Hello There, Guest! Login Register

Sfat achizitie latiera

Salutare, am o latiera de 500 ml insa e prea mare ptr o singura ceasca de capuccino.Vreau sa achizitionez si una de 350 ml.
Are cineva acest model de latiera Motta Europe 350 ml?
[Image: LbrEzGw.jpg]
Lelit Mara X | Lelit William

Reply
Le am pe ambele. Chiar daca fac 2 cappucino tot pe cea de 350 ajung sa o folosesc.
Ce anume doresti sa afli?
Espressor: Lelit Bianca / Gaggia Classic 2017 | Past: Lelit Mara / Nuova Simonelli Oscar II / Lelit PL41TEM
Rasnita:  Lelit PL72 William / Kinu M47 | Past: Ascaso I-STEEL 1

Reply
Salutare Vlaicu, ma intereseaza dc a trecut testul timpului cu brio, daca este suficient de groasa si dc iti e mai usor cu ea atunci cand faci latte art ul.Am varianta de 500 ml de la metro si nu are proeminenta asa mare de scurgere cum o are acest model.Ai varianta din inox sau cea vopsita?

Reply
Eu am cea vopsita și e super, doar cu ea frotez. Latte art depinde de mana.. Dar merge. Am și cea de 500 dar somează acum cu asta de 350.
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270, Sita : Ascaso 

Reply
O am și eu pe cea de 350. E super. Practic pe ea o folosesc cel mai mult. Mă înțeleg mult mai bine cu modelul „Europa” de cât cu cel clasic.
ECM Synchronika / Eureka Mignon Specialita / Kribli-Grabli / Motta tools & Gaggia Classic 2015 / MDF 

Reply
Ambele sunt din inox, fix ca cea prezentata de tine. Sunt, practic, indestructible. In ceea ce privește latte aer, am folosit și varianta de la inoxriv, și pe aceasta și multe altele. Te obișnuiești cu toate. Aceasta neavând vârful foarte ascuțit uneori e mai greu de lucrat pe detalii.
Espressor: Lelit Bianca / Gaggia Classic 2017 | Past: Lelit Mara / Nuova Simonelli Oscar II / Lelit PL41TEM
Rasnita:  Lelit PL72 William / Kinu M47 | Past: Ascaso I-STEEL 1

Reply
M-am tot uitat pe latiere, stiu ca cel mai important esta sa ti faci mana, insa din ce vad modelul Motta Europe are pitcherul cam lat si pe viitor cand o sa mi fac mana posibil sa ma limiteze.
cineva cu experienta si testarea latierelor de mai jos?
Am dat de inca doua latiere in arhiva https://barshaker.ro/AccesoriiBarista/La...s-Black360

si 2 

https://www.cafemagia.ro/joe-frex-latier...litri.html

Pentru mine cautarea a luat sfarsit.Am optat pentru Rhinowares Milk Jug 360ml stealth negruPs pentru cei ce sunt la inceput, latiera de 500 ml este buna pentru 2 cappuccino, daca vrei sa faci un singur cappuccino , ca sa nu arunci mult lapte este mai potrivita cea de 360 ml.[Image: eG5C27v.jpg]

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)