Hello There, Guest! Login Register


Slow Coffee Festival / Campionatul de Aeropress 2019

#1
Inca un an, inca o editie!
Sper sa ne vedem in numar cat mai mare la festival! Locatia s-a schimbat fata de anul trecut si este in centru, pe langa Cismigiu - Mezanin ii spune.

Inscrierile pentru campionatul de Aeropress se fac aici 

[Image: 6juhrtK.jpg]
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#2
Taman, taman caci sunt in tara  Smile
Filtroman infocat
V60 | Aeropress | Comandante Trailmaster X25 | Cafflano Krinder (de vanzare)
 
Reply
#3
COmunicatul de presa mai jos si revin cu programul atelierelor

 CAMPIONATUL NAȚIONAL DE AEROPRESS ediția a IV-a

Sâmbătă, 28 septembrie, Mezanin, str Actor Ion Brezoianu, nr. 23-25

Slow Coffee Festival, ediția I, are loc pe 28 septembrie 2019, în intervalul 9.00 - 19.00 la Mezanin, str. Actor Ion Brezoianu, nr. 23 – 25. Slow Coffee Festival este un eveniment platformă, scenă a Campionatului Național de Aeropress, ediția a IV-a.  O experiență intensă pentru cei care vor să descopere cafeaua de specialitate și metodele alternative de preparare ale acesteia, să identifice noi oportunități de business, să lege noi parteneriate și nu în ultimul rând să se bucure de muzică și companie bună. 

Iubitorii cafelei vor întâlni o diversitate de expozanți și afaceri artizanale, vor experimenta gusturi variate, ingrediente de calitate, aparatură de specialitate și vor cunoaște oamenii din industria cafelei din România. 
În cadrul festivalului va avea loc a IV-a ediție a Campionatului Național de Aeropress iar câștigătorul va participa pe 24 noiembrie la finala mondială din Londra,  Marea Britanie. Anul acesta Meron este sponsorul oficial de cafea al Campionatului Național de Aeropress și partenerul principal al evenimentului Slow Coffee Festival.  Povestea Meron a început în urmă cu 4 ani, în Cluj-Napoca din dorința de a oferi publicului o experiență completă a cafelei de specialitate. Astăzi, Meron este recunoscut la nivel național atât de specialiștii din industrie cât și de iubitorii de cafea, având 10 locații în Cluj-Napoca, București, Oradea și Satu Mare. 

Ernest Valentin, Competition Manager - prăjitor profesionist de cafea coordonează evenimentul. Juriul este format din Vlad Buda, Head Judge – de 14 ani în ospitalitate, co-fondator Steam Coffee Shop, Sensory Judge acreditat de WBrC, co-fondator CPWHF, Yuko Inoue, câștigătoare New York Coffee Masters, Ionuț Bindilă Judge – fondator Two Minutes. 

Organizator Slow Coffee Festival: Artisan Coffee,  Meron, Mezanin
Parteneri: Olympus România,  Urban Monkey, Artisan Coffee Community
Suporteri: La Marzocco, Hario, Mahlkonig, Acaia, Marco, Brewista, The Refresh
Expozanți: Meron, Urban Monkey, Artisan Coffee Equipment, Barshaker, Ebriza, Thermomix, Kofi TI,  Sheida Coffee & Stories, Spired Roastery
Muzică pe ritmurile Elenei Oglindă 
Atmosferă surprinsă în imagini: Balkan Wave - fotografii, Cromatic Studios - video
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#4
Live from...
[Image: m6ApNlE.jpg][Image: Gu9CO14.jpg][Image: 7OHaLz8.jpg][Image: QYtkEEa.jpg][Image: zTj0UXU.jpg][Image: CwpMtpo.jpg][Image: bmwEarZ.jpg]
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#5
Imi place ca am vazut si proiecte de cafea cu implicare in comunitate. Mai multe detalii aici

[Image: 4XEUmJX.jpg]
Filtroman infocat
V60 | Aeropress | Comandante Trailmaster X25 | Cafflano Krinder (de vanzare)
 
Reply
#6
Poze (cat am stat pe acolo): Poze de la Concursul de Aeropress 2019

Si pe fb, evident: https://www.facebook.com/mihai4lupu/media_set?set=a.1653958364741270&type=3
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#7
(28-09-2019, 23:45)Mihai L Wrote: Poze (cat am stat pe acolo): Poze de la Concursul de Aeropress 2019

Si pe fb, evident: https://www.facebook.com/mihai4lupu/media_set?set=a.1653958364741270&type=3


f tare Mihai!
merci pt poze Smile
Probat | La Marzocco KB-90, GS/3 AV | Mahlkonig E80s/EK-43s | Acareturi multe multe
 
Reply
#8
multumim pt efort Mihai!  06
Espresso : Dalla Corte STUDIO / MINA, Compak F8, Kompresso
Brew : Cafflano Kompact, Espro Press, KINU
 
 
Reply
#9
Evenimentul a fost foarte reușit.
Am băut o Ethiopia superba de la @sloane,
un ibric cu legendarul @Stefan DC, o Kenya interesanta de la Spired Roastery și prea mult aeropress din El Salvador-ul competiției, prăjit de cei de la Meron.
Colegul Cosmin, expertul de la @KOFI TI mi-a servit un ceai fără teina minunat.
M-a onorat sa particip și sa va întâlnesc.
Mulțumiri lui @Mihai L pentru pozele reușite, ca de fiecare data. [Image: 677e97f325cb1fb129c8154966c9f98d.jpg]
La Pavoni, Mazzer
 
Reply
#10
Dupa eveniment chiar ne-am strans cativa sa vedem ce impresii avem la cald si se pare ca mai toate converg spre foarte bine, insa raman si observatii si lucruri de imbunatatit pentru la anul.
Personal am vazut putintei espressomani (dintre cei multi pe care ii cunosc din vedere macar) si in acelasi timp mi-as fi dorit sa fie o permanenta vanzoleala, ca la prima editie de la The Ark. Nu stiu de ce, a scapat un detaliu la promovare, de care si eu am aflat abia la locatie - intrarea a fost gratuita, iar mai toate cafelele servite de standuri au fost free, unele avand diverse cauze sociale pt donatii. Cumva, daca se trambita mai mult lucrul acesta, cred ca si fluxul de oameni era si mai mare.

Altfel, cafele bune si foarte bune, de la prajitorii de renume. Greu de raspuns la intrebarea "care cafea ti-a placut mai mult?", adresata destul de des. Fara sa se supere nimeni, o claritate mai mare a buchetului de arome cred ca am simtit-o pe Ethiopia Chelchele de la Guido, insa Adi a plecat devreme, pe la 12.

Concurentii campionatului au avut si o surpriza, 5 wildcard-uri in total, din cauza neprezentarii unor inscrisi, astfel ca imediat cum si-a facut cruce, colegul espressoman @bogdan_geor a si fost extras din urna, oprindu-se insa in runda 2 Smile Bubucalu a facut si el o impresie frumoasa, cu entuziasmul sau binecunoscut. In finala s-au batut reprezentanti ai Coftale, Bob si Victor Fresh to go, castigand Adi Mihaila de la Bob.

Unul dintre cele mai pretioase "lucruri" castigate (sper) de anul asta, este alegerea ca manager de competitie a lui Ernest de la Origo (cu noi pe forum de la infiintare), un baiat pe care il apreciez mult si care parca e specializat in regulamente / corectitudine / organizare... In mod normal ar trebui "fortat" sa fie si la anul pe acelasi post Smile

Muzica s-a pus direct de pe vinil anul asta.

Bere artizanala a fost la barul Beans and Dots dar, IPA doar una singura, Easy Rider  Sad 

Pentru la anul mi-as dori 10-15 prajitorii, intrare tot libera, workshop-uri mai multe, data, locatie si program anuntate cu doua luni inainte, street food afara, bar serios de artizanale Smile

*felicitari Mihai pentru fotografii, de la an la an mai bun!
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#11
Multumesc Liviu pentru cuvintele frumoase, aprecierea este si in celalalt sens Smile
Sanatosi sa fim pana anul viitor si vom vedea la acel moment cine si cum manageriaza evenimentul.
Quote:Pentru la anul mi-as dori 10-15 prajitorii, intrare tot libera, workshop-uri mai multe, data, locatie si program anuntate cu doua luni inainte, street food afara, bar serios de artizanale

Total de acord Wink
Aeropress, V60, Kalita wave, Kinto 01, Hario Syphon, Gabi Master A, Comandante Nitro blade, Hario v1 scale, Acaia Pearl, Acaia Lunar,  Synesso, Mythos 1
 
Reply
#12
Aproape 400 de fotografii pe pagina Slow Coffee Festival, pentru cine este interesat.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#13
Aveti aici si filmuletul acestei editii, proaspat iesit:
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)