Hello There, Guest! Login Register


Sfat achizitie rasnita

#1
Poate reusiti sa ma ajutati si pe mine cu alegerea unei rasnite. In momentul asta am ajuns la 3 variante:
1. Kinu M7 Phoenix, am inteles ca rasneste bine si nu este atat de scumpa ca una electrica. Nu stiu cat de usor este de reglat si de foloit.
2. Vario Home Mahlkönig, am vazut ca are niste reglari, dar nu stiu cat de bine se poate regla si cat macina. Am gasit una mai putin folosita.
3. Lelit PL72, din cate am citit este o rasnita mai serioasa.

In general fac 1-2 cafele pe zi si nu ma deranjeaza ideea de rasnita manuala daca o pot folosi cu usurinta si este durabila. Nu sunt foarte confortabil sa ma arunc la o rasita de 2000 RON, dar probabil ca as face asta daca imi ofera un rezultat considerabil mai bun.
De asemenea nu inteleg care sunt avantajele unor cutite mari. 
Precizez ca nu am rasnit niciodata cafea.
Crem One 2B VP PID WTN, Bentwood Vertical 63, Fiorenzato AllGround, Kinu M47 Phoenix, Felicita Arc, IMS. Anterior: Lelit PL042TEMD
 
Reply
#2
Kinu nu este greu de folosit, adica nu îți trebuie multă forța sa râșnesti cu ea.
Ar trebui sa pui pe lista și Eureka mignon este in jur de 2000 lei.
Sfatul meu și cred ca și al majorității membrilor este sa te duci cât de mult te tine bugetul in sus in cazul rasnitei.
Cu cât e mai scumpă cu atât o sa ai rezultate mai bune in ceașca, indiferent de espressorul cu care face pereche.
Bugster+Honne, Kinu
 
Reply
#3
Prin usurinta in utilizare ma gandesc la cat de usor este sa reglezi rasnita pentru a obtine expresso-ul dorit.
Cu PL72 sau eureka Mignon pot obtine un rezultat final mai bun decat cu Kinu?
Crem One 2B VP PID WTN, Bentwood Vertical 63, Fiorenzato AllGround, Kinu M47 Phoenix, Felicita Arc, IMS. Anterior: Lelit PL042TEMD
 
Reply
#4
(12-12-2020, 13:41)iliescu.iulian Wrote: Prin usurinta in utilizare ma gandesc la cat de usor este sa reglezi rasnita pentru a obtine expresso-ul dorit.
Cu PL72 sau eureka Mignon pot obtine un rezultat final mai bun decat cu Kinu?
Kinu are o rotita cu niște gradați pe ea, rotești de rotita și astfel optii o măcinate mai fina sau mai grosiera. Daca o sa o folosești doar pt espresso o sa stai pe un interval format cam intre 3 cifre, dupa ce îl gasesti.
Eu nu am avut nici pl72 și nici Mignon, poate citește vreun coleg post tău care le-a avut sau le are pe ambele.
La mine când am trecut de Kinu pe Honne a fost WOW dar pana la urma e și normal Honne fiind aproape de 8 ori mai scump.
Bugster+Honne, Kinu
 
Reply
#5
Pot sa iti compar kinu și mignon in câteva cuvinte :
Kinu: Are retenție spre 0, mignon cca 2g
Kinu: se reglează mult mai ușor/mai fin, cu mignon a fost mai greu sa găsesc timpul optim de curgere
Kinu: rasneste pudra, deci este mai versatila, mignon nu mi-a lăsat impresia ca ar face asta
Kinu este portabila și merge cu tine oriunde
Tot pe kinu poți cumpăra și cuțit pt brew in comanda, eureka nu are

Dezavantaj kinu: este manuala, dar asta era evident.
Tot la dezavantaj ar întra și particulele neuniforme rezultate din viteza de rasnire inconstanta

Comparația este subiectiva și reflecta nevoile mele în exploatarea kinu.
 
 
Reply
#6
(12-12-2020, 15:48)lucimunteanu Wrote: Pot sa iti compar kinu și mignon in câteva cuvinte :
Kinu: Are retenție spre 0, mignon cca 2g
Kinu: se reglează mult mai ușor/mai fin, cu mignon a fost mai greu sa găsesc timpul optim de curgere
Kinu: rasneste pudra, deci este mai versatila, mignon nu mi-a lăsat impresia ca ar face asta
Kinu este portabila și merge cu tine oriunde
Tot pe kinu poți cumpăra și cuțit pt brew in comanda, eureka nu are

Dezavantaj kinu: este manuala, dar asta era evident.
Tot la dezavantaj ar întra și particulele neuniforme rezultate din viteza de rasnire inconstanta

Comparația este subiectiva și reflecta nevoile mele în exploatarea kinu.
Poate ar trebui sa ii spui puțin și despre diferențele din ceașca, dintre o conica manuala și o electrica cu plate. Cum a fost primul shot reușit dupa ce ai trecut pe Eureka fata de Kinu?
Bugster+Honne, Kinu
 
Reply
#7
Nu cred ca este o diferență majora, decât de comoditate, mai putina cafea aruncata din retenție, dar cum ziceam, lucrurile sunt diferite de la caz la caz.
Și eu am avut întâi mignon, apoi kinu și în final niche.
 
 
Reply
#8
Ce sunt cutitele pentru brew? La ce folosesc?
Crem One 2B VP PID WTN, Bentwood Vertical 63, Fiorenzato AllGround, Kinu M47 Phoenix, Felicita Arc, IMS. Anterior: Lelit PL042TEMD
 
Reply
#9
Brew=metode alternative de preparare a cafelei în afara espresso: v60, French press etc. Sunt cel mai folosite în vacanta când nu iei espressorul cu tine
 
 
Reply
#10
Poate sa-mi spuna cineva de unde se poate lua Niche Zero si cam cat costa?
Din cate am citit pana acum pare ca cea mai fiabila rasnita pentru un buget in jur de 2000 ar fi Eureka Mignon Specialita, dar este greu de reglat. In schimb Baratza Sette 270 este mult mai usor de folosit dar se strica des. Exista si alte variante care nu le-am vazut?
De precizat ca tabietul normal este un expresso si un cappuccino pe zi, ambele in acelasi timp al zilei.
Crem One 2B VP PID WTN, Bentwood Vertical 63, Fiorenzato AllGround, Kinu M47 Phoenix, Felicita Arc, IMS. Anterior: Lelit PL042TEMD
 
Reply
#11
(16-12-2020, 11:36)iliescu.iulian Wrote: Eureka Mignon Specialita, dar este greu de reglat

De ce spui ca este greu de reglat? Se invarte melcul greu? Nu are suficienta finete reglajul? Iti ia putin timp pana gasesti zona espresso? Intreb de curiozitate pentru ca la Olympus are un mecanism similar si nu mi s-a parut greu in vreun fel.
Current: ECM Synchronika, Honne, Atom 75, DIP DS68, Kinu M47, Acaia Lunar , Brewista Smart Scale
Past: Lelit PL91T, Lelit PL72, Niche, Sette, Olympus
 
 
Reply
#12
De ce ar fi mai fiabila o rasnita aflata de 2 ani pe piata versus altele fabricate de ani buni?

Mignon si Sette sunt rasnite pentru espresso. Niche vrea sa fie buna la toate ceea ce e discutabil. La fel e si discutia cutite plate versus conice.
 
Reply
#13
Vă rog să înțelegeți că experienta mea cu rasnitele este zero. Am reprodus ceea ce am înțeles din alte discuții în speranța că voi primi mai multe lămuriri. Am văzut că mignon are o rotita care nu are cine știe ce gradații și numărul de rotații care îl faci trebuie contorizat de tine. Astfel că nu știu cât de ușor este să găsești macinatura potrivită pentru expresso.
Nu știu ce cât timp este pe piață mignon și sette. Am văzut în unele posturi ca se spunea de mignon că este un tanc, de unde eu am concluzionat fiabilitate.
Pe market am văzut 2 anunțuri de vânzare sette 270, ambele spuneau că a fost reparată în garanție după 1 sau 1,5 ani de utilizare casnică, de unde am concluzionat că nu sunt fiabile.
Va rog sa aveți răbdare cu mine.
Crem One 2B VP PID WTN, Bentwood Vertical 63, Fiorenzato AllGround, Kinu M47 Phoenix, Felicita Arc, IMS. Anterior: Lelit PL042TEMD
 
Reply
#14
In momentul in care alegem o rasnita pentru espresso, nu se va pune niciodata problema de rotatii complete pentru a macina corect pentru espresso. Vei folosi cel mult 3-4 gradatii din cele disponibile pe o rotatie completa, in functie de gradul de prajire.
 
Reply
#15
Eu unul nu mi-aș lua Niche, dar nu are legătură cu calitatea măcinăturii, pur și simplu în ultimă vreme am avut nevoie de garanție sau retur pe câteva produse, așa ca nu mă risc sa cumpar ceva fara garanție/suport la noi in tara.
Cum ți-a explicat și Dev, după ce ai găsit zona espresso pe râșniță, indiferent că se schema Sette, Eureka, Niche sau Kinu o să stai într-o zonă de 2-3 cifre. Daca o sa vrei și ibric sau brew o să trebuiască să rotești mai mult spre fin sau grosier.
Partea de fiabilitate e posibil sa fie mai buna la Eureka, pe de altă parte trebuie luate în considerare plusurile Sette, adică single dose vs o râșniță care este gândită sa fie folosita cu boabe in cos.
Bugster+Honne, Kinu
 
Reply
#16
Să înțeleg că rezultatul final în ceașcă este similar (ma refer la Kinu, mignon, sette)?
Crem One 2B VP PID WTN, Bentwood Vertical 63, Fiorenzato AllGround, Kinu M47 Phoenix, Felicita Arc, IMS. Anterior: Lelit PL042TEMD
 
Reply
#17
Ar trebui sa nu fie, unele sunt conice, Eureka are cuțite plate. Kinu e manuală in timp ce celelalte sunt electrice deci cu o distribuție mă buna a particulelor.
Bugster+Honne, Kinu
 
Reply
#18
(16-12-2020, 12:39)iliescu.iulian Wrote: Să înțeleg că rezultatul final în ceașcă este similar (ma refer la Kinu, mignon, sette)?
Nu e cazul sa te consumi cu dezbateri de tipul acesta, la început.

Orice râșniță capabilă espresso îți va permite sa aduci gustul in zona preferată.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)