Hello There, Guest! Login Register


Spam, troll, offtopic

#1
Scuze ca au mai aparut si mesaje spam. Am un filtru foarte bun la inregistrare, acele intrebari cu raspuns in limba romana, de care vad ca s-au prins robotii de spam, dupa un an si jumatate in care nu am avut picior de spam. Acum le-am ingreunat si sunt curios daca se mai inregistreaza vreun robocop de asta rusesc Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#2
deci boot-ul care a postat la Espressoare e rusesc Smile)
Am apucat sa raportez postul deja, trebuie ras user-ul.
Ceado E5P, Brewtus. (Gaggia Classic, Lelit PL43MMI)
 
Reply
#3
Cateva ore a lipsit intrebarea de securitate la inregistrare si deja se inregistrasera doi roboti de spam Smile

Trec forumul la o platforma upgradata mybb si e nevoie de inchiderea tuturor plugin-urilor. Incerc sa nu se simta nimic (sau cat mai putin) Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#4
Botii astia sunt bautori de ness. Parerea mea Smile
Gaggia Classic, Tamper Motta, Milk Jug 0,35ml, rasnita Iberital Challange, teava abur Silvia V1, sita nepresurizata, cantar Dimond 0-200 gr, to be continued
 
Reply
#5
Da de unde: ii plateste lavazza Tongue
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#6
Apropo de ultimul spammer intrat (si singurul de aproape doi ani), am ales sa nu activez manual utilizatorii, daca tot s-a pus acea intrebare pe topicul sters cu spam. Am mari indoieli ca a fost un robot, caci intrebarile de securitate sunt foarte greu de trecut, de unde si lipsa mesajelor spam postate de roboti pe acest forum. Daca mai apar astfel de postari, voi schimba intrebarile de securitate de la inregistrare cu altele mai ale naibii   23
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#7
Baga-i la oral sa nu te faca din Ctrl+C, Ctrl+V!
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#8
Poti seta confiramare manuala cu drept de autorizare din partea membrilor mai vechi / numar de posturi pentru cazul in care nu esti prezent pe forum la ora aplicatiei.
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#9
Cand pui robotul sa aleaga vocalele dintr-un cuvant e mai greu sa reuseasca  :Smile De aceea nu e nevoie de aprobare. Daca o mai aparea cate unul vreodata, mai facem si noi o gluma cu el Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#10
Inseamna ca avem liber la glume cu userii noi. Nu se stie care-i robotel.  Tongue
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#11
poate merita intervenit in mai multe momente din inscriere si inceputul activitatii pe forum: initial, cerute unele date obligatorii - localitate, echipament, adresa e-mail, telefon etc., apoi primele cateva mesaje trecute prin moderare inainte de postare...
nu cred ca ar fi deloc exagerat; e vorba de o anume... privacy, in care unii prea-si baga... picioarele!
CBFL sau automat, whatever...

sorry, am administrat mai demult retele mari si problemele de securitate/firewall imi mancau mai tot timpul...de unde si o anume suprareactie...
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#12
Ultimul spammer a fost om, nicidecum robot. Daca il ducea mintea putea sa posteze si el mai subtil ceva gen "la noi se bea o super cafea in firma, prajita de BluBean (zic si eu un exemplu) cu mare atentie, caci X este firma de adminitsrare nr.1 in Romania" Smile Si poate nici nu-i stergeam mesajul...
Deocamdata stam bine cu spam-ul robotic, unul singur in cativa ani si ala pus intentionat sau ghidat de un om, caci e cam imposibil de trecut testul de inregistare. Spam-ul omenesc e la fel de rar si momentan nu cred ca are rost sa ne complicam cu reguli draconice. Daca mai apar cativa intr-un interval scurt sau mediu, normal ca se iau masuri pentru inregistrare si postare.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#13
Postarea lui razclud s-a dus in ceruri. Data viitoare, daca mergem pe aceeasi atitudine de trolling suspendam contul 30 zile. Imi pare rau.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#14
Si daca rezultatele obtinute in urma disecarii pe EY dau de pamant cu prajitorii si vanzatorii de echipamente, care ne “ofera” discounturi de forumisti, ce facem? E directia corecta sau nu? ca ma apuc eu, dar sincer nu stiu directia...

Daca am deranjat, macar ai decenta sa lasi postul, pentru ca extrem de relevant si on-topic, si nu ai decat sa ma suspenzi cat vrei matale pe forumul tau.
 
Reply
#15
(26-07-2020, 15:21)razclud Wrote: Si daca rezultatele obtinute in urma disecarii pe EY dau de pamant cu prajitorii si vanzatorii de echipamente, care ne “ofera” discounturi de forumisti, ce facem? E directia corecta sau nu? ca ma apuc eu, dar sincer nu stiu directia...

Daca am deranjat, macar ai decenta sa lasi postul, pentru ca extrem de relevant si on-topic, si nu ai decat sa ma suspenzi cat vrei matale pe forumul tau.

Mister, eu zic ca in primul rand decenta  trebuie sa aiba cel care posteaza nu cel care te roaga de atata timp sa incetezi cu trolling-ul, batjocura la adresa colegilor, apropo-urile sexuale si alte bombite plantate mai mult sau mai putin fin pe sub cuvinte. Chiar e asa relevant sa lasam prin forum toate mizeriile astea de raspunsuri gen "DAA! Vreau si eu la gang bang". Ce te opreste sa-i dai un telefon si sa discutati direct gang bang-ul?!
Te rog sa intelegi ca indiferent ce nemultumiri ai, nu ai dreptul de trollezi topicuri in continuu. Daca prima oara e o gluma, a doua ora se duce totul in batjocura. Ref. la cei care ofera discount-uri, adica majoritatea brand-urilor prezente in Romania, cand ti-au reparat gratuit DC Mina cu probleme (vad ca nu scrie asta in topicul de vanzare), au fost baieti de treaba. Acum sunt toti niste capuse care sug sangele poporului. In fine, nu e prima oara cand discutam toate astea, tu ai ales sa marchezi schimbarea asta de atitudine.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#16
Mmmm, da frau liber caracterului!!! Perfect raspuns, exact ce credeam despre tine si acest forum s-a adeverit. Fiecare o sa traga concluziile personale. Daca lasi acest mesaj, iti promit ca va fi ultimul meu post pe acest forum si va puteti desfasura afacerea linistiti.

Eu nu am scris asa ceva, de unde ai acos-o?

[Image: UFa6Zu6.jpg]
 
Reply
#17
Nu aparea in postarea initiala, e bine ca ai precizat pe parcurs. Ideea era ca atunci cand ne ajuta, brand-ul e bun...

Cat despre alte proceduri fara distantare sociala, eventual nascocite de mine, atasez un printscreen din postarea stearsa, la fel, ultimul:

(26-07-2020, 16:29)razclud Wrote: Eu nu am scris asa ceva, de unde ai acos-o?
[Image: SX0hQWG.jpg]

Imi pare rau pentru ca s-a ajuns aici, dar era previzibil din momentul in care mai toate postarile erau scrise in acest stil de trollare.
*Am mutat de pe alt topic discutiile off
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)