Hello There, Guest! Login Register


Sfat achizitie rasnita buget 1500 eur

#1
Vreau sa fac "next step" si sa imi completez arsenalul cu piesele grele: rasnita si espressorul. Am scris intentionat rasnita prima, pentru ca sunt constient ca de la o rasnita performanta trebuie sa incep, si nu invers. 
Dupa cum o spune si titlul, bugetul este undeva in jurul sumei de 1500 €. 
Ca si utilizare, doar pentru espresso, 2-3/zi. Nu intentionez sa o folosesc pentru V60, aici am Lido 2 care este fenomenala. 

Ma gandesc la un Mazzer Super Jolly, dar as vrea sa ma ajutati si cu alte propuneri.

Multumesc anticipat.

PS: ca espressor, cu siguranta o sa fie Expobar Brewtus IV
La marzocco GS3 AV | Niche | Cafelat Robot |Comandante
 
Reply
#2
Cu vreun "mic efort", poate K30

Macap M7D varianta cutite titan
Mazzer Kony
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#3
La ce pret sunt cele trei?
Multumesc
La marzocco GS3 AV | Niche | Cafelat Robot |Comandante
 
Reply
#4
Bugetul de 1500 e numai pt. rasnita sau pentru rasnita si expresor?
 
Reply
#5
Am specificat, doar pentru rasnita.
La marzocco GS3 AV | Niche | Cafelat Robot |Comandante
 
Reply
#6
As mai sugera si Mazzer Major Electronic, HG-One daca nu te deranjaza ca e rasnita manuala.
 
Reply
#7
Din cate stiu, noi, in Romania:
- Mahlkonig K30 Vario (stepless) - oficial se aduce cu 2000E dar cu eforturi, poate si in Ro cred o poti lua cu aprox. 1700E
- Macap MXD Extreme, 75mm, plate titan  (m7D sunt conice, deci otel, am facut eu o confuzie) - 1100E
- Macap M7D, 68mm conice - 1400E
- Mazzer Kony E - aprox. 1300E
- Mazzer Major E - aprox. 1000-1100E 

Pe Mazzer-urile plate am vazut ca userii mai avansati de pe home barista cumpara cutite din titan, cu rezultate peste cele stock, din ce se vorbeste, dar trebuie studiat cazul, nu am analizat prea mult, caci lupta mea interioara s-a dat intre MXD Extreme si K30  Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#8
Multumesc mult pentru informatii. Chiar nu stiu ce sa fac. Merita efortul sa iau K30, fata de celelalte?
La marzocco GS3 AV | Niche | Cafelat Robot |Comandante
 
Reply
#9
La o investitie asa de mare, ar trebui sa te pui serios cu burta pe forumurile internationale, in special home barista sau chiar kaffe netz-ul nemtesc (cu Google Translate) unde am gasit multe informatii despre Macap-uri sau Mahlkonig.

Eu am ales k30 atat pentru constructie, calitatea exceptionala a rasnirii in mai toate review-urile, marimea acceptabila pentru acasa (fiind pe rotund nu pe inaltime), dar si pentru retentia minima, evidentiata recent si de RaduCarutasu aici. Ma rog, personal am prins un deal bun de la un barista care a folosit-o la antrenamente si i-a schimbat si cutitele, caci o rasnita electronica forjata prin cafenele nu e in niciun caz de dorit.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#10
Am putea adauga si:

Ceado E37S la 1200 Euro cutite plate 83mm, motor 400W
Compak E8 on demand, 1300 Euro cutite plate 83mm, motor 730W

Peste buget:
Compak E10 Conic OD, 1820 Euro cutite conice 68mm, 800W

Nu le cunosc personal, nu le-am studiat in detaliu, sper sa iti scada confuzia mai mult decat sa o mareasca.  Big Grin
Profitec Pro 700, Eureka Olympus 75E, GeneCafe CBR 101
 
Reply
#11
Big Grin  Prin informatiile si amabilitatea voastra, nu faceti decat sa ma bulversati si mai mult. Asa ca, sa nu regret mai tarziu am sa raman la K30. Peste tot am vazut numai rewiewuri ok.
La marzocco GS3 AV | Niche | Cafelat Robot |Comandante
 
Reply
#12
Tine cont ca MK K30 a apărut înaintea multor rasnite mentionate in acest topic, ea fiind rasnita oficiala la finalele WBC. A avut timp si mediatizare suficienta pentru a se scrie mult si bine (se pare ca pe buna dreptate) despre ea. Eu in locul tau as mai sapa putin internetul asta, mai ales ca multe modele au specificatii si preturi mai bune.
Profitec Pro 700, Eureka Olympus 75E, GeneCafe CBR 101
 
Reply
#13
Personal, daca ar fi loc de intins bugetul as merge pe urmatoarele variante:
1. Versalab M3
2. Mazzer Robur varianta cu cutite conice de 83
3. Hg-One manual (aceleasi cutite ca mai sus)
 
Reply
#14
De 4 ore citesc pe home barista despre HG One. Este extrem de interesanta...
La marzocco GS3 AV | Niche | Cafelat Robot |Comandante
 
Reply
#15
In ceea ce priveste rasnita, m-am decis: K30. Cu siguranta este o alegere pe care nu o voi regreta.
Cu privire la espressor, daca initial ma gandeam la Expobar, inclin din ce in ce mai mult catre VMB Domobar Super DB Pid.
Aveti idee in Romania de unde l-as putea achizitiona?
La marzocco GS3 AV | Niche | Cafelat Robot |Comandante
 
Reply
#16
(16-06-2015, 00:44)eversus Wrote: In ceea ce priveste rasnita, m-am decis: K30. Cu siguranta este o alegere pe care nu o voi regreta.
Cu privire la espressor, daca initial ma gandeam la Expobar, inclin din ce in ce mai mult catre VMB Domobar Super DB Pid.
Aveti idee in Romania de unde l-as putea achizitiona?

Dpmdv nu vei regreta alegerea ! 
Experienta personala mi-a aratat ca rasnita K30 nu are echivalent , in clasa ei , pentru utilizarea in regim casnic . Mar refer aici la dimensiuni ( cere livrare cu recipient mic pentru boabe ) , silentiozitate , retentie si mizerie ( nu imprastie cafea absolut deloc in afara sitei in care se macina ). 

Un singur dezavantaj . Lucrand direct cu aceste echipamente nu vei putea face vreo diferenta/comparatie cu alte aparate, care te-ar ajuta sa intelegi si sa observi diferentele .  
Felicitari pentru alegere, iar daca bugetul permite si pompa rotativa vei fi placut surprins de cat de silentioasa este ! 

Pentru VBM suna la importator .
Tel: 0722504832 , dl. Timofte Valentin .
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#17
Multumesc frumos pentru promptitudine. 
Am sa sun in cursul zilei de astazi sa vad la ce pret imi poate aduce espressorul.
La marzocco GS3 AV | Niche | Cafelat Robot |Comandante
 
Reply
#18
Sa nu fiu inteles gresit dar si pompa vibratoare este ok iar petul va fi mai mic .
La fel , cand am mentionat dezavantajul am uitat sa pun cuvantul intre ghilimele ! 

Succes !
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#19
Dupa cum a promis, ar trebui sa acorde si ceva discount celor de pe forum. La recomandarea lui RaduCarutasu, i-am solicitat un discount pentru forum dlui Timofte si a parut sa fie de acord. Ramasese sa se hotarasca cat si cum... Asa ca intreaba neaparat si despre acest aspect Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#20
(16-06-2015, 13:20)Lyvyoo Wrote: Dupa cum a promis, ar trebui sa acorde si ceva discount celor de pe forum. La recomandarea lui RaduCarutasu, i-am solicitat un discount pentru forum dlui Timofte si a parut sa fie de acord. Ramasese sa se hotarasca  cat si cum... Asa ca intreaba neaparat si despre acest aspect  Smile

Multumesc mult, am sa intreb, problema este sa ma si sune pentru ca asa a ramas  Big Grin
La marzocco GS3 AV | Niche | Cafelat Robot |Comandante
 
Reply
#21
Ce ai ales pana la urma? Intre timp vad ca Compak E8 OD costa 1028 euro. In iunie scriam ca e 1300. Ori am gresit ceva atunci ori a mai scazut pretul.
Profitec Pro 700, Eureka Olympus 75E, GeneCafe CBR 101
 
Reply
#22
Pff... cautam ceva informatii pe forum si am dat peste asta?
Nu a fost sa fie Expobar si nici VMB, a fost un Linea Classic cu un Mythos 1, apoi pasiunea a crescut usor si drumul m-a dus catre Drip Coffee Shop ??. A mai urmat inca un classic AV, un EK30 si visul continua.
Parte din visul meu se datoreaza si acestui forum, cu singuranta acest drum ar fi fost milt mai anevoios fara. 
Va multumesc!
La marzocco GS3 AV | Niche | Cafelat Robot |Comandante
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)