Hello There, Guest! Login Register

Sfat achizitie espressor+rasnita buget 2000 de euro

Sunt interesat in achizitia unui espressor bunicel spre bun pentru a-mi face espresso acasa. Sunt constient ca rasnita este de foarte multe ori mai importanta decat espressorul. Am un buget de maxim 2000 de euro si as dori imi faceti o recomandare. De asemenea va spun ca sunt varza din punct de vedere tehnic, deci va rog frumos nu ma pierdeti in termeni. Sa fie o masina cat mai simpla, ma intereseaza pentru espresso scurt, nu prea cochetez cu latte-uri capuccino si alte brizbriz-uri de genul, dar ar fi OK sa aiba si optiune pentru aceste lucruri in caz ca am musafiri, eu beau cam 4-5 espresso pe zi. Imi cer scuze daca nu am fost suficient de explicit.

Reply
Bugetul e suficient de generos pentru a permite destul de multe variante. Eu îți propun 2 variante pentru fiecare aparat:

Espressor - tinand seama ca pentru tine nu e foarte importantă partea de frotare a laptelui, un single boiler BUN e suficient; ambele se pot lua de la Barshaker beneficiind de reducerea pentru membrii forumului.
1. ECM Classika PID
2. BEZZERA UNICA PID

Rasnita
1. Niche Zero - se comanda din UK de pe site.
2. G-iota DF83 V2 - de la importator folosind reducerea aferentă forumului.
Expobar Brewtus IV+pulsor, Niche Zero, VST 18/20g, Bravo Tamper & Distribution Tool, Felicita Arc Scale
Gaggia Baby Millennium+PID, Kinu M47, site IMS, nivelator Motta 58.5, Espro Calibrated Tamper 58.35

Reply
(07-08-2023, 09:04)HoratiuC Wrote: Bugetul e suficient de generos pentru a permite destul de multe variante. Eu îți propun 2 variante pentru fiecare aparat:

Espressor - tinand seama ca pentru tine nu e foarte importantă partea de frotare a laptelui, un single boiler BUN e suficient; ambele se pot lua de la Barshaker beneficiind de reducerea pentru membrii forumului.
1. ECM Classika PID
2. BEZZERA UNICA PID

Rasnita
1. Niche Zero - se comanda din UK de pe site.
2. G-iota DF83 V2 - de la importator folosind reducerea aferentă forumului.

Salut

Iti multumesc pentru sfat. O sa iau in considerare.

Sincer eu mai vazusem o combinatie in acest buget: Lelit Mara X cu Lelit William PL72 dar nu pot sa fac diferenta asa mult intre ele.

Dar nu prea ma pricep, nu stiu ce sa zic, o sa incerc sa aprofundez subiectul.

Reply
Avand in vedere ca vei folosi foarte rar frotarea laptelui, cred ca ar trebui sa uiti varianta MaraX + PL72. Variantele lui @HoratiuC mi se par foarte ok, doar ca ambele sunt cu grup E61 si implica un minim de 30min incalzire. Tu stii daca are importanta pentru tine timpul de "asteptare".
Lelit Anna PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, Gene CBR101R, KinGrinder K4.

Reply
Pt rasnita, zic si eu Niche Zero.

Pt espressor, un E61 totusi are nevoie de multicel ca sa se incalzeasca asa cum trebuie, nu l-as mai recomanda.

Poate un Flair 58, am avut rezultate foarte faine cu acesta. Faptul ca poti extrage la diferite presiuni e un bonus. La Flair 58 e obligatoriu un kettle cu controlul temperaturii, pt confort.

Sincer, dupa toate espressoarele incercate, as merge la extreme, fie Flair 58, fie un espressor cu grup saturat, LM Micra.

Rasnita, ori Niche, ori Honne.
Honne, Timemore 078s, Aergrind, Flair 58 (de vanzare), Bezzera Aria

Reply
Abordare minimalista dar , valabila doar pentru espresso cinstit ( a se citi - miscela din boabe prajite normal )

Espressor - Gaggia Classic Pro ( 1700 - 1800 lei )

Rasnitza  -  Barazza Encore ESP ( 1000 lei ) eventual cu hopper SD si Blow - up cca.150 lei

la o buna orientare in piatza , pachetul iese undeva la 2800 lei si pana la 3000 lei mai raman bani de upgrade-uri sita dus espressor , garnituri , sita PF precizie ... cu totul cca. 600 E . Restul de banutzi va raman ptr. RDT cu whisky / cognac , cafea de buna calitate , ciocolata sau orice altceva pe o durata mare de timp ...
      Este doar opinia mea ( verificata ! ) si acum astept bolovanii din partea colegilor ... Big Grin ...

De ex : cafeaua mea de dimineatza ...

[Image: 6DWVjij.jpg]

...Aaaa... era sa uit cafeaua Passalacqua Harem / lapte Alpro Barista Coconut , miere salcam 1 linguritza , un praf scortzisoara si o lingura Cointreau ( patented  Cool ).
Bosco Posillipo / Olympus KR E / La Pavoni 2015 Expo / Honne Brass mod. / Gene ...

Reply
Am 4 ani de când trag de Gaggia, la rașnițe am 'umblat', dar până nu crapă nu am de gând să îl schimb! Big Grin 
P.S
Îmi place cafeaua, pentru 'ceai' prefer kusmi. Big Grin
Gaggia Classic 2012 & ARCO 2in1

Reply
Salut !
Sfatul meu e sa iti achiziționezi ceva simplu, și care sa nu iti dea prea multe bătăi de cap, gen timp de așteptare lung,tot felul de reglari( temperatura etc).
Studiază un pic pe internet, sau îmi poți scrie, espressorul Stone, făcut de cei de la Rocket, și dacă te prinde un espressor cu un design frumos ,lucrat manual, iti pot povesti și despre cum e sa îl ai partener de drum zi de zi.
Cat despre rasnita, sunt foarte multe opțiuni, dar pt acasă , pt simplitate în lucru, recomand Eureka.
New: Dalla Corte Studio+Niche Zero+ Timemore Nano Brew : Comandante C40 Nitro+Fellow Ekg+Hario v60
Past:Stone+Eureka turbo,Belleza Bellona+Eureka XL,Lelit Elisabeth+Pl 72, Lelit Mara X+Pl 72,Sage barista mini+Sage grinder pro

Reply
O întrebare pentru rasnita ar fi cum vrei să rasnesti? Single dose sau cu boabe în hopper?
Eureka atom este o variantă populară pentru boabe în hopper, doar că e gândită pentru cafenele.
Ca și aparat recomand ceva mai simplu, nu un E61. Ceva cu un singur boiler.
Crem One 2B VP PID WTN, Bentwood Vertical 63, Fiorenzato AllGround, Kinu M47 Phoenix, Felicita Arc, IMS. Anterior: Lelit PL042TEMD

Reply
(07-08-2023, 20:16)cradun Wrote: Pt rasnita, zic si eu Niche Zero.

Pt espressor, un E61 totusi are nevoie de multicel ca sa se incalzeasca asa cum trebuie, nu l-as mai recomanda.

Poate un Flair 58, am avut rezultate foarte faine cu acesta. Faptul ca poti extrage la diferite presiuni e un bonus. La Flair 58 e obligatoriu un kettle cu controlul temperaturii, pt confort.

Sincer, dupa toate espressoarele incercate, as merge la extreme, fie Flair 58, fie un espressor cu grup saturat, LM Micra.

Rasnita, ori Niche, ori Honne.

Eu scot rezultate foarte bune cu un ECM Puristika in 15 min de incalzire
ECM Puristika + DF64 SSP MP

Reply
(08-08-2023, 08:51)anyidulike Wrote: Eu scot rezultate foarte bune cu un ECM Puristika in 15 min de incalzire
Eu personal nu am avut rezultate bune cu E61 incalzit putin.
Honne, Timemore 078s, Aergrind, Flair 58 (de vanzare), Bezzera Aria

Reply
Sunt curios ce alegere vei face in final, colegii au oferit variante diverse, si pot spune ca in ipostaza ta m-am aflat si eu acum o luna. Am plecat de la combinatia Gaggia/Lelit P41 si am ajuns la Stone.
Ce iti pot spune din experienta mea este ca m-am ferit de modelele cu timp de incalzire mare, eu avand nevoie de un aparat pe care sa ma bazez in 10-15 min maxim dimineata. Pentru rasnita am ales Eureka Mignon Specialita ( are un hopper destul de generos iar timerul te ajuta sa fii cat se poate de constant atunci cand nu folosesti monodoze). 
Ca sa imi spun si eu parerea, as zice ca te poti uita si la un Ascaso steel uno la care ai si shot programabil in cazul in care nu vrei sa te folosesti de un cantar de fiecare data , iar pentru rasnita in cazul in care nu vrei sa folosesti monodoze sau sa cantaresti de fiecare data cafeaua varianta Niche nu te va avantaja mai ales daca nu ai chef sa te ocupi si de vamuirea ei.
Espresso:Stone Mine & Eureka Mignon Specialita/ Felicita Arc
Brew: Comandante C40 

Reply
Eu beau cam 4-5 espresso fara lapte fara zahar pe zi, poate as incerca si cate un machiatto. Primele doua le beau legate unul dupa altul, deci sa imi ramana incalzit aparatul inca 5-10 minute dupa ce am facut primul espresso al zilei. In principal as dori sa imi cumpar cafea boabe de la prajitorie si sa mi-o rasnesc eu. Din experientele mele cu cafeaua cel mai mult mi-au placut la gust Finca la Perla (Guatemala) si inca una vulcanica de Nicaragua, ambele au avut un gust asemanator, putin acrisor acid, ramanea un gust foarte placut in gura dupa ce beam si o gura de apa dupa.

Nu vreau sa ma zgarcesc deloc la rasnita.

Reply
O variantă de rasnita ar fi și bentwood, dar este peste bugetul tău. Nu știu cât vei simți diferența față de eureka de exemplu
Crem One 2B VP PID WTN, Bentwood Vertical 63, Fiorenzato AllGround, Kinu M47 Phoenix, Felicita Arc, IMS. Anterior: Lelit PL042TEMD

Reply
(09-08-2023, 08:44)iliescu.iulian Wrote: O variantă de rasnita ar fi și bentwood, dar este peste bugetul tău. Nu știu cât vei simți diferența față de eureka de exemplu

omu doreste sfat pentru achizitie espressor si rasnita la 2000 eur si tu ii sugerezi o rasnita de 3000.... e bun
Lelit MaraX | DF64 | Timemore 078S | Timemore Black Mirror | Staresso Mirage Pro
Past: Lelit PL81T Grace | Cafflano Kompresso

Reply
Oricum m-am decis sa iau mai intai rasnita si apoi sa sa ma gandesc asupra espressorului. Ce rasnita as putea lua pana in 1200 de euro ?

Multumesc

Reply
Eu as alege Honne, se potriveste nevoilor tale si livreaza un espresso foarte calitativ. As zice ca singurul 'incovenient' ar fi o piata de revanzare mica. Al meu, desi practic nou, zace pe market de ceva timp. In schimb espressor-ul s-a vandut imediat.
Honne (de vanzare) | Timemore Sculptor 078~Kinu M47 Phoenix + OreaV3~V60~Clever~Aeropress~Picopresso

Reply
(12-08-2023, 07:30)NvM Wrote: Eu as alege Honne, se potriveste nevoilor tale si livreaza un espresso foarte calitativ. As zice ca singurul 'incovenient' ar fi o piata de revanzare mica. Al meu, desi practic nou, zace pe market de ceva timp. In schimb espressor-ul s-a vandut imediat.

Pai si de ce ai vinde-o daca este de calitate sau printre cele mai de calitate ? De asemenea vad ca varianta Honne Slim 2020 nu mai este la vanzare. Sau poate nu stiu eu unde sa o caut.

Reply
destul de multe honne de vanzare lately cu multe probleme la curea... eu ma feresc sa dau sfaturi .. sa spun care e mai bun care e mai prost. eu sunt destul de multumit de setupul meu (si de rezultatul produs in ceasca si de usurinta utilizarii si de aspect) si cred ca e cam in bugetul tau... marax si df64
Lelit MaraX | DF64 | Timemore 078S | Timemore Black Mirror | Staresso Mirage Pro
Past: Lelit PL81T Grace | Cafflano Kompresso

Reply
(12-08-2023, 09:10)serpiko Wrote:
(12-08-2023, 07:30)NvM Wrote: Eu as alege Honne, se potriveste nevoilor tale si livreaza un espresso foarte calitativ. As zice ca singurul 'incovenient' ar fi o piata de revanzare mica. Al meu, desi practic nou, zace pe market de ceva timp. In schimb espressor-ul s-a vandut imediat.

Pai si de ce ai vinde-o daca este de calitate sau printre cele mai de calitate ? De asemenea vad ca varianta Honne Slim 2020 nu mai este la vanzare. Sau poate nu stiu eu unde sa o caut.

Eu il vand pentru ca nu mai consum espresso si am pus tot setup-ul la vanzare. Eu am așteptat sa apara varianta noua, pe negru, cea pe rosu nu se potrivea deloc la mine pe pult. La momentul achizitiei am fost intre Honne si Lagom P64, si am ales Honne pentru garantie si service local.
Honne (de vanzare) | Timemore Sculptor 078~Kinu M47 Phoenix + OreaV3~V60~Clever~Aeropress~Picopresso

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)