
Un alta avantaj fata de  cea originala de TEM, e ca se roteste mult mai usor, am pus mina pe una de TEM de 1-2 ani vechime si se simtea ca si cum se freaca rotula de arc in interiorul articulatiei.  

Daca aveti pitici suplimentari exista pe net instructiuni despre cum puteti modifica aceasta teava ca sa o faceti no-burn, adica sa bagatiin interior un tub de teflon de 4mm(gaura am vazut ca e de 5mm) si cu 3 o-ringuri (unul sus la bila si 2 la diuza de jos) sa o modificati astfel. Daca reusiti sa gasiti tub de teflon - trebuie sa reziste la o temperatura de 170 grade sa spunem acoperitor(Lelit incalzeste aburul la 125, termostatul de siguranta e la 165, deci acoperitor 170 daca va mai puneti un PID cu control de aburi si ridicati temperatura la 150 sa spunem) 

Succese
 
Reply
#18
@LiviuD am vrut sa ti dau reply la PM ul tau dar: "LiviuD has private messaging disabled"
Profitec Pro 600 | Honne | Bravo tamper & distributor
 
Reply
#19
@eduard poti sa imi scrii aici sau poți să încerci să îmi dau un privat din nou. Am încercat să activez dar nu stiu daca am reușit.


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Reply
#20
Am cules niste informatii noi, direct de la sursa, despre inlocuirea tevii. 

"codul exact pentru teava abur multidirectionala este MC742.

Pentru montarea acestei tevi este necesar a elimina bucata de placa
pre-decupata (cod. MC623 pentru PL042 si COD.MC201 pentru PL41) pentru a
putea largi gaura si a usura trecerea racordului tevii. (vezi imaginile
de mai jos).

ATENTIE: bucata pre-decupata NU este prezenta pe masinile produse
inainte de MAI 2016."

Teava de aburi profesionala va costa la importator 135lei pentru forumisti (cu formularul Lelit) iar schemele necesare pentru montare sunt urmatoarele:


Attached Files
.pdf   PL41 Anna.pdf (Size: 64,88 KB / Downloads: 97)
.pdf   PL042 Anita.pdf (Size: 59,8 KB / Downloads: 75)
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#21
Am rectificat in postarea de mai sus o greseala - teava de aburi profesionala pentru PL41E, EM si PL42EM va fi 135 de lei, nu 180 cum scrisesem initial, iar modificarea facuta de utilizator (corect, fara deteriorari) nu afecteaza garantia aparatului, din ce mi s-a spus.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#22
Va Salut !
Am montat de curand teava MC742 pe Lelit pl042em..
Relativ a fost simplu desfacut capacul de inox facut loc sa desfac piulita de 17 care mi-a dat ceva batai de cap la finalul cursei mergea putin in gol.. dar am reusit apoi montat MC742..
Am avut tablita aceea predecupata si pe modelul meu scrie 2012 xesi am citit mai sus ca doar cele dupa 2016 au predecupata tablita aceea..
Totul a decurs bine si simplu si pot spune ca merita pe deplin iese mult mai bine frotarea laptelui !
M-am inspirat si de aici https://youtu.be/FQFNJww9q5I
Am uitat sa mentionez teava am cumparat-o cu ajutorul formularului de pe forum reduceri la lelit romania 135 lei
[Image: zrEBbH3.jpg][Image: PxXIvmj.jpg]
PL042EM.. Kinu Phoenix.. Prajitor Gene Cafe.. Handpresso..
 
Reply
#23
Salut,
Care este adresa de email/formularul pentru accesorii Lelit?
As dori sa cumpăr țeava de abur MC742.
Mulțumesc
Lelit PL043TEM PID + Lelit PL043MM + Tamper Lelit
 
Reply
#24
Aici
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)