Hello There, Guest! Login Register


Sfat achizitie rasnita + tamper + cantar + portafiltru pentru Lelit PL41TEM

#1
Question 
Stimate/stimati pasionati,

Doresc sa achizitionez urmatoarele: rasnita, tamper, cantar, portafiltru fara fund (eventual astept si alte sugestii), tinand cont ca detin un Lelit PL41TEM cu accesoriile de baza (e.x., acel plastic care nici nu se poate numi tamper). Astfel, doresc sa investesc ceva banuti pentru un espresso cat mai bun.

In momentul acesta m-am decis pentru:

- rasnita Kinu M47
- portafiltru fara fund de la lelit (XMC013 - 57mm) - cu formularul de reduceri de pe site (black-friday)

Intrebare: portafiltrul care a venit cu PL41TEM este acesta (XMC05 - cu doua iesiri), nu am disponibilitate sa masor cu un subler digital - imi puteti spune ce dimensiune are? un tamper de 57.5 e bun?

Bugetul poate atinge un +/- 1500 RON, sunt la inceput si nu stiu ce sa aleg tamper clasic sau tamper dinamometric? Ce marca si unde l-as putea gasi in romania, sa aleg varianta lelit cu reducerea aplicata de pe site? As fi vrut ceva cu dimensiunea 57.5  (de ex tamper dinamometric Concept Art 57,5 mm, care-i cea mai buna oferta?). Ce cantar folositi? Stiu ca mai toate's facute in China, insa vreau ceva mai serios.

Andrei
x2 Lelit PL41TEM // Giulietta X // Kinu M47 // Eureka Mignon // Lelit PL043MMI // Gene Cafe CBR-101
 
Reply
#2
Salut.
-Kinu M47 are recenzii bune, e o alegere buna, dar depinde cate cafele faci zilnic si cat esti dispus sa dai la manivela. Daca nu, poate ar fi bine sa te gndesti la o rasnita electrica.
-Portafiltrul fara fund e ok
- tamper dinamometic de la C Art e super dar cred ca e bun ala de 57. Asa am eu si e ok
- cantar e la alegerea ta. Si alea chinezesti sunt bune. In fond doar cantaresc. Mai multe discutii despre cantare de marca gasesti pe forum. Bafta
Expobar Brewtus IV, site IMS Competition/VST/EP HQ, Ceado E5P / Kinu M47
 
Reply
#3
(18-11-2016, 14:15)Lexovic Wrote: Salut.
-Kinu M47 are recenzii bune, e o alegere buna, dar depinde cate cafele faci zilnic si cat esti dispus sa dai la manivela. Daca nu, poate ar fi bine sa te gndesti la o rasnita electrica.
-Portafiltrul fara fund e ok
- tamper dinamometic de la C Art e super dar cred ca e bun ala de 57. Asa am eu si e ok
- cantar e la alegerea ta. Si alea chinezesti sunt bune. In fond doar cantaresc. Mai multe discutii despre cantare de marca gasesti pe forum. Bafta

@Lexovic iti multumesc pentru sfaturi.
- nu ma deranjeaza ca e manuala
- am citit undeva pe forum ca au cumparat tamper dinamometric de prin Germania, si ramanea blocat, iar domnul Liviu a raspuns foarte frumos - cumperi din RO si rezolvi orice problema printr-un retur. Nu stiu daca este permis link-ri pe forum. Daca nu, imi poti da un PM cu link catre varianta mentionata de tine.

De asemenea, fiind o postare "proaspata", mai astept si alte pareri.
x2 Lelit PL41TEM // Giulietta X // Kinu M47 // Eureka Mignon // Lelit PL043MMI // Gene Cafe CBR-101
 
Reply
#4
La fel si cu tamperul... doar tampeaza, nimic deosebit... nu te lasa impresionat de inoxuri si alte chestii lucioase, aceasi forta o obtii cu toate.
Daca citesti topicul despre dispozitivul de nivelare, o sa incepi sa te intrebi daca tamparea asta e chiar asa stiinta exacta... Wink unii nici nu mai tampeaza daca au cafeaua asezata si nivelata corect.
 
Reply
#5
Asa cred si eu, ia un dispozitiv de nivelare ori printat 3D, ori inox si pastreaza banii de tamper pentru cafea.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#6
Oare acest maner (link maner) se potriveste cu aceasta baza de la concept-art 57.5mm (link baza)? Este potrivita dimensiunea pentru portafiltrul si sitele de la Lelit PL41TEM?
x2 Lelit PL41TEM // Giulietta X // Kinu M47 // Eureka Mignon // Lelit PL043MMI // Gene Cafe CBR-101
 
Reply
#7
(18-11-2016, 16:01)Tzontonel Wrote: Oare acest maner (link maner) se potriveste cu aceasta baza de la concept-art 57.5mm (link baza)? Este potrivita dimensiunea pentru portafiltrul si sitele de la Lelit PL41TEM?

Ai pus ambele link-uri de la baza Big Grin. Si eu as fi interesat daca se potrivesc manerele de la elegance cu aceste baze.
Lelit PL81T Grace | Eureka Mignon Specialita | Aeropress | Hario Mini Slim
 
Reply
#8
Eu am luat dispozitivul de nivelare printat 3d de la kamasi și nu prea mai folosesc tamperul recomand același lucru, rasnita face diferența dintre o cafea buna și una trista, eu recomand un sh profesional sau kinu 47 am băut cafea măcinată de kinu e ok, cu banii de pe el poți lua un sh de pe forum,cantar electronic de bijuterie cu 25 lei de pe olx, recomand o cana de 5oo ml dacă faci 2 cappuccino. Portfiltru am fără fund și îți recomand deoarece asa poți vedea dacă faci bine pucul.
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
#9
Si mai ales cu tocmai anuntata reducere de BF de 33% la Kinu !!! De neiertat !
 
Reply
#10
(18-11-2016, 17:10)razvancz Wrote:
(18-11-2016, 16:01)Tzontonel Wrote: Oare acest maner (link maner) se potriveste cu aceasta baza de la concept-art 57.5mm (link baza)? Este potrivita dimensiunea pentru portafiltrul si sitele de la Lelit PL41TEM?

Ai pus ambele link-uri de la baza [Image: biggrin.gif]. Si eu as fi interesat daca se potrivesc manerele de la elegance cu aceste baze.

scuze, acesta este link-ul corect

@renatoa unde este reducerea de 33% pentru Kinu?
x2 Lelit PL41TEM // Giulietta X // Kinu M47 // Eureka Mignon // Lelit PL043MMI // Gene Cafe CBR-101
 
Reply
#11
Nu e, a fost o neintelegere.
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
#12
5 buc imi luam
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
#13
Salutare din nou,

Am ramas si totodata comandat urmatoarele:

- Kinu M47
- portafiltru fara fund XMC013 - 57mm
- Maner tamper dinamometric + baza tamper flat de 57.5 mm de la concept-art

Multumesc inca odata pentru pareri / sfaturi.
x2 Lelit PL41TEM // Giulietta X // Kinu M47 // Eureka Mignon // Lelit PL043MMI // Gene Cafe CBR-101
 
Reply
#14
Salut, de unde le comanzi?
 
Reply
#15
(19-11-2016, 11:58)Tzontonel Wrote: Salutare din nou,

Am ramas si totodata comandat urmatoarele:

- Kinu M47
- portafiltru fara fund XMC013 - 57mm
- Maner tamper dinamometric + baza tamper flat de 57.5 mm de la concept-art

Multumesc inca odata pentru pareri / sfaturi.

Buna ,
te rog sa-mi dai si mie cateva sfaturi daca este posibil...
daca esti multumim de Lellit deoarece optez intre el si un Gaggia classic si combinat cu un KinuM47
Multumesc !
 
Reply
#16
Florin,ce fel de Lelit?Eu am un TEM si sunt foarte multumit de el.Atata doar ca are limitarile de rigoare prin faptul ca e SBDU.Spor in alegere.

P.S.-acum am vazut titlul-intre Gaggia Clasic si Lelit,eu unul nici nu m-as gandi-fara indoiala Lelit-ul prin faptul ca are PID!
 
Reply
#17
Chiar daca tamperul acela dinamometric este scutit de 20% in BF , ramane totusi o decizie la care fiecare trebuie sa se gandeasca bine. Mie mi-a folosit mult la inceput, mi-am facut mana pe el, sotia de asemenea a invatat sa faca shot-uri reusite doar dupa ce am luat dinamometricul, dar acum dupa cativa ani simt ca e prea "automatizat" procesul si imi place sa tampez cu cel normal, tinand doua degete pe buza portafiltrului, pentru a verifica planeitatea.

Legat de tamperul din plastic, nimic de speriat, sunt espressoare mult mai scumpe care vin cu asa ceva, inclusiv profesionale. Asta pt a nu creste costurile de achizitie dar si pentru a te lasa in voia sa iei ce iti place.

Apropo, dinamometric pe 57.5, adica fix pe fix la Lelit cu sita originala, este si Macap-ul de 390 de lei cu tot cu baza.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#18
dai o galeata de bani pe tamper,ii dai aiurea ,cumpara cu 80 de lei de la kamasi un distribuitor si nu mai ai nevoie de tamper....cu diferenta de bani pui si iei o rasnita mai buna,ptr ca da ,rasnita conteaza maxim,cu un aparat ultraperformant si o rasnita trista bei cafea trista,cu un aparat decent dar cu rasnita fericita si tu vei fi fericit Smile,nu arunca banii pe lucruri care nu iti vor mai folosi peste cateva luni

uite aici fara tamper

(20-11-2016, 12:57)orwo Wrote: dai o galeata de bani pe tamper,ii dai aiurea ,cumpara cu 80 de lei de la kamasi un distribuitor si nu mai ai nevoie de tamper....cu diferenta de bani pui si iei o rasnita mai buna,ptr ca da ,rasnita conteaza maxim,cu un aparat ultraperformant si o rasnita trista bei cafea trista,cu un aparat decent dar cu rasnita fericita si tu vei fi fericit [Image: smile.gif],nu arunca banii pe lucruri care nu iti vor mai folosi peste cateva luni

uite aici fara tamper
uite  ce folosesc ptr cafea echipament
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
#19
@bobu05: de pe pagina de reduceri + pagina de BF

@florinc: bineinteles ca sunt multumit, doar ca sunt la inceput de drum, mai am multe de invatat / furat si totodata de investit in cafeaua aproape "perfecta".

@Lyvyoo: cred ca sunt in situatia descrisa de tine, cel putin cea de inceput. Efectiv nu ma pot obisnui sa tampez cat e necesar, ori tampez prea tare ori prea usor. Stiu ca ma pot obisnui cu un cantar de forta (pana-mi fac mana), insa prefer aceasta investitie decat sa stau cu cantarul dupa mine [Image: smile.gif]. La cel din plastic nu am control asupra planului, de multe ori mi se inclina si tot revin. Am trecut pe la Macap-ul de care spui tu, nu stiu de ce nu am mers pe el - poate ca la el am vazut acea "bruscare" in tampare (sau confund) (i.e., se activeaza brusc).

@orwo: e posibil sa ajung la vorbele tale si ale lui Liviu. E o investitie care mi-o asum. Daca o sa-mi para rau, cu siguranta cineva de pe forum va fi fericit sa-l cumpere (tamper-ul) la un pret de super oferta [Image: smile.gif]. Cat despre rasnita, am zis sa incep cu una manuala - de drum - (Kino M47). In curand ma gandesc sa investesc si in una electrica (pana acum trag la un Vario home.
x2 Lelit PL41TEM // Giulietta X // Kinu M47 // Eureka Mignon // Lelit PL043MMI // Gene Cafe CBR-101
 
Reply
#20
ai sa vezi ca aceasta depedenta de cafea se rezuma dupa in timp la urmarirea eterna a fetei morgana....exact cum scrie si in titlul forumului...parerea mea este ca nu exista cafea perfecta....totdeauna ai sa vrei altceva..de aceea -mie nu mi-a zis nimeni- dupa un timp ai sa vrei alte scule....parerea mea e sa iti iei ceva care sa nu mai ai nevoie sa schimbi adica o rasnita buna ,buna de tot apoi ai timp sa face ce vrei,daca acum crezi ca te vei opri sa investesti te inseli ai sa vrei Smile toti vrem chiar daca nu o spunem cu voce tare Sad
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)