Hello There, Guest! Login Register

Staresso Mirage

Diametrul interior ar trebui sa fie egal cu diametrul exterior al sitei. Eu nu am cumparat-o.
Hario V60 / Melitta / Switch Immersion Dripper/ Arco manual grinder
Arin v2.0 / MHW -R3 manual grinder
Skywalker roaster

Reply
Chestia asta îmi rodea ficații... Am rezolvat simplu și elegant. 
1. Am polizat sita la dimensiunea exterioară de 60 (timp - 2-3 minute, cu un polizor de banc pe rotație mică cu piatră fină).
2. Am căutat ”în lada de zestre” și am găsit garnitura potrivită (cum bănuiam în postările anterioare).
[Image: wrN4uA0.jpeg]
3. Am asamblat piesele și am dat o pedală:
[Image: iecuW91.jpeg]
[Image: pSc5Udr.jpeg][Image: 3rwlWYs.jpeg]
4. Pucul:[Image: s09MuqF.jpeg]
PL043MMI and KINU SIMPLICITY feat ANNA PL41TEM & Staresso Mirage Pro 2023

Reply
Fain, o sa incerc și eu. Am stricat doua site ce le aveam in plus la el (luat un kit de accesorii de pe forum) ai efectiv au cedat pentru că erau o idee mai mici ca portafiltrul acela și au intrat prin el efectiv. Le-am scos prin distrugere Smile).

Ce e in pahar arata bine.
Home kit: Lelit Bianca V2, Eureka SD.
​​​​​​Remote kit: Staresso Mirage Pro, kinu m47 classic.

Reply
(04-06-2024, 20:53)_R_A_D_U Wrote: 2. Am căutat ”în lada de zestre” și am găsit garnitura potrivită ...

Nu e cinstit... unii sa aiba asa multe jucarii Sad

Reply
Photo 
Astazi mi-am zis sa schimb sistemul si sa inlocuiesc compresorul auto cu pompa manuala. Ar trebui insa sa fiu inzestrat cu inca o mana, sa pot tine ansamblul. Furtunul fiind destul de rigid, totul se balangane in timpul pompatului si se cere un suport mult mai stabil decat acesta din dotare. Sau inca o persoana pentru sustinere.
Am apelat la sotie si totul s-a finalizat cu magna cum laude. M-am oprit la 8 bar, dar puteam mai mult.
Acum, urmarind posturile cu adaptarea unui manometru, tot un sistem similar pe capac cred ca ar merge. Un racord in T in locul pompitei, cu adaptare manometru pe o parte si racord  pompa pe alta. Ar fi cea mai simpla solutie .

AeroPress,Cafflano Kompresso,Staresso Mirage SP300,Eureka Mingnon Specialita 15BL,1Zpresso Q2 7 core burr 

Reply
Daca ajung sa schimb capacul ala, pai ii mai pun si un incalzitor, ca cel atasat, si PID, si ...

Ca sa fie clar ca nici in gluma nu putem considera o asemenea solutie... daca torni apa fiarta in rezervorul rece, ea se va face cam de 65-70 grade... si daca pucul e montat, ca altfel nu vad cum... va sta asa si se va imbiba cu apa de 70 grade, fara sa extragi nimic, pana aduce rezistenta apa la 9x grade... numai extractie nu iese de acolo, degeaba mai vii cu apa la 90 peste aia de 70.

Reply
Incalzitorul si alte bazaconii sunt glumite.
Manometrul insa ma ajuta mult la o extragere cat de cat constanta, functie de lotul de cafea. Am rezolvat intre timp si balanganeala, cu un prelungitor de furtun, care preia acum toata miscarea rezultata din pompare.
AeroPress,Cafflano Kompresso,Staresso Mirage SP300,Eureka Mingnon Specialita 15BL,1Zpresso Q2 7 core burr 

Reply
Precizarea era pentru cei doi mosi Muppets de la galerie, care nu se opresc din incurajari... "Hai cu DB-ul... ca se poate"

Reply
Ce-a pățit pistonul la acest mirage non pro și ce pot face pentru a remedia? Este încă în garanție, dacă e cazul

https://youtube.com/shorts/-iP7ToCttng?s...ixNC2rRaQN
Flair 58 | Eureka Atom 75mm | Fellow Ode + SSP | Comandante MK3 | Acaia Pearl S | V60 | ThirdWaveWater

Reply
Desurubat din capac tubul pompei, ca sa expui pistonul pentru o inspectie vizuala.

Reply
Ah, ia uite, credeam ca e lipit.

Cred că o trebui lubrifiată garnitura aia..am văzut că avea și niște apă. Acum după ce l-am asamblat la loc a început să gliseze bine, dar dupa 20 de pompe iar a inceput să agațe.

https://ibb.co/ryM50H0
https://ibb.co/jws6N9S
https://ibb.co/fn20w1N
Flair 58 | Eureka Atom 75mm | Fellow Ode + SSP | Comandante MK3 | Acaia Pearl S | V60 | ThirdWaveWater

Reply
(06-06-2024, 14:56)cristi5922 Wrote: Ah, ia uite, credeam ca e lipit.

Cred că o trebui lubrifiată garnitura aia..am văzut că avea și niște apă. Acum după ce l-am asamblat la loc a început să gliseze bine, dar dupa 20 de pompe iar a inceput să agațe.

Salut,

Trebuie spalat si lubrifiata garnitura. Eu am folosit ulei de gatit ca altceva nu am avut, si e ok.
Staresso Mirage + Kinu M47 Simplicity

Reply
Ar mai fi si garnitura din cap de gadilat, se mai calcifiaza...
Impinge in orificiul indicat in imagine cu ceva cam de 3mm, dar nu ascutit, sa nu perforezi membrana de cauciuc.

Poti testa pompa si afara din rezervor, doar imersezi capatul intr-un pahar cu apa, si o actionezi, ca sa vezi daca produce turbulente.
La final o scoti din pahar si ii mai dai un ultim spritz, ai grija in ce directie stropesti

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)