Hello There, Guest! Login Register

Steam wand Head Lelit 41tem

Salut, nu sunt multumit de frontarea laptelui la lelitul meu , mai m-am jucat pe un  gaggia pure color ( cred) la birou ( model inferior) care fronteaza laptele muult mai usor si mai bine.
As vrea sa schimb capul tevii de abur , cel cu o gaura si sa incerc altceva , ori un cap cu o gaura mai mica , ori un cap cu 2 sau 3 gauri. Imi puteti spune daca gasesc asa ceva in romania si daca da unde? si ce recomandati sa cumpar?
Multumesc
[align=left]Lelit PL41TEM , Mazzer Super Jolly[/align]

Reply
Sa mai exersezi frotarea, lelit pl41tem froteaza foarte bine laptele. Caută pe YouTube cum se froteaza laptele. Daca nu te lămurești îți pot trimite un video cum se face cu lelit 41tem.
Espresso: Brewtus IV-R (PL41TEM ex.) + Eureka Mignon Specialita + Quamar Q13 75E
Brew: Comandante(Red Clix), V60, Aeropress, Moka, Ibric Soy, Chemex, April Brewer

Reply
Salut!

Am testat eu o duza cu 2 gauri și se pierde foarte repede presiunea, nu apuci sa frontezi nimic. 
Asa cum spune și Tiranador, lelitul fronteaza foarte ușor și bine. Este un thread al lui RaduCarutasu în care explica foarte bine cum trebuie să frontezi corect care pe mine m-a ajutat foarte mult. 

Spor!
Kinu Phoenix/Hario V60/AeroPress/Klarstein Kettle/KRIBLI-GRABLI

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)