Hello There, Guest! Login Register

Site PL41TEM

Salut! Sunt fost posesor de DeLonghi EC221, proaspat posesor de Lelit PL41TEM + Kinu M47 Phoenix.
Dupa ce am primit Lelitul si am facut cateva cafele, am ramas surprins de faptul ca nu vad diferente la gust fata de cafelele facute pe vechiul EC221 (cu site nepresurizate).
Totodata sitele de la Lelit mi se par foarte prost facute, comparativ cu sita de 20 de lei de la chinezi pe care o am pe DeLonghi.
Astfel, as vrea sa stiu:
- cate grame de cafea ar fi recomandat sa folosesc in sitele single/double?
- ce site alternative recomandati? am vazut doar IMS, dar unii nu erau multumiti de IMS, fiind apropiate la calitate cu cele OE
- o latiera buna pentru acest aparat? am deja una, dar nu cred ca e ce trebuie. am reusit sa fac microfoam, doar ca daca nu pun lapte fix cat trebuie, toata spuma ramane in latiera la fund
Daca mai aveti ceva tips and tricks pentru acest aparat, le astept cu interes  Big Grin
Lelit PL41TEM IMS + Eureka Mignon Zero
Wacaco Nanopresso + Kinu M47 Phoenix

Reply
Salutare!
In ceea ce priveste sita eu o folosesc pe aceasta (sita dubla) si pun cam 17-18g in functie de cafea, de origine, de vechime. Sincer, nu le-am incercat pe cele standard, dar eu ma inteleg foarte bine cu varianta de la Ascaso.

Mie mi-a luat cateva luni sa experimentez mai multe tipuri de cafea proaspat prajita, de la mai multe prajitorii, astfel incat sa imi dau seama cum ar trebui sa potrivesc mai bine variabilele (dozaj, temperatura pe PID, grad de rasnire, etc.). Mi-am dat seama ca imi trebuie rabdare si ceva energie ca sa incerc combinatii pana iese ceva pe placul meu. Nici acum nu iese totul la perfectie, dar macar am idee la ce variabile sa umblu.
Iti recomand in plus si un obiect de WDT (pentru o distribuire cat mai corecta a cafelei rasnite in portafiltru), lucru care la mine a imbunatatit extractiile.
ECM Classika PID, Niche Zero, Kinu Phoenix, Hario V60.

Reply
Discutia se gaseste aici: https://www.espressoman.ro/forum/Thread-...ita-Ascaso

Diferenta majora observata de mine este legata de curatenie. Pe sita IMS nu se lipeste absolut nimic, o curat cu o pensula moale si o clatesc cu apa, dar am impresia ca irosesc apa. Si sita Ascaso s-a comportat mai bine decat cea dubla originala.

Tamperul de la Lelit (de 57mm sau 57.3mm) se potriveste perfect in sita Ascaso. Pentru sitele originale sau de la IMS este de preferat un tamper de 57.5mm

La inceput am pus 16-17 grame in sita Ascaso si imi ramanea un inel de cafea in sita cand aruncam pucul, care era foarte fragil. Dupa ce am crescut doza pe la 19 grame s-a rezolvat si nici nu se mai lipeste pucul de grup.
DF64 SSP MP, Lelit PL41TEM | Arco 2-in-1, La Pavoni Europiccola 1979

Reply
Probabil tu ti-ai setat niste asteptari prea mari de la noul aparat ...

Si eu ma joc cu aparatul asta de vreo 2 saptamani si a inceput sa-mi placa ceea ce obtin, in primele zile am facut doar niste acrituri de cafele, nici nu-mi venea sa cred Big Grin .

Sitele nu am cu ce sa la compar, pentru ca nu le am decat pe cele stock ale aparatului. O folosesc doar pe cea dubla, si la inceput o incarcam cu 16g si o tampare destul de usoara, asa cum citisem pe aici recomandari la 10-15kg forta de apasare. Obtineam cafele acre, pucul deobicei ramanea lipit de dus, acul manometrului avea o variatie intre 8-9 bari in timpul extractiei etc.

Acum incarc cu 19g si tampez cu forta, am marit si gradul de rasnire sa se incadreze tot in 25-30sec si obtin niste cafele care chiar imi plac. Pucul nu se mai lipeste de dus si acul sta teapan la 9 bari pe durata extractiei.
Lelit PL41TEM, Kinu M47 Simplicity, Moka pot

Reply
Sita dubla Ascaso pentru mine a fost cea mai buna achizitie pentru acest aparat, mi-a usurat mult de tot efortul de a distribui uniform cafeaua in sita si sa am o curgere uniforma. De obicei o folosesc cu 18-18.5g, depinde si de cafea in sine, nu cred ca se poate merge spre 20 cat ar fi maxim cotat, cred ca un 19 ar fi partea de sus a intervalului acceptabil la cat mai multe cafele fara sa stai cu grija. Daca iti iei una sa iei din prima si un arc nou mai tare, cu cel de la Lelit standard cand vrei sa te debarasezi de puc arunci cu tot cu sita daca nu tii degetul pe margineSmile
Lelit Anna, William

Reply
Multumesc frumos pentru raspunsuri!
18-20g folosesc pentru 2 cafele, dar o sa iau in considerare achizitia sitei Ascaso. Mi se pare cea mai buna alegere pentru cantitate mai mare de cafea.
Ma intereseaza si ceva putin mai mic. Prefer 12g pentru cafeaua pe care o beau eu. Vazusem la cineva ca are un IMS 12-18g, dar pe barshaker am gasit doar IMS 10g.

Am uitat sa mentionez, eu folosesc un tamper Asso de 57.4mm, care se potriveste perfect pe sitele originale.

Reply
Dacă o cumperi pe aia de 10g și nu îți place o iau eu.

Reply
Am eu aia IMS de 10g de pe barshaker,te asigur că e de fapt de 12-13g, adică nu scoți nimic cu ea dacă bagi 10g pt ca nu o umple suficient și fiind micuta trece apa prin ea ca ceaiul.
E ok dacă vrei uneori un single, curge binisor,dar gustul nu e atât de complex,adică iese un pic mai banala aceeasi cafea decât cu sita dubla Ascaso sau cea tripla Lelit care vine cu portafiltrul bottomless.
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 

Reply
Acum folosesc B642TH22N care teoretic este pentru 14/16 grame dar o folosesc cu 18 și cu Peru de la Yume a trebuit să pun 20.

Văd una mai mică în catalogul IMS de 12/14 grame deci ar trebui să pot folosi 15/16 grame cu ea.

Reply
@florinteo, cumpara sita Ascaso de 18-20g si nu te complica cu alte site de gramaj mai mic. La Ascaso cele mai bune rezultate se obtin incepand cu 17 g in sus. La gramaje mai mici, datorita diametrului mare (57,5mm) va exista un puc subtire care va da usor chaneling si gustul cafelei va fi lipsit de multe arome (indiferent de sita folosita). Nu arunca de la inceput bani, pe ceva care sigur vei constata in timp ca nu iti foloseste. Profita de experienta celor care inaintea ta au incercat acelasi lucru, dar nu au fost multumiti de rezultat.
Lelit Anna PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, Gene CBR101R, KinGrinder K4.

Reply
Pe aia de la Ascaso o cumpăr sigur.
O sa incerc și o cafea single cu 18g să văd cum e, poate nu e așa tare.
Azi am făcut un espresso dublu in filtru original cu 18g și a rămas pucul lipit de sita..deci o sa dau comanda cat mai curând cu Ascaso

Reply
Nu e neaparat o problema că ramane lipit,dar sita stock dubla e slabă oricum.
Ia-ti ascaso și optional cea tripla Lelit,vine gratis cu PF fără fund sau poți să o comenzile separat de la importator. E f ok si poti baga 21g in ea
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 

Reply
pf naked e pentru un espresso. Trebuie să văd întâi cum mă împac cu cantitatea mai mare de cafea la un espresso.
Mulțumesc pentru sfaturi!

Încă o întrebare: găsesc alt arc mai tare pentru portafiltrul standard? Mi se pare cam slab

Reply
Cand comanzi sita Ascaso la Barshaker, nu uita sa comanzi si un arc (se potrivesc fara probleme).

Reply
Deci să înțeleg că oricum trebuie alt.arc pentru sita Ascaso?

Reply
Ca sa nu trebuiasca sa indoi arcul existent la portafiltrul din dotare, este bine sa comanzi si un arc nou. Cel pe care il cumperi este ceva mai lung si strange mai bine.

Reply
Asta e bun? https://barshaker.ro/Filter-Locking-Spring-1mm

Reply
(30-01-2022, 00:14)florinteo Wrote: Asta e bun? https://barshaker.ro/Filter-Locking-Spring-1mm

Da.

Reply
Eu folosesc sita de la portafiltru naked ala original si tamper de 58mm si pun 20g cafea,sunt multumit ascaso n am mai folosit o de mult
Nuova simonelli by mia/Lelit41 tem/Kinu simplicity/G-iota df-64/Hario drip pot woodneck/Gene cafe.

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)