Hello There, Guest! Login Register


Sfaturi achizitionare rasnita sh/noua

#1
Buna la toata lumea va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi, am o rasnita kinu simplicity si un lelit 41tem da m-am cam saturat sa dau la manivela nst ce rasnita sa cumpar sunt afon, sh sau noua daca cumpar sh ce probleme as putea intampina pentru sh bugetul ar fi de 1400lei max daca cumpar noua trebe sa mai astept sa fie undeva la 2000lei putin peste eu m-am orientat la baratza vario sau macap m2m dar ca aceasta rasnita este la diferite preturi din ce am citit difera marimea cutitelor. Ce alte tipuri ma sfatuiti sa cumpar . Am vazut la sh si Mahlkonig vario home .Va multumesc la toti astept parerile dvs.
 
Reply
#2
Cele mai populare sugestii ar fi:

- daca vrei sa o folosesti cu boabe in hopper - Eureka Mignon Specialita
- daca vrei sa o folosesti single dose - DF64
Now: Lelit MaraX | Timemore 078S | Timemore Black Mirror | Staresso Mirage Pro
Past: Lelit PL81T Grace | DF64 | Cafflano Kompresso

 
 
Reply
#3
(26-08-2021, 10:59)RazvaNNN Wrote: Cele mai populare sugestii ar fi:

- daca vrei sa o folosesti cu boabe in hopper - Eureka Mignon Specialita
- daca vrei sa o folosesti single dose - DF64
Dar despre sh sau noua ce parere ai?
 
Reply
#4
eureka au fost cateva de vanzare pe forum, in schimb df64 este noua si una singura am vazut ca s-a vandut, deci mai greu. dar cu reducerea de forum specialita este 1665 lei, iar df64 este 1890 lei
Now: Lelit MaraX | Timemore 078S | Timemore Black Mirror | Staresso Mirage Pro
Past: Lelit PL81T Grace | DF64 | Cafflano Kompresso

 
 
Reply
#5
@Chiordiacul, dacă îți place ce livrează Kinu, poți cumpăra o bormașină din aia mică de mână și ai rezolvat problema. Nu mai știu unde citisem dar e un coleg ce folosește cu succes această variantă.
Gaggia Classic 2012 & ARCO 2in1
 
Reply
#6
Eu am Kinu M47 Phoenix și PL42TEMD și rasnesc destul de des cu ambele. Pentru mine rezultatul în ceașcă este cam același, cu cafelele care le-am folosit până acum. O singură cafea am avut la care am avut un rezultat semnificativ mai bun cu Kinu, pentru că nu am reușit să reglez cealaltă rasnita ca să aibă o curgere bună.
Avantajele la Kinu, din punctul meu de vedere sunt :
- poate fi luată în concediu pentru că este ușor transportabila
- o poți pune pe cântar și astfel pui în ea cantitatea de cafea care o vrei înainte să începi rasnirea
- cât bagi, atâta scoți, pentru că nu ai pierderi.

Personal, acum as merge pe una electrică pentru că durează destul de mult procesul de rasnire și curățire iar pe Kinu las ține doar pentru concediu.
Crem One 2B VP PID WTN, Bentwood Vertical 63, Fiorenzato AllGround, Kinu M47 Phoenix, Felicita Arc, IMS. Anterior: Lelit PL042TEMD
 
Reply
#7
Partea de curatare dureaza cateva secunde la Kinu (cand incep sa torn la V60, in 10-15s am dat cu peria in partea de jos, sters cu degetul, apoi am curatat paharul si l-am montat). La cea electrica putem vorbi si de zeci de minute in functie de cat de complexa este curatarea.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#8
(26-08-2021, 12:26)Mihai L Wrote: La cea electrica putem vorbi si de zeci de minute in functie de cat de complexa este curatarea.

Curatarea unei rasnite electrice nu se face mai devreme de 6 luni, nu vad sensul si nici nu este recomandat. Cel mult se poate folosi din cand in cand aspiratorul, atat pe gura de incarcare cat si pe cea de evacuare.

In zona de pret 1500-2000ron, cum spuneau si colegii, Eureka, DF64 sau chiar Lelit William ar fi niste alegeri bune.
Lelit Bianca, Atom 75, Niche, Kinu Phoenix, Cafflano Kompresso, Aeropress, Hario V60, Bonavita, Felicita Arc
 
Reply
#9
Eu folosesc cu succes o bormasina cu acumulator la 10 V de la Lidl.In 20 de sec rasnesc cu Comandante 14 g pt espresso. 
Legat de inlocuirea rasnitei Kinu cu o electrica, am pus pe forum intrebarea : care este cea mai ieftina rasnita electrica care ofera in ceasca un rezultat mai bun decat Kinu? La intrebarea mea a raspuns cat se poate de clar colegul @cradun
Citeste atent raspunsul lui si ai sa tragi niste concluzii legate de oportunitatea schimbarii. 
   
      ​​​​​​​https://www.espressoman.ro/forum/Thread-Recomandare-espressor-si-rasnita-buget-3000-lei?page=2
 
Reply
#10
Ati observat posturile unir colegi care wu zis ca au scapat de amarul din ceasca cand au trecut de la kinu la o electrica.
Poate vrea sa macine si doamna, poate vin musadiri si nu gasiti bormasina sau e doar sotia acasa
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
#11
florin, fara sa te supar sau deranjez, dar niciodata, absolut niciodata cand scrii pe forum, nu citesti inca o data ce ai scris? de FIECARE data apesi pe langa taste si trimiti mesajul asa. nu am vazut nicio postare de la tine care sa fie scrisa corect
Now: Lelit MaraX | Timemore 078S | Timemore Black Mirror | Staresso Mirage Pro
Past: Lelit PL81T Grace | DF64 | Cafflano Kompresso

 
 
Reply
#12
Florin, amarul din ceasca nu e de la rasnita ci de la cafeaua torrefiata lent de trei ori.Stii tu care e aia...  Big Grin  ​​​​Cafeaua prajita putin si repede, ca sa nu poluam planeta si sa economisim energie Big Grin , nu da amar in ceasca cu rasnita Kinu.
 
Reply
#13
Eugen draga mai lasa vrajeala pls is sarcasmul.
.
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
#14
Păi are dreptate omu'...

Eu am Kinu de 2 ani și n-am avut niciodată amar în ceașcă, cu o singură excepție: am rămas în 2020 fără cafea și până ce mi-au livrat-o am băut dintr-o pungă de Jacobs Barista "ca să-mi aduc aminte cum era".
Lelit PL41LEM + Ascaso, Bialetti Venus 6, Bialetti Preziosa, Kinu M47 Classic
 
Reply
#15
(10-04-2021, 19:46)Klaus71 Wrote:
(10-04-2021, 19:12)RaduNim Wrote: A folosit-o cineva exact așa cum a venit și a fost mulțumit?

Da, eu am folosit rasnita  exact asa cum am primit-o. Pot sa spun ca a fost un upgrade de la Kinu m47 phoenix, dar si o revelatie pentru ca mi-a disparut gustul amar din ceasca ( mai putin finess cred) si aromele cafelei mult mai bine evidentiate.

(10-04-2021, 20:14)coredeviser Wrote: pot confirma si eu ca a disparut amarul si se simte mai intens aroma, asta din ce am apucat sa beau pana acum, shot-ul curge frumos chiar  daca mergi putin mai fin sau mai gros, e destul de iertatoare

la kinu e mult mai greu sa gasesti punctul de echilibru si e mai spre filtru gustul, asa mi se pare mie, e mai apoasa, daca treci de la kinu va fi un step mare, pt mine e asa: kinu < mignion < df64 (gusturile mele sunt clar in favoarea cutitelor plane)

Pam pam.
Exemple mai sunt pentru cine are timp să caute pe forum, așadar mai schimbați banda, ne-am săturat de aceiași 'melodie'.
Gaggia Classic 2012 & ARCO 2in1
 
Reply
#16
Ms coffemilk. Dar e ok kinu pt pretul lui, asta pt iubitorii de kinu
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
#17
Va multumesc la toti pentru sfaturi in schimb nu a pomenit nimeni nimic despre mahlkoning varios home.Fiind incepator kinu este prima mea rasnita nu am cu ce sa compar lelit am de putin timp insa de cand am cumparat lelit sa produs o schimbare in ceasca daca e loc pentru mai bine de ce nu.
Nuova simonelli by mia/Lelit41 tem/Kinu simplicity/G-iota df-64/Hario drip pot woodneck/Gene cafe.
 
Reply
#18
Asta pentru ca vario este un "has been", adica o fosta... vedeta... 
Are deja o lista de hibe suficienta ca sa nu mai fie nimeni atras de a cumpara una astazi.
Vezi topicele de acum... nu mai stiu, prea multi ani... numai si faptul ca de peste 5 ani nu se mai discuta de ea ar trebui sa te lamureasca.
 
Reply
#19
Sette270 noua
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)