Hello There, Guest! Login Register


Sfaturi reconditionare Gaggia Baby

#1
Buna ziua,

Dragi pasionati, va urmaresc postarile de ceva vreme, ma inspira si ma relaxeaza totodata iar pentru asta va multumesc! Smile

Acum cateva saptamani am achizitionat la mana a 2-a un Gaggia Baby, la un pret rezonabil dar espressor-ul nu este in conditii foarte bune si necesita cu siguranta o revizie capitala.

Motivul pentru care ma gandesc la aceasta revizie este faptul ca dupa aprox. 5L de apa trecuta prin boiler inca am impuritati in ceasca(veti vedea mai jos o imagine sugestiva)....

De la voi am nevoi de cateva sfaturi privind aceasta revizie capitala(in caz ca a mai facut cineva la acest model), eventual site-uri de unde pot achizitiona consumabile(garnituri, site, etc) si eventual un service sau persoana care face mentenanta pentru asa ceva.

Va multumesc anticipat iar mai jos va las cateva imagini sugestive cu masinaria!


Attached Files Thumbnail(s)
                                       
 
Reply
#2
http://partsguru.com/user/ER0249parts.pdf

Cred ca acesta e modelul.
Daca scoate mizerie trebuie sa desfaci boilerul. Eu as lasa cat mai multe fire pe loc si as scoate ansamblul grup-boiler-electrovalve.La decalcifiere sa folosesti doar sare de lamaie, sau mai bine decalcifiant special gaggia pt boilere de aluminiu, nu proceduri mecanice. Eu am desfacut un aparat acest tip foarte vechi si boilerul era aproape curat, cu foarte putin calcar. Se zice ca au un aliaj mai bun decat actualele aparate.
Placa dusului e corodata, iti trebuie alta. Exista si de alama, dar sa nu fie pentru grup comercial.
Garnitura de grup se potriveste orice de E61.
Iti mai trebuie si niste oringuri dar eu zic sa nu le comanzi pana nu il desfaci sa vezi ca boilerul e OK.
Brasilia Club, Kinu Simplicity, Comandante, Kingrinder P0, Mignon Specialita.
ex: Gaggia Espresso, Color; Quamar T80, Macap M2D, Feldgrind 2.
 
Reply
#3
(22-06-2020, 16:03)Zaheyu Wrote: http://partsguru.com/user/ER0249parts.pdf

Cred ca acesta e modelul.
Daca scoate mizerie trebuie sa desfaci boilerul. Eu as lasa cat mai multe fire pe loc si as scoate ansamblul grup-boiler-electrovalve.La decalcifiere sa folosesti doar sare de lamaie, sau mai bine decalcifiant special gaggia pt boilere de aluminiu, nu proceduri mecanice. Eu am desfacut un aparat acest tip foarte vechi si boilerul era aproape curat, cu foarte putin calcar. Se zice ca au un aliaj mai bun decat actualele aparate.
Placa dusului e corodata, iti trebuie alta. Exista si de alama, dar sa nu fie pentru grup comercial.
Garnitura de grup se potriveste orice de E61.
Iti mai trebuie si niste oringuri dar eu zic sa nu le comanzi pana nu il desfaci sa vezi ca boilerul e OK.

Multumesc pentru sfaturi. Da, acesta este aparatul. Imi poti recomanda site-uri unde pot gasi piese pentru acest tip de aparat?
 
Reply
#4
cu pdf-ul in fata incearca la piese espressor sau piese horeca, posibil sa mai gasesti si in alte parti.
nu te astepta sa gasesti produsele pe site, suna si spune-le de la ce firma si ce cod. au cataloage si iti pot spune ce pot aduce si la ce pret.
Eu am luat mai multe de la piese horeca.
Espressor: Lelit Bianca / Gaggia Classic 2017 | Past: Lelit Mara / Nuova Simonelli Oscar II / Lelit PL41TEM
Rasnita:  Kopi Deva / Lelit PL72 William / Kinu M47 / Arco 2 in 1
 
Reply
#5
(22-06-2020, 17:02)vlaicu Wrote: cu pdf-ul in fata incearca la piese espressor sau piese horeca, posibil sa mai gasesti si in alte parti.
nu te astepta sa gasesti produsele pe site, suna si spune-le de la ce firma si ce cod. au cataloage si iti pot spune ce pot aduce si la ce pret.
Eu am luat mai multe de la piese horeca.

Multumesc, voi lua legatura cu ei!
 
Reply
#6
Salutare! Incearca si la Mag-pro, sunt aproape sigur ca gasesti piesele la ei. Eu am reconditionat recent un Gaggia Baby Class si mi-au adus la comanda toate piesele de care am avut nevoie! Spor la treaba!
Lelit PL62X MaraX | Niche Zero | Logo Cups
 
Reply
#7
Aparatul in discutie aici, nu se mai fabrica de cel putin 30 de ani. 

In afara de garnituri, e destul de greu sa mai gaseasca alte componente specifice. Eu as schimba garniturile, furtunurile de silicon si pompa. In rest, o curatare temeinica si un PID. Modelul acesta are un boiler de aproximativ 200ml si ar trebui sa fie destul de stabil.
 
Reply
#8
(25-06-2020, 08:27)dev Wrote: Aparatul in discutie aici, nu se mai fabrica de cel putin 30 de ani. 

In afara de garnituri, e destul de greu sa mai gaseasca alte componente specifice. Eu as schimba garniturile, furtunurile de silicon si pompa. In rest, o curatare temeinica si un PID. Modelul acesta are un boiler de aproximativ 200ml si ar trebui sa fie destul de stabil.

Te salut! Am luat decizia sa-l desfac si sa vad daca gasesc ceva NOK(rupt, spart sau foarte uzat) in afara de ce se vede in poze... In ceea ce priveste pompa, pare a fi ok am facut cateva teste si nu da semne de uzura sau sa functineze necorespunzator(evident ca nu stiu la ce presiune lucreaza...). Cea mai mare problema este boilerul, nu am mai desfacut niciodata si am emotii Smile

In ceea ce priveste curatarea imi poti recomanda solutii/prafuri care sunt eficiente si imi fac munca mai usoara?

Merci,

(24-06-2020, 22:27)hbvlad Wrote: Salutare! Incearca si la Mag-pro, sunt aproape sigur ca gasesti piesele la ei. Eu am reconditionat recent un Gaggia Baby Class si mi-au adus la comanda toate piesele de care am avut nevoie! Spor la treaba!

Salutare! Am incercat deja, si sunt foarte ok, preturilemi se pare decente si probabil voi merge cu ei, deoarece nu am alternativa momentan. 

O sigura problema am, in caz ca ai intalnit si tu, nu-mi raman butonele blocate atunci cand actionez functiile cafea/aburi/apa....si din pacate cel de cafea nu se mai fabrica...

Merci fain!
 
Reply
#9
Eu as schimba pompa din motive de igiena, plastic si cauciuc imbatranit. E 50 de lei o pompa noua. 

Foloseste solutia recomandata de producator pentru decalcifiere/curatare, din cate tin minte e o combinatie slaba de acid citric si lactic. Cat timp nu fortezi suruburile, care se pot rupe, ar trebuie sa fie ok. Le poti incalzi daca nu cedeaza relativ usor.
 
Reply
#10
Legat de problema butonului, vezi topicul dedicat Gaggia Baby Milenium, parca tin minte ca un coleg a avut problema aceasta si a inlocuit cumva butonul/mecanismul.
Lelit PL62X MaraX | Niche Zero | Logo Cups
 
Reply
#11
(25-06-2020, 09:50)dev Wrote: Eu as schimba pompa din motive de igiena, plastic si cauciuc imbatranit. E 50 de lei o pompa noua. 

Foloseste solutia recomandata de producator pentru decalcifiere/curatare, din cate tin minte e o combinatie slaba de acid citric si lactic. Cat timp nu fortezi suruburile, care se pot rupe, ar trebuie sa fie ok. Le poti incalzi daca nu cedeaza relativ usor.
am incercat sa gasesc pompa originala care este un Eaton CP1 dar se pare ca nu se mai fabrica, sau nu o gasesc eu... voi intreba la mag-pro de un echivalent pe care il gasesc in prezent. Merci pt sfaturi!
 
Reply
#12
Merge orice pompa de la ULKA sau ARS, care sa fie in parametri. 

Echivalenta directa a ceea ce a fost original pe aparat, este aceasta:

https://adicom.ro/pompa-apa-espressor-ul...a/1037.htm

Trebuie sa vezi daca se potrivesc diametrele. Eu o recomand pentru ca raspunde foarte ok la modularea cu un dimmer.
 
Reply
#13
Astazi mi-am luat inima in dinti si am desfacut boiler-ul, care spre surprinderea mea nu arata de loc rau tinand cont de vechimea aparatului...

[Image: niAcW9e.jpg]

la interior imi recomandati sa folosesc doar decalcifiant pe baza de acid citric, Ceragol sa zicem?

Grupul ar fi ok sa-l spal cu o periuta cu Caffiza pudra?

Multumesc,

(26-06-2020, 09:38)dev Wrote: Merge orice pompa de la ULKA sau ARS, care sa fie in parametri. 

Echivalenta directa a ceea ce a fost original pe aparat, este aceasta:

https://adicom.ro/pompa-apa-espressor-ul...a/1037.htm

Trebuie sa vezi daca se potrivesc diametrele. Eu o recomand pentru ca raspunde foarte ok la modularea cu un dimmer.

Multumesc @dev, voi lua legatura cu ei. Doar te rog sa-mi spui ce inseamna asta: "raspunde foarte ok la modularea cu un dimmer",adica daca ii voi schimba OPV-ul si voi pune ceva care lucreaza la 8 bar?
 
Reply
#14
Pentru interior iti recomand sa folosesti doar decalcifiant special, destinat boilerelor din aluminiu. Am citit ca nici macar apa cu sare de lamaie nu ar fi recomandata pentru aluminiu, datorita efectului coroziv.

Grupul si portafiltrul poti sa le cureti cu Pulycaff si o periuta speciala, iar dispersorul de apa(capul de dus) din aluminiu il poti curata cu apa fierbinte (Pulycaff nu e recomandat aici). Backflush doar cu apa, dar daca dai jos dispersorul, poti sa faci si cu Pulycaff pentru o curatate mai eficienta.
Lelit PL62X MaraX | Niche Zero | Logo Cups
 
Reply
#15
Poate da cineva un link cu decalcifiantul special pentru boilerele de aluminiu?
Gaggia Baby Millennium, Macap M2M stepless, Eureka Mignon Manuale, Kinu M47, Aeropress, V60, Timemore B75, Acaia Pearl
 
Reply
#16
Eu asa ceva folosesc. Parca e în Altex sau Flanco. Arata foarte bine boilerul. [Image: f1b9b7245fefe12e00a2f8ab02e007ae.jpg]
Brasilia Club, Kinu Simplicity, Comandante, Kingrinder P0, Mignon Specialita.
ex: Gaggia Espresso, Color; Quamar T80, Macap M2D, Feldgrind 2.
 
Reply
#17
Durgol Swiss Espresso se poate folosi la boilele din aluminiu, conform celor de la WholeLatteLove.
 https://www.durgol.com/int/products/durg...-espresso/
Lelit PL62X MaraX | Niche Zero | Logo Cups
 
Reply
#18
Buna ziua!
va rog un sfat ptr un expresor Confused GAGGIA NAVIGLIO ,se aprind toate beculetele ,la prnire,l am desfacut pare totul in regula,ce sa i mai fac?
 
Reply
#19
Tongue 
(31-07-2020, 09:01)MOISIIM Wrote: Buna ziua!
va rog un sfat ptr un expresor Confused GAGGIA NAVIGLIO ,se aprind toate beculetele ,la prnire,l am desfacut pare totul in regula,ce sa i mai fac?

NIMENI???
 
Reply
#20
(31-07-2020, 15:02)MOISIIM Wrote:
(31-07-2020, 09:01)MOISIIM Wrote: Buna ziua!
va rog un sfat ptr un expresor Confused GAGGIA NAVIGLIO ,se aprind toate beculetele ,la prnire,l am desfacut pare totul in regula,ce sa i mai fac?

NIMENI???

In primul si in primul rand, pt o vizibilitate mai buna, creeaza un thread nou, daca nu gasesti unul dedicat aparatului tau.

Acest thread este dedicat unui aparat care, chiar daca este fabricat de aceeasi firma ca si al tau, difera enorm din punct de vedere tehnic.

In al doilea rand, daca aveai curiozitatea sa te uiti pe linkurile si informatiile primite la inregistrare, ai fi vazut ca aceasta comunitatea nu impartaseste o prea mare dragoste pt aparatele automate de facut cafea.
Uite aici un articol edificator in aceasta privinta: https://www.espressoman.ro/espressoarele-automate/

In final, o recomandari solida si total lipsite de rautate:
Daca vrei sa inveti sa prepari o cafea buna, schimba-l si treci pe un espresssor.

Extractii reusite.
Filtroman infocat
V60 | Aeropress | Comandante Trailmaster X25 | Cafflano Krinder (de vanzare)
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)