Hello There, Guest! Login Register

Solutie mai silentioasa pentru pompa vibratoare - groupbuy

Topicul cu montarea si efectele acestor operatiuni, se afla aici.

La propunerea userului razclud, care ma intreba despre solutiile de atenuare a zgomotului pe o pompa vibratoare, am sapat putin si am ajuns la 3 personaje importante, VladP, Holger un customizator de espressoare din Germania si Bas, un moderator de forum olandez. 

Impletind cele discutate, solutia completa ar fi asta:

1. Pompa Smart 15 (cu 19db mai silentioasa decat Ulka Ex5 a mea - 16.2E + 19E transport  Am intrebat si pe un site italian unde era la 12E, dar nu stiu mai multe, deocamdata (TVA, transport...)

2.  O piesa numita Pulsor, pentru "less vibration (and less resonance so also noise reduction) and more stable pressure." asa cum imi scrie Bas, care este de fapt cea mai eficienta metoda de atenuare a zgomotului, indiferent de modelul pompei, cu exceptia Ulka EX4 care deja are un profil mai "moale" de presiune.

Un clip cu zgomotul dupa montarea Pulsorului ar fi acesta 
Asa arata piesa montata de catre VladP 

De aici nu am cost de transport, dar a zis Beantec ca ar aduce si el si poate iesim mai bine cu Atlasib de la el, la 1-1.5E/kg. Urmeaza sa am raspunsurile cat de curand.

Mai este si aici cu 17E si 15E transport

3. Suporti de cauciuc la montarea pompei.

Eu unul nu am o problema cu zgomotul pompei, dar daca razclud m-a starnit, as experimenta cate ceva. Manopera...fiecare cum se descurca acasa ori apelam la Nickso, Liviu Popa de la piese-espressor sau altcineva. Prea mult nu ar trebui sa coste.

Pana acum am fi 3 in group buy, razclud, eu si nickso.

Cine mai doreste, cine mai pofteste?
Lelit Bianca, Honne Slim ~ In vacanta: Kinu + Kompresso
Past: Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30 

Reply
Eu am eliminat locasurile din plastic in care erau prinse suporturile pompei, am facut un cadru din aluminiu iar pompa am prins-o/suspendat-o intre 4 arcuri. Doua sus prinse cu suruburile deja existente, iar jos am dat 2 gauri si facut filete M4. Carcasa inca vibreaza din cauza furtunui dintre pompa si boiler care e scurt, gros si foarte rigid.
Pentru cei care aveti posibilitatea de a monta pompa orizontal va recomand s-o faceti intrucat vibratiile, probabil si zgomotul vor fi reduse.
Revin cu poze la urmatoarea demontare a mantocariei Big Grin

Reply
Intru si eu. Montajul nu pare cine stie ce. Totusi o schema generala pusa aici nu ar strica. Sau vine piesa cu tot cu schema de montaj?
Expobar Brewtus IV, Niche Zero, Kinu M47, Brewista Scale II, Joe Frex dinamometric, SunCoffee tamper cu autonivelare

Reply
Am sa ma ocup eu de transport si plata. In perioada 18-21 oct sunt in Italia si pot lua eu si pompa si pulserul, daca sunt cateva bucati, daca sunt mai multe, nu o sa am loc in bagajul de mana si o sa le adun si trimit in Bucuresti. As vrea sa ne strangem pana vineri dimineata, pentru a da comanda vineri, sa le trimita luni si sa ajunga pana vinerea viitoare.

Maine sun la ambele firme pentru confirmare de stoc/pret/durata transportului si revin cu detaliile.

Deocamdata:

1. Liviu - pompa, pulser
2. Razclud - pompa, pulser

@LUCIAN, eu nu stiu, dar daca VladP l-a montat, il putem ruga sa ne ajute. Dar cred ca ajunge poza pusa de Liviu mai sus, se vad traseele.
Dalla Corte Mina - Mythos SSP - Robur
De vanzare: Vibiemme Domobar Junior DB Auber PID - Dalla Corte One - Niche Zero

Reply
(12-10-2017, 03:18)razclud Wrote: @LUCIAN, eu nu stiu, dar daca VladP l-a montat, il putem ruga sa ne ajute. Dar cred ca ajunge poza pusa de Liviu mai sus, se vad traseele.

Da, am montat personal, dar a fost acum ca. opt (8) ani...
Nu este mare scofala, se poate face de oricine, cu un pic de indeminare, si cu un pic de banda de teflon la indemina.
PS. Buretele de sub pompa nu a ramas asa ci a fost pus numai pe durata montajului si a zilei de experimente, dupa care am revenit la suporturile de cauciuc. Modificarea este fiabila si functioneaza perfect pina in ziua de azi. Recomand cu caldura.
LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E, MK K30 V

Reply
M as baga si eu. Cu amendamentul ca as vrea sa stiu parerea lui Nikso, sa nu pun o pompa inferioara decat ce am acum, chiar si avantajul ca e mai silentioasa. Revin dupa ce aflu.
Espresso : Dalla Corte STUDIO / MINA, Compak F8, Kompresso
Brew : Cafflano Kompact, Espro Travel Press, KINU 47

Reply
http://www.espressoman.ro/forum/Thread-C...5#pid35775
Din cate stiu toate aparatele mai noi Quick Mill au pulsor,
 HX,F6.

Reply
Intru si eu in joc. Oricum ma gandeam sa fac o inspectie/revizie generala a espressorului, asa ca pica la fix.
Espresso: Mazzer Kony E, Mazer Major, Expobar Brewtus IV DB, VST & IMS baskets, Acaia Pearl, Bravo Tools
Brew/altele: Baratza Forte BG, Comandante C40 MK3, Kruve, Cafflano Kompresso, Aeropress, V60, French Press, Moka

Reply
Sunt si eu interesat de asemenea modificare, doar ca sunt cam antitalent la partea tehnica, de aceea poate facem cumva sa ne ajutam la montaj.
Trebuie sa verific daca mai este in garantie, oare este afectata de asemenea interventii?
Expobar Brewtus IV,  K30 Vario sh, site VST, IMS, Kribli-Grabli, OCD v2.0, Tamper Tidaka, Tampercube, Acaia Lunar, Kinu M47, Flair Espresso PRO, V60

Reply
Ma alatur si eu: 
HoratiuC - pompa, pulser
Expobar Brewtus IV+pulsor, Niche Zero, VST 18g, Bravo Tamper & Distribution Tool, Brewista Smart Scale II
Gaggia Baby Millennium+PID, Kinu M47, site IMS, nivelator Motta 58.5, Espro Calibrated Tamper 58.35

Reply
Deci pana la urma cat costa acest upgrade? 77 euro?

Reply
(12-10-2017, 13:09)NicuBog Wrote: Trebuie sa verific daca mai este in garantie, oare este afectata de asemenea interventii?

E o modificare reversibila, iar cei de la service-ul Expobar nu au cautat niciodata nod in papura.

Reply
(12-10-2017, 18:34)Denis Wrote: Deci pana la urma cat costa acest upgrade? 77 euro?

16E pulsorul (in mod normal e suficient, EX5 fiind o pompa buna), iar cine vrea poate plusa cu inca 16E pentru pompa Smart15. Transportul pt prima piesa va fi 8E per total, iar pentru pompa vom vedea exact magazinul.
De ce zici 77? A, mai depinde si de manopera, cat o lua un meserias. Sau se poate experimenta in regie proprie...

Reply
Multumim pentru intrebare, Denis si pentru clarificari, Liviu!

Ma inscriu si eu cu un pulsor.

Poate asa reusesc si eu sa aud fasaitul de la flash boil...

cradun - pulsor

Reply
Buna, ma inscriu si eu pentru solutia completa.

Ovidiu, pompa, pulsor
Expobar Brewtus IV, Honne Home, Cafflano Kompresso, Kinu M47,  Hario V60 Drip Scale

Reply
Hello! Luati-ma si pe mine in considerare.
Manu= pompa +pulsor
Expobar Brewtus IV // Mazzer MiniE with SuperJolly burrs // Tamper dinamometric // VST-15g // Latiera Espro Toroid
History: Gaggia Classic, Isomac Venus, Eureka Mignon

Reply
Intru si eu cu 1 pompa si 1 pulsor!
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler

Reply
KrisssKros = 1 pompa + 1 pulsor
Espresso: Mazzer Kony E, Mazer Major, Expobar Brewtus IV DB, VST & IMS baskets, Acaia Pearl, Bravo Tools
Brew/altele: Baratza Forte BG, Comandante C40 MK3, Kruve, Cafflano Kompresso, Aeropress, V60, French Press, Moka

Reply
Dupa cum ziceam in topicul dedicat reconditionarii "noului" meu espressor Carimali Uno, am descoperit pompa blocata (e vreo 300 lei, nu m-as chinui sa o repar) si axul motorului rupt.
S-ar preta pompa asta ca si conversie de la pompa rotativa actuala? Mentionez ca alimentarea se va face din bidon (cadere de aprox. 1 m).
Multumesc!
Espressor ultraprofesional  Saeco Poemia rosu ca focu` (boiler inox, depresurizat), tamper Motta 53 mm, latiera Motta 350 ml, Hario Skerton, AeroPress

Reply
Il adaug si pe @bogdan_geor cu o pompa si un pulsor

Reply
(13-10-2017, 12:02)Lyvyoo Wrote: Il adaug si pe @bogdan_geor cu o pompa si un pulsor

da, merci Liviu. si eu cu ambele.
GS/3 AV | EK-43s | K30 | Comandante | VST 15/18/20g | Bravo Tools | Acaia Lunar

Reply
Eu am numarat 11 pompe si 12 pulsere, verificati si voi lista va rog? Sa fim siguri de nr total. Eu incepusem cu numerotare dar vad ca nu a prins
Dalla Corte Mina - Mythos SSP - Robur
De vanzare: Vibiemme Domobar Junior DB Auber PID - Dalla Corte One - Niche Zero

Reply
Daca mai e loc, as vrea si eu o pompa.
V60, Ascaso I1-steel, Porlex mini, M47, Eureka Olympus 75E

Reply
(12-10-2017, 01:27)Lucian. Wrote: Intru si eu. Montajul nu pare cine stie ce. Totusi o schema generala pusa aici nu ar strica. Sau vine piesa cu tot cu schema de montaj?

Si pompa si pulsor?
(12-10-2017, 05:00)razvanMB Wrote: M as baga si eu. Cu amendamentul ca as vrea sa stiu parerea lui Nikso, sa nu pun o pompa inferioara decat ce am acum, chiar si avantajul ca e mai silentioasa. Revin dupa ce aflu.
Ce ai hotarat? Si pompa si pulsor?
(13-10-2017, 11:31)Cata Wrote: Dupa cum ziceam in topicul dedicat reconditionarii "noului" meu espressor Carimali Uno, am descoperit pompa blocata (e vreo 300 lei, nu m-as chinui sa o repar) si axul motorului rupt.
S-ar preta pompa asta ca si conversie de la pompa rotativa actuala? Mentionez ca alimentarea se va face din bidon (cadere de aprox. 1 m).
Multumesc!

Ai luat o hotarare intre timp? Pompa, pulser,  ambele sau niciuna?

Reply
Am (re)compilat lista:

1. Liviu - pompa, pulser
  2. Razclud - pompa, pulser
  3. KrisssKros - pompa, pulser
  4. HoratiuC - pompa, pulser
  5. cradun - pulser
  6. Ovidiu85 - pompa, pulser
  7. MANU - pompa, pulser
  8. nickso - pompa, pulser
  9. bogdan_geor - pompa, pulser
10. Dot - pompa
11. vioromb - pompa, pulser
12. Lucian - pompa, pulser

De confirmat:
  1. razvanMB
  2. NicuBog  
  3. Cata
Expobar Brewtus IV+pulsor, Niche Zero, VST 18g, Bravo Tamper & Distribution Tool, Brewista Smart Scale II
Gaggia Baby Millennium+PID, Kinu M47, site IMS, nivelator Motta 58.5, Espro Calibrated Tamper 58.35

Reply
si eu vreau pompa +pulsor 
vioromb-1 pompa +1 pulsor
QM 67 EVO, Tamper Dinamometric 58,5 HONNE slim, Kinu M47

Reply
Pompa si pulsor.
Expobar Brewtus IV, Niche Zero, Kinu M47, Brewista Scale II, Joe Frex dinamometric, SunCoffee tamper cu autonivelare

Reply
Stie cineva ce filet foloseste Pulsor-ul?
factory g106, m47, ims, kazak accessories, fluid bed roaster

Reply
(13-10-2017, 15:53)Lyvyoo Wrote: Ai luat o hotarare intre timp? Pompa, pulser,  ambele sau niciuna? 

Niciuna, nu sunt sigur ca ar fi solutia potrivita pentru mine. Din cate vad pe alte forumuri conversiile se fac in mare parte de la vibratoare la rotativa. Mersi oricum.
Espressor ultraprofesional  Saeco Poemia rosu ca focu` (boiler inox, depresurizat), tamper Motta 53 mm, latiera Motta 350 ml, Hario Skerton, AeroPress

Reply
Ramane valabil, pompa si pulser. Multumesc.
Expobar Brewtus IV,  K30 Vario sh, site VST, IMS, Kribli-Grabli, OCD v2.0, Tamper Tidaka, Tampercube, Acaia Lunar, Kinu M47, Flair Espresso PRO, V60

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)