Hello There, Guest! Login Register


Sfaturi achizitie incepator

#1
Buna tuturor,  dupa cum spune si titlul, sunt incepator, si am nevoie de niste sfaturi pt primul expresor manual
Bugetul este in jurul sumei de 3000, dar nu trebuie cheltuiti toti Smile) , sunt la inceput, vreau sa iau ceva pe ce sa invat si sa ma perfectionez.

Ca si upgrade m-am gandit la urmatoarele 3 variante:
- LELIT PL41LEM + rasnita PL43MMI - 2250 ron
- LELIT PL41TEM PID + rasnita PL43MMi - 2850 ron
- LELIT PL42TEMD - 2800 ron


Produsele nu trebuie sa fie neaparat noi, daca voi gasi ceva sh pe forum voi lua in considerare.
Acum eu am 2 dileme mari:
1. merita investitia in PID sau nu? In 1-2 ani probabil le voi schimba. Poate merita montat unul after market?
2. expresor + rasnita sau unul cu rasnita inclusa? sunt la acelasi pret, fac cam acelasi lucru, care imi recomandati?

Eu ma gandeam la unul cu rastina inclusa, din urmatoarele motive:
- cred ca il voi revinde mai usor
- rasnita PL43MMI este una entry-level, este cu mult diferita fata de ce este in =11.0ptPL42TEMD?

Ca dezavantaje ar fi ca sta cafeaua la caldurica , altceva?
 
Reply
#2
Nu ai găsit niciun un topic care sa discute "problemele" ridicate de tine?
 
Reply
#3
A accesat forumul doar o jumatate de ora. Probabil atat i-a luat sa-si completeze profilul. Ar trebui marit icon-ul de cautare in forum, sa-l vada toata lumea.
 
Reply
#4
Citesc forumul de cateva zile, sunt multe de citit, tot nu apuci sa-l citesti in timp util ca sa iei o decizie.

Am citit despre PL42 vad ca toata lumea recomnda rasnita separata. Este clar mai bine sa fie separate, dar se preteaza sa fie separate pt un incepator?

Ca sa va dau un exemplu, cand vine vorba de ascutit briciuri, exista pietre cu o singura granulatie, si pietre combinate, care pe o parte au 3000, si pe cealalta au 8000 (granulatia). Este mai bine sa fie separate, nu se contamineaza, sunt de o calitate mai buna cele individuale, dar sunt de 2-3 ori mai scumpe, pt cineva care acum invata sa ascuta, care au un buget mic, se preteaza si cele combinate. Dar toti userii experimentati recomanda evident sa fie separate.

Dar avand in vedere ca o sa le schimb in 1-2 ani, aveam nevoie de cateva clarificari, care inca nu le-am gasit pe forum, este vreo diferenta intre PL43MMI si rasnita de pe PL42? pt ca PL43MMI este ceva entry level.

Nu mi-am facut cont si nu am pus acest topic ca sa luati voi decizia si gata, am cerut sfaturi, asta este si titlul acestui sub-forum.

@dev, @bogy mi-am facut cont, m-am prezentat, sunt incantat de acesta comunitate, nu am postat aici ca sa va iau feedback-ul si sa iau o decizie si sa plec. Majoritatea utilizatorilor care isi fac cont rasfoiesc acest forum (la fel ca si altele) cateva zile/saptamani inainte.
 
Reply
#5
https://www.espressoman.ro/forum/Thread-...light=pl42
 
Reply
#6
Sunt probabil ce puțin 10 topicuri de sfaturi in jurul bugetului tau plus topicuri despre aparatele amintite de tine.

Utilitatea pid-ului la un SBDU și "separarea" râșniței de espressor sunt axiome.

O alta axiomă ar trebuie sa fie ca râșniță să fie macar de aceeași valoare cu espressorul.

De asta se recomandă citirea articolelor de baza de pe site:

https://www.espressoman.ro/rasnita-de-ca...o-perfect/

https://www.espressoman.ro/care-espresso...oi-restul/
 
Reply
#7
Ce intrebi dumneata este ca si cum te-as trimite sa cumperi rezerve Gillette, nah, ca sa intelegi mai bine Tongue
 
Reply
#8
Din ce ai ales ia 41TEM. L-am.avut si a fost ok. De rasnita nu stiu.

Dar renato are dreptate, da mai multe detalii privind bauturile pe care le vei face, in ce cantitati, si cate deodata.
 
Reply
#9
Aparatul va fi folosit la prepararea a 2 cafele pe zi (expresso, cappuccino) in timpul sapatamanii, si 4 in weeknd, deci sa zic 20 cafele pe saptamana, este pentru uz personal acasa, in familie.
 
Reply
#10
Pavoni, daca esti intr-adevar zen cu rasul cu brici.
 
Reply
#11
Smile renato e pus pe rele
 
Reply
#12
Eu zic sa mergi neaparat pe un espressor cu PID. Desigur se poate lua si unul fara PID, pentru a face loc unei rasnite mai bune, eventual cu niste cutite mai mari, asta insemnand ca va trebui sa apelezi la un coleg sa ti-l monteze (cam 300 lei banuiesc, iar in caz de garantie sa te duci inapoi sa il dea jos fara urme si apoi sa-l remontezi, asta daca nu te pricepi tu).

Calea cea mai simpla mi se pare ca este sa pleci cu PL41TEM la drum caci are PID si te va ajuta sa  corectezi gustul espresso-ului. PID_ul inseamna un control electronic de temperatura , care la espressoarele cu boiler mai mic si cu pret mai mic (gen PL41TEM) nu va tine sub control cap / coada temperatura apei care vine peste cafea timp de 25-30 de secunde dar iti va asigura un punct de plecare. Astfel ca o cafea care ti se pare mai amara va putea fi corectata putintel, scazand temperatura cu 2-3-5 grade. Invers, o cafea care ti se va parea mai acrisoara va putea fi corectata marind temperatura. Bineinteles ca exista niste limite aici, in functie de gradul de prajire, calitatea si prospetimea cafelei.

Pe hartie dar si in realitate, e foarte posibil ca PL42TEMD sa fie cam in aceeasi barca cu PL41TEM + PL43MMI, rasnita fiind aceeasi practic, dar tot nu pot face abstractie de faptul ca rasnita din PL42 sta intr-un mediu cald, bineinteles separat in cutie, dar totusi boilerul incins nu e departe. Plus ca oricum e posibil ca in viitor sa vrei alta rasnita sau poate alt espressor si va trebui sa vinzi intreg ansamblul PL42, fara a putea upgrada pe bucati. Nu mai spun de modificari, curatari, mult mai simple pe aparatele separate. Cele cu rasnita incporporata, am mai spus-o, le vad ca o trecere psihologica de la automat la semiautomat si stiu destul cazuri cand sotia nu a acceptat sub nicio forma aparate separate in casa dar cand a vazut ceva gen PL42 a zis...ok. Deci e clar un efect optic de succes Smile   Cu atat mai mult in cazul unui incepator i-as recomanda aparate separate, pt ca nu are cum sa aiba acum imaginea sculelor pe care le va avea peste un an sau mai mult, deci e bine sa lasi loc de upgrade....

Pentru rasnita, PL43MMI e ok felul sau, are reglaj stepless extrem de fin, pe melc, dar fiind din gama rasnitelor entry level are limitarile ei, avand si piese din plastic in interior. Deci nu trebuie sa te astepti la superfiabilitate pe termen lung. Desi sunt atatia useri care o au de 5-10 ani, de pe vremea cand se numea PL43MM. Totusi, daca ai putea face un efort spre un Macap M2M (1200 lei) cred ca ai fi mult mai castigat pe termen lung pt ca e o rasnita cu solida, practic cea mai ieftina varianta de rasnita entry level bien construita, de o viata as spune. La banii astia totusi nu este stepless, deci reglezi din treapta in treapta, si iar intervine ochiul dracului care isi cere partea, inca 150 lei in plus adica pt varianta M2M Stepless. Exista mult mai multe variante de rasnite, mai bune, dar trebuie sa cresti bugetul... Spre exemplu la 3900 ai pachetul Barista Home Macap cu rasnita Macap M42M, PL41TEm si accesorii, dar iarasi cresti bugetul... Si mai apar altele - Sette, Compak K3, Lelit PL72, Mignon etc. Dar se invart pe la 1800-2000 lei.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#13
Multumesc de sfaturi Lyvyoo. La bugete, cam asta este cea mai mare problema, ca mai pui 100-200 de lei si iei ceva mai bun, si mai pui inca 100 sa iei ceva si mai bun si ... tot asa.

Nu as vrea neaparat sa fac un hobby din asta, pt ca atunci nu te opresti din cumparat, vreau ceva de ce sa ma folosesc, sa faca o treaba buna,i sa imi faca placere sa il folosesc, si sa ii savurez roadele.

Cred ca ma voi indrepta spre un LELIT PL41TEM PID + rasnita PL43 sau PL44.

Inca citesc si invat.
 
Reply
#14
Daca tot vrei sa te feresti de tentatia maririi bugetului, atunci nu da banii pe PL44MMT pt ca e un PL43MMI cu timer si FARA roata vizibila de confirmare a miscarilor de reglaj.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#15
La doua cafele pe zi se poate lucra si cu o rasnita manuala...

Sunt optiuni ieftine incepand cu Xeoleo si mergand spre Kinu sau Comandante.
 
Reply
#16
(05-02-2019, 08:43)rusalexro Wrote: Buna tuturor,  dupa cum spune si titlul, sunt incepator, si am nevoie de niste sfaturi pt primul expresor manual
Bugetul este in jurul sumei de 3000, dar nu trebuie cheltuiti toti Smile) , sunt la inceput, vreau sa iau ceva pe ce sa invat si sa ma perfectionez.

Ca si upgrade m-am gandit la urmatoarele 3 variante:
- LELIT PL41LEM + rasnita PL43MMI - 2250 ron
- LELIT PL41TEM PID + rasnita PL43MMi - 2850 ron
- LELIT PL42TEMD - 2800 ron


Produsele nu trebuie sa fie neaparat noi, daca voi gasi ceva sh pe forum voi lua in considerare.
Acum eu am 2 dileme mari:
1. merita investitia in PID sau nu? In 1-2 ani probabil le voi schimba. Poate merita montat unul after market?
2. expresor + rasnita sau unul cu rasnita inclusa? sunt la acelasi pret, fac cam acelasi lucru, care imi recomandati?

Eu ma gandeam la unul cu rastina inclusa, din urmatoarele motive:
- cred ca il voi revinde mai usor
- rasnita PL43MMI este una entry-level, este cu mult diferita fata de ce este in =11.0ptPL42TEMD?

Ca dezavantaje ar fi ca sta cafeaua la caldurica , altceva?

1. Rasnita Kinu M47.
2. PID neapărat. Cugetă dacă vrei DB sau SB! Te vad cu laptele in brate.
Pt 2p e ok, dar nu pentru musafiri.

Aş merge pe SH de pe forum la bugetul tău.

Şi mă alătur colegilor de pe forum: citeşte forumul, si mai ales articolele din blog.
Toţi am început de acolo.
2017.11 Lelit Victoria, Kinu M47  ► 2018.09 Profitec Pro 300, Kinu M47 + Niche  ► 2019.09 Dalla Corte  S + u ⋑ ı o, Niche 
 
Reply
#17
Kinu M47 e cam greu de procurat in aceasta perioada cu fabrica incendiata, de asta nu mentionasem nici eu. Doar cele cateva bucati ramase (daca mai sunt) la pretul intreg de 330E, caci reducere de forum nu se mai aplica. Cu aceasta ocazie faceti si o fapta buna. Cu siguranta in cateva luni se vor pune pe picioare, cu proiecte noi si entuziasm.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#18
(06-02-2019, 15:19)Lyvyoo Wrote: Kinu M47 e cam greu de procurat in aceasta perioada cu fabrica incendiata, de asta nu mentionasem nici eu. Doar cele cateva bucati ramase (daca mai sunt) la pretul intreg de 330E, caci reducere de forum nu se mai aplica. Cu aceasta ocazie faceti si o fapta buna. Cu siguranta in cateva luni se vor pune pe picioare, cu proiecte noi si entuziasm.

Da, incident de regretat.
Oricum il sfatuima la SH, aşa bugetul lui valorează mai mult.

Şi! mai vroiam să mă scap de un gând de pe suflet.
Eu am tranzacţionat preponderent pe bursa forumului şi fie că am cumpărat,
fie că am vândut, am dat şi am primit sfaturi de la foştii utilizatori sau am dat
sfaturi la actualii utilizatori a cea ce am deţinut eu cândva. (chiar şi după luni de zile de la tranzacţie).
Şi nu greşesc dacă susţin că e ceva uzual aici pe grup. Asta mă bucură şi cred că
pe undeva astfel în fapt aparatele SH ce se mută de la un espressoman la altul,
vin cu o garanţie cel puţin de bun simţ şi cu un manual de utilizare nescris, un fel de "best practice"
şi o consiliere pentru cei ce probabil fac prima achiziţie de acest gen.
2017.11 Lelit Victoria, Kinu M47  ► 2018.09 Profitec Pro 300, Kinu M47 + Niche  ► 2019.09 Dalla Corte  S + u ⋑ ı o, Niche 
 
Reply
#19
Pentru colegul incepator, am alte sfaturi decat ale colegilor referitor la cititul forumului. Articolele de pe blog categoric da, reprezinta familiarizarea cu domeniul, insa a incerca sa iei decizia de achizitie pe baza a ceea ce crezi ca ai inteles din articolele specifice si un pic tehnice referitoare la echipament, deseori e o proasta idee. 

O  treaba buna pe care o poate face un incepator este sa dea cat mai multe detalii in topicul pe care il deschide dar sa nu se lase doar in baza lui. Sa aleaga cativa useri pe care ii apreciaza mai competenti, in primul rand pe cei mai amabili care i au raspuns si apoi sa i contacteze in privat pentru discutii aprofundate. 

In principiu, se evita problema care apare ulterior, a schimbarii echipamentului, upgrade care nu are loc datorita rafinarii gusturilor ci pentru ca respectivul nu a stiut de la inceput ce are nevoie. Si asta pentru ca a citit de unul singur si a crezut ca a si inteles ceva. Sunt si exceptii dar asta e regula.

Si ultima recomandare este aceea ca, in activitatea sa pe forum, userul sa imite conduita afabila a lui Liviu, nu altele mai acre care l au intampinat.
Pe.De.Dienes 109 N, v60
 
Reply
#20
(06-02-2019, 19:14)nechezol Wrote: Pentru colegul incepator, am alte sfaturi decat ale colegilor referitor la cititul forumului. Articolele de pe blog categoric da, reprezinta familiarizarea cu domeniul, insa a incerca sa iei decizia de achizitie pe baza a ceea ce crezi ca ai inteles din articolele specifice si un pic tehnice referitoare la echipament, deseori e o proasta idee. 

O  treaba buna pe care o poate face un incepator este sa dea cat mai multe detalii in topicul pe care il deschide dar sa nu se lase doar in baza lui. Sa aleaga cativa useri pe care ii apreciaza mai competenti, in primul rand pe cei mai amabili care i au raspuns si apoi sa i contacteze in privat pentru discutii aprofundate. 

In principiu, se evita problema care apare ulterior, a schimbarii echipamentului, upgrade care nu are loc datorita rafinarii gusturilor ci pentru ca respectivul nu a stiut de la inceput ce are nevoie. Si asta pentru ca a citit de unul singur si a crezut ca a si inteles ceva. Sunt si exceptii dar asta e regula.

Si ultima recomandare este aceea ca, in activitatea sa pe forum, userul sa imite conduita afabila a lui Liviu, nu altele mai acre care l au intampinat.

Multumesc mult pt sfaturi, si vreau sa-ti dau dreptate referitor la upgrade, si eu sunt de parere ca schimbarea lor nu este una necesara, decat daca alegi ceva mai prost la inceput. De la premisa asta am plecat initial, ca o sa imi iau ceva, si in cativa ani voi face upgrade, dar se pare ca trebui sa imi schimb putin mentalitatea in zona asta.
 
Reply
#21
(07-02-2019, 09:38)rusalexro Wrote:
(06-02-2019, 19:14)nechezol Wrote: Pentru colegul incepator, am alte sfaturi decat ale colegilor referitor la cititul forumului. Articolele de pe blog categoric da, reprezinta familiarizarea cu domeniul, insa a incerca sa iei decizia de achizitie pe baza a ceea ce crezi ca ai inteles din articolele specifice si un pic tehnice referitoare la echipament, deseori e o proasta idee. 

O  treaba buna pe care o poate face un incepator este sa dea cat mai multe detalii in topicul pe care il deschide dar sa nu se lase doar in baza lui. Sa aleaga cativa useri pe care ii apreciaza mai competenti, in primul rand pe cei mai amabili care i au raspuns si apoi sa i contacteze in privat pentru discutii aprofundate. 

In principiu, se evita problema care apare ulterior, a schimbarii echipamentului, upgrade care nu are loc datorita rafinarii gusturilor ci pentru ca respectivul nu a stiut de la inceput ce are nevoie. Si asta pentru ca a citit de unul singur si a crezut ca a si inteles ceva. Sunt si exceptii dar asta e regula.

Si ultima recomandare este aceea ca, in activitatea sa pe forum, userul sa imite conduita afabila a lui Liviu, nu altele mai acre care l au intampinat.

....  eu sunt de parere ca schimbarea lor nu este una necesara, decat daca alegi ceva mai prost la inceput... 

Acept părerea ta, dar nu o impărtăşesc.
Nu schimbi că ai luat ceva prost. Dacă ai ajuns aici pe forum vei lua probabil ceva bun.
Pentrucă espresoarele de care se vorbeşte aici nu poţi zice că sunt proaste. 
Fără să sune rău, ci ca feedback, "decizia prostuţă" a fost să iei saeco. Dacă ajungeai aici
înainte.. aveai un buget mai mare.
Şi acum vorbind de buget: este singurul care te face sa faci upgrade. Repectiv bugetul care îl
investeşti azi, te face mâine să iei altceva sau poate doar peste mult mai mult timp. Cu cât e
mai mic cu atât momentul de upgrade va fi mai aproape. Wink
2017.11 Lelit Victoria, Kinu M47  ► 2018.09 Profitec Pro 300, Kinu M47 + Niche  ► 2019.09 Dalla Corte  S + u ⋑ ı o, Niche 
 
Reply
#22
Eu accept parerea ta si o si impartasesc. Probabil nu am reusit sa ma fac inteles bine. Nu am zis ca iei ceva prost ci ca iei ceva dintr o decizie proasta. Cine isi mai aminteste cum e copilaria pe un forum intr o pasiune noua, stie ca informatia abundenta dobandita la inceput e inselatoare, crezi ca stii dar nu stii nimic. Abia dupa cateva grame de experienta incepi sa mai intelegi cate ceva. Or fi exceptii, dar eu nu le am intalnit.
Mai mult asta se intampla in orice domeniu, pot da exemple din celelalte pasiuni ale mele, prima motocicleta, primul sistem audio si mai sunt.  

Cea mai buna solutie este discutia ampla si aprofundata cu o persoana competenta care a trecut prin ce ai trecut tu pentru ca stie care va fi traseul. In mod teoretic, asta e rolul forumului, dar nu e intotdeauna asa, uneori ai noroc de recomandari ample si generoase cum le a facut Liviu aici , uneori ai noroc de mistocareli si acreala. Probabil o fi mentalitatea cazona de a trece recrutul printr un botez ritualic, doar ca ramane fara ce are nevoie.

Ca sa concluzionez, intotdeauna am recomandat atat evitarea unei decizii de achizitie exclusiv pe baza propriilor rationamente de incepator cat si mesajul privat pentru aprofundarea chestiunilor.
Pe.De.Dienes 109 N, v60
 
Reply
#23
(07-02-2019, 16:57)nechezol Wrote: Ca sa concluzionez, intotdeauna am recomandat atat evitarea unei decizii de achizitie exclusiv pe baza propriilor rationamente de incepator cat si mesajul privat pentru aprofundarea chestiunilor.

Da, da, şi recomand celor "mai" noi să înceapă:
"Am înţeles bine că....?" Astfel verifică că au înţeles, sau nu,
şi vor primi completări.
2017.11 Lelit Victoria, Kinu M47  ► 2018.09 Profitec Pro 300, Kinu M47 + Niche  ► 2019.09 Dalla Corte  S + u ⋑ ı o, Niche 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)