Hello There, Guest! Login Register

Slow Coffee Festival 2024 - 31 Mai - 2 Iunie - Bucuresti

Anul acesta Slow Coffee Festival, devenit cel mai tare festival de cafea din Romania, se va desfasura intre 31 mai si 2 iunie, in aceeasi locatie a Combinatului Fondului Plastic din Bucuresti.

Fac tot posibilul sa avem si noi o bucata de spatiu pentru o intalnire a espressomanilor, vineri 31 mai.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan

Reply
Salut, 

As veni din Cluj pentru festival dar mi-ar placea sa stiu mai multe despre el si nu prea am dat de info. Pentru cineva care nu participa la competitii, cam ce activitati / atractii as gasi?

De asemenea, am vazut ca mai e un festival in perioada 10-12 mai. Care e diferenta? 

Multumesc anticipat

Reply
Ca de obicei despre Slow Coffee Festival apar detalii clare mai tarziu si in momentul in care vor fi disponibile imediat le vom avea si pe forum.
Diferenta fata de alte festivaluri a fost ca la SCF s-a dedicat o zi intreaga (vineri) pentru tot felul de workshop-uri interesante, inclusiv despre infiintarea unei prajitorii sau cafenele, sfaturi de business, dezvoltare personala etc. Mai punem si lipsa bruiajului Nescafe, Bristot si altii din gama italiano vero. Apoi atmosfera din timpul festivalului, campionatul de aeropress in sine, entertainmentul, calitatea si diversitatea prajitoriilor interne si internationale, duc festivalul la un alt nivel. Nu ca il prezint eu, dar pana acum a fost cel mai tare festival de cafea din Romania, cu anumite minusuri ce pot fi corectate in timp.

Se mai discuta de inca un festival, CoffeEast, pe 19 aprilie, organizat de catre noua conducere SCA, care trebuia sa cuprinda si campionatele nationale de barista. Dar cum caile SCA-ului sunt incurcate, anul acesta au ramas tot pe 10-12 mai la BCF, probabil pentru ultima data caci a fost timpul scurt de la alegeri pana la data limita a campionatelor.

Reply
(27-03-2024, 12:35)Lyvyoo Wrote: Ca de obicei despre Slow Coffee Festival apar detalii clare mai tarziu si in momentul in care vor fi disponibile imediat le vom avea si pe forum.
Diferenta fata de alte festivaluri a fost ca la SCF s-a dedicat o zi intreaga (vineri) pentru tot felul de workshop-uri interesante, inclusiv despre infiintarea unei prajitorii sau cafenele, sfaturi de business, dezvoltare personala etc. Mai punem si lipsa bruiajului Nescafe, Bristot si altii din gama italiano vero. Apoi atmosfera din timpul festivalului, campionatul de aeropress in sine, entertainmentul, calitatea si diversitatea prajitoriilor interne si internationale, duc festivalul la un alt nivel. Nu ca il prezint eu, dar pana acum a fost cel mai tare festival de cafea din Romania, cu anumite minusuri ce pot fi corectate in timp.
Super multumesc pentru informatii. Sper sa ajung si eu anul asta! Oare de evenimente la Cluj/Oradea anul acesta se stie ceva? Mi-ar placea si ceva mai aproape de casa.

Reply
Off topic: Oradea Coffee Festival va fi organizat si in acest an.

On topic: ne vedem la Slow Coffee Festival cu cafele speciale  Sleepy
--Only God Can Judge Me--

Reply
(27-03-2024, 12:35)Lyvyoo Wrote: ...
Se mai discuta de inca un festival, CoffeEast, pe 19 aprilie, organizat de catre noua conducere SCA, care trebuia sa cuprinda si campionatele nationale de barista. Dar cum caile SCA-ului sunt incurcate, anul acesta au ramas tot pe 10-12 mai la BCF, probabil pentru ultima data caci a fost timpul scurt de la alegeri pana la data limita a campionatelor.

Ceva ceva pare ca va fi... https://coffeeast.com/
Si... sa vezi nimereala... ma aflu si eu prin zona din intamplare o data...

Reply
Pai facem o adunare, ne auzim atunci in preajma evenimentului ca sa stabilim o ora de intalnire.

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)