Hello There, Guest! Login Register


Sita Ascaso pentru Lelit 57

#1
Salut,

Vreau sa îmi iau sita Ascaso de 57, inteleg ca sunt diferențe dar informațiile sunt destul de neclare. Eu am nivelator Motta de 57,5 și băieții de la barshaker zic ca nu se va mai potrivi cu sita Ascaso? Ce nivelator va trebui? E mai mica, mai mare?

Ca tamper folosesc Motta de 58, banuiesc ca nici asta nu se mai potrivește?

Multumesc.
Bianca, Niche, Acaia Lunar, Comandante, V60, Hario Switch, Orea V3, Aeropress, Fellow Stagg
Ex: Lelit PL41TEM, Lelit PL43MMI
 
Reply
#2
(29-06-2020, 19:28)razvandumitru1 Wrote: Salut,

Vreau sa îmi iau sita Ascaso de 57, inteleg ca sunt diferențe dar informațiile sunt destul de neclare. Eu am nivelator Motta de 57,5 și băieții de la barshaker zic ca nu se va mai potrivi cu sita Ascaso? Ce nivelator va trebui? E mai mica, mai mare?

Ca tamper folosesc Motta de 58, banuiesc ca nici asta nu se mai potrivește?

Multumesc.
Salut,

Confirm ca sita Ascaso este mai mica de 57.5mm. Tot ce ai de dimensiunea asta nu o sa fie compatibil cu ea. Tamperul Lelit de 57.35mm intra cam la fix pe ea, tot ce este mai mic de 57.35 o sa se potrivească. Sper ca te-am lamurit!
La Pavoni Professional fully upgraded/Niche Zero/Cafflano Kompresso/
Past: Lelit PL41TEM
 
Reply
#3
(29-06-2020, 21:02)IonutMihail Wrote:
(29-06-2020, 19:28)razvandumitru1 Wrote: Salut,

Confirm ca sita Ascaso este mai mica de 57.5mm. Tot ce ai de dimensiunea asta nu o sa fie compatibil cu ea. Tamperul Lelit de 57.35mm intra cam la fix pe ea, tot ce este mai mic de 57.35 o sa se potrivească. Sper ca te-am lamurit!

Ce inseamna acel intra cam fix (se mai blocheaza cand tampezi si scoti tamperul cu tot cu sita daca nu ai miscari suave)?

Si eu sunt in fix aceeasi situatie cu Razvan, vreau sita Ascaso pentru acelasi aparat, am tamperul Lelit de 57.35 si ma gandeam sa-mi iau si nivelator de 57.5, dar pare-se ca ar fi nevoie de cel de 57 fix, care e cam out of stock peste tot.

Userii de TEM cu sita Ascaso, ce combinatie de tamper + nivelator folositi?
Lelit PL41TEM, Lelit PL043MMI, Tamper Lelit 57.35, Nivelator Motta 57, Sita Ascaso
 
Reply
#4
Intra la fix dar nu ramane blocat si nici nu agata sita la iesire. S-a mai discutat acest aspect, o sa caut ce cod avea nivelatorul meu care l-am luat tot de la un coleg de pe forum. Ca idee, eu am luat inele anti-imprastiere de pe AliExpress de 57.5 si a trebuit sa le retusez la strung dupa sita Ascaso. Chinezul chiar daca iti spune ca se potrivește pe ceva mai mic de 57.5, abereaza. Spor!

https://r.tapatalk.com/shareLink/topic?u...tid%3D4827&share_tid=4827&share_fid=56105&share_type=t&link_source=app


Uitati aici codul la nivelator, masurat se mine are defapt 56.9mm, spor!
La Pavoni Professional fully upgraded/Niche Zero/Cafflano Kompresso/
Past: Lelit PL41TEM
 
Reply
#5
Nu se blocheaza, dar intra la fix, se poate lucra cu ea.
Lelit Bianca PL162T V2(Lelit PL 41 TEM), Eureka Atom Specialty 75 (Lelit PL 43 MMi)
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)