Hello There, Guest! Login Register

Spray aer Hazet pentru rasnita

Salutari!

Va prezint noul meu accesoriu pe care il folosesc pentru a curata Niche si rasnita manuala.
Se poate umple cu aer la 8 bari.
Defapt este conceput pentru evaporarea lichidelor.
Face o treaba foarte buna! :- D

[Image: xS79Jov.jpg][Image: Y42PIpb.jpg][Image: MpxqDV2.jpg][Image: ShNXqBy.jpg][Image: tzG6VZB.jpg]
Vesuvius v2  |  Niche Zero  |  Bravo Tamper  |  V60  |  Comandante Zebra mkIII  |  Hario  |  Brewista Artisan  |  Brewista Smart Scale v2  |  LogoCups  |  Kruve  |  Kribli  |  "Zichor's Oak Tools"

Reply
Interesanta ideea. Ideal ar fi aspirat dar e greu sa creezi un mecanism pasiv care sa aspire cu putere.
Espressor: Lelit PL62S Mara / Gaggia Classic (deplasare)
Rasnita:  Lelit PL72 William / Kinu M47 / Gino Rossi RR45 (deplasare)

Reply
(08-07-2020, 15:32)vlaicu Wrote: Interesanta ideea. Ideal ar fi aspirat dar e greu sa creezi un mecanism pasiv care sa aspire cu putere.

...da...ar fi ok cu un tool care aspira, dar cu accesul in zone inguste este cam dificil.
...stergi blatul in zona rasnitei dupa ce ai suflat :-D
Vesuvius v2  |  Niche Zero  |  Bravo Tamper  |  V60  |  Comandante Zebra mkIII  |  Hario  |  Brewista Artisan  |  Brewista Smart Scale v2  |  LogoCups  |  Kruve  |  Kribli  |  "Zichor's Oak Tools"

Reply
Il incarci la vulcanizare? Smile

Reply
Din experienta mea cu curatarea rasnitei, foarte multe particule raman prinse pe ghidajul rotorului si intre stator si suportul de plastic al acestuia. Sunt dati in care ma chinuiesc cu periuta de dinti sa dau jos cafeaua de acolo, cu cutitele in afara rasnitei, deci aerul comprimat pare a fi insuficient pentru acele zone.

Aspiratoarele au un accesoriu de colturi, care intra la fix in camera rasnitei si poti curata toate particulele fine fara sa faci dezastru pe blat.
Strietman CT2 | Niche Zero | M47 brew | Aeropress | V60

Reply
un link de unde l-ai luat te rog
La San Marco Espresso Machine 85 Sprint S, Kinu 47, Acaia Lunar, site IMS Competition 6/9 gr, 14/18 gr, site dus IMS SM 200 IM, Tamper Tidaka, AirScape

Reply
(08-07-2020, 16:20)CatalinH Wrote: Il incarci la vulcanizare? Smile

Incarc la mine in atelier cu compressor in 5 secunde, dar se poate incarca si cu pompa de bicicleta, dar sa aiba puterea de 8 bar...gen pompa pentru cursiera ;-)

(08-07-2020, 17:50)Laddu Wrote: Din experienta mea cu curatarea rasnitei, foarte multe particule raman prinse pe ghidajul rotorului si intre stator si suportul de plastic al acestuia. Sunt dati in care ma chinuiesc cu periuta de dinti sa dau jos cafeaua de acolo, cu cutitele in afara rasnitei, deci aerul comprimat pare a fi insuficient pentru acele zone.

Aspiratoarele au un accesoriu de colturi, care intra la fix in camera rasnitei si poti curata toate particulele fine fara sa faci dezastru pe blat.

Sa o curat Niche "ca la carte" scot interiorul de tot si curat de la A la Z...dar cu acest spray o pot curata din 2 in 2 zile si nu se depune pe departe asa mult :-)
...si pentru Comandante este ideal! (adica pentru rasnite manuale)

(08-07-2020, 18:42)ML-CAFE Wrote: un link de unde l-ai luat te rog

https://m.autopieseonline24.ro/hazet/9154592

https://m.autodoc24.ro/hazet/9154592

;-)

Reply
Ma uit de ceva timp si eu dupa o asemenea solutie portabila de aer (sau alt gaz) comprimat. Ceea ce am gasit eu, cu CO2, e cam scump si mai greu de gasit in Eu, sare lejer de 200 usd cu transport, taxe, chiar peste 300 - 400 usd daca vreau si un regulator ok pt CO2, care sa nu inghete... ( https://powertank.com/collections/20-oz-...s/ptm-0125 )

Cam care ar fi autonomia dispozitivului tau (daca o poti cuantifica in vreun fel.. - nr de fasuri, secunde.. habar nu am..) avand in vedere ca volumul e mic si nici nu are regulator?  Ceea ce ma face sa cred ca, umplut doar cu aer, la doar 8 bari, la acel volum mic,, scade presiunea drastic dupa doar cateva fasuri.
Ar fi frumos sa ma insel, pt ca mi-as comanda si eu unul, chiar as avea nevoie pt mai multe aplicatii.
Espresso: Mazzer Kony E, Mazer Major, Expobar Brewtus IV DB, VST / IMS, Acaia Pearl, Fel. Arc, Bravo Tools, Duomo, Kribli
Brew/altele: Baratza Forte BG, Comandante C40 MK3, Kinu M47, Kruve, Cafflano Kompresso, Aeropress, V60, French Press

Reply
(08-07-2020, 19:56)KrisssKros Wrote: Ma uit de ceva timp si eu dupa o asemenea solutie portabila de aer (sau alt gaz) comprimat. Ceea ce am gasit eu, cu CO2, e cam scump si mai greu de gasit in Eu, sare lejer de 200 usd cu transport, taxe, chiar peste 300 - 400 usd daca vreau si un regulator ok pt CO2, care sa nu inghete... ( https://powertank.com/collections/20-oz-...s/ptm-0125 )

Cam care ar fi autonomia dispozitivului tau (daca o poti cuantifica in vreun fel.. - nr de fasuri, secunde.. habar nu am..) avand in vedere ca volumul e mic si nici nu are regulator?  Ceea ce ma face sa cred ca, umplut doar cu aer, la doar 8 bari, la acel volum mic,, scade presiunea drastic dupa doar cateva fasuri.
Ar fi frumos sa ma insel, pt ca mi-as comanda si eu unul, chiar as avea nevoie pt mai multe aplicatii.

Da...cel mai mare dezavantaj la acest recipient este, ca autonomia este foarte scurta...adica eu am reusit sa curat cu o umplere un Niche + Comandante.
Daca ai la indemana pompa cu care il incarci, cam la jumate...(dupa ce scade presiunea)...mai bagi cateva miscari ;-)
Maine iti masor cate secunde sufla cu o incarcare ;-)

Reply
https://www.youtube.com/watch?v=KvESHWU7-j4
imi pare o varianta "putin" mai ieftina mai ales daca folosesc extinctorul expirat de la masina Smile
La San Marco Espresso Machine 85 Sprint S, Kinu 47, Acaia Lunar, site IMS Competition 6/9 gr, 14/18 gr, site dus IMS SM 200 IM, Tamper Tidaka, AirScape

Reply
(08-07-2020, 20:21)ML-CAFE Wrote: https://www.youtube.com/watch?v=KvESHWU7-j4
imi pare o varianta "putin" mai ieftina mai ales daca folosesc extinctorul expirat de la masina Smile

Da...si asta-i o varianta :-D

...sau pompita asta :-)

[Image: TspGVvh.png]

Reply
Eu zic ca nu faceti decat sa va umpleti rasnita de particule fine. Am vazut cu ochii mei asta pe rasnite desfacute care au folosit cateva luni diverse sisteme de pompare. Acele particule fine se lipesc, adera la exteriorul motorului si banuiesc ca in timp impiedica eliminarea eficienta a caldurii.
Lelit Bianca, Honne Slim ~ In vacanta: Kinu + Kompresso
Past: Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30 

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)