Hello There, Guest! Login Register

Sita Ascaso pica

Salut, tocmai ce mi-a ajuns sita Ascaso si observ ca nu sta deloc bine in portafiltru.
1. Pica cand dau de knock box indiferent cat de usor as da. (daca dau mai usor nu pica de tot, dar iese aproape 1cm din portafiltru)
2. Cand tampez cu tamperul cu care a venit espressorul (cel rosu de la Lelit de 57.35) nu pot sa il ridic fara sa imi ridice si sita, trebuie sa tin tot timpul cu degetul mare de ea ca altfel nu se desprinde de tamper. Am incercat si cu 16, 17 si 18g si tot la fel se comporta. 
Ceva sfaturi sau cum as putea sa repar treaba asta? Nu prea as vrea sa o returnez ca am citit doar de bine de ea pe forum vs sita originala. Mersi.
Lelit PL41TEM+Eureka Mignon Specialita+sita Ascaso

Reply
(25-05-2020, 16:56)RobertRo Wrote: Salut, tocmai ce mi-a ajuns sita Ascaso si observ ca nu sta deloc bine in portafiltru.
1. Pica cand dau de knock box indiferent cat de usor as da. (daca dau mai usor nu pica de tot, dar iese aproape 1cm din portafiltru)
2. Cand tampez cu tamperul cu care a venit espressorul (cel rosu de la Lelit de 57.35) nu pot sa il ridic fara sa imi ridice si sita, trebuie sa tin tot timpul cu degetul mare de ea ca altfel nu se desprinde de tamper. Am incercat si cu 16, 17 si 18g si tot la fel se comporta. 
Ceva sfaturi sau cum as putea sa repar treaba asta? Nu prea as vrea sa o returnez ca am citit doar de bine de ea pe forum vs sita originala. Mersi.
Salut,

Am aceeasi sita si acelasi tamper. E o idee mai ingusta si nu e asa fixa ca cea stock, dar nu ramane tamperul agatat in ea niciodata si nici nu sare cand o bat de knock-box (aici depinde de tehnica - eu lovesc astfel incat bara knock-box-ului sa vina pe diametrul portafiltrului). Totusi e posibil sa fie arcul de la portafiltru mai putin tensionat - ai putea sa-l reglezi in sensul asta(daca scoti sita, ai sa vezi ca portafiltrul are un canal pe interior si in el o "sarma" - arcul).
Ce-mi place mie la ea e ca pot sa rotesc portafiltrul in pozitia de lock foarte usor cand am aceasta sita (din cauza marginii mai putin pronuntate)
Lelit Mara X (ex:Lelit PL81T) + Kinu M47 Phoenix

Reply
Mersi de sfat, am sa incerc sa il indoi un pic, sper doar sa nu il rupSmile)

Reply
(25-05-2020, 19:18)RobertRo Wrote: Mersi de sfat, am sa incerc sa il indoi un pic, sper doar sa nu il rupSmile)

Salut. Îți trebuie un arc ceva mai mare, adică cel de aici. Cel original Lelit este prea mic.

Sita se mai "lasă" în timp (datorită presiunii). Însă va cam trebui să o ții mereu cu degetul mare când extragi tamperul de 57.35. Dacă mă întrebi pe mine, asta nu e deloc o problemă. E de preferat să ai pucul presat corect, până în margini, decât să intre tamperul lejer și să ai channeling pe margine.

Părerea mea: nu returna sita. E cea mai bună sită pt. Lelit 57mm.
Lelit PL41LEM + IMS + Ascaso, Bialetti Venus 6, Kinu M47 Phoenix

Reply
Mersi mult, incer totusi sa o mai arcuiesc eu sa vad daca imi iese, ca dau de 3 ori mai mult pe transport decat pe arc Smile)

Reply
Ar trebui sa ai un arc si in portafiltru original, doar modifici putin sa fie mai strans si gata.
--Only God Can Judge Me--

Reply
Am in cel original, doar ca nu as vrea sa il rup si dupa sa raman fara niciunulSmile

Reply
Nu se rupe prea usor, da-i forta  Big Grin
--Only God Can Judge Me--

Reply
Gata, a rezolvat fratele vostru, cred ca l am si slabit un pic dar macar sta mult mai bine, mersi mult.

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)